Jak podejmować trudne decyzje? [to trzeba komunikować] + podcast

Zgrany zespół
Jak stworzyć zgrany zespół, zatrudnić najlepszych pracowników i zbudować drużynę
12 grudnia, 2022
Jak zarządzać czasem?
Jak zarządzać czasem? Efektywny sposób na planowanie + metoda aby realizować zadania
12 grudnia, 2022

Jak podejmować trudne decyzje? [to trzeba komunikować] + podcast

Trudne decyzje

Trudne decyzje

Czym są trudne decyzje?

Trudne decyzje to sytuacje w których jedna decyzja ma wiele potencjalnych konsekwencji i trzeba dokonać wyboru pomimo ograniczonych informacji. Mogą być to decyzje dotyczące życia, biznesu lub polityki, które mają mieć długofalowy wpływ na osobę lub społeczeństwo. Dobrze przemyślane i odpowiedzialne decyzje są kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach.

Trudne decyzje. Co robisz w obliczu trudnych decyzji?

Wielu z nas zostaje sparaliżowanych, martwi się, że jeśli podejmiemy złą decyzję, zdarzają się straszne rzeczy.

Trudne decyzje

JESTEŚ PRZYTŁOCZONY? NIE WIESZ JAK PODEJMOWAĆ TRUDNE DECYZJE?

Co zyskasz czytając ten artykuł:

  • Zrozumiesz, że podejmowanie trudnych decyzji jest lepsze niż niezdecydowanie
  • Poznasz potężny model podejmowania decyzji
  • Uzyskasz dostęp do reguł decyzyjnych dzięki którym zrealizujesz swoje potrzeby

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

TRUDNE DECYZJE TO NIE KONIEC ŚWIATA

Co robisz w obliczu trudnych decyzji? Wielu z nas zostaje sparaliżowanych, martwi się, że jeśli podejmiemy złą decyzję, zdarzają się straszne rzeczy, czujemy lęk i jesteśmy mało produktywni. A może stajemy się przytłoczeni i nie mamy pojęcia, od czego zacząć. Istnieje zjawisko zwane entropią, które mówi o tym, że prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków związanych z brakiem podjęcia decyzji wzrasta wraz z czasem. Ale jest wielu ludzi, którzy codziennie podejmują bardzo trudne decyzje, decyzje, które kształtują wszystko, od krajów do firm. Jak oni to robią?

DOWIEDZ SIĘ, NA CZYM POLEGA POTĘŻNY MODEL PODEJMOWANIA TRUDNYCH DECYZJI

Okazuje się, że podejmowanie trudnych decyzji najlepiej działa, gdy masz system, który rozróżnia Twoje opcje i może przewidzieć ewentualne skutki uboczne. Omówimy sześcioetapowy proces, który skierowany jest na wyniki. Gotowy do podjęcia trudnych decyzji? Ruszajmy!

Zanim zaczniemy, pamiętaj o pierwszej ważnej zasadzie podejmowania trudnych decyzji:
Zapisz wszystko na papierze. Jeśli spróbujesz zrobić wszystko w swojej głowie, a nawet na ekranie komputera, Twój mózg część zapomni. Zamiast rozwiązywania problemów, każdy możliwy pomysł spowoduje większy stres, ponieważ powrócisz do swojej pierwszej myśli. Wszystko na papierze usuwa ten nacisk. Jest to dobra metoda jak możesz wpływać na siebie.

FAZA 1: WYNIKI, OPCJE, KONSEKWENCJE

1. WYJAŚNIJ SWOJE WYNIKI.

W jakim celu dążysz? Dlaczego chcesz to osiągnąć? Musisz jasno określić swoje wyniki i ich kolejność ważności. Bez tej jasności trudne decyzje stają się jeszcze trudniejszymi decyzjami. Pamiętajcie, powody są najważniejsze, odpowiedzi będą na drugim miejscu. Jeśli nie znasz powodów, dla których coś robisz, nie przejdziesz dalej. Uzyskaj jak najbardziej szczegółowe informacje tutaj.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

2. POZNAJ SWOJE OPCJE.

Zapisz wszystkie swoje opcje, w tym te, które początkowo mogą wydawać się niedorzeczne, lub mało prawdziwe. Pamiętaj: jedna opcja nie jest wyborem. Dwie opcje to dylemat. Trzy opcje to wybór. Zapisz wszystkie możliwe opcje, niezależnie od tego, czy je lubisz. Im więcej masz opcji, tym większa pewność, że podejmiesz ostateczną decyzję.

3. OCEŃ MOŻLIWE KONSEKWENCJE.

Teraz spójrz na to, co masz. Jakie są zalety i wady każdej opcji? Co zyskujesz przy każdej opcji? Ile Cię to będzie kosztowało? Ponownie, im więcej szczegółów możesz uzyskać tutaj, tym lepiej będziesz przygotowany na drugą fazę procesu.

FAZA 2: OCEŃ, ŁAGODŹ, ROZWIĄZUJ

4. OCEŃ SWOJE OPCJE.
Przejrzyj wszystkie opcje i oceń zalety/wady. Kiedy myślisz o potencjalnych konsekwencjach, zadaj sobie następujące pytania:

Jakie skutki odniosę, jeśli skorzystam z tej opcji?
Jak ważna (w skali od 0 do 10) jest każda przewaga w górę / dół pod względem osiągania moich wyników?
Jakie jest prawdopodobieństwo (0-100%) wystąpienia pogorszenia?
Jakie są korzyści emocjonalne lub konsekwencje, jeśli ta opcja rzeczywiście będzie miała miejsce? Czy poczuję spełnienie?

Po zanotowaniu tych odpowiedzi prawdopodobnie będziesz w stanie wyeliminować niektóre opcje z listy. Widzisz, już zbliżasz się do najlepszego rozwiązania.

5. ŁAGODŹ OBRAŻENIA.

Dla każdej z pozostałych opcji nadszedł czas, aby przejrzeć wady. Wymyślaj alternatywne sposoby, aby wyeliminować lub je zmniejszyć. Znowu, im więcej pomysłów możesz wymyślić, bez względu na to, jak daleko sięgasz, tym lepiej przygotujesz się do zmierzenia się z tą potencjalną konsekwencją.

6. ROZWIĄŻ.

Czas na wielkie zakończenie! Opierając się na najbardziej prawdopodobnych konsekwencjach, wybierz opcję zapewniającą największą pewność, że osiągniesz pożądane wyniki i potrzeby. To twoja najlepsza opcja ponieważ spojrzałeś na tak wiele innych możliwości.


Niezależnie od tego, co się stanie, ta opcja da Ci najlepszy wynik. Zaprojektuj swój plan wdrożenia, a następnie podejmij masowe działania.


Pamiętaj , że lepiej podjąć trudną decyzję i monitorować, czy musisz zmienić swoje podejście, niż pozostać sparaliżowanym i niezdecydowanym. Dzięki temu z czasem będziesz mógł czuć się szczęśliwy. Dowiedz się więcej o zasadach skutecznego podejmowania decyzji, zwiększ swoją efektywność/produktywność i pożegnaj się z przytłaczaniem podejmowaniem trudnych decyzji.

Jak podjąć bardzo trudną decyzję?

  • Przygotuj się do podjęcia decyzji, zbierając wszelkie dostępne informacje.
  • Zastanów się nad plusami i minusami każdej z opcji.
  • Przemyśl wszystkie konsekwencje wynikające z każdej z opcji.
  • Zapytaj o radę bliskich Ci osób, którym ufasz.
  • Ustal priorytety i postaraj się dokonać wyboru, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty.
  • Przyjmij decyzję i skup się na jej realizacji.

PS. Dostałeś sprawdzone narzędzia i wiedzę jak podejmować trudne decyzje. W razie pytań możesz napisać do mnie e-mail.

Kiedy musisz podjąć trudną decyzję

W życiu musimy dokonywać wielu wyborów. Jednym z nich jest to aby podejmować i komunikować trudne decyzje. Na naukę technik z tego artykułu daj sobie czas.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Jak podejmować trudne decyzje? [to trzeba komunikować] + podcast 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.


Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)