Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać

Jak zwiększyć produktywność i efektywność?
5 trików jak zwiększyć efektywność, produktywność pracy i wydajność (więcej)
25 września, 2017
osiągnąć cel i wygrać
Metoda SMART, czyli jak formułować i wyznaczać cele smarter
9 października, 2017

Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać

podejmowanie decyzji
Doradztwo, szkolenia, coaching -Rafał Szrajnert
Doradztwo, szkolenia, coaching -Rafał Szrajnert
Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać
Podejmowanie decyzji (17 czynników dlaczego ludzie zwlekają). Proces decyzyjny jak zarządzać 1
/

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że niektórzy podejmują działania i wykonują to co zaplanują?
-idą na trening
-jedzą zdrowo
-otwierają firmę
-odwiedzają inne kraje
-kończą toksyczne związki
-i wiele innych…

Po przeczytaniu i przestudiowaniu tego wpisów, podejmowanie decyzji nie sprawi Ci już nigdy więcej problemu.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

W psychologii proces decyzyjny uważany jest za proces poznawczy, którego rezultatem jest wybór przekonań, lub działań między kilkoma alternatywnymi możliwościami. Każdy proces decyzyjny daje ostateczny wybór, który może, ale nie musi, zachęcić do działania.

Podejmowanie decyzjiPodejmowanie decyzji jest procesem identyfikacji i wybierania alternatyw w oparciu o wartości, preferencje i przekonania decydenta.
Spis treści
1. Stają się ofiarami opinii innych ludzi
2. Nie mają odpowiedniego sprzętu, umiejętności lub wiedzy
3. Brak pieniędzy
4. Krótkoterminowa przyjemność
5. Łatwo się rozpraszają
6. Powtarzają to co łatwe
7. Nie mają czasu
8. Brak pewności siebie
9. Myślą że jest zbyt wcześnie, albo zbyt późno
10. Boją się podjąć ryzyko
11. Boją się porażki
12. Kiedyś im się nie udało
13. Myślą że wszystkie dobrze pomysły już zostały wykonane
14. Ich pomysł wydaje się zbyt ambitny
15. Myślą że nie są wystarczająco mądrzy
16. Wierzą że okazja przyjdzie sama
17. Ich przyjaciele nie mają aspiracji.
Poniżej 17 powodów dlaczego podejmowanie decyzji niektórym ludziom, sprawia notorycznie trudności.

1. Stają się ofiarami opinii innych ludzi
Znasz zapewne osoby które wciąż przejmują się opinią innych. Prawdopodobnie sam nie robisz nawet tego co naprawdę chcesz. Myślisz o tym co pomyślą Twoi znajomi, rodzina, czy nawet obcy na przystanku. Takie zachowanie nie pozwala się rozwijać i hamuje. Niestety, słuchając innych, stajesz się głuchy na słuchanie samego siebie. Co prowadzi do problemów z podejmowaniem decyzji, nie tylko tych pilnych, ale również mniej ważnych.


Jak możesz sobie pomóc podejmować lepiej decyzje? Bardzo ważne jest tu abyś:
– stosował dobre i szybkie narzędzia, ja polecam nowego note’a

-bądź na imprezach podczas których coś się dzieje, np. tak jak tutaj, aby uczyć się szybkiego i pewnego działania, lub tam gdzie ludzie odpoczywają, np podczas takich.

-dodatkowo, aby być wydajniejszym stosuj suplementy kognitywne, wspomagające pracę mózgu

-a także zadbaj o swoje biuro, aby inni widzieli że jesteś profesjonalistą i masz swoje zdanie

-rozwijając wiedzę z zakresu decyzyjności, możesz skorzystać z konsultacji ze mną bądź przeczytać którąś z książek na ten temat2. Nie mają odpowiedniego sprzętu, umiejętności lub wiedzy


Nie mogę tego zacząć robić, nie mogę otworzyć firmy, nie mogę iść od pracy, nie mogę zacząć ćwiczyć… Ta wyliczanka może trwać bez końca. O ile czasami rzeczywiście potrzebujesz jakiegoś sprzętu żeby zacząć robić to co chcesz, to w większości przypadków wystarczą dobre chęci. Żeby zacząć ćwiczyć nie musisz chodzi do siłowni, która ma najdroższy karnet. Możesz zacząć w domu z tutorialami Youtube. Nie możesz otworzyć swojej firmy, bo nie masz wiedzy. W obecnych czasach jest to słaba wymówka, gdyż internet oferuję jej więcej za darmo niż jesteś w stanie przeczytać. Więc, aby pozbyć się problemów związanych z tym czym jest, odpowiednie podejmowanie decyzji, skończ z wymówkami.


3. Brak pieniędzy


Pieniądze są często jednym z powodów tego że ludzie nie podążają za swoimi marzeniami i podejmowanie decyzji przeciąga się w czasie. W niektórych aspektach można to zrozumieć, niestety w większości jest to tylko wymówka. Często możesz coś wypożyczyć, wynająć lub wziąć w leasing. Nie musisz dysponować olbrzymimi finansami. Jeśli bardzo chcesz otworzyć firmę i jesteś pasjonatem tego co robisz, to po przedstawieniu ciekawego biznesplanu możesz uzyskać finansowanie fundatora, w zamian za pewien procent udziałów w firmie. Nie zapominaj również że nie musisz startować od razu na najwyższym poziomie. Zacznij spokojnie, od samego dołu. Pasja i praca zrobi swoje.


4. Krótkoterminowa przyjemność


Niestety krótkoterminowa przyjemność często na dłuższą metę prowadzi do cierpienia. Do swojej kawy chciałeś zjeść kostkę czekolady, ale była tak dobra że zjadłeś więcej. Mieszanka cukru i tłuszczy sprawiła podniesienie poziomu dopaminy, a Ty znowu straciłeś kontrolę. Możliwość zrezygnowania z chwilowej przyjemności na rzecz korzyści przyszłej oddalonej w czasie, w dużym stopniu determinuje sprawczość i sukces. Prokrastynacja jest po prostu łatwiejsza. Podejmowanie tych właściwych decyzji już nie.Najpopularniejszy eksperyment badający ten fenomen został przeprowadzony przez Waltera Mischela około 40 lat temu. Polegał na tym że grupie sześciolatków pozwolił od razu zjeść słodką piankę marshmallow, albo zaczekać kilkanaście minut i dostać w nagrodę dwie pianki. Wynik zdumiał naukowców, gdyż pozwoliły przewidzieć, jak potoczy się ich dalsze życie.


5. Łatwo się rozpraszają


O rozpraszaczach możesz przeczytać w artykule na temat zwiększania produktywności, zwiększenie produktywności. Jest to kluczowo związane z podejmowaniem decyzji.6. Powtarzają to co łatwe


Podejmowanie decyzji wydaje się niektórym bardzo trudne. Ludzie nie dostrzegają tego co w przeszłości było złym zachowaniem i nie substytuują go z pozytywem. Jeśli złym zachowaniem jest świadome rezygnowanie z aktywności fizycznej, poprzez mówienie sobie że jest masa pracy do zrobienia, trzeba często ćwiczyć i odżywiać się zdrowo, a dobrym zachowaniem, czyli wypełnieniem planu to właśnie mówi o tej zasadzie. A co gdyby odwrócić kolejność? Jak byś podszedł do problemu gdybyś teraz dostał super ciało albo firmę która robi olbrzymi przychód netto, ale w zamian musiał byś pracować aby spłacić ten dług? Brzmi dużo łatwiej, a wystarczyło inaczej przedstawić to z czym zwlekasz. Czy podejmowanie decyzji byłoby dużo łatwiejsze?
Podejmowanie decyzji

