Czym jest Neuro-lingwistyczne programowanie NLP

Najczęściej popełnianie błędy finansowe
Najczęściej popełnianie błędy finansowe
Październik 17, 2017
O czym należy pamiętać eksplorując nowy rynek?
Wejście na nowy rynek
Październik 25, 2017
Pokaż wszystkie

Czym jest Neuro-lingwistyczne programowanie NLP

Czym tak na prawdę jest NLP?

Czym tak na prawdę jest NLP?

Programowanie neurolingwistyczne... czyli NLP
Co to jest NLP

Neurolingwistyczne programowanie (NLP) jest jednym z nurtów rozwoju osobistego który powstał w latach 1970-1980 w Stanach Zjednoczonych. Wiele osób mówi otwarcie o tym w jaki sposób zmieniło to ich życie ( m.in. Tony Robbins, Paul Mckenna) i jak używają tych narzędzi, aż do dziś. Ale czy jest to prawda? Czy NLP ma w sobie jakiekolwiek podstawy by działać? Czy może obiecuje puste hasła w stylu szybkiej zmiany, rozwoju szczęścia i inne, bazując na ludzkiej naiwności? Na te i inne pytania odpowiem już zaraz, najpierw trochę historii.

Kto stworzył NLP?NLP powstało w połowie lat siedemdziesiątych. Stworzone przez lingwistę Johna Grindera i studenta matematyki Richarda Bandlera, którego zainteresowaniami były: język, programowanie komputerowe, psychologia i szeroko rozumiany sukces.

Trudno jest znaleźć jedną definicję tego czym jest neuro-lingwistyczne programowanie, ponieważ jest tworem ciągle ewoluującym. Nawet sami twórcy z biegiem lat zmienili na jej temat zdanie, a nauki Bandlera opierają się obecnie przede wszystkim na bezwarunkowej afirmacji radości życia, optymizmie i otwartości na zmiany. ( źródło:wiki). Pozbawione praktycznie tego, co można jeszcze wyczytać w starych transkryptach, lub książkach z okresu lat 70-80, czyli żargonu i skomplikowanych konstrukcji. Wiele osób posiada różne definicje, tego czym NLP jest, cechą wspólną można mimo wszystko określić pomoc ludziom w rozwiązywaniu problemów, ucząc ich jak można świadomie zmieniać swoje odczucia i zachowania.

Początkowo szczyciło się tym, że:

a) mózg można programować niczym komputer, trzeba było tylko posiadać odpowiedni manual do jego nauki
b) umysł podświadomy, wpływa na umysł świadomy objawiający się w naszych myślach i zachowaniach

Dodatkowo używano narzędzi z:

c) metafor zaczerpniętych z Freudowskiej interpretacji snów
d) hipnoterapii którą rozwinął Milton Erickson
e) prac Gregor’a Bateson’a i Noam’a Chomsky’ego
f) i wielu innych, a także analizy prac innych znanych terapeutów

Powszechnie mówi się że Bandler, swoje pierwsze modele wzorował na pracy Virginii Satir (terapia rodzin), Milton Erickson (hipnoterapia) i Fritz Perls (twórca terpii Gestalt), tłumacząc że mieli oni nieprawdopodobnie dobre wyniki w pracy ze swoimi pacjentami. Modele zachowań i odpowiednie schematy językowe były wtedy analizowane, a następnie powstawał z nich model.

Niektóre główne założenia NLPMapa nie jest terytoriumKażdy ma inną mapę. Otaczający świat jest interpretowany przez każdą osobę inaczej (poprzez zmysły i pryzmat życiowego doświadczenia). W naszych umysłach tworzymy indywidualną interpretację otaczającej nas rzeczywistości. Mamy różne filtry, docierają do nas inne bodźce.
W związku z tym wszyscy zachowujemy się inaczej, każdy ma własną mapę.
Narzędziem do rozwiązania naszych problemów jest przebudowa naszej mapy.
Narzędziem do zrozumienia drugiego człowieka jest poznanie jego mapy.
Narzędziem do skutecznej perswazji jest przeprowadzenie drugiego człowieka w odpowiednie miejsce jego mapy.

Gdy to, co robisz nie działa - zrób coś innegoProsta zasada. Jeśli oczekujesz innych rezultatów za każdym razem kiedy robisz to samo, to z góry jesteś skazany na porażkę. NLP zajmuje się szukaniem najskuteczniejszych metod działania.

Wybór jest lepszy niż brak wyboruJednostki, które w danej sytuacji dysponują największą elastycznością i możliwościami wyboru działania, mają największe szanse na sukces.

Nie można się nie komunikowaćKażde nasze zachowanie niesie ze sobą komunikat. Słowa są tylko niewielką częścią procesu komunikacji. Nawet kiedy milczysz, Twój wyraz twarzy, postawa, gesty mówią o Tobie bardzo dużo.

Znaczenie komunikatu to reakcja odbiorcyW NLP najważniejsze jest skuteczne działanie, które określamy obserwując efekty i reakcje innych. Jeżeli więc Twój komunikat wywołuje reakcję inną do założonej (co nie jest dziwne, trafia przecież do osoby o innej mapie rzeczywistości), trzeba zrobić coś innego, aby przynosiło efekt zamierzony.

Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotneJest to proaktywne podejście do świata. Jeśli nie osiągnęliśmy zamierzonego rezultatu, to nie była to porażka. Otrzymaliśmy informację zwrotną, którą możemy wykorzystać w przyszłości, aby zrobić coś lepiej.

Każde zachowanie ma pozytywne intencjeJest to bardzo kontrowersyjne założenie NLP. Najprościej rozumując, jeśli zachowujesz się w pewien sposób, to zachowanie to musi mieć dla Ciebie jakieś pozytywne intencje.

NLP jest modelem generatywnymNLP koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań, a nie na docieraniu do przyczyn problemów.

Każde doświadczenie ma strukturęDoświadczenie ma strukturę. Struktura ta składa się z trzech elementów: emocji, procesów myślowych i zachowań.

Czy można czerpać korzyści z NLP?Bez wątpienia tak. Wiele narzędzi zostało zaczerpniętych z innych dziedzin. Na przykład kotwiczeniem w NLP nazywa się reakcję na pewien bodziec, podczas gdy większość osób zna ją pod nazwą warunkowanie klasyczne i chyba wszyscy pamiętamy eksperyment Pawłowa z lekcji biologii.
Trzeba podejść do tematu zdroworozsądkowo. Na temat NLP krąży wiele prostych do zakwestionowania założeń. Jednym z poważnych zarzutów przeciwko NLP było to , że za pomocą różnych narzędzi do wywierania wpływu, komunikacji i auto-hipnozy, trenerzy obiecują szybkie, często nierealne zmiany. Niestety wciąż mamy mało kompleksowych badań. Część narzędzi NLP nie została natomiast potwierdzona. Jednym z głównych założeń jest to, że jeśli ktoś jest w czymś dobry, to jego umiejętność można zmodelować, czyli rozłożyć na czynniki, zaaplikować i efekt będzie taki sam. Nie brane pod uwagę są tu niestety predyspozycje i czynniki genetyczne (ludzie), jak i kondycja gospodarki, model biznesowy i inne (w przypadku firm). Niemniej samo modelowanie jest świetnym narzędziem, jeśli tylko użyte jest rozważnie.

Przykład.
Jako firma zatrudniasz konsultanta, żeby zmodelował (stworzył identyczny plan działania) innej firmy z Twojej branży. Dostajesz gotowy plan działania, tego , jak organizacja będąca teraz liderem rynku, stawała się nim. Pod uwagę musisz wziąć jednak jeszcze inne czynniki, jak kondycja sektora w którym pracujesz, obecne trendy i inne czynniki. Ponieważ lata w których firma konkurencyjna zdobywała pozycję lidera, prawdopodobnie różniły się od obecnych. Z modelowaniem umiejętności jest już trochę inaczej, dlatego w jednym artykule nie można dać odpowiedzi na wszystkie pytania. Powtórzę swoją maksymę, wszystko zależy od wszystkiego.

Jednym z haseł sprzedażowych NLP, było to że twórcy studiowali wybitnych uczonych i ludzi sukcesu. Po czym analizowali ich zachowanie, w konsekwencji tworząc modele. Niestety studiowanie Einstein’a, czy Tesli, mogło stworzyć wiele takich modeli w jaki sposób pracowały ich umysły. Nie można stwierdzić czy którykolwiek z tych modeli był w ogóle prawidłowy. modelowanie w NLP Wiele osób które krytykuje NLP, nawet nie wiedząc z czym dokładnie mają do czynienia. Badane są poboczne techniki, w dodatku w nieodpowiednim kontekście.

Główne techniki NLP

• rapport, czyli techniki budowania lepszego kontaktu
• kotwiczenie, wcześniej już wspomniane (bodziec, reakcja)
• submodalności, najprościej rzecz mówiąc wyobrażenia
• linie czasu
• meta-model
• model Miltona (Miltona Ericksona)
• pozycje percepcyjne
• narzędzia do formułowania i weryfikacji celów

Podsumowanie

W literaturze pojawia się coraz więcej badań na temat NLP. Sam na co dzień, od wielu już lat, korzystam z narzędzi jakie oferuje, pamiętając jednak o odpowiednim kontekście w którym mogę ich użyć. Pamiętać trzeba też, że to co nienaukowe, nie zawsze jest nieprawdziwe.
Na sam koniec dodam, że umiejętność kodowania jest niebywale ważna. Nie chodzi mi tu nawet o pracę z innymi, ale o pracę z samym sobą. W bardzo łatwy sposób można wyjść z problemów i odpowiednio kierować życiem tam gdzie zamierzamy. Za pomocą rozbicia na czynniki pierwsze, możliwe staje się stworzenie odpowiedniego planu.

Do następnego razu RS

Odwiedź nasz SKLEP