bykowe
Bykowe, nowy podatek dla bezdzietnych i singli
20 lutego, 2021
gówny system pamięciowy
Główny system pamięciowy (GSP) w prostych krokach.
22 lutego, 2021

Pałac pamięci, czyli rzymski pokój i metoda loci. Kompletny poradnik technik zapamiętywania starożytnych greków

pałac pamięci rzymski pokój

Pałac pamięci, czyli rzymski pokój i metoda loci. Kompletny poradnik w 5 krokach

pałac pamięci rzymski pokój

Sherlock Holmes, w każdym wcieleniu, pakuje do głowy wiele informacji i musi być gotowy, aby wyciągnąć je ze szczegółami, dokonując dedukcji i rozwiązując największe tajemnice.

Dlaczego akurat o nim wspominam?

Ponieważ ostatnimi laty znacząco nadał sławy mnemotechnikom (w tym pałac pamięci) za sprawą serialu w którym główną rolę grał Benedict Cumberbatch.

Film poniżej:

Zamieszczony fragment z serialu pokazuje, jak Sherlock Holmes wykorzystuje pałac pamięci. Oczywiście, jak to w filmach jest to mocno przesadzone i całkiem dziwnie pokazane, ale w pewien sposób może Wam dać dodatkową motywację do nauki metody loci.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Mała uwaga, kiedy w realnym świecie szukamy informacji w pałacu pamięci, to nie musimy wszystkich wyrzucać za drzwi 🙂

Więc oficjalnie, czym jest pałac pamięci?

Pałac pamięci (inaczej metoda loci, rzymski pokój, system miejsc, ang. memory palace) – zaawansowany system mnemoniczny, polegający na kojarzeniu obrazów z miejscami w znanym, rzeczywistym lub wyimaginowanym otoczeniu.

Technika pamięciowa Pałacu Pamięci polega na tym, że jesteśmy niesamowicie dobrzy w zapamiętywaniu znanych nam miejsc.

„Pałac pamięci” to metafora każdego dobrze znanego miejsca, które można łatwo wizualizować.

Pałac pamięci, czyli rzymski pokój i metoda loci. Kompletny poradnik technik zapamiętywania starożytnych greków 1

Może to być wnętrze domu lub trasa, którą codziennie jedziesz do pracy. To znajome miejsce będzie twoim przewodnikiem do przechowywania i przywoływania wszelkiego rodzaju informacji.

Zobaczmy, jak to działa.

Techniki uczenia się i zapamiętywania szkolenie

Pałac pamięci jak zacząć

  1. Wybierz swój pałac

Przede wszystkim musisz wybrać miejsce, które dobrze znasz. Skuteczność tej techniki zależy od twojej zdolności do mentalnego widzenia i chodzenia w tym miejscu z łatwością. Powinieneś być w stanie widzieć wszystko na około, używając tylko umysłu.

Na przykład dobrym pierwszym wyborem może być własny dom. Pamiętaj, że im bardziej wyraziście możesz wizualizować szczegóły tego miejsca, tym skuteczniejsze będzie zapamiętywanie.

Spróbuj też zdefiniować konkretną trasę w swoim pałacu, zamiast wizualizować statyczną scenę. Zamiast więc po prostu wyobrażać sobie swój dom, wyobraź sobie konkretną instrukcję w swoim domu. To sprawia, że ​​technika jest znacznie potężniejsza, ponieważ będziesz w stanie przywoływać elementy w określonej kolejności, co zobaczymy w następnym kroku.

Pałac pamięci, czyli rzymski pokój i metoda loci. Kompletny poradnik technik zapamiętywania starożytnych greków 2

Oto kilka dodatkowych sugestii, które działają dobrze jako pałace pamięci, wraz z możliwymi trasami:

  • Znajome ulice w Twoim mieście. Możliwe trasy to Twoja droga do pracy lub inna sekwencja ulic, którą znasz.
  • Obecna lub była szkoła. Możesz sobie wyobrazić ścieżkę prowadzącą z klasy do biblioteki (lub do baru po drugiej stronie ulicy, jeśli istnieje taka droga którą często się poruszasz).
  • Miejsce pracy. Wyobraź sobie ścieżkę z Twojego biurka do kuchni lub do biura szefa.
  • Sceneria. Wyobraź sobie spacer po okolicy lub ścieżkę, której używasz podczas joggingu w lokalnym parku.

2. Wymień cechy charakterystyczne


Teraz musisz zwrócić uwagę na konkretne funkcje w wybranym przez Ciebie miejscu. Jeśli na przykład wybrałeś spacer w swoim domu, pierwszą zauważalną cechą byłyby prawdopodobnie drzwi wejściowe.

Teraz idź dalej i obejdź mentalnie swój Pałac Pamięci. Po przejściu przez drzwi, co jest w pierwszym pokoju?

Przeanalizuj pomieszczenie metodycznie (możesz zdefiniować standardową procedurę, na przykład zawsze patrzeć od lewej do prawej). Odpowiedz sobie jaka jest następna rzecz, która przykuwa Twoją uwagę. Może to być centralny stół w jadalni lub obraz na ścianie.

Kontynuuj zapisywanie w pamięci tych funkcji w miarę upływu czasu. Każdy z nich będzie „gniazdem pamięci”, którego później użyjesz do przechowywania pojedynczej informacji.

3. Zapamiętaj Pałac w swoich myślach

Aby technika zadziałała, najważniejsze jest, aby miejsce lub trasa była w 100% zapisana w pamięci. Zrób wszystko, co konieczne, aby naprawdę zapamiętać wszystkie przystanki.

Jeśli jesteś osobą wizualną, prawdopodobnie nie będziesz miał z tym problemu.

W przeciwnym razie oto kilka wskazówek, które pomogą:

  • Fizycznie przejdź przez trasę, powtarzając głośno charakterystyczne cechy, tak jak je widzisz.
  • Zapisz wybrane cechy na kartce papieru i przejrzyj je w myślach, głośno powtarzając.
  • Zawsze patrz na funkcje z tego samego punktu widzenia.
  • Pamiętaj, że wizualizacja to tylko umiejętność. Jeśli nadal masz z tym problem, możesz najpierw rozwinąć swoje umiejętności wizualizacji.

Kiedy uważasz, że skończyłeś, powtórz to jeszcze raz. Naprawdę ważne jest, aby „uczyć się” w swoim Pałacu Pamięci.

Gdy masz pewność, że trasa jest już Ci na 100% znana to wszystko jest gotowe. Teraz masz swój Pałac, którego możesz używać w kółko, aby zapamiętać wszystko, co chcesz.

4.Skojarz!

Teraz, gdy jesteś panem swojego pałacu, czas dobrze go wykorzystać.

Podobnie jak większość systemów wzmacniania pamięci, technika Pałacu Pamięci wykorzystuje skojarzenia wizualne.

Proces jest prosty: bierzesz znany obraz – zwany kołkiem lub hakiem pamięci – i łączysz go z elementem, który chcesz zapamiętać. Dla nas każdy hak pamięci jest charakterystyczną cechą naszego Pałacu Pamięci.

Niech to będzie szalone, śmieszne, obraźliwe, niezwykłe, ożywione, bezsensowne – w końcu to są rzeczy, które łatwo zapamiętasz:)

Spraw, by scena była tak wyjątkowa, tak że ​​nigdy nie mogłaby się wydarzyć w prawdziwym życiu.

Jedyna zasada brzmi: jeśli jest to nudne, to zrobiłeś to źle.

Chociaż możemy użyć tej techniki, aby zapamiętać mnóstwo informacji, zacznijmy od czegoś bardzo prostego: użyj naszego „domowego” Pałacu Pamięci do zapamiętania listy zakupów.

Załóżmy, że pierwszą pozycją na tej liście jest „szynka”:

Przenieś się mentalnie do Pałacu Pamięci.

Pierwszą cechą, którą widzisz w głowie, są drzwi wejściowe do domu. Teraz, w absurdalny sposób, wizualnie połącz „szynkę” z widokiem drzwi wejściowych. Co powiesz na klamkę w kształcie szynki. Łapiesz ją i Twoja ręka pachnie jakbyś robił kanapki. Poczuj dotyk i jeszcze raz ten zapach. Rozumiesz już? Czy to wystarczająco niezwykłe?

Teraz otwórz drzwi i idź dalej, podążając dokładnie tą samą trasą, którą wcześniej zdefiniowałeś. Spójrz na następną charakterystyczną cechę i połącz ją z drugą pozycją do zapamiętania.

Cóż, w tym momencie już wiesz, co robić… Proces jest zawsze taki sam, więc po prostu łącz mentalnie obrazy, aż nie będzie już żadnych elementów do zapamiętania.

5.Odwiedź swój pałac

W tym momencie skończyłeś zapamiętywać elementy. Jeśli jednak nie znasz jeszcze dobrze tej techniki, prawdopodobnie będziesz musiał wykonać małą próbę, powtarzając podróż przynajmniej raz w głowie.

Jeśli zaczniesz od tego samego punktu i podążasz tą samą trasą, zapamiętane elementy pojawią się natychmiast, gdy spojrzysz na wybrane cechy podróży. Idź od początku do końca trasy, zwracając uwagę na te cechy i odtwarzając sceny w umyśle. Kiedy dojdziesz do końca trasy, zawróć i idź w przeciwnym kierunku, aż dojdziesz do punktu początkowego.

Ostatecznie wszystko jest kwestią rozwijania umiejętności wizualizacji. Im bardziej jesteś zrelaksowany, tym łatwiejsze będzie i tym skuteczniejsze będzie zapamiętywanie.

Pałac pamięci, czyli rzymski pokój i metoda loci. Kompletny poradnik technik zapamiętywania starożytnych greków 3

Pałac pamięci przykład

Praktycznie omówiliśmy już, i pokazałem na przykładowych grafikach jak może wyglądać pałac pamięci, ale od siebie dodam że zawsze tworzę 5 miejsc w jednym pokoju, lub gdy pokój jest duży to w jednym rejonie.

Czyli na przykład wchodząc przez bramę na swoją posesję mam 5 przystanków i to jest miejsce pierwsze, dalej wchodząc do domu mam 5 przystanków w miejscu drugim. Czyli już 10. Dzieląc pałac pamięci na miejsca (1,2,3 itd) ułatwia mi to liczenie.

Na przykład wiem że coś jest w miejscu czy pokoju 6 na pozycji drugiej to nie muszę liczyć od początku tylko łatwo wiem że jest to miejsce nr 27.

Końcowe przemyślenia

To, co podoba mi się w Pałacu Pamięci (i innych metodach zapamiętywania aka mnemotechniki), to to, że jest to nie tylko niezwykle skuteczny, ale także przyjemny w nauce i używaniu model.

Przy odrobinie doświadczenia listy, które zapamiętasz za pomocą Pałacu Pamięci, pozostaną w Twojej pamięci przez wiele dni, tygodni lub nawet dłużej (odpowiada za to krzywa zapominania).

Pamiętaj również, że możesz stworzyć tyle pałaców, ile chcesz, i że mogą one być tak proste lub tak wyszukane, jak chcesz. Każdy z nich to „bank pamięci”, gotowy do użycia, aby pomóc Ci zapamiętać wszystko, w dowolnym momencie.

Powiązanie fizycznych miejsc z pojęciami mentalnymi to najpotężniejsza kombinacja pamięci, jaką znam.

Większość innych technik pamięciowych (rzekomo bardziej wyrafinowanych niż Pałac Pamięci) opiera się, przynajmniej częściowo, na koncepcji fizycznych lokalizacji używanych jako haków pamięciowych.

Mam do Ciebie jeszcze pytanie.

Czy używałeś już Pałacu Pamięci lub podobnej techniki? Co myślisz? Masz jakieś opinie lub referencje, którymi chcesz się podzielić? Uważasz że rzymski pokój to technika lepsza niż łańcuchowa metoda skojarzeń?

Techniki uczenia się i zapamiętywania szkolenie

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej