Jak się uczyć szybciej. Sposoby na naukę, szybka technika Feynmana. Efektywny noblista

7S McKinsey model
Model 7s McKinsey (organizacja i przedsiębiorstwo)
12 listopada, 2017
Prokrastynacja czy lenistwo ?
Czym jest Prokrastynacja -przestań odkładać i odwlekać na później (nowa metoda)
14 listopada, 2017

Jak się uczyć szybciej. Sposoby na naukę, szybka technika Feynmana. Efektywny noblista

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Z cyklu: sposoby na naukę – technika Feynmana – szybka naukaUżywając techniki Feynmana uczysz się, nauczając innych „w prosty sposób”, abyś mógł szybko zlokalizować braki w swojej wiedzy. Po przejściu przez 4 kroki technika Feynmana pomoże Ci głębiej zrozumieć pojęcia i definicje, a także lepiej je zapamiętać. Nie potrzebne będą Ci inne sposoby na szybką naukę.

Dlaczego technika Feynmana pozwala uczyć się szybciej?
szkolenie szybka nauka techniki pamięciowe mnemotechnikiTechnika Feynmana jest modelem, który został zapoczątkowany przez fizyka Noblistę, Richard’a Feynman’a (pracował i obecny był podczas testu pierwszej bomby jądrowej w lipcu 1945 roku). Znany powszechnie jako osoba potrafiąca wytłumaczyć nawet złożone koncepcje (fizyka kwantowa) w prosty sposób, praktycznie każdemu. W książce „Zaginiony wykład Feynmana: ruch planet wokół Słońca” David Goodstein pisze, że Feynman szczycił się umiejętnością wyjaśnienia najbardziej złożonych idei w najprostszy sposób. Gorąco polecam wspaniałą książkę, link: Pan raczy żartować, panie Feynman!

Szybka nauka, sposoby na nauke
Spójrzmy na wszystkie cztery kroki. Dzięki ich poznaniu nie potrzebne będą Ci mniej skuteczne sposoby na naukę:Wybierz temat, który chcesz zrozumieć i zacznij go studiować. Mianowicie zapisuj wszystko, co o nim wiesz i dodawaj kolejne informacje do swojego notatnika za każdym razem, gdy dowiesz się czegoś nowego.

Udawaj, że uczysz swój temat w klasie. Tak jakby słuchacz miał 5 lat. Upewnij się, że potrafisz wyjaśnić go w prosty sposób. Nie możesz używać słów takich jak: wysublimowany, specjalistyczny itp.

Wróć do książek, kiedy czegoś zapomnisz. To, że mamy luki w wiedzy jest czymś normalnym i dosięga każdego. Powracaj do obszarów problematycznych, aż do pełnego wyjaśnienia tematu.

Ciągle upraszczaj i wykorzystuj analogie. Powtórz ten proces, upraszczając język i łącząc fakty z analogiami, aby wzmocnić swoje zrozumienie.

Na myśl nasuwa mi się tutaj cytat Alberta Einsteina:
“If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”

Nie chodzi o używanie mądrych i skomplikowanych słów. Najważniejsze jest zrozumienie tematu, bo tylko dzięki temu wiedza teoretyczna stanie się praktyką.

Czyli, jeśli nie potrafisz czegoś wytłumaczyć w prosty sposób, to znaczy że tego nie rozumiesz.

Technika Feynmana jest idealna jako szybka nauka nowego konceptu, lepszego zrozumienia, zapamiętywania lub nauki do sprawdzianu. Pomyśl już teraz, o ile łatwiej będzie Ci przyswoić nową wiedzę, gdy już znasz metodę, której używał wybitny noblista i fizyk jądrowy. Szybka nauka zawsze dawała dodatkowe benefity na innymi.


Interesują Cię inne sposoby na naukę? Technika Feynmana jest doskonała, ale są jeszcze kolejne.Szybka nauka to podstawa – zapraszamy po ofertę szkoleń i mentoring
+48 790-768-482 info@rafalszrajnert.pl


PS.
Koniecznie odwiedź:

szkolenie szybka nauka techniki pamięciowe mnemotechniki

Richard Feynman, laureat nagrody Nobla. Co warto zapamiętać

Dzięki technice Feynmana zobaczyć jak łatwo korzystać z notatek i jak to zagadnienie pomaga w tłumaczeniu własnymi słowami skomplikowanych kwestii. Po wykonaniu tych czterech prostych kroków metoda feynmana na zawsze wejdzie Ci w krew!Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej