Mistrzowskie Mapowanie myśli, mindmapping, czyli mapy kreatywności, szybkiej nauki i generowanie pomysłów [mapy myśli Tony Buzan]

Analiza morfologiczna
Analiza morfologiczna (konkretna metoda rozwiązywania problemów -jak wykorzystać kreatywność i produkt)
2 czerwca, 2020
burza mózgów
Co to burza mózgów, inaczej brainstorming? Technika rozwiązywania problemów (generować pomysł). Brainwriting
3 czerwca, 2020

Mistrzowskie Mapowanie myśli, mindmapping, czyli mapy kreatywności, szybkiej nauki i generowanie pomysłów [mapy myśli Tony Buzan]

mapowanie myśli, mindmapping
Mistrzowskie Mapowanie myśli, mindmapping, czyli mapy kreatywności, szybkiej nauki i generowanie pomysłów [mapy myśli Tony Buzan] 1

Mapy myśli, mindmapping –mapowanie myśli, to metoda służąca do strukturyzacji i wizualizacji pomysłów i dróg rozwiązań dla zespołu rozwiązującego określony problem.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

W skrócie: na środku kartki papieru opisuje się istniejący problem. Obszary pojawiających się pomysłów opisywane są na gałęziach wychodzących ze środka kartki. Do tych głównych gałęzi dołącza się gałązki i boczne gałęzie, które przedstawiają grupy pomysłów i poszczególne pomysły.

Wstęp

Mapa myśli to diagram służący do wizualnego organizowania informacji. Mapa myśli jest hierarchiczna i pokazuje relacje między częściami całości.

Często powstaje wokół pojedynczej koncepcji, rysowanej jako obraz na środku pustej strony, do której dodawane są powiązane reprezentacje idei, takie jak obrazy, słowa i części słów.

Główne pomysły są bezpośrednio powiązane z centralną koncepcją, a inne pomysły wynikają z tych głównych pomysłów.

Mapy myśli można również rysować ręcznie, na przykład jako „notatki” podczas wykładu, spotkania lub sesji planowania, lub jako zdjęcia lepszej jakości, gdy dostępnych jest więcej czasu. Mapy myśli są uważane za rodzaj diagramu pająka.

Mapowanie myśli, czyli zasady sporządzania map myśli

Mapowanie myśli, mindmapping, czyli mapy kreatywności, szybkiej nauki i generowanie pomysłów

Mistrzowskie Mapowanie myśli, mindmapping, czyli mapy kreatywności, szybkiej nauki i generowanie pomysłów [mapy myśli Tony Buzan] 2

W centralnej części mapy należy umieszczamy kolorowy rysunek. Od niego powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi słowami kluczowymi w postaci wyrazów, lub obrazów.

Techniki uczenia się i zapamiętywania szkolenie

Od tych linii mogą odchodzić kolejne cieńsze z mniej ważnymi informacjami, a od nich jeszcze kolejne.

Mapy myśli nie mają żadnych ograniczeń pod względem wielkości sporządzanych notatek.

Według sugestii autorów tej metody mapy myśli powinny przyjmować strukturę promienistą, co odzwierciedla sposób myślenia, opierający się na tworzeniu ciągu następujących po sobie skojarzeń.

Tony Buzan udziela następujących rad tworzenia Map Myśli:

  1. Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum czterech kolorów.
  2. Używaj obrazów i symboli na całej mapie.
  3. Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.
  4. Na jednej linii może się znajdować tylko jedno słowo lub rysunek.
  5. Linie powinny być takiej długości jak słowa.Używaj różnych wielkości i stylów liter.
  6. Używaj wielu różnych kolorów.
  7. Daj się ponieść swojej wyobraźni – twórz mapy nawet najbardziej abstrakcyjne czy absurdalne.
  8. Wykreuj swój własny styl tworzenia Map Myśli.
  9. Umieszczaj na Mapie Myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia itp.

Jak to się zaczęło?

Chociaż termin „mapa myśli” został po raz pierwszy spopularyzowany przez brytyjskiego autora popularnej psychologii i osobowość telewizyjną Tony’ego Buzana , użycie diagramów, które wizualnie „mapują” informacje za pomocą rozgałęzień i map, sięga stuleci.

Te obrazowe metody rejestrują wiedzę i modelują systemy oraz mają długą historię uczenia się, burzy mózgów , pamięci , myślenia wzrokowego i rozwiązywania problemów przez nauczycieli, inżynierów, psychologów i innych.

Niektóre z najwcześniejszych przykładów takich graficznych zapisów opracował Porphyry z Tyros, znany myśliciel z III wieku, gdy graficznie wizualizował tę koncepcję kategorie Arystotelesa.

Filozof Ramon Llull (1235–1315, https://en.wikipedia.org/wiki/Ramon_Llull ) również stosował takie techniki.

Sieć semantyczna została opracowana pod koniec lat 50. XX wieku jako teoria rozumienia ludzkiego uczenia się i rozwinięta na początku lat 60. XX wieku. Przykład poniżej:

Mistrzowskie Mapowanie myśli, mindmapping, czyli mapy kreatywności, szybkiej nauki i generowanie pomysłów [mapy myśli Tony Buzan] 3

Mapy myśli mają strukturę podobną do map pojęć opracowanych przez ekspertów zajmujących się nauką w latach 70., ale różnią się tym, że mapy myśli są uproszczone poprzez skupienie się na jednym kluczowym pojęciu.

Popularyzacja map myśli

Specyficzne podejście Buzana i wprowadzenie terminu „mapa myśli” pojawiły się podczas serialu telewizyjnego BBC z 1974 r., który prowadził, zatytułowanego „Use Your Head”.

W tym serialu i książce Buzan promował swoją koncepcję drzewa radialnego, przedstawiając właśnie słowa kluczowe w kolorowej, promiennej strukturze przypominającej drzewo.

Buzan mówi, że pomysł ten został zainspirowany semantyką ogólną Alfreda Korzybskiego, spopularyzowaną w powieściach science fiction.

Twierdzi, że podczas gdy „tradycyjne” kontury zmuszają czytelników do skanowania od lewej do prawej i od góry do dołu, czytelnicy faktycznie skanują całą stronę w sposób nieliniowy.

Podejście Buzana wykorzystuje również popularne wówczas założenia dotyczące funkcji półkul mózgowych, aby wyjaśnić twierdzi, że obserwuje się zwiększoną skuteczność mapowania myśli w porównaniu z innymi formami robienia notatek właśnie poprzez synchronizację lewej i prawej półkuli.

Różnice od innych wizualizacji

Mapy pojęć:

Mistrzowskie Mapowanie myśli, mindmapping, czyli mapy kreatywności, szybkiej nauki i generowanie pomysłów [mapy myśli Tony Buzan] 4

Mapy myśli różnią się od map pojęć tym, że mapy myśli skupiają się tylko na jednym słowie lub idei, podczas gdy mapy pojęć łączą wiele słów lub pomysłów. Ponadto mapy koncepcyjne zazwyczaj mają etykiety tekstowe na łączących liniach / ramionach. Mapy myśli oparte są na radialnych hierarchiach i strukturach drzew oznaczających relacje z centralną koncepcją rządzącą, podczas gdy mapy koncepcji oparte są na połączeniach między koncepcjami w bardziej zróżnicowanych wzorach. Jednak oba mogą być częścią większego systemu bazy wiedzy osobistej .

Modelowanie wykresów/ mapy procesów:

Zazwyczaj odbywa się to w czerni i bieli z wyraźną i uzgodnioną ikonografią. Mapy myśli służą innym celom: pomagają w pamięci i organizacji. Mapy myśli to zbiory słów ustrukturyzowane w kontekście mentalnym autora za pomocą wizualnych pomocy, a dzięki zastosowaniu kolorów, ikon i linków wizualnych są nieformalne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mapy myśli.

Badania

Skuteczność map myśli

Cunningham ( Glennis Edge Cunningham (2005). Mindmapping: Its Effects on Student Achievement in High School Biology (Ph.D.). The University of Texas at Austin.) przeprowadził badanie użytkowników, w którym 80% studentów uważało, że „mapowanie myśli pomogło im zrozumieć pojęcia i pomysły w nauce”.

Różne inne badania donoszą również o subiektywnych pozytywnych skutkach korzystania z map myśli.

Pozytywne opinie na temat ich skuteczności były jednak znacznie bardziej widoczne wśród studentów sztuki i projektowania niż studentów informatyki. Dlatego często używane są podczas eksploracji nowych pomysłów czy innowacji.

W przypadku osób robiących notatki w tradycyjny sposób obserwuje się znaczny spadek motywacji w porównaniu z preferowanymi przez uczestników metodami robienia notatek.

W meta badaniu dotyczącym mapowania pojęć stwierdzono, że mapowanie pojęć jest bardziej skuteczne niż „czytanie fragmentów tekstu, uczęszczanie na wykłady i udział w dyskusjach klasowych”, https://zenodo.org/record/894664#.XtdQkjozaUk .

W tym samym badaniu stwierdzono również, że mapowanie pojęć jest nieco bardziej skuteczne „niż inne konstruktywne działania, takie jak pisanie streszczeń i abstraktów”.

Jednak wyniki były niespójne. Ponadto doszli do wniosku, że studenci o niskich umiejętnościach mogą czerpać większe korzyści z mapowania myśli niż studenci o wysokich umiejętnościach.

Techniki uczenia się i zapamiętywania szkolenie

Mind mapping, system tworzenia map i kreatywność

Na koniec chcę podkreślić że jest ot świetne narzędzie, które pozwala zapamiętać znacznie więcej, znacznie szybciej. Jako system notowania również sprawdza się znakomicie. Pomysł Tony’ego Buzana to strzałka jako odnoga i tematy słów-kluczy, które mają angażować obie półkule. Prawda że brzmi prosto? Więc gotowy aby zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport