Motywacja do pracy i życia -jak się zmotywować? (pracownik i skuteczne motywowanie + przykłady, definicja)

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana
Jak się uczyć szybciej. Sposoby na naukę, szybka technika Feynmana. Efektywny noblista
9 grudnia, 2022
Coaching
Coaching -co to? (Coach, Psychologia, Mentoring i Studia Podyplomowe) -przykłady, definicja.
9 grudnia, 2022

Motywacja do pracy i życia -jak się zmotywować? (pracownik i skuteczne motywowanie + przykłady, definicja)

motywacja -Techniki motywacji i motywacja

Techniki motywacji i motywacja

Motywacja do działania, rodzaje, definicja, psychologia

Motywacja, dlaczego jest tak pożądana?

Hej, mam nadzieję, że Twoja motywacja w tej chwili jest na bardzo wysokim poziomie i pracujesz nad SWOIM pełnym potencjałem. Za chwilę sporo się dowiesz na ten temat.

Teraz nadszedł czas, aby podkręcić tempo i pracować nad rzeczami ważnymi, abyś mógł zająć się godnie rodziną i stworzyć im przyzwoite warunki bytu.

A może motywacja to coś czego potrzebujesz z innego powodu? Może by zacząć zadanie, lub coś ważnego w swoim życiu.Teraz nadszedł czas na START, a nie na zatrzymanie, przeciąganie, odwlekanie, lub wymówki. Dzisiaj moja wiadomość do Ciebie brzmi: „To nie jest czas na zatrzymanie się”. Nie możesz przestać! Zaraz będziesz wiedział jak skutecznie się zmotywować!

Obudziłem się dziś rano i pomyślałem: „Mój Boże, co się dzieje na tym świecie?” Potem zrozumiałem, że muszę skupić się na rzeczach ważnych dla mnie, nie utknąć w kłopotach i szaleństwie świata. To szaleństwo powoduje, że ludzie stają się odrętwiali i niemi. Stają się apatyczni, marnując czas na rzeczy, nad którymi nie mogą zapanować. Teraz nadszedł czas, aby zacząć od tego, kim jesteś, ustalając swoją wartość.

To doprowadza mnie do najważniejszego wyzwania, z którym Ty i każda inna osoba na tej planecie zmagasz się – jak uzyskać motywację? Sekretem najbardziej udanych ludzi, których znam, jest to, że potrafią pozostać zmotywowani, aktywni i zainspirowani, bez względu na to, co dzieje się wokół nich.

Motywacja jest tą wewnętrzną siłą, aby ruszyć się w stronę czegoś lub od czegoś uciec. Zdobądź to co powinieneś już dawno – motywacja! Mam nadzieję, że ta wiadomość jest dla Ciebie poruszają i mam nadzieję, że to Cię skupi na odpowiednich czynnościach.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Jeśli podoba Ci się ta wiadomość, upewnij się, że firma w której pracujesz, jak i Ty prywatnie, posiadacie odpowiednie zasoby motywacji, by stawać się lepszym i robić więcej. Zamów już dziś, coaching, lub szkolenie
+48 790-768-482 info@rafalszrajnert.pl

Teraz możemy dalej kontynuować artykuł.

nawyk, motywacja, rytuał

Co to jest motywacja? Definicja.

Motywacja to dosłownie ogólna gotowość do zrobienia czegoś. Różnica między budzeniem się z energią i chęcią do życia, a brakiem sił i szukaniem kolejnej dolewki kawy.

Motywacja jest to obowiązkowy element w ustalaniu i osiąganiu celów. Od wielu lat badania wskazują, że można wpływać na własne poziomy motywacji. Więc pomyśl co chcesz osiągnąć, a po przestudiowaniu tego wpisu będziesz wiedział na czym polega motywacja i jak nią sterować.

Bez znaczenia czy jest to motywacja do pracy, motywacja do nauki, do działania, czy motywacja do ćwiczeń. Obiecuję czyste fakty i badania naukowe, bez zbędnego nakręcania pustosłowiem.

Motywacja polega na osiąganiu określonego stanu psychofizycznego. Wewnętrzny stan człowieka, który można dowolnie kreować. Wprowadza w stan gotowości do podjęcia określonego działania.

W jaki sposób zwiększyć swoją motywację?

Oto jak zwiększyć poziom motywacji:

  • Ustal cel – określ dokładnie, czego chcesz osiągnąć, w jakim czasie i jakie korzyści z tego wynikną.
  • Wyznacz konkretne terminy i zadania – określ, kiedy chcesz osiągnąć cel i jakie działania będziesz musiał podjąć, aby go osiągnąć.
  • Podziel zadanie na mniejsze etapy – postaraj się zmniejszyć zadanie do mniejszych i bardziej realnych kroków, które będziesz w stanie wykonać.
  • Ustal nagrody i kary – stwórz system nagród i kar, abyś mógł być motywowany do osiągania wyznaczonych celów.
  • Utrzymuj pozytywne podejście – staraj się skupić na pozytywnych aspektach twojej motywacji, a nie na trudnościach, jakie napotykasz na swojej drodze.
  • Znajdź wsparcie – poproś znajomych lub rodzinę o wsparcie w twojej motywacji i umów się z nimi na regularne spotkania.
  • Dbaj o siebie – zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie, abyś mógł być w pełni zmotywowany.

Jakie są rodzaje motywacji?

Rodzaje motywacji:

  • Motywacja eksternalna – wynikająca z zewnętrznych czynników, takich jak premie, nagrody lub pochwały.
  • Motywacja wewnętrzna – polegająca na motywowaniu się samym. Oznacza to, że ludzie są zmotywowani przez własne cele, zainteresowania lub wartości.
  • Motywacja intelektualna – wynikająca z chęci do uczenia się i rozwijania wiedzy w danej dziedzinie.
  • Motywacja społeczna – związana z zaspokajaniem potrzeb społecznych, takich jak akceptacja, uznanie lub przynależność.
  • Motywacja emocjonalna – wynikająca z pozytywnych lub negatywnych uczuć i emocji, które mogą motywować ludzi do działania.

Motywacja to potężny i zarazem z początku wydający się abstrakcyjny koncept.

Motywacja do działania, rodzaje, definicja, psychologia

Czasami jest bardzo łatwo zmotywować się. Na pewno znasz to uczucie gdy jesteś wciągnięty w wir ekscytacji, wtedy Twoja motywacja jest na olbrzymim poziomie! Innym razem jest prawie niemożliwe, aby czuć stan flow. Jesteś uwięziony w czymś co nazywa się prokrastynacją.

W dalszej części wpisu przeczytacie jak zyskać motywację nie tylko na chwilę, ale również na dłuższą metę. Niezależnie od tego, czy próbujesz dowiedzieć się, jak motywować siebie lub jak motywować zespół, ten wpis powinien obejmować wszystko, co musisz wiedzieć.

Artykuł składa się z 3 głównych sekcji

  • Motywacja: co to jest i jak działa
  • Jak się zmotywować i podjąć działanie. Motywacja w działaniu
  • Jak sprawić, by motywacja stała się nawykiem

Motywacja: co to jest i jak działa

Naukowcy określają motywację jako „pragnienie robienia rzeczy”. Motywacja to wewnętrzna chęć do podjęcia działania. W pewnym momencie ból nie robienia czegoś staje się większy niż ból robienia. Ludzie kierują się według wartości DO i OD. DO czyli szukamy czegoś, np. chęci do wykonania zadania. OD czyli uciekamy od czegoś, np. od negatywnych konsekwencji (wizja oblania egzaminu). Widzisz już co może Cię motywować od wewnątrz (motywacja wewnętrzna) i od zewnątrz (motywacja zewnętrzna)?

Motywacja „przychodzi sama” w pewnym momencie kiedy łatwiej jest się zmienić, niż pozostać tym samym. Ból pochodzący od nierobienia, jest większy niż niewygoda którą trzeba na początku przejść. Na przykład łatwiej czuć się niezręcznie podczas wydzwaniania nowych klientów, niż czuć się zestresowanym z powodu kończących się oszczędności.

Jest to podstawowym elementem motywacji. Każdy wybór ma swoją cenę, ale kiedy jesteśmy zmotywowani, łatwiej jest znieść niedogodność działania niż ból pozostania takim samym. Przekraczamy próg mentalny.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Teraz ważne pytanie: co możemy zrobić, aby było bardziej prawdopodobne, że przekroczymy ten próg mentalny i będziemy czuć się zmotywowani na stałe? A nasza motywacja będzie cały czas na olbrzymim poziomie?

Motywacja do działania, rodzaje, definicja, psychologia

Motywacja czynna i bierna

Wiele osób sądzi, że motywacja pojawia się przed zadaniem. Czasami tak jest, kiedy oglądamy motywujące filmiki i czujemy chęć działania. Jest to motywacja dosyć krótka, potrafi szybko wygasnąć , bo trzeba ją ciągle podtrzymywać. Natomiast często pojawia się ona po rozpoczęciu nowego zadania, nie przed nim. Ta forma motywacji jest znacznie bardziej długotrwała jako rezultat działania, a nie przyczyna. Zacznij od małych kroków (reguła o której często mówię). Miej wizję zakończenia przed oczami, ale ustal odpowiednio wiele etapów, aby każdy wydawał się bardzo łatwy. Nabierzesz rozpędu.

Z ludźmi jest tak, że jak już zaczną coś robić zaczynają traktować czynność jako normalność. Jest to zjawisko habituacji. Dzięki niemu możemy przyzwyczaić się nawet do najcięższych warunków, odbierając je jako normalność. Często łatwiej jest zakończyć zadanie, niż zacząć od początku. Dlatego nie zawsze potrzebujesz motywacji, wystarczy że zaczniesz coś robić.

Co jest źródłem motywacji?

Źródłem motywacji mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne czynniki. Wewnętrzne motywatory obejmują wyobraźnię, cele, ambicję, poczucie własnej wartości, kreatywność, indywidualizm, zainteresowania i zdolności. Zewnętrzne motywatory to zwykle pochwały i nagrody, presja społeczna, atmosfera pracy, warunki ekonomiczne, konkursy, sukcesy i porażki.

Psycholog motywacja

Motywacja jest procesem, który determinuje zachowanie człowieka. Polega na wywoływaniu, utrzymywaniu i zmienianiu zachowań w celu osiągnięcia określonych celów. Motywacja psychologiczna to proces, w którym osoba stara się osiągnąć swoje cele, pokonując przeszkody, jakie stoją jej na drodze. Może być wywołana przez wewnętrzne lub zewnętrzne bodźce, które są w stanie wywołać pożądane zachowanie. W psychologii motywacja jest często związana z pojęciami takimi jak potrzeby, cele, aspiracje, pragnienia, motywy i instynkty, które wszystkie wpływają na ludzkie zachowanie.

Jak się zmotywować i podjąć działanie. Motywacja w działaniu

Zgodnie z tym co zostało napisane wyżej, można wyciągnąć ciekawe wnioski. Motywacja nie jest niezbędna i często warto skupić się na samym działaniu. Podam na swoim przykładzie. Nie zawsze mam chęć do robienia czegoś, ale nie myślę o tym. Mam w głowie wgrany program „że trzeba” i zaczynam to robić.

Nie wchodzę w dialog wewnętrzny, czy mi się chce czy nie chce. Nazywa się to dyscypliną. Pracujesz z tym co masz, jeśli środowisko wewnętrzne (umysł), czy zewnętrzne (otoczenie) Ci nie sprzyja to po prostu kontynuuj działanie. Zautomatyzuj początek, jak robot…

Poniżej lista wyjaśniająca czym są i dlaczego są takie ważne (praktyczne przykłady z prawdziwych sytuacji):

Planuj

Jeśli zaplanujesz swoje zadania zawczasu istnieje duże prawdopodobieństwo, że to zrobisz (jest to ważna lekcja- motywacja planowana- składowa wchodząca w rozwój osobisty i rodzaje motywacji). Odejdź od abstrakcyjnych konceptów i skup się na operacjonalizacji. Przysłowiowy excel ,tabelka… Przykład abstrakcji, zbliża się nowy rok więc zacznę ćwiczyć (numer jeden). Numer dwa, zbliża się nowy rok więc kupię karnet na siłownię i co drugi dzień po pracy o godzinie 18 będę jeździł i wykonywał trening obwodowy 20 serii.

Jak myślisz, kto ma większe szanse na sukces?

Przykład drugi. Praca w sprzedaży i operacjonalizacja. Czy gdybyś był szefem i miał płacić swoim sprzedawcom to komu zapłaciłbyś więcej. Numer jeden, pracownik który na koniec miesiąca mówi że ma dużo potencjalnych leadów i ogromne możliwości. Numer dwa, osoba która przychodzi do Ciebie z rozpiską ile w danym dniu sprzedał, z jaką prowizją i ile Ty na tym zarobisz.

W pierwszym przypadku prowadząc tak firmę szybko byś zbankrutował, w drugi wiesz kto jest najlepszy, kto jest najgorszy, możesz zwolnić osobę która notorycznie nie wyrabia planu, zatrudnić w jej miejsce kolejną itd. Jest to gotowa strategia na sukces jako manager w sprzedaży. Nie dziękujcie.

Słowem końcowym, planuj. Planuj i operacjonalizuj. Zapisz plan i wykonuj to co w nim napisałeś. To trochę tak jak lista zakupów. Najpierw mleko, później chleb itd. Najpierw wstaję, jadę na siłownię, później do pracy, wysyłam email, sprawdzam raport itd. Nie myślisz czy się chce, po prostu przechodzisz przez liczbę zadań.

Będziesz podążać bez względu na poziomy motywacji. Taka jest różnica między profesjonalistami i amatorami. Profesjonaliści ustalają harmonogram i trzymają się go. Amatorzy czekają, aż poczują się zainspirowani lub zmotywowani. U mnie, moich znajomych i klientów zawsze to działa. Motywacja staje się wtedy czymś co możemy dobrowolnie wytwarzać.

Jak się zmotywować nawet, gdy się nie chce

Chcesz poznać sekret motywacji? Poczuć czym jest pełna motywacja? Odpowiedź jest prosta. Buduj nawyki. Nawyki buduje się poprzez świadome powtarzanie, tak długo aż nie wytworzą się nowe ścieżki pomiędzy neuronami. W sytuacji kiedy mózg już coś zna i zbudował z tego nawyk, odpala sekwencję z automatu i spala mniej kalorii. Nawyki powstały w drodze ewolucji aby oszczędzać energię. Wiele źródeł podaje, że wykształcenie nawyku zajmuje 21 dni.

Niestety jest to błędnie przyjęte i zakorzenione stwierdzenie, które tak jak wiele terminów z dziedziny rozwoju osobistego bazuje na dosyć starej literaturze. Najnowsze badania dają znacznie inne ramy czasowe i niemożliwe jest określenie precyzyjnie okresu czasu z powodu zbyt dużej liczby czynników. Stwórz rytuał i pewną sekwencję.

Jeśli coś będzie leciało w kierunku twojej twarzy to automatycznie zamkniesz oczy. To jest Twój nawyk. Bodziec, po którym następuje reakcja. Czy wiesz, że poprzez kotwiczenie (eksperyment Pawłowa, wcześniej wspomniany system bodziec-reakcja) możesz tworzyć sekwencję? Rano dzwoni budzik (bodziec), Ty zrywasz się szybko z łóżka (reakcja). To można wyćwiczyć. Tak samo jak można wyćwiczyć dyscyplinę.

Motywacja do działania, rodzaje, definicja, psychologia

Proste czynności, wykonywane w ten sam sposób, przyzwyczajają. Tworzą powtarzalność, łatwość wykonania, jak sugeruje psychologia.

Praca najlepszych nie jest zależna od motywacji czy inspiracji, ale raczej jest zgodna z wzorcem i rutyną.

Oto kilka dodatkowych, do już wcześniej wspomnianych, przykładów zastosowania rytuału, nawyku i rutyny:

Ćwicz więcej: korzystaj z tej samej procedury rozgrzewki, stałej pory ćwiczeń i określonego systemu treningowego.

Lepszy sen: przed snem wykonaj rytuał wyciszenia. Możesz o nim przeczytać w wielu źródła online. Mianowicie polega na tym, aby wyeliminować niebieskie światło (emitowane przez telefony i laptopy- wiele z nich posiada już filtr światła niebieskiego, który nie zaburza wydzielania melatoniny), zrezygnowania z oglądania i słuchania emocjonujących nagrań i odpowiedni odstęp czasu pomiędzy ostatnim posiłkiem.

Rytuał, nawyk czy rutyna polegają na tym, że zapewniają bezmyślny sposób inicjowania zachowania, na czym nam oczywiście zależy. Ułatwia to rozpoczynanie działania, eliminuje potrzebę podjęcia decyzji (co zrobić najpierw, kiedy, jak itp.). Chcesz stworzyć zachowanie łatwe i automatyczne.


Wysoki poziom motywacji i chęci do działania wynika również z Twojego stanu fizycznego, czyli to co robisz ze swoim ciałem. Jeśli poruszasz się i jesteś zaangażowany, wtedy znacznie bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz się pobudzony. Brak motywacji psychicznej często wiąże się z brakiem ruchu fizycznego. Pomyśl jak się czujesz, gdy długo siedzisz w jednej pozycji.

Prosty plan jak sprawić, by motywacja stała się nawykiem

Poniżej plan, który możesz traktować zawsze jako ściągawkę by utrwalić zachowania i stworzyć z nich nawyk:

Stwórz poszczególne kroki, aby były tak łatwe, że nie możesz zrezygnować. Na przykład moja rutyna rano wygląda tak: słyszę budzik, wstaję, idę do kuchni, piję ciepła wodę i kawę, ubieram się i wychodzę z domu na trening… Wszystko jest odpowiednio ułożone. Te zadania są tak łatwe, że nie mogę im odmówić.

Projektując składowe nawyku, miej przed oczami cel końcowy. Ważne jest żeby zacząć się ruszać.
Konsekwencja. Wykonuj zawsze wszystko w ten sam sposób. Mózg to proste narzędzie do programowania. Powtarzając rutynę określoną ilość razy, sprawisz że wprowadzi Cię w oczekiwany stan.


motywacja do działania

Ciągłość motywacji. Jak z doraźnej formuły stworzyć metodę stałą. Motywacja do działania – definicja.

Na tym etapie wiesz już jak zacząć, jak wytworzyć motywację i czerpać z niej korzyści. Za chwilę dowiesz się jak utrzymać motywację przez długi okres.

Bardzo ważnym uzupełnieniem do Twoich mini etapów jest stopień trudności. Zadania nie mogą być ani za trudne, ani za łatwe. Gdybyś miał zagrać w piłkę z najlepszym graczem na świecie, to szybko byś się znudził i stracił chęć do dalszej gry, czytaj motywację. Jeśli natomiast miałbyś zagrać z przedszkolakiem, to zadanie byłoby zbyt łatwe.

Kiedy jednak zagrasz z kimś o zbliżonych umiejętnościach do Twoich i masz szansę wygrać, jeśli się odpowiednio skupisz to taki typ zadania okaże się najbardziej optymalnym w dłuższej perspektywie czasu. Każdy z nas lubi wyzwania, które są możliwe. Zapamiętaj więc, aby odpowiednio skalować poziom trudności. W innym przypadku znudzisz się lub zniechęcisz.

Jak osiągnąć maksymalny poziom motywacji


Musisz wejść w stan psychiczny, którego doświadczasz, kiedy jesteś tak skoncentrowany na wykonywanym zadaniu, że reszta świata zanika. Jest to tzw. stan Flow .

Wspominałem o tym już w artykule:
Priming, torowanie i stan flowhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Motywacja

Pod wieloma względami możemy opisać stan flow jako Twój stan szczytowej motywacji. Polega na odpowiednim wejściu w przedział fal mózgowych. Wyróżniamy 5 typów fal mózgowych:

  • fale Gamma (40 – 100 Hz)
  • fale Beta (12 – 40 Hz)
  • fale Alpha (8 – 12 Hz)
  • fale Theta (4 – 8 Hz)
  • fale Delta (0 – 4 Hz)

Kluczowa jest tu praca (jak już zostało wspomniane wcześniej) nad wyzwaniami o optymalnej trudności. Dodatkowo składową jest mierzenie obecnego progresu, tak abyś wiedział gdzie teraz jesteś. Mówiąc dokładniej, stawienie czoła optymalnemu wyzwaniu i otrzymywanie natychmiastowej informacji zwrotnej na temat postępów, jakie podejmujesz w kierunku tego wyzwania, to dwa z najważniejszych elementów motywacji i stanu flow.

Co robić, gdy motywacja zanika

Zacznij kwestionować swoje przekonania. Jeśli umysł podsyła Ci jaką toksyczną myśl, zacznij zadawać odpowiednie pytania. Posłużyć się możesz meta modelem.
Więcej w artykule NLP i metamodel

Motywacja do pracy: jak się zmotywować? (pracownik i skuteczne motywowanie). Rodzaje motywacji.

Motywacja pracowników do osiągnięcia celu jest czymś co chce osiągnąć każdy menedżer. Stara szkoła myśli że skuteczna jest tylko premia jako dodatek do wykonywanej pracy. Jak już wiesz z tego tekstu inaczej działa motywacja pozytywna i motywacja negatywna. Celem samego działania jest chęć jego wykonywania a nie przymus. Chodzi o to aby kumulować energię do działania siebie i swoich pracowników.

Czym jest motywacja podsumowanie

Wpływ na motywację do realizacji celów ma wiele czynników, które poznałeś w tym artykule. Jeśli chcesz zachęcić pracowników poprzez skuteczny system do osiągnięcia danego działania to skontaktuj się z nami i zamów szkolenie do firmy.

Wnioski końcowe, motywacja i podsumowanie- proces motywacyjny, napięcie motywacyjne

Motywację, tak jak każdą inna rzecz na świecie robi się w określony sposób. Plan, który Ci podałem w tym artykule powinien Ci służyć jako doskonałe wytyczne do dalszej pracy. Mam nadzieję, że ten przewodnik na temat motywacji będzie czymś do czego będziesz zawsze wracał kiedy napotkasz trudności. Jeśli szukasz więcej pomysłów jak polepszyć swoje życie, czytaj resztę cennych artykułów na tym blogu.

Z poważaniem,
Rafał Szrajnert

Motywacja, szkolenia i coaching

PS. Skoro motywacja to coś co chcesz zbudować, nie pozwól i tym razem by dopadło Cię lenistwo. Weź się za siebie. To Twoje życie. Jeśli ją wyćwiczysz, to motywacja może dać Ci olbrzymią przyjemność i wyniki. Napisz wiadomość z prośbą o coaching na nasz główny email.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Motywacja do pracy i życia -jak się zmotywować? (pracownik i skuteczne motywowanie + przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)