Chcesz wiedzieć jak zaplanować życie? Wyznaczanie celów i plan na przyszłość

target co to jest target sprzedażowy
Target – co to jest target sprzedażowy? (nie tylko sklep internetowy i e-commerce online)
27 stycznia, 2023
podejście procesowe
Podejście procesowe w zarządzaniu. Główny element Systemu Zarządzania [przedsiębiorstwo i organizacja]
27 stycznia, 2023

Chcesz wiedzieć jak zaplanować życie? Wyznaczanie celów i plan na przyszłość

Jak zaplanować życie

Jak zaplanować życie

Nie tylko Ty zastanawiasz się jak zaplanować swoje życie, aby być szczęśliwym.

To pytanie zadają sobie miliony osób na świecie.

Problem w tym, że sami nie wiedzą jakie życie chcą i żyją tym co dostają a nie to po co sięgają.

Dobrze zaplanowane życie oznacza spełnienie.

Jak zaplanować życieCzego nauczysz się czytając ten artykuł :

 • Ustalisz, czego tak na prawdę chcesz
 • Poznasz 2 pytania, na które musisz odpowiedzieć przed ustaleniem celów
 • Odkryjesz 5 zasad SMART
 • Odkryjesz energię, która napędza Cię w kierunku Twoich celów
 • Bonus

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

JAK ZAPLANOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ- jak zaplanować życie

Jeśli masz problemy z zaplanowaniem swojego życia to w pierwszej kolejności powinieneś skupić się na odpowiednim wyznaczeniu celów.

Podczas tego procesu kuszące jest po prostu przestanie wykonywania ustalonych założeń. Ludzie mówią takie rzeczy jak „Może tak ma być” lub „Powinienem zadowolić się tym, co mam”. Ale często to, co staje na drodze do osiągnięcia, jest faktycznym celem, tylko skąd masz wiedzieć kiedy go wykonasz skoro nie został w odpowiedni sposób zaplanowany. Już wyjaśniam. Jeśli twoim celem jest „schudnąć”, kiedy wiesz, że skończyłeś? Kiedy straciłeś 1 kg? 10kg? A może 50kg? Bez wyraźnego celu trudno jest się zorientować, kiedy osiągniesz to co chcesz.


Właśnie dlatego omówimy jak wyznaczać cele aby stworzyć swoją przyszłość . Dowiesz się, co tworzy fascynujące założenia, a także kroki, które musisz wykonać, aby je zobaczyć.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

DLACZEGO POWINIENEM MIEĆ CELE?


Posiadanie celów jest kluczem do sukcesu. Cele pozwalają nam tworzyć naszą przyszłość przed faktycznym wydarzeniem. Wyznaczanie celów pomaga nam rozwijać się, zmuszając do transformacji w sposób, którego, być może, nigdy nie wyobrażaliśmy sobie. Założę się że cele wyznaczałeś już wiele razy w życiu, ale czy skutecznie? Czy Twoje cele zmieniają Twoje życie w taki sposób, w jaki chcesz?

Wiele razy ludzie mówili, że rozumieją, jak wyznaczać założenia, ale potem nigdy nie osiągają tego, do czego dążą. Jednym z najczęstszych powodów jest to, że ich cele nie są przekonujące ani inspirujące. Częściej trwonisz czas i energię na coś, co cię podnieca. Spraw aby wizja przyszłości motywowała Cię do wyskoczenia z łóżka z samego rana! Pomyśl o celu jako o śnie z określonym terminem wykonania. Jak zatem stworzyć skuteczny cel?

Jak stworzyć plan działania?

 1. Określ cel i zakres działania. Określenie celu i zakresu działania pomoże Ci wybrać odpowiednie działania, które należy podjąć, aby osiągnąć pożądany cel.
 2. Zidentyfikuj kluczowe czynniki wpływające na projekt. Zidentyfikuj czynniki, które wpływają na sukces lub niepowodzenie projektu, w tym czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, oraz czynniki ryzyka.
 3. Ustal priorytety. Ustal priorytety, aby określić, w jaki sposób zasoby i zadania będą najskuteczniej realizowane.

DWA KLUCZOWE PYTANIA DOTYCZĄCE USTALANIE CELÓW


1. Określ swoje cele : czego chcesz? Zawsze dzieje się z nami coś co budzi inspirację, gdy bierzemy ogólne pragnienia i zaczynamy je precyzyjniej definiować poprzez wyznaczanie celów.

2. Określ dlaczego : dlaczego tego chcesz? Co Ci to przyniesie? Jeśli wiesz, do czego zmierzasz, znajdziesz sposoby, aby tak się stało. Pamiętaj: powody są najważniejsze, dopiero następnie przychodzą odpowiedzi.

Aha, i jeśli to wszystko brzmi znajomo, świetnie! Ludzki mózg uczy się przez powtórzenia. Więc jesteś na najlepszej drodze.

TWÓRZ I UTRZYMUJ DYNAMIKĘ DZIĘKI METODZIE SMART


Ustalając cele, upewnij się, że przestrzegasz tych zasad. Użyjemy akronimu S.M.A.RT, aby precyzyjnie wyznaczyć mierzalne, osiągalne cele. Celem SMART powinna być łatwość w ustalaniu kierunku. Planowanie doskonale tworzy motywację. O motywację trzeba dbać bo po pewnym czasie jej poziom spada.

Cel powinien być:

 • Specific (Skonkretyzowany)– jego sformułowanie powinno być jednoznaczne, a zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu. im bardziej szczegółowy możesz być, tym lepiej. Jak konkretny możesz być, jeśli Twoim celem jest zrzucenie wagi? „Chcę stracić 15 kilogramów” to dobry początek, ale „chcę stracić 15 kilogramów, abym mógł ponownie nosić moje ulubione ubrania w tym roku” ułatwia wizualizację i osiągnięcie tego, co chcesz.
 • Measurable (Mierzalny)– określony tak, aby można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub etap na którym się znajdujemy (warto przeczytać co to jest metoda KPI, key performance indicators). Precyzja jest Twoim przyjacielem jeśli chodzi o wyznaczanie celów. Kiedy możesz zmierzyć, zobaczysz swoje postępy to będziesz wiedział, kiedy to osiągniesz. Konkretne kryteria pomagają wszystkim pozostać na dobrej drodze. Na przykład „poprawa w finansach” nie jest mierzalnym celem. Nie jest jasne, co oznacza „poprawa”. Musisz mieć na uwadze mierzalne wskaźniki! Postaraj się zrozumieć bieżące wzorce wydatków, spłacaj swoje karty kredytowe i zacznij oszczędzać 25% swoich dochodów miesięcznie do końca roku – teraz masz benchmarki, które możesz wykorzystać do sprawdzenia swoich postępów na drodze do sukcesu.
 • Achievable (Osiągalny)– cel który jest możliwy do osiągnięcia. Zbyt wygórowany będzie działał demotywująco. Jeśli nie możesz faktycznie osiągnąć swojego celu, będzie to tylko frustrujące i zniechęcające. Nie stworzysz biznesu wartego miliardy ani nie staniesz się światowej klasy pianistą z dnia na dzień. Wielokrotnie, kiedy tworzymy duże cele, stajemy się zbyt wzniosłymi, sprawiając, że wydają się niemożliwi. To prowadzi nas do następnego elementu …
 • Relevant (Istotny)– cel powinien być ważny, tak aby osobie/organizacji zależało na jego wykonaniu. Być może w idealnej wizji świata możesz robić co chcesz, ale żyjesz w realnym świecie, a nie idealnym, więc upewnij się, że wyznaczasz cele, które pasują do rzeczywistości.
 • Time-bound (Określony w czasie)– cel powinien mieć dokładnie określony przedział czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć. Posiadanie jasnej wizji na osi czasu tworzy poczucie pilności. Szybciej będziesz pracować nad tym, czego chcesz. Być może Twoim celem jest nauczenie się języka rosyjskiego, ponieważ pomoże Ci to lepiej komunikować się z klientami. Jakie są realistyczne ramy czasowe dla Ciebie? Czy w ciągu sześciu miesięcy masz wyjazd służbowy na który musisz się przygotować? Ustaw oś czasu dla swojego celu, aby po drodze móc sprawdzać na jakim etapie jesteś.

Dzięki takiemu poziomowi jasności moc która stoi za Twoimi celami pozwala mierzyć swoje postępy częściej i podejmować nowe działania.

Jeśli czytasz moje artykuły od pewnego czasu to wiesz że jestem konkretnym człowiekiem i chcę dać od siebie zawsze jak najwięcej. Dlatego chcę żebyś sobie pomógł. Podejmij wyzwanie i ustal swoje cele. Zaraz przedstawię Ci wspaniałą metodę.

Więc jesteś gotowy, aby zaplanować swoją przyszłość i spróbować określenia swoich własnych celów?

Krok 1 : Poświęć 5 minut i przeanalizuj listę wszystkiego, co chcesz osiągnąć, stworzyć, zrobić, mieć, dać i / lub doświadczyć w ciągu najbliższych 10 lat. Zapisz tak wiele rzeczy tak szybko, jak to możliwe w tym czasie.

Krok 2 : Teraz przejrzyj listę i wpisz 1, 3, 5, lub 10 lat obok każdego celu, aby wskazać, ile czasu zajmie ich osiągnięcie. Masz półtorej minuty, aby to zrobić, więc bądź szybki i ruszaj!

Krok 3 : Przejrzyj listę. Wybierz swoje najlepsze trzy roczne cele. Są to cele, które naprawdę Cię ekscytują. Napisz akapit dla każdego celu, wyjaśniając, dlaczego absolutnie osiągniesz ten cel w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To powinno zająć ci około 10-20 minut.

Teraz, jeśli możesz to podziel się się tym, co zapisałeś z przyjacielem, członkiem rodziny lub inną osobą, której ufasz, zrób to. Wypowiedzenie celu innym osobom, według badań zwiększa prawdopodobieństwo jego wykonania. Bo skoro deklarujesz coś innym to będziesz unikał bycia gołosłownym. Jeśli nie chcesz, po prostu wypowiedz je sobie głośno i stwórz z tego zdrowy nawyk.

Co dalej?

Wpisz swoje cele tam, gdzie będziesz je widzieć codziennie i wykonaj co najmniej jedną akcję, aby je osiągnąć. Dodatkowym motywatorem jest technika wizualizacji. Wizualizuj siebie jako starszego i spoglądającego wstecz. Jaki ból następuje z nieosiągnięcia i jaka jest przyjemność z osiągnięcia swoich celów? Doskonalenie się to nie jednorazowa akcja, a coś co powinno Ci towarzyszyć przez całe życie. Spraw by podróż była przyjemna, a nie sam cel.

PS. Strategie które poznałeś pomogą Tobie, tak jak pomogły innym zaplanować przyszłość, w konsekwencji ożywić zdrowie, uzyskać namiętną i pełną miłości relację, której zawsze pragnęli i osiągnąć finansową wolność. Jeśli potrzebujesz pomocy w określaniu swojej przyszłości i sposobów w jaki ją osiągnąć to nie krępuj się i napisz do mnie wiadomość. Każdy powinien wiedzieć jak zaplanować życie.

Jak zaplanować nowe życie?

Oto plan jak zaplanować życie:

 1. Ustal priorytety: Określ, czego chcesz i czego potrzebujesz w swoim nowym życiu, aby się czuć szczęśliwym i spełnionym.
 2. Określ cele: Ustal, jakie konkretne cele chcesz osiągnąć i jakie zmiany chcesz wprowadzić.
 3. Ustal harmonogram: Ustal, kiedy i jak często będziesz wykonywać wybrane działania, aby osiągnąć cel.
 4. Przygotuj się: Dowiedz się, jakie umiejętności i zasoby są potrzebne do osiągnięcia celu, i przygotuj się, aby móc je wykorzystać
 5. Poznaj swoje słabości: Zastanów się, co może Cię powstrzymać przed osiągnięciem celu, i jak możesz sobie z tym poradzić.
 6. Oceń swoje postępy: Monitoruj swoje postępy, dostosowując plany, jeśli to konieczne, aby móc osiągnąć cele.

