Czym jest Prokrastynacja -przestań odkładać i odwlekać na później (nowa metoda)

Technika szybkiej nauki Richarda Feynmana
Jak się uczyć szybciej. Sposoby na naukę, szybka technika Feynmana. Efektywny noblista
13 listopada, 2017
Prawdopodobieństwo, statystyka i średnia
Prawdopodobieństwo zdarzenia i sukcesu [Klasyczna definicja] Najważniejsza lekcja w życiu!
17 listopada, 2017

Czym jest Prokrastynacja -przestań odkładać i odwlekać na później (nowa metoda)

Prokrastynacja czy lenistwo ?

Prokrastynacja czy lenistwo ?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Prokrastynacja. Co to, dlaczego i po co?
Definicja: prokrastynacja to inaczej odkładanie… odkładanie na później. Nie wykonanie zadania, często prowadzi do uczucia żalu w przyszłości. Lenistwo, niechęć, brak motywacji, czy mobilizacji? Zaraz wejdziemy głębiej w ten temat. Zbadamy dlaczego i po co nam prokrastynacja.
prokrastynacja

Definicja – co to prokrastynacja?Prokrastynację, możemy utożsamić z wieloma terminami. Najtrafniejszym wydaje się niechęć wykonania, lub odkładanie czegoś na później. Dobrowolne zwlekanie z podjęciem jakiegoś działania, mimo świadomości pogorszenia się sytuacji spowodowanej opóźnieniem.

Prokrastynacja, jej mechanizm


czy prokrastynacja to lenistwo?

Mechanizm prokrastynacji (odwlekania czegoś na później) polega na krótkookresowym polepszeniu samopoczucia. Nie musimy wykonywać wtedy trudnej czynności, czy zadania więc czujemy ulgę i w dodatku możemy robić coś co sprawia nam przyjemność. O dziwo istnieje tu pewien paradoks. Nazwałem go paradoksem studenta, gdy nadchodzi czas sesji i trzeba zacząć się uczyć. Wtedy nawet czynności, które nie należą do najprzyjemniejszych wykonywane są z zadowoleniem. Pamiętacie okres kiedy zamiast uczyć się sprzątanie wydawało się czymś co jest ważniejsze niż nauka?

Niestety w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Jeśli zdamy sobie sprawę z tego co naprawdę powinniśmy zrobić, to wywołuje to w nas poczucie niepokoju, lęku i stres (lęk przed porażką), w konsekwencji czego nasz rozwój osobisty nie idzie we właściwym kierunku. Dlaczego więc w XXI wieku prokrastynacja jest tak szeroko rozprzestrzeniona?


Prokrastynacja – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn prokrastynacji. Wymienienie ich łącznie ze sposobami jak sobie radzić, objętościowo było by idealne na pracę doktorską. Przyczyną mogą być zaburzenia: osobowości, lękowe, depresja, ADHD. W artykule na temat
zwlekania z podjęciem decyzji, poruszyłem kilka ważnych punktów, które są niezbędne aby zrozumieć istotę prokrastynacji. Wymienię tutaj kilka najpopularniejszych:

Lęk przed porażką – praca jest odwlekana i przekładana tak długo, aż nie stanie się za późno, żeby ją wykonać. Staje się to usprawiedliwieniem w razie niepowodzenia.

Lęk przed sukcesem – prokrastynator próbuje się nie wyróżniać na tle innych z powodu nieuzasadnionej obawy, że sukces pociągnie za sobą kolejne większe oczekiwania (którym można nie sprostać), albo wywoła zazdrość.

Lęk przed bezradnością – osoba chce mieć wszystko pod kontrolą. Wykonanie zadanie niesie za sobą różne skutki, na które nie zawsze mamy wpływ. Rezygnując unikamy efektu finalnego.

Lęk przed izolacją – będąc zdecydowanym i wykonując zadania stajemy się niezależni. Nie pasuje to do modelu osoby która lubi jak cały czas się jej pomaga, lub dogląda. Niektórzy po prostu lubią jak inni dają im opiekę.

Lęk przed intymnością – wykonując zadania jesteśmy aktywni i zbliżamy się do innych osób. Musimy często z kimś porozmawiać, lub zapytać. Częstszy kontakt powoduje, że inni mogą dostrzegać nasze wady.

