Metoda NLP … czyli programowanie neurolingwistyczne. Zbiór technik, perswazja i biblia nlp [definicja, przykłady]

Cykl życia klienta
Cykl życia klienta, marketing b2b i b2c [customer lifecycle – sposoby utrzymania]
9 grudnia, 2022
Wąwóz Masca
Wakacje na Teneryfie i zejście wąwozem Masca
9 grudnia, 2022

Metoda NLP … czyli programowanie neurolingwistyczne. Zbiór technik, perswazja i biblia nlp [definicja, przykłady]

Czym tak na prawdę jest NLP?

Czym tak na prawdę jest NLP?

Czym tak na prawdę jest NLP?
Czym tak na prawdę jest NLP?

NLP ma 2 znaczenia.

Co to za skrót NLP?

W pierwszym znaczeniu:

NLP to skrót od angielskich słów „neuro-linguistic programming”, co oznacza programowanie neurolingwistyczne. Uważa się że jest to „praktyczna” psychologia.

W drugim znaczeniu:

NLP to skrót od Natural Language Processing, co oznacza Przetwarzanie Języka Naturalnego. Jest to gałąź sztucznej inteligencji, która zajmuje się analizą i interpretacją danych tekstowych.

NLP … czyli programowanie neurolingwistyczne

modelowanie NLP

Co to jest NLP i na czym polega? Wstęp do NLP

Jako trener NLP posiadająca stopień Master NLP, a wcześniej practitioner ( w Polsce mówi się praktyk i mistrz), przedstawię Wam kompleksowo, czyli krok po kroku co to jest NLP.

Na początku zapoznamy się historią neuro lingwistycznego programowania i kto je stworzył. Następnie omówimy główne założenia i korzyści płynące ze stosowania i poruszymy główne techniki NLP (takie jak raport, kotwiczenie, submodalności, linie czasu, meta-model, model Miltona (Miltona Ericksona), pozycje percepcyjne i narzędzia do formułowania i weryfikacji celów. Na koniec opowiem wam jak szkolę i jak przebiegają takie szkolenia. Jesteście już gotowi, żeby zaczynać swoją podróż z NLP?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Co to jest NLP

Neurolingwistyczne programowanie (NLP) jest jednym z nurtów rozwoju osobistego który powstał w latach 1970-1980 w Stanach Zjednoczonych. Wiele osób mówi otwarcie o tym w jaki sposób zmieniło to ich życie ( m.in. Tony Robbins, Paul Mckenna) i jak używają tych narzędzi, aż do dziś. Ale czy jest to prawda? Czy NLP ma w sobie jakiekolwiek podstawy by działać? Czy może obiecuje puste hasła w stylu szybkiej zmiany, rozwoju szczęścia i inne, bazując na ludzkiej naiwności? Na te i inne pytania odpowiem już zaraz, najpierw trochę historii.

Kto stworzył NLP?

NLP powstało w połowie lat siedemdziesiątych. Stworzone przez lingwistę Johna Grindera i studenta matematyki Richarda Bandlera, którego zainteresowaniami były: język, programowanie komputerowe, psychologia i szeroko rozumiany sukces.

Szkolenie NLP trener

Trudno jest znaleźć jedną definicję tego czym jest NLP – neuro lingwistyczne programowanie, ponieważ jest tworem ciągle ewoluującym. Nawet sami twórcy z biegiem lat zmienili na jej temat zdanie, a nauki Bandlera opierają się obecnie przede wszystkim na bezwarunkowej afirmacji radości życia, optymizmie i otwartości na zmiany, źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_neurolingwistyczne.

Pozbawione praktycznie tego, co można jeszcze wyczytać w starych transkryptach, lub książkach z okresu lat 70-80, czyli żargonu i skomplikowanych konstrukcji. Wiele osób posiada różne definicje, tego czym NLP jest, cechą wspólną można mimo wszystko określić pomoc ludziom w rozwiązywaniu problemów, ucząc ich jak można świadomie zmieniać swoje odczucia i zachowania.

Nie wiemy czy historia na temat etymologii nazwy jest prawdziwa, ale podobno młody Bandler jadąc samochodem, został zatrzymany do kontroli przez policjanta, który zapytał się o to czym się zajmuje. Wracał z zajęć i miał na siedzeniu obok książkę do programowania komputerowego. Z racji tego, że badania nad wczesnym NLP skupiały się na neurologii i lingwistyce, dodał do tego „programowanie”. I tak powstała nazwa „neuro lingwistyczne programowanie – NLP”.

Oficjalne stanowisko brzmi, że istnieje związek między procesami neurologicznymi (neuro-), językowymi (językowymi) i wzorami behawioralnymi wyuczonymi poprzez doświadczenie (programowanie) i że można je zmienić, aby osiągnąć określone cele w życiu. (1)

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Początkowo szczyciło się tym, że:

  • a) mózg można programować niczym komputer, trzeba było tylko posiadać odpowiedni manual do jego nauki
  • b) umysł podświadomy, wpływa na umysł świadomy objawiający się w naszych myślach i zachowaniach
  • Dodatkowo używano narzędzi z:
  • c) metafor zaczerpniętych z Freudowskiej interpretacji snów
  • d) hipnoterapii którą rozwinął Milton Erickson
  • e) prac Gregor’a Bateson’a i Noam’a Chomsky’ego
  • f) i wielu innych, a także analizy prac innych znanych terapeutów

Powszechnie mówi się że Bandler, swoje pierwsze modele wzorował na pracy Virginii Satir (terapia rodzin), Milton Erickson (hipnoterapia) i Fritz Perls (twórca terpii Gestalt), tłumacząc że mieli oni nieprawdopodobnie dobre wyniki w pracy ze swoimi pacjentami. Modele zachowań i odpowiednie schematy językowe były wtedy analizowane, a następnie powstawał z nich model.

Pod koniec lat siedemdziesiątych nastąpiła mocna komercjalizacja NLP. Bandler i Grinder twierdzili, że oprócz tego, że jest to metoda terapeutyczna (co do dziś nie zostało potwierdzone), NLP był również badaniem komunikacji i zaczęli wprowadzać ją na rynek jako narzędzie biznesowe, twierdząc, że „jeśli jakakolwiek istota ludzka może zrobić cokolwiek, to Ty też możesz.”

Zwiększająca się popularność warsztatów i seminariów spowodowała, że Bandler i Grinder zrezygnowali z pisania akademickiego i stworzyli popularne książki z transkrypcji seminariów, takich jak „Z żab w księżniczki” (ang. Frogs into Princes), które sprzedały się w olbrzymim nakładzie.

Wspólnota psychoterapeutów i studentów zaczęła formować się wokół początkowych prac Bandlera i Grindera, prowadząc do wzrostu i rozprzestrzeniania NLP jako teorii i praktyki. Na przykład Tony Robbins wyszkolił się u Grindera i wykorzystał kilka pomysłów z NLP w ramach swoich programów samopomocy i motywacji.

Należy nadmienić, dla osób które nie znają Tony’ego Robbinsa, że jest to najpopularniejszy doradca/coach/szkoleniowiec na świecie. Wg Wikipedii Robbins jest założycielem kilku firm, które zarabiają około 6 miliardów dolarów rocznie. W 2015 i 2016 roku znalazł się na liście Worth Magazine Power 100. Tymczasem rosnąca liczba praktyków i teoretyków doprowadziła do tego, że NLP stało się jeszcze mniej jednolite niż zakładano na początku.

trener nlp kurs

Niektóre główne założenia NLP

Mapa nie jest terytorium

Każdy ma inną mapę. Otaczający świat jest interpretowany przez każdą osobę inaczej (poprzez zmysły i pryzmat życiowego doświadczenia). W naszych umysłach tworzymy indywidualną interpretację otaczającej nas rzeczywistości. Mamy różne filtry, docierają do nas inne bodźce.

W związku z tym wszyscy zachowujemy się inaczej, każdy ma własną mapę.

Narzędziem do rozwiązania naszych problemów jest przebudowa naszej mapy.

Narzędziem do zrozumienia drugiego człowieka jest poznanie jego mapy.

Narzędziem do skutecznej perswazji jest przeprowadzenie drugiego człowieka w odpowiednie miejsce jego mapy.

Gdy to, co robisz nie działa – zrób coś innego

Prosta zasada. Jeśli oczekujesz innych rezultatów za każdym razem kiedy robisz to samo, to z góry jesteś skazany na porażkę. NLP zajmuje się szukaniem najskuteczniejszych metod działania.

Wybór jest lepszy niż brak wyboru

Jednostki, które w danej sytuacji dysponują największą elastycznością i możliwościami wyboru działania, mają największe szanse na sukces.

Nie można się nie komunikować

Każde nasze zachowanie niesie ze sobą komunikat. Słowa są tylko niewielką częścią procesu komunikacji. Nawet kiedy milczysz, Twój wyraz twarzy, postawa, gesty mówią o Tobie bardzo dużo.

Znaczenie komunikatu to reakcja odbiorcy

W NLP najważniejsze jest skuteczne działanie, które określamy obserwując efekty i reakcje innych.
Jeżeli więc Twój komunikat wywołuje reakcję inną do założonej (co nie jest dziwne, trafia przecież do osoby o innej mapie rzeczywistości), trzeba zrobić coś innego, aby przynosiło efekt zamierzony.

Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne

Jest to proaktywne podejście do świata. Jeśli nie osiągnęliśmy zamierzonego rezultatu, to nie była to porażka. Otrzymaliśmy informację zwrotną, którą możemy wykorzystać w przyszłości, aby zrobić coś lepiej.

Każde zachowanie ma pozytywne intencje

Jest to bardzo kontrowersyjne założenie NLP. Najprościej rozumując, jeśli zachowujesz się w pewien sposób, to zachowanie to musi mieć dla Ciebie jakieś pozytywne intencje.

NLP jest modelem generatywnym

NLP koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań, a nie na docieraniu do przyczyn problemów.

Każde doświadczenie ma strukturę

Doświadczenie ma strukturę. Struktura ta składa się z trzech elementów: emocji, procesów myślowych i zachowań.

Czy można czerpać korzyści z NLP?

Bez wątpienia tak. Wiele narzędzi zostało zaczerpniętych z innych dziedzin. Na przykład kotwiczeniem w NLP nazywa się reakcję na pewien bodziec, podczas gdy większość osób zna ją pod nazwą warunkowanie klasyczne i chyba wszyscy pamiętamy eksperyment Pawłowa z lekcji biologii.

Trzeba podejść do tematu zdroworozsądkowo. Na temat NLP krąży wiele prostych do zakwestionowania założeń. Jednym z poważnych zarzutów przeciwko NLP było to , że za pomocą różnych narzędzi do wywierania wpływu, komunikacji i auto-hipnozy, trenerzy obiecują szybkie, często nierealne zmiany. Niestety wciąż mamy mało kompleksowych badań. Część narzędzi NLP nie została natomiast potwierdzona.

Jednym z głównych założeń jest to, że jeśli ktoś jest w czymś dobry, to jego umiejętność można zmodelować, czyli rozłożyć na czynniki, zaaplikować i efekt będzie taki sam.

Nie brane pod uwagę są tu niestety predyspozycje i czynniki genetyczne (ludzie), jak i kondycja gospodarki, model biznesowy i inne (w przypadku firm). Niemniej samo modelowanie jest świetnym narzędziem, jeśli tylko użyte jest rozważnie.

Przykład. Jako firma zatrudniasz konsultanta, żeby zmodelował (stworzył identyczny plan działania) innej firmy z Twojej branży. Dostajesz gotowy plan działania, tego , jak organizacja będąca teraz liderem rynku, stawała się nim. Pod uwagę musisz wziąć jednak jeszcze inne czynniki, jak kondycja sektora w którym pracujesz, obecne trendy i inne czynniki.

Ponieważ lata w których firma konkurencyjna zdobywała pozycję lidera, prawdopodobnie różniły się od obecnych. Z modelowaniem umiejętności jest już trochę inaczej, dlatego w jednym artykule nie można dać odpowiedzi na wszystkie pytania. Powtórzę swoją maksymę, wszystko zależy od wszystkiego.

Jednym z haseł sprzedażowych NLP, było to że twórcy studiowali wybitnych uczonych i ludzi sukcesu. Po czym analizowali ich zachowanie, w konsekwencji tworząc modele. Niestety studiowanie Einstein’a, czy Tesli, mogło stworzyć wiele takich modeli w jaki sposób pracowały ich umysły. Nie można stwierdzić czy którykolwiek z tych modeli był w ogóle prawidłowy.
modelowanie w NLP
Wiele osób które krytykuje NLP, nawet nie wiedząc z czym dokładnie mają do czynienia. Badane są poboczne techniki, w dodatku w nieodpowiednim kontekście.

Główne metody i techniki NLP

  • struktura pracy z NLP
  • wewnętrzna mapa świata
  • raport, czyli techniki budowania lepszego kontaktu (neurony lustrzane)
  • kotwiczenie, wcześniej już wspomniane (bodziec, reakcja)
  • submodalności, najprościej rzecz mówiąc wyobrażenia
  • linie czasu
  • meta-model
  • model Miltona (Miltona Ericksona)
  • pozycje percepcyjne
  • narzędzia do formułowania i weryfikacji celów
  • ekologia, tożsamość i środowisko
  • future pacing
  • modelowanie
  • metafory
  • Sleight of mouth
  • pytania presupozycyjne
  • cytaty
  • postulaty konwersacyjne, czyli osadzone polecenia
  • sugestie
  • pace and lead
  • swish pattern
  • reframing
  • istnieją jeszcze inne, natomiast są one raczej derywatywami wymienionych

Poniżej omówimy niektóre z nich:

Strutura pracy z NLP

Klasyczna praca nad rozwiązaniem problemu klienta, w NLP może być rozumiana na podstawie kilku głównych etapów, w tym nawiązywania relacji, zbierania informacji o problemowym stanie psychicznym i pożądanych celach, przy użyciu określonych narzędzi, technik i włączania proponowanych zmian w życie klienta. Cały proces jest kierowany przez niewerbalne odpowiedzi klienta.

Pierwszym etapem NLP

jest ustanowienie i utrzymywania relacji między praktykiem, lub masterem NLP, a klientem (raport). Osiąga się go werbalnie, oraz niewerbalne, czyli mowa i język ciała.

Drugim etapem

po ustanowieniu raportu, NLP-er może zacząć zbierać informacje (np. Używając pytań z Meta-Modelu) o aktualnym stanie klienta, a także pomóc klientowi określić pożądany stan lub cel interakcji. Praktykujący zwraca szczególną uwagę na odpowiedzi werbalne i niewerbalne, ponieważ klient określa obecny stan i pożądany stan oraz wszelkie „zasoby”, które mogą być pomocne do stworzenia pomostu pomiędzy dwoma stanami.

Trzecim etapem

zazwyczaj jest zachęcenie klienta do rozważenia konsekwencji pożądanego rezultatu oraz tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na jego życie osobiste i zawodowe oraz relacje, biorąc pod uwagę wszelkie pozytywne intencje wszelkich problemów, które mogą się pojawić (tj. ekologia, będzie omówiona później).

Czwarty etap

NLP-er pomaga klientowi w osiągnięciu pożądanych rezultatów za pomocą pewnych narzędzi i technik w celu zmiany wewnętrznych reprezentacji i reakcji na bodźce. Używa się tutaj techniki „future pace”, pomagając klientowi psychicznie ćwiczyć i integrować zmiany w swoim życiu.

Na przykład klient może zostać poproszony o „wejście w przyszłość” i przedstawienie (mentalnie zobaczyć, usłyszeć i poczuć), jak to jest, że już osiągnęło wynik. Po trzykrotnym wgraniu pożądanej cechy na różnych płaszczyznach, staje się ona elementem osobowości.

NLP składa się również z rozmaitych technik językowych i lingwistycznych. Na przykład kiedy mówisz słowo „ale”, ludzie będą pamiętać to, co powiedziałeś później. „Nie zagrałeś zbyt dobrze w tym meczu, ale następny będzie lepszy”. Natomiast dzięki słowu „i” ludzie pamiętają, co mówiliście przed i po. „Zagrałeś wyśmienicie i chcę Ci pogratulować”.

Wewnętrzna mapa świata – internal map of the world

NLP nazywa percepcję świata „mapą” każdego człowieka. NLP uczy, że nasze ciało i umysł (neuro) i to, co mówimy (lingwistyka-język), oddziałują razem, tworząc nasze postrzeganie świata, lub mapy (programowanie).

Mapa każdego człowieka określa uczucia i zachowanie, dlatego mapy zubożałe i nierealistyczne mogą ograniczać wybory i powodować problemy. Jako podejście do rozwoju osobistego lub terapii wymaga zrozumienia, że ​​ludzie tworzą swoje własną wewnętrzną „mapę” świata, rozpoznając pomocne lub niekorzystne wzorce myślenia oparte na zubożałych mapach świata, a następnie modyfikując lub zastępując te wzorce bardziej przydatnymi. Nacisk kładziony jest również na sposoby zmiany wewnętrznych reprezentacji lub map świata w celu zwiększenia elastyczności behawioralnej.

nlp

Poniżej lista wyjaśniająca czym są i dlaczego są takie ważne (praktyczne przykłady z prawdziwych sytuacji):

Modelowanie NLP

„Modelowanie” w NLP to proces przyjmowania zachowań, strategii, języka i przekonań innej osoby lub modelu. Robi się to mając na celu zbudowanie modelu tego, co robią inni, którzy w danej sytuacji odnoszą sukces. Wiemy, że nasze modelowanie zakończyło się sukcesem, kiedy możemy systematycznie uzyskiwać taki sam wynik, jak osoba, którą modelowaliśmy.

Model jest następnie redukowany przez osobę stosującą NLP do najprostszego możliwie schematu, który można nauczyć innych – czyli do odpowiedniej ilości kroków, które inne osoby są w stanie wykonywać. Przypominam, że sam Bandler i Grinder, zaczęli od modelowania (szczegółowej analizy), a następnie poszukiwania tego, co odróżniało odnoszących sukcesy psychoterapeutów od ich rówieśników. Tak właśnie powstało NLP. Oryginalne modele to: Milton Erickson (hipnoterapia), Virginia Satir (terapia rodzinna) i Fritz Perls (terapia gestalt).

Meta model

W NLP meta-model jest zbiorem określającym pytania lub wzorce językowe zaprojektowane, aby podważyć, zmienić, lub rozszerzyć granice modelu osoby lub „mapy” świata. Gdy dana osoba mówi o problemie, lub sytuacji, musimy słuchać uważnie ich słów. Słowa są to wskaźniki, czyli wzorce językowe, które powodują zniekształcenie obrazu rzeczywistości.

Klient najczęściej używa do tego: (G) Generalizacje, (U) Usunięcie i (Z) Zniekształcenie, my zadając pytania wprowadzamy (S) Sugestie. Aby łatwiej zapamiętać – GUSZ. Słuchając i reagując na te wzorce językowe, nlp’er stara się pomóc klientowi uświadomić sobie pewne informacje znajdujące się pod powierzchnią słów.

Pytania w metamodelu zostały opracowane, aby zapewnić klarowność językowi klienta, a tym samym ograniczać jego podstawowe myślenie i przekonania, które to nie pozwalają mu osiągnąć pełni potencjału, lub przeszkadzają w życiu.

W biznesie meta-model może być użyty, aby pomóc klientowi opracować szczegóły problemów, propozycji i celów, pytając o ważne informacje, które zostały pominięte. Na przykład, dana osoba stwierdza, że ​​”(My) musimy podjąć decyzję”, odpowiedzią może być pytanie, kto faktycznie podejmie decyzję i jaki dokładnie będzie miał miejsce proces decyzyjny.

Słowo „my” nie określa, kto wykonuje akcję. Również słowo „decyzję” jest procesem, który stał się rzeczownikiem abstrakcyjnym. W tym przypadku wskazać możemy także, domniemaną konieczność, która również mogłaby zostać zakwestionowana, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest koniecznością.

Model Miltona

Model Miltona jest formą hipnoterapii opartej na wzorcach językowych hipnotycznej komunikacji Miltona Ericksona, znanego kiedyś hipnoterapeuty. Zostało to opisane jako „sposób używania języka do wywoływania i utrzymywania transu w celu skontaktowania się z ukrytymi zasobami naszej osobowości”.

Model Miltona ma trzy podstawowe aspekty: Po pierwsze, (raport) pomoc w budowaniu i utrzymywaniu relacji z klientem. Po drugie, przeładowanie i odwrócenie uwagi świadomego umysłu, aby można było (po trzecie) wprowadzić nieświadomą komunikację (indirect).

1. Raport

Omówiony będzie w dalszej części tekstu.

2. Przeciążanie świadomej uwagi

Drugim aspektem modelu Miltona jest to, że używa niejednoznaczności w języku i komunikacji niewerbalnej. Może to również być połączone z niejasnością, która powstaje, gdy granice znaczenia są niewyraźne. Zastosowanie dwuznaczności i niejasności rozprasza świadomy umysł, gdy próbuje dojść do tego, co ma na myśli, co daje nieświadomemu umysłowi szansę na lepszą pracę z terapeutą, gdyż umysł świadomy nie broni przed nowymi poglądami.

3. Pośrednia komunikacja

Trzeci punkt modelu Miltona polega na tym, że jest celowo niejasny i metaforyczny w celu uzyskania dostępu do nieświadomego umysłu. Używa się go do złagodzenia meta modelu i sugestii pośrednich.

Bezpośrednia sugestia jedynie stwierdza, co jest potrzebne, na przykład: „gdy jesteś na scenie, nie będziesz czuć stresu”. W przeciwieństwie do tego sugestia pośrednia jest mniej autorytatywna i pozostawia możliwość interpretacji, na przykład: „Kiedy jesteś na scenie, możesz czuć się coraz bardziej pewna siebie”.

Ten przykład jest zgodny z metodą pośrednią, nie określając ani konkretnego czasu, ani poziomu pewności siebie. Idąć nawet dalej mógłbyś powiedzieć: „kiedy podejmiesz decyzję o wyjściu na scenę, możesz uznać, że to niewiarygodne, jak zmieniły się twoje uczucia.”

Wyjście na scenę, dokładny czas i możliwe reakcje są sformułowane, ale nieprecyzyjny język daje klientowi możliwość wypełnienia drobniejszych szczegółów i pozwala nieświadomemu umysłowi pracować nad tym.

Raport, czyli techniki budowania lepszego kontaktu (neurony lustrzane)

Budowanie relacji lub empatia, ma na celu osiągnięcie lepszej komunikacji i szybszej podatności na nasze słowa. NLP uczy „odzwierciedlania” lub dopasowywania języka ciała, postawy, oddechu, predykatów i tonacji głosu. Raport jest aspektem „stymulacji” lub strojenia w świecie klienta lub uczących się.

Po ustaleniu stymulacji lekarz może „przewodzić”, zmieniając swoje zachowanie lub percepcję, a następnie następuje. O’Connor i Seymour w „Introducing NLP” opisują rapport jako „harmonijny taniec”, rozszerzenie naturalnych umiejętności, ale ostrzegają przed mimikrą. [10] [Nierzetelne źródło frędzli?] Singer podaje przykłady pantomimicznego efektu zwykłej mimikry przez niektórzy praktykujący, którzy nie tworzą relacji.

Neurony lustrzane

Odkrycie neuronów lustrzanych dało nam jeden z bardzo znaczących mechanizmów w neurologię przetwarzania informacji. Aż do odkrycia neuronów lustrzanych, psychologowie wierzyli, że rozumiemy działania innych poprzez obserwowanie ich, a następnie wyciąganie wniosków na temat ich intencji poprzez kompleksowe rozumowanie.

Na początku lat 90. grupa naukowców (Rizzolatti, Fogassi i Gallese) na Uniwersytecie w Parmie we Włoszech studiowała aktywność kory ruchowej małp makaki.

Naukowcy zainteresowali się aktywnością neuronalną małp podczas wykonywania prostego zadania manualnego, na przykład chwytanie owocu.

Zlokalizowali wyraźny wzór aktywności korowej, który był specyficzny dla danej czynności. Ku ich zaskoczeniu, przypadkowo odkryli, że nastąpił ten sam schemat w mózgu małpy, kiedy tylko patrzyła ona na jednego z eksperymentatorów sięgającego po banana.

Odkryli, że istnieje wyraźna grupa neuronów, które aktywują się, gdy akcja została wykonana, jak również gdy została zaobserwowana. Ich nazwa to neurony lustrzane.

Znaczenie neuronów lustrzanych w NLP

Są one tak istotne, ponieważ rzucają światło na to jak przetwarzanie informacji, w tym zrozumienie działań i intencji innych osób. Mogą również wspierać ideę, że możliwe jest modelowanie innych poprzez uważną obserwację.

Rizzolatti, Fogassi i Galese zaproponowali hipotezę, że możemy zrozumieć działania innych, gdy mapujemy reprezentację wizualną lub słuchową obserwowanej akcji na naszą własną reprezentację motoryczną tego samego działania (źródło: Rizzolatti, G., Fogassi, L. and Gallese, V. (2001) “Neurophysiological mechanisms
underlying the understanding and imitation of action”). Lustrzane neurony aktywują wzór zaobserwowanego działania, niezależnie od tego, czy jest obserwowany wizualnie, lub tylko poprzez słuchanie dźwięku.

Za każdym razem, gdy dana osoba widzi działanie wykonane przez inną osobę, neurony reprezentujące tę czynność są aktywowane. Głównym czynnikiem, który określa intensywność pobudzenia neuronów lustrzanych jest postrzegany cel działania, a nie sam ruch.

Od czasu pierwotnego odkrycia neuronów lustrzanych uważa się, że są zaangażowane w wielu różnych funkcjach. Wszystkie te są w powiązane z ludzkim przetwarzaniem informacji. Dla przykładu:

  • Zrozumienie intencji innych
  • Utrwalanie i rozumienie emocji innych
  • Będąc w stanie działać w kontekście społecznym poprzez szybki sposób rozumienia reakcji innych osób
  • Budowanie wewnętrznej reprezentacji informacji przekazywanych przez język
  • Możliwość rozróżniania języka specyficznego od abstrakcyjnego
  • Uczenie się nowych umiejętności przez imitację
  • Rozumienie gestów i komunikacji niewerbalnej.
  • Doświadczanie empatii
  • W NLP mogą być instrumentalne w modelowaniu

Future pacing

Technika, polega na zapytaniu osoby o wyobrażenie sobie robienia czegoś w przyszłości i monitorowania ich reakcji. Zazwyczaj służy do sprawdzania, czy proces zmian zakończył się powodzeniem. Czyli obserwując język ciała, gdy osoba wyobraża sobie, że znajduje się w trudnej sytuacji przed i po pracy z nami. Jeśli język ciała jest taki sam, praca z klientem nie zakończyła się sukcesem.

Future pacing może być użyty do „zakodowania” zmiany w kontekście przyszłości. Daje to osobie poczucie radzenia sobie z określonym zdarzeniem, zanim klient faktycznie wejdzie w daną sytuację w rzeczywistości. Opiera się to na wizualizacji, w której zakłada się, że umysł nie jest w stanie odróżnić scenariusza, który jest rzeczywisty, a który został wyraźnie zwizualizowany.

Teoria jest taka, że ​​wizualizując pozytywnie wizję, kiedy podmiot ponownie napotka sytuację, wizualizowane doświadczenie posłuży jako model zachowania, nawet jeśli wyobrażono to doświadczenie wcześniej, podczas pracy z nami. Umysł nie jest w stanie odróżnić wizualizacji od rzeczywistości, więc akceptuje wizualizację jako rzeczywistość i dokonuje zmiany.

Sleight of mouth

Pełny artykuł znajdziesz klikając tutaj.

szkolenie i kurs nlp

Szkolenie i kurs NLP

Jako trener i posiadacz certyfikatu NLP master, najwyższego z możliwych, prowadzę liczne kursy i szkolenia NLP. Z grupami, jak i osobami indywidualnie.

Kurs i szkolenie NLP

To doskonała okazja dla Ciebie, aby polepszyć swoje życie i zrozumieć innych. Dzięki NLP, możesz zarabiać więcej, bo uczysz się tworzenia wartościowych modeli i wiesz jak funkcjonuje biznes, krok po kroku. Kurs NLP poprowadzi Cię od poznania podstaw, do pełnego zrozumienia podstawowych zasad i praktyki NLP, które są używane przez ekspertów komunikacyjnych na całym świecie. Szkolenie zapewnia również wiedzę z poziomu master, czyli mistrz NLP.

Ten kurs pozwoli Ci nauczyć się podstawowych zasad i umiejętności, które są niezbędne, aby zostać kompetentnym praktykiem i mistrzem NLP. Jeśli jesteś osobą ambitną i chcesz pomagać innym, ten kurs jest dla Ciebie.

Ten kompleksowy kurs NLP gwarantuje wyposażenie Cię w potężne narzędzia, techniki, werbalne i niewerbalne umiejętności komunikacyjne, które możesz od razu wbudować w swoje życie, aby pomóc sobie lub innym ludziom zrozumieć myśli i uczucia, będziesz mógł wpływać na ich nawyki, działania i zachowania.

Jako dziedzina nauki, NLP jest pełne niekonwencjonalnych pomysłów, które rozkładają na czynniki pierwsze niechciane nawyki i ograniczają toksyczne myśli, budują zaufanie i tworzą fascynujące życie. Umiejętności, których się nauczysz, można zastosować w takich dziedzinach, jak biznes, sport, edukacja, coaching, terapia, a nawet tylko dla Twojego rozwoju osobistego.

Na moim szkoleniu NLP nauczysz się:

  • jak zostać wpływowym i inspirującym innych
  • użycia NLP do ustalania celów, wyników i coachingu (life coaching)
  • bycia kompetentny w czytaniu komunikacji niewerbalnej
  • zwiększania ostrości zmysłów
  • opanujesz swoje myślenie i przejmiesz kontrolę nad swoimi stanami emocjonalnymi
  • zrozumiesz lęki, niepokoje i inne destrukcyjne emocje
  • opracujesz strategie podejmowania lepszych decyzji
  • rozwiniesz silne relacje osobiste i zawodowe
  • stworzysz swój sukces i osiągniesz trwałe rezultaty
  • zmodyfikujesz niepożądane zachowania w sobie i innych ludziach
  • I dużo dużo więcej…

Popularne techniki NLP

  1. Modelowanie sukcesu – technika NLP, która polega na modelowaniu skutecznych strategii i postaw innych osób, aby uzyskać pożądany rezultat.
  2. Reframing – technika NLP, która polega na zmianie sposobu myślenia o sytuacji, aby osiągnąć pożądany rezultat.
  3. Zmiana perspektywy – technika NLP, która polega na zmianie perspektywy, z której patrzymy na daną sytuację, aby uzyskać pożądany rezultat.
  4. Przekształcanie języka – technika NLP, która polega na wykorzystaniu języka w celu wprowadzenia pożądanych zmian w naszym myśleniu i zachowaniu.
  5. Wykorzystywanie metafor – technika NLP, która polega na wykorzystywaniu metafor do przekazywania pomysłów i informacji w sposób prosty i zrozumiały.

Podsumowanie

W literaturze pojawia się coraz więcej badań na temat NLP. Sam na co dzień, od wielu już lat, korzystam z narzędzi jakie oferuje, pamiętając jednak o odpowiednim kontekście w którym mogę ich użyć. Pamiętać trzeba też, że to co nienaukowe, nie zawsze jest nieprawdziwe.

Na sam koniec dodam, że umiejętność kodowania jest niebywale ważna. Nie chodzi mi tu nawet o pracę z innymi, ale o pracę z samym sobą. W bardzo łatwy sposób można wyjść z problemów i odpowiednio kierować życiem tam gdzie zamierzamy. Za pomocą rozbicia na czynniki pierwsze, możliwe staje się stworzenie odpowiedniego planu.

Do następnego razu RS, trener NLP

PS. Koniecznie napisz czy Ci się podobało i zapoznaj się ze szkoleniem NLP.

Metoda NLP … czyli programowanie neurolingwistyczne. Zbiór technik, perswazja, Bandler, Grinder i wzorzec

Często określane jako manipulacja. Richard Bandler miał dosyć specyficzne podejście. Wiele wynieśli z praca Fritza Perlsa. Moje słowa końcowe? Poznawaj techniki programowania neurolingwistycznego, poznaj zestaw wzorców komunikacji i zadbaj o dobry kontakt z pacjentami, lub innymi ludźmi.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Metoda NLP … czyli programowanie neurolingwistyczne. Zbiór technik, perswazja i biblia nlp [definicja, przykłady] 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)