7. Nie mają czasu


Nikt nie ma na nic czasu. Ale czy na pewno? Znajomi nie mają czasu, żeby porozmawiać z Tobą o biznesie, bo … grają na konsoli? Zastanów się, na co ludzie marnują swój czas. Używają zapełniaczy. Facebook, snapchat, telewizja, konsola, wiesz już chyba co mam na myśli. Jeśli ktoś chodzi do pracy 8 godzin dziennie, poza pracą nie ma hobby, ani nie uprawia sportu to w jaki sposób może nie mieć czasu. Jest to łatwa wymówka. Po prostu ludziom się nie chce. Podejmowanie decyzji dotyczy również tych złych czynności, które wykonujemy. Oni niestety już wybrali.

8. Brak pewności siebie


Brak pewności siebie, a raczej ćwiczenie niepewności siebie. Pewność siebie jest naturalnym stanem dla rzeczy które znamy. Kiedy myjesz zęby jesteś niepewny siebie? Albo kiedy gotujesz obiad? Boisz się czy Ci wyjdzie, czy nie wyjdzie? Czyli… jak ćwiczyć pewność siebie, a porzucić niepewność? Bardzo pomocne jest wykonywanie małych zadań, takich które wymagają od nas zaangażowania, ale są możliwe do wykonania. Więcej o tym napiszę w jednym z kolejnych artykułów. Podejmowanie decyzji można również wyćwiczyć.

9. Myślą że jest zbyt wcześnie, albo zbyt późno


Jest to po prostu kolejna ucieczka od podjęcia decyzji albo działania. Nie istnieje coś takiego jak perfekcyjny czas. Pracujesz z tym co masz i adaptujesz się do obecnych warunków. Podejmowanie decyzji jest konceptem niezwiązanym z czasem, wcześniej czy później będziesz musiał to zrobić, więc lepiej bądź gotowy.

10. Boją się podjąć ryzyko


To co nie znane zawsze wiąże się z ryzykiem bo nie jesteś w stanie przewidzieć co może się wydarzyć. Jest to postawa którą trzeba zaakceptować. Ważne jest żeby ryzyko które podejmujesz było jak najmniejsze. Naucz się je skalować i nie obstawiaj nigdy jednej karty. Podejmowaniem decyzji będzie wtedy znacznie łatwiejsze.

11. Boją się porażki


Istnieje pewien paradoks. Ci którzy najwięcej osiągają, ponoszą również najwięcej porażek. Kluczowe jest tutaj odpowiednie skalowanie ryzyka, tak jak napisałem punkt wyżej. Nic nigdy samo się nie „udaje”. Efekt jest wynikiem doświadczenia i podjętych wcześniej działań.

12. Kiedyś im się nie udało


Jednym z największych i najbardziej niedorzecznych konceptów wpływających na to dlaczego ludziom podejmowanie decyzji prowadzącej do spełnienia ich wizji i pomysłu jest to że kiedyś w podobnej sytuacji ponieśli porażkę. Stosują tutaj generalizację. Jeśli kiedyś nie osiągnęli zamierzonego rezultatu to używają negatywnej projekcji na przyszłość i uogólniają na inne konteksty. Podejmowanie decyzji może Cię tylko zbliżyć do zamierzonego celu.

13. Myślą że wszystkie dobre pomysły już zostały wykonane


Klasyczne podejście. Wszystko co w dobre zostało już wynalezione. Nie jest to prawdzie, a raczej to, że nie potrafią uruchomić swojej kreatywności. Żyjemy w czasach start-upów. Technologia i dostępna wiedza nigdy nie rozwijała się tak szybko, wykorzystaj te możliwości. Podejmowanie decyzji wcale nie musi prowadzić do porażki. Jeśli szukasz nowych pomysłów biznesowych, koniecznie przeczytaj wpis na temat innowacyjności – link: Strategie błękitnego oceanu

14. Ich pomysł wydaje się zbyt ambitny


Jeśli tak, to dobrze. Miej dużą wizję i plan. Nie istnieje coś takiego jak zbyt ambitny pomysł. Po prostu jego wykonanie zajmie więcej czasu. Dobrze znasz historię braci Wright, którzy ponad 100 lat temu wymyślili ideę tego że człowiek może latać. Podejmowanie decyzji, mimo przeciwności zaważyło tutaj o sukcesie. Nie daj się złapać w pułapkę wszystko albo nic. Jak już napisałem, zacznij spokojnie według możliwości które posiadasz w danym czasie. Zbyt duża presja nie jest dobra, aczkolwiek warto ją mieć ponieważ w małym stopniu doskonale mobilizuje do działania.

15. Myślą że nie są wystarczająco mądrzy


Znasz uczucie kiedy spotykasz kogoś kto zaczyna dzielić się z Tobą ich ogromną wiedzą, a Ty nawet do końca wszystkiego nie rozumiesz?
Kiedy ludzie spotykają taką osobę często przyjmują założenie że on się już taki musiał urodzić. Są w błędzie, te osoby musiały spędzić wiele czasu na nauce, popełnić wiele błędów i wyciągnąć gorzką lekcję. Wiedza nie jest przekazywana w genach, jest czymś co każdy musi zdobyć we własnym zakresie. Porzuć więc myślenie że inni już się tacy urodzili i zacznij być proaktywny. To że na czymś nie znasz się teraz, nie oznacza że nie będziesz ekspertem w dziedzinie za kilka lat.


16. Wierzą że okazja przyjdzie sama


Okazje nie przychodzą same. Żeby wykorzystać z pozoru korzystną sytuację, indywiduum musi posiadać odpowiednią wiedzę żeby to wykorzystać. Inaczej nawet nie zorientuje się że coś było warte zaangażowania się. Znasz powiedzenie że dobre rzeczy przychodzą do tych którzy czekają. Świat tak nie działa. Nie dostaniesz tego co chcesz tylko dlatego że czekasz. Zacznij sam wreszcie stwarzać możliwości. Pokaż się i daj innym jakość. I jeszcze jedno, nie pracuj tylko nad jednym dużym eventem który ma zmienić Twoje życie. Wykorzystaj wszystko, również te mniejsze szanse. Podejmowanie decyzji, sprawia, że poprzez bycie aktywnym, przyciągasz i tworzysz te dobre scenariusze.

17. Ich przyjaciele nie mają aspiracji.


Jesteś średnią osób z którymi spędzasz najwięcej czasu. Rozmawiacie na podobne tematy, robicie podobne rzeczy. Jeśli Twoi znajomi są reaktywni, jest duża szansa że Ty też taki będziesz. Masz znajomych na których możesz polegać, ale nie mają oni cech na których chcesz się skupić by wreszcie dokonać więcej? W porządku, zajmij się tym co chcesz osiągnąć a jeśli są naprawdę lojalni będą Cię wspierać.


 

Podejmowanie decyzji – podsumowanie


Nie pozwól żeby któryś z wymienionych powodów Cię zatrzymywał. Nie mają one logicznych podstaw i okradają Ciebie z życia jaki chcesz.

Model i proces podejmowania decyzji

Kryterium rozwiązywania problemów ma olbrzymie znaczenie. Pamiętaj że będzie to przyszła konsekwencja. Realizacja i każdy etap muszą współgrać ze sobą. Każdy wariant to wgląd w określenie jakie prawdopodobieństwo decyzji wymaga wniosek finalny.

Więc zapamiętaj.

Umiejętność podejmowania decyzji w celu rozwiązania problemu wymaga sprawdzonej metody planowania kroków jak określać lepszą strategię.Do następnego razu RS


Podejmowanie decyzji nie musi być już Twoim problemem. Możesz zamówić konsultację
+48 790-768-482 info@rafalszrajnert.pl

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

1 Comment

  1. Kuba pisze:

    Interesujący wpis. Ciekawy blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej