fbpx

Cykl życia klienta

Cykl życia klienta

Cykl życia klienta

Cykl życia klienta i cykl zakupowy
Cykl życia klienta w niektórych sytuacjach inaczej przedstawiany jako cykl zakupowy klienta. Opisuje zachowanie osób na poszczególnych etapach. Niezwykle pomocny w ustalaniu odpowiedniej strategii.

Możesz pozyskiwać leady, czyli nowych klientów i dbać o tych których już masz gdyż w większości to oni przynoszą Ci stałe zyski. Mają zaufanie do Ciebie i jest im łatwiej sprzedawać bądź dosprzedawać (cross-sale). Są również tańsi w obsłudze. Na nowych klientów musisz ponieść duże nakłady finansowo-marketingowe. Mówię tutaj głownie o reklamie, pozycjonowaniu w internecie czy docieraniu do nowych kanałów sprzedażowych. Dbaj o swoich obecnych klientów, bo jeśli odejdą do konkurencji to już prawdopodobnie do Ciebie nie wrócą. Sprawdzaj swoje archiwa, przygotuj kampanię dla klientów którzy dawno u Ciebie nie kupowali. Są to fundamentalne zasady pracy z klientem.

Na pierwszym etapie wyszukujesz grupy docelowe. Wybieraj te którym najbardziej przyda się Twój produkt. (więcej o tym w przyszłości).

Następnie dbaj o klientów którzy są w stanie kupować od Ciebie. Niektórzy klienci nie są zbyt opłacalni, mogą mieć małe fundusze albo bardzo długi etap kupowania przez co musimy mu poświęcać dużo zasobów kadrowych.

Kolejny etap to już stały klient. Wiesz jakie mają preferencje, wiesz co im dosprzedawać. Dbaj o nich. Ostatni etap to klient który już nie jest Tobą zainteresowany. Mógł odejść do konkurencji, zmienił branżę albo nie potrzebuje Twoich produktów.

Zrozumienie czym dokładnie jest cykl życia klienta pozwoli Ci dobrać odpowiednią strategię na danym etapie. Naucz się tego i stosuj, a zobaczysz szybko pozytywne rezultaty.Do następnego razu RS
Czy już wiesz, że wzbogaciliśmy ofertę?
mgr Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego , a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZOBACZ JAK ZWIĘKSZYLIŚMY RUCH NASZEGO KLIENTA O 326%!

Zapisz się na newsletter e-mail i pobierz darmowy raport.

ZOBACZ JAK ZWIĘKSZYLIŚMY RUCH NASZEGO KLIENTA O 326%!

Zapisz się na newsletter e-mail i pobierz darmowy raport.