Zmęczenie – zła dieta, brak aktywności fizycznej, stres i brak higieny snu, problemy z tarczycą, picie niewystarczającej ilości wody.

Nastawienie, wszystko , albo nic – zadanie może wydawać się trudne
Potrzeba stymulacji – niektórzy potrzebują odpowiedniej motywacji, którą zyskują gdy nieubłaganie zbliża się termin wykonania.
Metody radzenia sobie z prokrastynacją

teraz czy później?


Polecam skorzystanie z profesjonalnej pomocy np. coacha , lub certyfikowanego trenera NLP. Skorzystać można również z metody małych kroków. Tutaj fragment tego co powtarzam zawsze odnośnie psychologii osiągnięć.
Większość ludzi będących na szczycie, gdy są pytani czy kiedyś wierzyli że będą tu gdzie są teraz odpowiada: „nie”. To co odróżnia ich od innych to nie widzieli przed oczami tylko tego finalnego etapu, który bez wątpienia by ich wtedy przytłoczył i wydał się nierealny, ale mają przed sobą kolejny mały krok… i kolejny… i kolejny. To co widzą to dokładnie rozpisany plan: A, Ą, B, C, Ć, D itd., aż do Z. Prokrastynacja może wywoływać również wiele zaburzeń zdrowotnych.
Podczas radzenia sobie prokrastynacją, prokrastynator powinien stosowane również metodę małych kroków i dzielić zadanie na odpowiednio małe kroki, które będą wydawały się łatwe do wykonania. Uczy wtedy swój mózg „wykonywania”.
Bądź świadomy, zwracaj uwagę na myśli i twórz wyraźny obraz konsekwencji braku działania.
Kolejne inspiracje, pośrednio związane z uzupełnieniem możesz znaleźć we wpisie na temat zwiększenia produktywności.


Prokrastynacja – jak z nią walczyć?
Co to prokrastynacja, definicja

Najważniejsze jest przejęcie kontroli nad czasem. Nie pozwól, aby to czas kontrolował Tobą. Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy byli pod presją czasu i czuli, że mają kontrolę nad swoim czasem, zgłaszali większą satysfakcję z życia, odczuwali mniejszy stres i mieli mniejsze obawy niż Ci, którzy byli równie zajęci, ale czuli, że mają niewielką kontrolę, lub nie mają nad czasem kontroli. Nawet jeśli nie możesz kontrolować, ile masz wolnych chwil ze względu na wymagającą pracę, liczne obowiązki, opiekę nad dzieckiem itp., to i tak możesz zacząć lepiej decydować o tym, jak zarządzasz swoim czasem. Prokrastynacja to stan, który możesz poskromić!

Poniżej znajduje się pięć kroków, które możesz zrobić, aby przejąć kontrolę nad swoim czasem:


1. Ustaw priorytetyDaj sobie chwilę i pomyśl o swoich głównych celach życiowych. Zdecyduj, jakie są dla Ciebie najważniejsze. Czy budować i utrzymywać relacje w pracy, być dobrym rodzicem, awansować, być lepszym człowiekiem, zarabiać dużo pieniędzy, lub dbać o swoje zdrowie? Gdy już zrozumiesz swoje priorytety i cele, możesz użyć tego jako podstawy do planowania swojego czasu i zobowiązań. Prokrastynacja będzie stopniowo wygasać.


2. Bądź realistą co do tego, co możesz osiągnąćWielu ludzi przecenia to, co może zrobić. Możesz zapomnieć, że jesteś mniej produktywny, gdy jesteś zmęczony, że ktoś może Ci przerwać, lub, że możesz napotkać problemy po drodze (niezależne od Ciebie). Zrób wstępne oszacowanie, jak długo zajmie Ci wykonanie zadania, a następnie zwiększ czas. Zobacz, jak to działa i dostosuj odpowiednio do potrzeb.


3. Ogranicz zakłóceniaOgraniczanie częstotliwości przerywania jest kluczem do załatwiania spraw. Jest to szczególnie trudne zadanie w obecnej epoce, co chwilę dzwoniących telefonów. Powrót do pełni skupia na zadaniu zajmuje średnio 10-20 minut, czyli tyle tracisz. Pamiętaj o tym. Prokrastynacja działa na wiele sposobów.

4. Naucz się mówić „nie”


Większość z nas woli powiedzieć „tak”, niż powiedzieć „nie” osobom, na których nam zależy. Ale ustalanie priorytetów oznacza rezygnację z pewnych rzeczy, które mogą być dla nas obciążające w danym momencie.

5. Przestań zwlekać


Nawet jeśli masz wolny czas, możesz opóźnić rozpoczęcie, ponieważ praca jest na przykład nudna. Jeśli zadanie jest nieprzyjemne, pomyśl o tym, jak ważne jest to dla Ciebie lub Twojej rodziny.
Pranie jest nudne, ale konieczne. W tym przypadku najlepiej zaplanować konkretną godzinę każdego dnia, aby to zrobić, aby zbudować nawyk. W końcu Twój mózg zautomatyzuje nawyk i będzie czuł się normalną częścią życia. Robienie prania kilka razy w tygodniu oznacza, że ​​robisz to tylko przez godzinę lub dwie, a następnie możesz robić to, co lubisz. Prokrastynacja, nie ma szans!
Na koniec ZMOTYWUJ SIĘ! – o motywacji możesz przeczytać ciekawy artykuł, link: motywacja.
Zapoznanie się z treścią artykułu, działaniem i motywami powstawania prokrastynacji pomoże w zlikwidowaniu przekładania wielu czynności i planów, określeniu sposobu jaki rozpoczynać działania, skoncentrować się na zadaniach długo i krótkoterminowych, stworzenia tego „lepszego momentu” do rozpoczęcia zadania, zrezygnowania z wykonywania zadań, rozpoczęcie tylko ze strachu przed konsekwencjami, ustalenia odpowiedniej hierarchii i priorytyzacji, zarządzanie czasem, zniwelowanie strachu przed porażką, praca nad asertywnością i innymi.


Czym jest Prokrastynacja -przestań odkładać i odwlekać na później (nowa metoda)

Każde zadanie do wykonania musi być zrobione na czas. Koniec z odkładaniem rzeczy na później! Buduj poczucie własnej wartości że potrafisz przezwyciężyć skłonność do prokrastynacji.

Możemy tak się umówić?

Pomyśl jak polepszyć się może Twoje życie kiedy powiesz NIE na:

odkładanie obowiązków na później

odkładanie spraw na później

I w końcu zaczniesz działać!


Chcesz już przestać zwklekać? Chcesz się pozbyć tego co Ci nie pozwala osiągnąć pełni potencjału. Prokrastynacja…możemy pomóc
+48 790-768-482 info@rafalszrajnert.pl
PS.
Mam nadzieję, że nie dałeś się pokonać prokrastynacji i przeczytałeś cały ten artykuł. Wiedz, że odwlekanie zadania na później, co często staje się odwlekaniem na zawsze (często zapominamy) jest jedną z rzeczy która negatywnie wpływa na Twoje życie. Wiedz, że wielcy i szczęśliwi ludzie potrafią się jej oprzeć i mają energię do działania. W życiu trzeba być proaktywnym, podejmować pewne kontrolowane ryzyko i wychodzić na przeciw oczekiwaniom. Pamiętaj, że cały świat idzie wciąż do przodu, a Ty nie rozwijając się, pomijają zadania czy odwlekając stoisz w miejscu, czyli tak na prawdę się cofasz. Rozumiesz, prawda? Cały świat idzie do przodu, Ty jesteś w tym samym miejscu więc on Cię wyprzedza. Walka z prokrastynacją nie jest dla innych, ona jest dla Ciebie. Pamiętaj o tym.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

2 Comments

  1. Marc pisze:

    Ja osobiście największy problem mam z perfekcjonizmem i szczerze mówiąc nadal nie wiem jak sobie tym poradzić. Domyślam się, ze problem dotyczy nie tylko mnie. Ciekawe jest też samo równanie na prokrastynację, a dokładnie na motywację. W naukowy sposób opisane zmienne, które mają wpływ na to, że opóźniamy zadanie. Zwiększa świadomość dlaczego tak naprawdę odkładamy sprawy na później. U mnie sprawdza się w 100%.

  2. Cześć Marc,

    Nie jesteś jedyny, ale jeśli zastosujesz opisane tu zasady jak pokonać prokrastynacje to zobaczysz pewny wzrost.

    Piszesz dodatkowo o motywacji. Wejdź w zakładkę blog, znajdziesz tam również kilka interesujących wpisów na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej