Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać

Sprzedaż w trudnej branży
Obsługa klienta i jakość obsługi. Profesjonalny customer service [zasady, przykłady, definicja]
2 kwietnia, 2024
priming i torowanie
Priming = torowanie. Jak zwiększyć wydajność mózgu (efekt torowania i system nerwowo-mięśniowy + przykłady, definicja)
2 kwietnia, 2024

Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać

podejmowanie decyzji
Rafał Szrajnert marketing reklama pozycjonowanie seo sem
Rafał Szrajnert - Biznes, psychologia, życie
Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać
Loading
/
podejmowanie decyzji

Co to znaczy podejmowanie decyzji?

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że niektórzy podejmują działania i wykonują to co zaplanują?

 • idą na trening
 • jedzą zdrowo
 • otwierają firmę
 • odwiedzają inne kraje
 • kończą toksyczne związki
 • i wiele innych…

Po przeczytaniu i przestudiowaniu tego wpisów, podejmowanie decyzji nie sprawi Ci już nigdy więcej problemu.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

W psychologii proces decyzyjny uważany jest za proces poznawczy, którego rezultatem jest wybór przekonań, lub działań między kilkoma alternatywnymi możliwościami. Każdy proces decyzyjny daje ostateczny wybór, który może, ale nie musi, zachęcić do działania.

Podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji jest procesem identyfikacji i wybierania alternatyw w oparciu o wartości, preferencje i przekonania decydenta.

Podejmowanie decyzji psychologia

Podejmowanie decyzji jest istotnym elementem psychologii. Psychologia zajmuje się zrozumieniem, jak ludzie podejmują decyzje i jakie czynniki wpływają na ich proces decyzyjny. Może to obejmować badanie sposobu, w jaki ludzie korzystają z dostępnych informacji, jakie są ich priorytety, jakie czynniki mają wpływ na ich wybory i jakie są ich oczekiwania dotyczące wyników.

Psychologia może również przeprowadzać badania, jak ludzie przetwarzają informacje, zanim podejmą decyzję i jakie mechanizmy mogą powodować decyzje, które byłyby nieoptymalne w dłuższej perspektywie.

Umiejętność podejmowania decyzji

Umiejętność podejmowania decyzji to zdolność do analizowania dostępnych informacji, wyciągania wniosków i wybierania najlepszego możliwego rozwiązania w danym kontekście. Oznacza to, że osoba z tą umiejętnością potrafi zidentyfikować problem, zidentyfikować dostępne możliwości, wyciągnąć wnioski i podjąć decyzję, która będzie najbardziej korzystna dla wszystkich zainteresowanych stron.

Osoba posiadająca tę umiejętność zazwyczaj jest szybka i precyzyjna w swoich decyzjach, ponieważ ma doświadczenie w analizowaniu informacji i wyciąganiu wniosków.

Osoby te potrafią również wybrać najlepszą opcję w sytuacji, w której wszystkie opcje mają swoje wady i zalety.

Sposoby podejmowania decyzji

Sposoby podejmowania decyzji:

 • Przez zastosowanie metody decyzyjnej. Metoda ta polega na przeprowadzeniu analizy, na podstawie której można wyciągnąć wnioski i podjąć decyzję.
 • Przez zastosowanie metody porównawczej. Ta metoda polega na porównaniu różnych opcji i wybraniu tej, która najbardziej odpowiada kryteriom.
 • Przez zastosowanie metody heurystycznej. Metoda ta polega na wykorzystaniu doświadczenia, intuicji lub wyobraźni w celu wybrania najlepszej opcji.
 • Przez zastosowanie metody analitycznej. Ta metoda polega na przeprowadzeniu szczegółowych analiz i obliczeń w celu określenia dokładnych korzyści lub strat związanych z każdą opcją.
 • Przez zastosowanie metody jakościowej. Metoda ta polega na określeniu jakości poszczególnych opcji i wybraniu tej, która najlepiej odpowiada wymaganiom.

Proces podejmowania decyzji

Proces podejmowania decyzji obejmuje cztery kroki.

 • Pierwszy krok to identyfikacja i określenie problemu. Na tym etapie członkowie zespołu analizują sytuację i określają, jaki problem wymaga rozwiązania.
 • Drugim krokiem jest gromadzenie informacji. W tym kroku członkowie zespołu zbierają informacje dotyczące problemu, który mają rozwiązać.
 • Trzecim krokiem jest generowanie alternatywnych rozwiązań. Członkowie zespołu wygenerują wiele alternatywnych rozwiązań i wybiorą te, które wydają się najbardziej skuteczne.
 • Czwartym krokiem jest podjęcie decyzji. W tym kroku członkowie zespołu porównują wszystkie alternatywne rozwiązania i muszą wybrać jedno, które będzie najlepsze.

