Jak się lepiej uczyć, efektywny sposób na lepsze zapamiętywanie (przyswajać i powtarzać efektywniej)

Jak się dobrze uczyć, efektywny system aby nasz mózg szybko i skutecznie mógł się nauczyć
19 kwietnia, 2021
Jak szybko nauczyć się języka obcego (niemiecki, język angielski, francuski i każdy inny) 2
Jak szybko nauczyć się języka obcego (niemiecki, język angielski, francuski i każdy inny)
19 kwietnia, 2021

Jak się lepiej uczyć, efektywny sposób na lepsze zapamiętywanie (przyswajać i powtarzać efektywniej)

Jak się lepiej uczyć, efektywny sposób na lepsze zapamiętywanie (przyswajać i powtarzać efektywniej) 3

Jedyny taki kurs, jak się lepiej uczyć:

szkolenie szybka nauka techniki pamięciowe mnemotechniki

Jak się lepiej uczyć

Więc chcesz wiedzieć jak się lepiej uczyć szybko.

Super!

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Jeśli jesteś jak reszta uczniów, to Twój czas jest ograniczony, więc ważne jest, aby uzyskać jak najwięcej wiedzy z dostępnego czasu.

Szybkość uczenia się nie jest jednak jedynym ważnym czynnikiem. Uczniowie muszą być w stanie dokładnie zapamiętać informacje, których się uczą, przypomnieć sobie je później i efektywnie wykorzystać w wielu różnych sytuacjach.

Stanie się skutecznym i wydajnym uczniem nie jest czymś, co dzieje się z dnia na dzień, ale wprowadzenie kilku z tych wskazówek w codzienną praktykę może pomóc Ci lepiej wykorzystać czas nauki.

Polecam kurs szybkiej nauki.

Skorzystaj z podstaw poprawy pamięci, aby się lepiej uczyć

Jest wiele różnych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoją pamięć. Podstawowe wskazówki, takie jak poprawa koncentracji, unikanie sesji wkuwania i planowanie czasu nauki, są dobrym miejscem do rozpoczęcia, ale jest jeszcze więcej lekcji z psychologii, które mogą radykalnie poprawić Twoją efektywność uczenia się.

Zapoznaj się z niektórymi z tych wskazówek dotyczących poprawy pamięci, aby zmaksymalizować zapamiętywanie i zatrzymywanie nowych informacji, we wpisach:

Miej postawę aby uczyć się nowych rzeczy

Doskonałym sposobem, aby stać się bardziej efektywnym uczniem, jest po prostu kontynuowanie nauki.

Szeroko znane jest badanie, które opisuje, że ludzie, którzy nauczyli się żonglować, zwiększyli ilość istoty szarej, obszar mózgu jest powiązany z pamięcią wzrokową. Kiedy te osoby przestały ćwiczyć swoją nową umiejętność, ta szara istota zniknęła.

Tak więc, jeśli uczysz się nowego języka, ważne jest, aby ćwiczyć go nadal, aby utrzymać osiągnięte wyniki. To zjawisko „użyj lub strać” obejmuje proces mózgu który jest odpowiedzialny za to że jeśli czegoś nie używamy to w pewien sposób to zapominamy.

Pewne ścieżki w mózgu są zachowane, a inne eliminowane. Jeśli chcesz, aby nowe informacje, których właśnie się nauczyłeś, pozostały w pamięci, ćwicz je i ćwicz.


Ucz się na wiele sposobów

Jak się uczyć szybko

Innym z najlepszych sposobów uczenia się jest skupienie na nauce więcej niż w jeden sposób.

Zamiast po prostu słuchać podcastu, który obejmuje naukę za pomocą słuchu, znajdź sposób na powtórzenie informacji zarówno werbalnie, jak i wizualnie.

Może to obejmować opisanie znajomemu tego, czego się nauczyłeś, robienie notatek lub narysowanie mapy myśli. Ucząc się na więcej niż jeden sposób, dodatkowo utrwalasz wiedzę w swoim umyśle.

Im więcej zostanie pobudzonych obszarów mózgu przechowujących dane o przedmiocie, tym więcej jest wzajemnych połączeń. Ta nadmiarowość oznacza, że ucząc się będziesz miał więcej możliwości pobrania wszystkich powiązanych bitów danych z wielu obszarów pamięci w odpowiedzi na pojedynczą wskazówkę. To wzajemne odniesienie danych oznacza, że ​​się nauczyliśmy, a nie tylko zapamiętaliśmy.


Naucz drugą osobę tego, czego się nauczyłeś

Nauczyciele dawna temu zauważyli, że jednym z najlepszych sposobów nauczenia się czegoś jest nauczenie tego kogoś innego.

Możesz zastosować tę zasadę, dzieląc się nowo zdobytymi umiejętnościami i wiedzą z innymi.

Zacznij od przetłumaczenia informacji na własne słowa. Sam ten proces pomaga utrwalić nową wiedzę w mózgu. Następnie znajdź sposób, aby podzielić się tym, czego się nauczyłeś.

Niektóre pomysły obejmują napisanie posta na blogu, utworzenie podcastu lub udział w dyskusji grupowej.

Asocjuj z tym co już wiesz

Innym świetnym sposobem, aby stać się bardziej efektywnym uczniem, jest wykorzystanie uczenia się relacyjnego, które obejmuje odnoszenie nowych informacji do rzeczy, które już znasz.

Na przykład, jeśli uczysz się o Romeo i Julii, możesz skojarzyć to, czego dowiedziałeś się o sztuce, z wcześniejszą wiedzą o Szekspirze, historycznym okresie w którym żył autor, i innymi istotnymi informacjami.


Zdobądź praktyczne doświadczenie

Dla wielu studentów nauka zazwyczaj obejmuje czytanie podręczników, uczęszczanie na wykłady lub zbieranie informacji w bibliotece lub w Internecie. Oglądanie informacji, a następnie zapisywanie ich jest ważne, jednak faktyczne wykorzystanie nowej wiedzy i umiejętności w praktyce może być jednym z najlepszych sposobów na poprawę uczenia się.

Jeśli próbujesz zdobyć nową umiejętność lub zdolność, skup się na zdobyciu praktycznego doświadczenia.

Jeśli jest to sport lub umiejętność manualna, wykonuj tę czynność regularnie. Jeśli uczysz się nowego języka, ćwicz rozmowę z inną osobą i otaczaj się językiem. Oglądaj obcojęzyczne filmy bez lektora i prowadź rozmowy z native speakerami, aby ćwiczyć swoje umiejętności.


Szukaj odpowiedzi zamiast walczyć o ich zapamiętanie

Oczywiście uczenie się nie jest procesem idealnym. Czasami zapominamy o szczegółach rzeczy, których się już nauczyliśmy. Jeśli masz problem z przypomnieniem sobie jakiejś ciekawostki, badania sugerują, że lepiej po prostu poszukać poprawnej odpowiedzi.

Jedno badanie (Short Article: Learning to Fail: Reoccurring Tip-of-the-Tongue States) wykazało, że im dłużej próbujesz zapamiętać odpowiedź, tym bardziej prawdopodobne jest, że w przyszłości ponownie ją zapomnisz. Dlaczego? Ponieważ te próby przywołania wcześniej wyuczonych informacji w rzeczywistości skutkują uczeniem się „stanu błędu” zamiast poprawnej odpowiedzi


Dowiedz się, jak najlepiej się uczysz

Inną świetną strategią poprawy efektywności uczenia się jest rozpoznanie nawyków i stylów uczenia się. Istnieje wiele różnych teorii dotyczących stylów uczenia się, z których wszystkie mogą pomóc w lepszym zrozumieniu tego, jak najlepiej się uczysz.

Koncepcja stylów uczenia się była przedmiotem wielu debat i krytyki, ale wielu uczniów może uznać, że zrozumienie ich preferencji uczenia się może być nadal pomocne.

Teoria inteligencji wielorakich (Gardnera) opisuje osiem różnych typów inteligencji, które mogą pomóc ujawnić twoje indywidualne mocne strony.

Przyjrzenie się wymiarom stylu uczenia się Carla Junga może również pomóc Ci lepiej zobaczyć, które strategie uczenia się będą dla Ciebie najlepsze. Inne modele, takie jak style uczenia się VARK i style uczenia się Kolba, mogą dostarczyć więcej informacji o tym, w jaki sposób wolisz uczyć się nowych rzeczy.


Użyj testów, aby przyspieszyć naukę

Chociaż może się wydawać, że spędzanie większej ilości czasu na nauce jest jednym z najlepszych sposobów maksymalizacji uczenia się, badania wykazały, że wykonywanie testów pomaga lepiej zapamiętać to, czego się nauczyłeś, nawet jeśli nie uczyłeś się tego co było na teście.

Badanie (Retrieval-induced facilitation: Initially nontested material can benefit from prior testing of related material) wykazało, że studenci, którzy studiowali, a następnie byli poddawani testom sprawdzającym wiedzę, mieli lepszą pamięć długoterminową nawet w przypadku informacji, które nie zostały objęte testami.

Studenci, którzy mieli dodatkowy czas na naukę, ale nie byli testowani, mieli znacznie mniejszą znajomość materiału.


Zatrzymaj wielozadaniowość

Przez wiele lat uważano, że osoby, które wykonują wiele czynności jednocześnie (multitasking), mają przewagę nad tymi, którzy tego nie robią. Jednak obecnie badania sugerują, że wielozadaniowość może w rzeczywistości zmniejszać efektywność uczenia się.

W badaniu uczestnicy tracili dużo czasu, gdy przełączali się między wieloma zadaniami, i tracili go jeszcze więcej, gdy zadania stawały się coraz bardziej złożone. Przechodząc z jednej czynności do drugiej, będziesz uczyć się wolniej, staniesz się mniej wydajnym i popełnisz więcej błędów.

Jak możesz uniknąć niebezpieczeństw związanych z wielozadaniowością? Zacznij od skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu i kontynuuj pracę przez z góry określony czas.

Stosuj powtórki

Mówi o tym krzywa zapominania ebbinghausa.

Krzywa zapominania ebbinghausa

Więcej przeczytasz o tym tutaj: krzywa zapominania ebbinghausa.

Powtarzanie jest matką wiedzy (łac. repetitio est mater studiorum).

Stanie się bardziej efektywnym uczniem może zająć trochę czasu, a wypracowanie nowych nawyków zawsze wymaga praktyki i determinacji. Zacznij od skupienia się tylko na kilku z tych wskazówek.

Wszystkie techniki jak się lepiej uczyć omówiłem wraz z przykładami w kursie poniżej:

szkolenie szybka nauka techniki pamięciowe mnemotechniki

Teraz Twoja kolej

Łańcuchowa metoda skojarzeń 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak się lepiej uczyć.

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Jak się uczyć szybciej?

Jeśli chcesz uczyć się szybciej to wszystkie niezbędne metody i techniki znajdziesz w moim kursie szybkiej nauki i mnemotechnik. Zamów już dziś!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej