fbpx

Tylko 4 kroki! Sposoby na naukę (szybka technika Feynmana)

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana

Z cyklu: sposoby na naukę - technika Feynmana - szybka nauka
Używając techniki Feynmana uczysz się, nauczając innych „w prosty sposób”, abyś mógł szybko zlokalizować braki w swojej wiedzy. Po przejściu przez 4 kroki technika Feynmana pomoże Ci głębiej zrozumieć pojęcia i definicje, a także lepiej je zapamiętać. Nie potrzebne będą Ci inne sposoby na szybką naukę.

Dlaczego technika Feynmana pozwala uczyć się szybciej?Technika Feynmana jest modelem, który został zapoczątkowany przez fizyka Noblistę, Richard’a Feynman’a (pracował i obecny był podczas testu pierwszej bomby jądrowej w lipcu 1945 roku). Znany powszechnie jako osoba potrafiąca wytłumaczyć nawet złożone koncepcje (fizyka kwantowa) w prosty sposób, praktycznie każdemu. W książce "Zaginiony wykład Feynmana: ruch planet wokół Słońca" David Goodstein pisze, że Feynman szczycił się umiejętnością wyjaśnienia najbardziej złożonych idei w najprostszy sposób. Gorąco polecam wspaniałą książkę, link: Pan raczy żartować, panie Feynman!

Szybka nauka, sposoby na nauke

Spójrzmy na wszystkie cztery kroki. Dzięki ich poznaniu nie potrzebne będą Ci mniej skuteczne sposoby na naukę:

 1. Wybierz temat, który chcesz zrozumieć i zacznij go studiować. Mianowicie zapisuj wszystko, co o nim wiesz i dodawaj kolejne informacje do swojego notatnika za każdym razem, gdy dowiesz się czegoś nowego.
 2. Udawaj, że uczysz swój temat w klasie. Tak jakby słuchacz miał 5 lat. Upewnij się, że potrafisz wyjaśnić go w prosty sposób. Nie możesz używać słów takich jak: wysublimowany, specjalistyczny itp.
 3. Wróć do książek, kiedy czegoś zapomnisz. To, że mamy luki w wiedzy jest czymś normalnym i dosięga każdego. Powracaj do obszarów problematycznych, aż do pełnego wyjaśnienia tematu.
 4. Ciągle upraszczaj i wykorzystuj analogie. Powtórz ten proces, upraszczając język i łącząc fakty z analogiami, aby wzmocnić swoje zrozumienie.


 5. Na myśl nasuwa mi się tutaj cytat Alberta Einsteina:

  “If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”

  Nie chodzi o używanie mądrych i skomplikowanych słów. Najważniejsze jest zrozumienie tematu, bo tylko dzięki temu wiedza teoretyczna stanie się praktyką. Czyli, jeśli nie potrafisz czegoś wytłumaczyć w prosty sposób, to znaczy że tego nie rozumiesz.

  Technika Feynmana jest idealna jako szybka nauka nowego konceptu, lepszego zrozumienia, zapamiętywania lub nauki do sprawdzianu. Pomyśl już teraz, o ile łatwiej będzie Ci przyswoić nową wiedzę, gdy już znasz metodę, której używał wybitny noblista i fizyk jądrowy. Szybka nauka zawsze dawała dodatkowe benefity na innymi.  Interesują Cię inne sposoby na naukę? Technika Feynmana jest doskonała, ale są jeszcze kolejne.
  Szybka nauka to podstawa - zapraszamy po ofertę szkoleń i mentoring
  +48 790-768-482
  info@rafalszrajnert.pl
  PS.
  Koniecznie odwiedź nasz SKLEP

mgr Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego , a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Po pierwsze, wreszcie ruszył długo wyczekiwany kanał YouTube! Link: https://www.youtube.com/channel/UCp3v4HZdCe_U1TBdjtrPnVQ/videos

Po drugie, darmowy raport! ZOBACZ JAK ZWIĘKSZYLIŚMY RUCH NASZEGO KLIENTA O 326%!

Zapisz się na newsletter e-mail i pobierz darmowy raport.

Po pierwsze, wreszcie ruszył długo wyczekiwany kanał YouTube! Link: https://www.youtube.com/channel/UCp3v4HZdCe_U1TBdjtrPnVQ/videos Po drugie, darmowy raport! ZOBACZ JAK ZWIĘKSZYLIŚMY RUCH NASZEGO KLIENTA O 326%! Zapisz się na newsletter e-mail i pobierz darmowy raport.