Poniżej 17 powodów dlaczego podejmowanie decyzji niektórym ludziom, sprawia notorycznie trudności.

1. Stają się ofiarami opinii innych ludzi

Znasz zapewne osoby które wciąż przejmują się opinią innych. Prawdopodobnie sam nie robisz nawet tego co naprawdę chcesz. Myślisz o tym co pomyślą Twoi znajomi, rodzina, czy nawet obcy na przystanku. Takie zachowanie nie pozwala się rozwijać i hamuje. Niestety, słuchając innych, stajesz się głuchy na słuchanie samego siebie. Co prowadzi do problemów z podejmowaniem decyzji, nie tylko tych pilnych, ale również mniej ważnych.

Jak możesz sobie pomóc podejmować lepiej decyzje? Bardzo ważne jest tu abyś:

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

2. Nie mają odpowiedniego sprzętu, umiejętności lub wiedzy

Nie mogę tego zacząć robić, nie mogę otworzyć firmy, nie mogę iść od pracy, nie mogę zacząć ćwiczyć… Ta wyliczanka może trwać bez końca. O ile czasami rzeczywiście potrzebujesz jakiegoś sprzętu żeby zacząć robić to co chcesz, to w większości przypadków wystarczą dobre chęci. Żeby zacząć ćwiczyć nie musisz chodzi do siłowni, która ma najdroższy karnet. Możesz zacząć w domu z tutorialami Youtube. Nie możesz otworzyć swojej firmy, bo nie masz wiedzy. W obecnych czasach jest to słaba wymówka, gdyż internet oferuję jej więcej za darmo niż jesteś w stanie przeczytać. Więc, aby pozbyć się problemów związanych z tym czym jest, odpowiednie podejmowanie decyzji, skończ z wymówkami.

3. Brak pieniędzy

Pieniądze są często jednym z powodów tego że ludzie nie podążają za swoimi marzeniami i podejmowanie decyzji przeciąga się w czasie. W niektórych aspektach można to zrozumieć, niestety w większości jest to tylko wymówka. Często możesz coś wypożyczyć, wynająć lub wziąć w leasing. Nie musisz dysponować olbrzymimi finansami. Jeśli bardzo chcesz otworzyć firmę i jesteś pasjonatem tego co robisz, to po przedstawieniu ciekawego biznesplanu możesz uzyskać finansowanie fundatora, w zamian za pewien procent udziałów w firmie. Nie zapominaj również że nie musisz startować od razu na najwyższym poziomie. Zacznij spokojnie, od samego dołu. Pasja i praca zrobi swoje.

4. Krótkoterminowa przyjemność

Niestety krótkoterminowa przyjemność często na dłuższą metę prowadzi do cierpienia. Do swojej kawy chciałeś zjeść kostkę czekolady, ale była tak dobra że zjadłeś więcej. Mieszanka cukru i tłuszczy sprawiła podniesienie poziomu dopaminy, a Ty znowu straciłeś kontrolę. Możliwość zrezygnowania z chwilowej przyjemności na rzecz korzyści przyszłej oddalonej w czasie, w dużym stopniu determinuje sprawczość i sukces.

Prokrastynacja jest po prostu łatwiejsza. Podejmowanie tych właściwych decyzji już nie.Najpopularniejszy eksperyment badający ten fenomen został przeprowadzony przez Waltera Mischela około 40 lat temu. Polegał na tym że grupie sześciolatków pozwolił od razu zjeść słodką piankę marshmallow, albo zaczekać kilkanaście minut i dostać w nagrodę dwie pianki. Wynik zdumiał naukowców, gdyż pozwoliły przewidzieć, jak potoczy się ich dalsze życie.

5. Łatwo się rozpraszają

O rozpraszaczach możesz przeczytać w artykule na temat zwiększania produktywności, zwiększenie produktywności. Jest to kluczowo związane z podejmowaniem decyzji.

6. Powtarzają to co łatwe

Podejmowanie decyzji wydaje się niektórym bardzo trudne. Ludzie nie dostrzegają tego co w przeszłości było złym zachowaniem i nie substytuują go z pozytywem. Jeśli złym zachowaniem jest świadome rezygnowanie z aktywności fizycznej, poprzez mówienie sobie że jest masa pracy do zrobienia, trzeba często ćwiczyć i odżywiać się zdrowo, a dobrym zachowaniem, czyli wypełnieniem planu to właśnie mówi o tej zasadzie.

A co gdyby odwrócić kolejność? Jak byś podszedł do problemu gdybyś teraz dostał super ciało albo firmę która robi olbrzymi przychód netto, ale w zamian musiał byś pracować aby spłacić ten dług? Brzmi dużo łatwiej, a wystarczyło inaczej przedstawić to z czym zwlekasz. Czy podejmowanie decyzji byłoby dużo łatwiejsze?
Podejmowanie decyzji

7. Nie mają czasu

Nikt nie ma na nic czasu. Ale czy na pewno? Znajomi nie mają czasu, żeby porozmawiać z Tobą o biznesie, bo … grają na konsoli? Zastanów się, na co ludzie marnują swój czas. Używają zapełniaczy. Facebook, snapchat, telewizja, konsola, wiesz już chyba co mam na myśli. Jeśli ktoś chodzi do pracy 8 godzin dziennie, poza pracą nie ma hobby, ani nie uprawia sportu to w jaki sposób może nie mieć czasu. Jest to łatwa wymówka. Po prostu ludziom się nie chce. Podejmowanie decyzji dotyczy również tych złych czynności, które wykonujemy. Oni niestety już wybrali.

8. Brak pewności siebie

Brak pewności siebie, a raczej ćwiczenie niepewności siebie. Pewność siebie jest naturalnym stanem dla rzeczy które znamy. Kiedy myjesz zęby jesteś niepewny siebie? Albo kiedy gotujesz obiad? Boisz się czy Ci wyjdzie, czy nie wyjdzie? Czyli… jak ćwiczyć pewność siebie, a porzucić niepewność?

Bardzo pomocne jest wykonywanie małych zadań, takich które wymagają od nas zaangażowania, ale są możliwe do wykonania. Więcej o tym napiszę w jednym z kolejnych artykułów. Podejmowanie decyzji można również wyćwiczyć.

9. Myślą że jest zbyt wcześnie, albo zbyt późno

Jest to po prostu kolejna ucieczka od podjęcia decyzji albo działania. Nie istnieje coś takiego jak perfekcyjny czas. Pracujesz z tym co masz i adaptujesz się do obecnych warunków. Podejmowanie decyzji jest konceptem niezwiązanym z czasem, wcześniej czy później będziesz musiał to zrobić, więc lepiej bądź gotowy.

10. Boją się podjąć ryzyko

To co nie znane zawsze wiąże się z ryzykiem bo nie jesteś w stanie przewidzieć co może się wydarzyć. Jest to postawa którą trzeba zaakceptować. Ważne jest żeby ryzyko które podejmujesz było jak najmniejsze. Naucz się je skalować i nie obstawiaj nigdy jednej karty. Podejmowaniem decyzji będzie wtedy znacznie łatwiejsze.

11. Boją się porażki

Istnieje pewien paradoks. Ci którzy najwięcej osiągają, ponoszą również najwięcej porażek. Kluczowe jest tutaj odpowiednie skalowanie ryzyka, tak jak napisałem punkt wyżej. Nic nigdy samo się nie „udaje”. Efekt jest wynikiem doświadczenia i podjętych wcześniej działań.

12. Kiedyś im się nie udało

Jednym z największych i najbardziej niedorzecznych konceptów wpływających na to dlaczego ludziom podejmowanie decyzji prowadzącej do spełnienia ich wizji i pomysłu jest to że kiedyś w podobnej sytuacji ponieśli porażkę. Stosują tutaj generalizację. Jeśli kiedyś nie osiągnęli zamierzonego rezultatu to używają negatywnej projekcji na przyszłość i uogólniają na inne konteksty. Podejmowanie decyzji może Cię tylko zbliżyć do zamierzonego celu.

13. Myślą że wszystkie dobre pomysły już zostały wykonane

Klasyczne podejście. Wszystko co w dobre zostało już wynalezione. Nie jest to prawdzie, a raczej to, że nie potrafią uruchomić swojej kreatywności. Żyjemy w czasach start-upów. Technologia i dostępna wiedza nigdy nie rozwijała się tak szybko, wykorzystaj te możliwości. Podejmowanie decyzji wcale nie musi prowadzić do porażki. Jeśli szukasz nowych pomysłów biznesowych, koniecznie przeczytaj wpis na temat innowacyjności – link: Strategie błękitnego oceanu

14. Ich pomysł wydaje się zbyt ambitny

Jeśli tak, to dobrze. Miej dużą wizję i plan. Nie istnieje coś takiego jak zbyt ambitny pomysł. Po prostu jego wykonanie zajmie więcej czasu.

Dobrze znasz historię braci Wright, którzy ponad 100 lat temu wymyślili ideę tego że człowiek może latać. Podejmowanie decyzji, mimo przeciwności zaważyło tutaj o sukcesie. Nie daj się złapać w pułapkę wszystko albo nic. Jak już napisałem, zacznij spokojnie według możliwości które posiadasz w danym czasie. Zbyt duża presja nie jest dobra, aczkolwiek warto ją mieć ponieważ w małym stopniu doskonale mobilizuje do działania.

15. Myślą że nie są wystarczająco mądrzy

Znasz uczucie kiedy spotykasz kogoś kto zaczyna dzielić się z Tobą ich ogromną wiedzą, a Ty nawet do końca wszystkiego nie rozumiesz?

Kiedy ludzie spotykają taką osobę często przyjmują założenie że on się już taki musiał urodzić. Są w błędzie, te osoby musiały spędzić wiele czasu na nauce, popełnić wiele błędów i wyciągnąć gorzką lekcję. Wiedza nie jest przekazywana w genach, jest czymś co każdy musi zdobyć we własnym zakresie. Porzuć więc myślenie że inni już się tacy urodzili i zacznij być proaktywny. To że na czymś nie znasz się teraz, nie oznacza że nie będziesz ekspertem w dziedzinie za kilka lat.

16. Wierzą że okazja przyjdzie sama

Okazje nie przychodzą same. Żeby wykorzystać z pozoru korzystną sytuację, indywiduum musi posiadać odpowiednią wiedzę żeby to wykorzystać. Inaczej nawet nie zorientuje się że coś było warte zaangażowania się. Znasz powiedzenie że dobre rzeczy przychodzą do tych którzy czekają.

Świat tak nie działa. Nie dostaniesz tego co chcesz tylko dlatego że czekasz. Zacznij sam wreszcie stwarzać możliwości. Pokaż się i daj innym jakość. I jeszcze jedno, nie pracuj tylko nad jednym dużym eventem który ma zmienić Twoje życie. Wykorzystaj wszystko, również te mniejsze szanse. Podejmowanie decyzji, sprawia, że poprzez bycie aktywnym, przyciągasz i tworzysz te dobre scenariusze.

17. Ich przyjaciele nie mają aspiracji.

Jesteś średnią osób z którymi spędzasz najwięcej czasu. Rozmawiacie na podobne tematy, robicie podobne rzeczy. Jeśli Twoi znajomi są reaktywni, jest duża szansa że Ty też taki będziesz. Masz znajomych na których możesz polegać, ale nie mają oni cech na których chcesz się skupić by wreszcie dokonać więcej? W porządku, zajmij się tym co chcesz osiągnąć a jeśli są naprawdę lojalni będą Cię wspierać.

Podejmowanie decyzji – podsumowanie

Nie pozwól żeby któryś z wymienionych powodów Cię zatrzymywał. Nie mają one logicznych podstaw i okradają Ciebie z życia jaki chcesz.

Model i proces podejmowania decyzji

Kryterium rozwiązywania problemów ma olbrzymie znaczenie. Pamiętaj że będzie to przyszła konsekwencja. Realizacja i każdy etap muszą współgrać ze sobą. Każdy wariant to wgląd w określenie jakie prawdopodobieństwo decyzji wymaga wniosek finalny.

Jak można przełamać strach przed ryzykiem i podejmować decyzje bardziej śmiało?

Przełamanie strachu przed ryzykiem wymaga budowania pewności siebie poprzez małe, sukcesywne kroki. Można zacząć od podejmowania mniejszych decyzji, które niosą za sobą niewielkie ryzyko, a następnie stopniowo przechodzić do większych. Ważne jest także akceptowanie możliwości niepowodzenia jako części procesu uczenia się.

W jaki sposób brak czasu wpływa na proces decyzyjny i jak można zarządzać swoim czasem efektywniej?

Brak czasu często prowadzi do pośpiechu w podejmowaniu decyzji lub ich odkładania. Efektywne zarządzanie czasem, np. przez planowanie, ustalanie priorytetów i eliminowanie czynników rozpraszających, może pomóc w znalezieniu czasu na przemyślane podejmowanie decyzji.

Jak wpływ przyjaciół i otoczenia przekłada się na podejmowanie decyzji i jak zachować niezależność w decyzjach?

Otoczenie, w tym przyjaciele, może mieć duży wpływ na nasze decyzje poprzez dostarczanie opinii i modelowanie zachowań. Aby zachować niezależność w decyzjach, ważne jest rozwijanie samoświadomości, jasne określenie własnych celów i wartości, oraz szukanie wsparcia w osobach, które wspierają nasze aspiracje, a nie tylko podążają za tłumem.

Więc zapamiętaj.

Umiejętność podejmowania decyzji w celu rozwiązania problemu wymaga sprawdzonej metody planowania kroków jak określać lepszą strategię.

Do następnego razu RS

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)