Wyznaczanie celów, czyli jak zaplanować przyszłość

Obszar Twoich działań jakie mają ukształtować plan na życie to Twój drogowskaz. Dzięki temu możesz i jesteś w stanie dokonywać zmian w każdej sferze życia. Interesuje Ciebie planowanie przyszłości na poważnie?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Chcesz wiedzieć jak zaplanować życie? Wyznaczanie celów i plan na przyszłość 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Jak ustalić cele i plany na przyszłość?

1. Zidentyfikuj swoje osobiste cele: Zacznij od określenia celów osobistych w szerokim spektrum działań, w tym pracy, szkole, dziedzinach życia, takich jak zdrowie, finanse, relacje, samorozwój itp.
2. Poznaj swoje unikalne talenty i umiejętności: Ustal, w jaki sposób Twoje talenty i umiejętności są kluczowymi czynnikami w osiągnięciu danego celu. Przypomnij sobie coś, co lubisz robić, albo coś, w czym jesteś naprawdę dobry.
3. Ustal priorytety: Ustal, jakie z tych celów są dla Ciebie najważniejsze i jakie działania musisz podjąć, aby je osiągnąć.
4. Wybierz wyzwania: Zastanów się, jakie wyzwania musisz podjąć, aby osiągnąć te cele.
5. Ustal sposób realizacji planu: Wybierz najlepszą drogę do osiągnięcia określonych celów i wyzwań.
6. Przeanalizuj swoje ograniczenia: Zastanów się, co może stanąć Ci na drodze w realizacji planu i jak możesz to rozwiązać.
7. Utrzymuj swoje cele w centrum uwagi: Zadbaj o to, aby Twoje cele były stale w centrum uwagi, stosując listy zadań i planowanie zadań do zrealizowania.
8. Analizuj swój postęp: Monitoruj swój postęp, abyś mógł dostosować plan, jeśli to konieczne. Aby to ułatwić, możesz skorzystać z różnych narzędzi, np. tabeli, wykresu postępów itp.

Jak zaplanować swoją przyszłość?

1. Wyznacz swoje cele. Musisz wiedzieć dokąd zmierzasz, aby móc zaplanować swoją przyszłość. Przeanalizuj swoje mocne strony, swoje umiejętności i zainteresowania, aby określić, czego chcesz osiągnąć.
2. Ustal swoje priorytety i określ czas, w którym chcesz osiągnąć postawione cele. Bez określonego terminu realizacji celów, nie będziesz w stanie monitorować postępów w pracy nad przyszłością.
3. Pomyśl o czynnikach, które mogą wpływać na Twoje plany. Dokonaj przeglądu swojej sytuacji finansowej, zastanów się nad kwestiami zdrowotnymi, rodzinnymi, zawodowymi itp.
4. Utwórz strategię i plan działań, które pomogą Ci w realizacji Twoich celów. Postaraj się wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły, a także kolejność ich realizacji.
5. Wyznacz sobie sposoby monitorowania postępów. Aby zaplanować swoją przyszłość, musisz regularnie śledzić swoje postępy w pracy nad celami.
6. Utrzymuj motywację i nie poddawaj się gdy się nie udaje. Trafienie w swoje cele nie zawsze jest łatwe, więc jeśli czasami napotkasz na przeszkody, nie poddawaj się.

Jak stworzyć plan działania?

1. Określ cel: Najpierw trzeba określić dokładny cel, który chcesz osiągnąć. Ustal, czego potrzebujesz, aby osiągnąć ten cel i ustal, jakie korzyści chcesz, by twoje działanie przyniosło.
2. Zapisz to: Zapisz wszystkie cele i wyzwania, z którymi masz do czynienia, tak abyś miał łatwy dostęp do ich wszystkich. Ważne jest, abyś przyjmował je z obiektywizmem i koncentrował się na rzeczywistych danych – abyś mógł dokładnie wiedział, co jest priorytetem.
3. Zaplanuj działania: Teraz musimy przygotować plan całego procesu, który składa się z czynności i kwestii, które musisz wykonać, aby osiągnąć swój cel. Upewnij się, że plan zawiera wszystkie szczegółowe kroki, które będziesz wykonywać, oraz terminy, do których chcesz je wykonać.
4. Monitoruj postępy: W końcu będziesz musiał monitorować postępy w zrealizowaniu celu i planu. Możesz to zrobić, tworząc wykres lub prostą listę, aby śledzić, które czynności zostały wykonane i które są jeszcze do wykonania.

Jak poprawić swoje życie?

1. Spędzaj więcej czasu na rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji.
2. Kontroluj swoje zdrowie psychiczne i fizyczne: bądź aktywny, ustanawiaj zdrowe granice, mów o swoich problemach i naucz się jak radzić sobie samemu.
3. Ustalaj cele i określaj sposoby ich zrealizowania.
4. Zwracaj uwagę na swoje otoczenie: poznawaj nowych ludzi, szukaj wsparcia w rodzinie i przyjaciołach.
5. Ubieraj się tak, jak lubisz i sprawia, że nadal czujesz się dobrze.
6. Pielęgnuj szczęśliwe wspomnienia i zadbaj o ich wzmacnianie.
7. Znajdź czas na relaks i odpoczynek: czy to poprzez medytację, czytanie książek, modlitwę lub po prostu miło spędzony czas ze znajomymi.
8. Odkryj i ciesz się małymi rzeczami każdego dnia.
9. Zachowaj harmonię między duchowością a materialnymi potrzebami.
10. Przestań wahać się, wychodź poza swoją strefę komfortu i stawiaj czoła wyzwaniom życiowym.

Co robić gdy nic się nie układa?

Trudne chwile są częścią życia i choć może być trudno, zawsze jest coś co można zrobić, aby zmienić sytuację. Na początek, spróbuj zamienić patrzenie na swoje obecne doświadczenie jako na problem na patrzenie na to jaką lekcję może wynieść z tego sytuacji. Następnie jasno określ co możesz zrobić, aby poprawić sytuację. Możesz także rozpocząć pracę nad małymi rzeczami, które zwiększą Twoje poczucie pewności siebie, np. chodzenie na spacer albo czytanie książki. Upewnij się, aby wsparcie znajomych i rodziny również było częścią strategii. Dzielenie się swoimi problemami z innymi może Ci pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji oraz w wyjściu z trudnej sytuacji.

Co zrobić aby moje życie nie było nudne?

1. Zaplanuj swoje dni i miesiące. Ustalaj cele długoterminowe i krótkoterminowe, abyś mógł konsekwentnie dążyć do wyznaczonych sobie celów.
2. Poznawaj nowych ludzi. Otwórz się na spotkania towarzyskie i przyjaźnie zarówno online, jak i bezpośrednio. Możesz poznać wielu wyjątkowych ludzi, którzy poszerzą Twoje horyzonty.
3. Praktykuj nowe umiejętności lub próbuj nowych rzeczy. Oczyść swój umysł od natłoku myśli i odkrywaj nowe aspekty swojej osobowości.
4. Naucz się czegoś nowego. Czerp wiedzę z książek, szkoleń lub filmów edukacyjnych, aby rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Dzięki temu możesz podnieść swoją samoocenę i zmienić swoje życie.
5. Zacznij uprawiać sporty lub zwiedzać ciekawe miejsca, aby odczuwać rzeczywiste szczęście i znaleźć sens swojego życia.
6. Spróbuj zaangażować się w wolontariat. Pomaganie innym może pomóc Ci odkryć wartość życia i nauczyć Cię, jak odtworzyć to w swoim własnym życiu.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)