Otwarty umysł. 3 zasady które zmienią Twoje życie.

marshmallow test siłą woli
Siła woli (samokontrola i silna wola) jak wykorzystać willpower
30 czerwca, 2021
produktywność
Jak zwiększyć swoją Produktywność (2 strategie od miliarderów + Bonusy jak być produktywnym)
1 lipca, 2021

Otwarty umysł. 3 zasady które zmienią Twoje życie.

otwarty umysł

Poniżej krótkie video o tym czym jest otwarty umysł i dalej tekst.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Link do kursu: Facebook Ads

Spis treści tekstu „Otwarty Umysł”.

Znasz to powiedzenie. Umysł najlepiej działa tak jak spadochron. Wtedy kiedy jest otwarty.

Otwarty umysł oznacza otwartość na szeroką gamę pomysłów, argumentów i informacji. Poza tym jest ogólnie uważana za pozytywną cechę. I pamiętaj. Jest to niezbędna umiejętność krytycznego i racjonalnego myślenia.

otwarty umysł

Jeśli nie jesteś otwarty na inne pomysły i perspektywy, trudno jest dostrzec wszystkie czynniki, które przyczyniają się do problemów lub masz trudności żeby znaleźć skuteczne rozwiązania.

W coraz bardziej spolaryzowanym świecie możliwość wyjścia poza swoją strefę komfortu i rozważenia innych perspektyw i pomysłów jest bardzo, BARDZO ważna. Nie oznacza to, że posiadanie otwartego umysłu jest koniecznie łatwe.

Jeśli przyjmujesz nowe pomysły i doświadczenia może to czasami prowadzić do zamieszania i dysonansu poznawczego, często , kiedy uczymy się nowych rzeczy, które są sprzeczne z istniejącymi przekonaniami.

Jednak możliwość zmiany i rewizji przestarzałych lub niepoprawnych przekonań jest ważną częścią uczenia się i rozwoju osobistego. Aby czerpać korzyści pracuj nad budowaniem otwartości.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Więc dzisiaj nauczysz się jak wyciągać jak najwięcej z nowych doświadczeń. Zapraszam!

Co to znaczy mieć otwarty umysł?

Istnieje kilka różnych aspektów otwartości umysłu:

Przeciwieństwem otwartego umysłu jest zamknięty umysł lub konserwatyzm. Ludzie, którzy są bardziej ograniczeni, zazwyczaj są skłonni do rozważenia tylko własnego punktu widzenia i nie są otwarci na inne idee.

Nawet jeśli uważasz się za osobę dość otwartą, prawdopodobnie istnieją pewne tematy, w których zajmujesz znacznie bardziej nieustępliwe stanowisko. Na przykład PiSowski temat aborcji który podzielił Polskę.

Posiadanie przekonań może być wspaniałe, ale silna wiara nie neguje otwartego umysłu. Bycie otwartym oznacza zdolność do rozważenia innych perspektyw i próby bycia empatycznym wobec innych ludzi, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz.

Oczywiście otwartość ma swoje granice. Nie oznacza to, że musisz sympatyzować się z każdą ideologią. Jednak podjęcie wysiłku, aby zrozumieć czynniki, które mogły doprowadzić do tych pomysłów, może być pomocne w znalezieniu sposobów na przekonanie ludzi do zmiany zdania.

Także co wyróżnia ludzi otwartych, którzy posiadają otwarty umysł?

Są ciekawi świata, potrafią kwestionować swoje pomysły i nie denerwują się kiedy byli w błędzie.

Oczywiście również wierzymy i popieramy to że każdy może wyrazić swoje zdanie.

A jakie korzyści daje nam otwarty umysł?

Po pierwsze zyskujesz nowe doświadczenia i się zawsze czegoś uczysz.

Po drugie pomaga Ci rozwijać się jako osoba bo dowiadujesz się o nowych rzeczach które dzieją się w okół Ciebie i na świecie. Pośrednio stajesz się silniejszy psychicznie, bo jeśli zdobywasz nowe doświadczenia to trudniej jest innym podważyć Twoją wiedzę i jesteś przygotowany. A poza tym możesz poczuć się lepiej.

Bo jeśli ktoś ma zamknięty umysł to z reguły od razu odrzuca co mówią inni, czyli posiada najczęściej jakieś negatywne przekonanie np że inni są mniej inteligentni, czy chcą go oszukać itp. Ty z kolei cieszysz się na myśl że masz kontakt z czymś nowym i może nauczysz się przydatnej umiejętności.

Co wpływa na otwartość lub jej brak?

Istnieje wiele rzeczy, które mogą wpływać na to, jak osoba jest otwarta lub zamknięta. Podczas gdy niektóre z czynników decydujących o tym, czy masz otwarty umysł, jak jesteś otwarty, mogą być cechami wrodzonymi, inne można praktykować, aby pomóc rozwinąć bardziej otwarty sposób myślenia.

Po pierwsze osobowość. Dobre słowo dla Ciebie to to że osobowość można zmienić. To jacy jesteśmy jest zaprogramowane w dużej mierze przez nawyki, a nawyków możesz się uczyć lub oduczyć.

Po drugie jeśli chodzi o ekspertów w danej dziedzinie to pamiętaj że z reguły są oni bardziej zamknięci na nowe rozwiązania. Także zastanów się w czym masz wysoki poziom wiedzy i pamiętaj o tym kiedy z kimś rozmawiasz, czytasz czy oglądasz co dotyczy Twoich mocnych stron bo będziesz miał tendencję do automatycznego odrzucania. Często niesłusznie.

Jak wiesz błędy poznawcze są mi bardzo bliskie.

Część mojego doktoratu to właśnie ta dziedzina i w tym przypadku muszę wspomnieć o tzw. confirmation bias, czyli błędzie potwierdzenia. Doskonale pasuje tutaj do tekstu Otwarty Umysł.

Błąd potwierdzenia polega na zwracaniu większej uwagi na rzeczy, które potwierdzają nasze dotychczasowe przekonania, przy jednoczesnym odrzucaniu dowodów, które podważają to, co myślimy. Czyli nie zauważamy tego czego nie chcemy zauważyć.

Sam wiesz jak to jest kiedy np kupisz nowy samochód, np szarego golfa. I co? I nagle spostrzegasz ich bardzo dużo na ulicach a wcześniej wydawało się ze jest ich tak mało.

Świadomość błędu potwierdzenia, że coś takiego w ogóle istnieje- jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na jego zwalczanie. 

Gdy napotkasz informacje, poświęć chwilę, aby zastanowić się, jak to nastawienie może wpłynąć na to jak oceniasz informacje.  Jeśli wydaje się, że chętnie coś akceptujesz, ponieważ wspiera to twoje istniejące przekonanie, to poświęć chwilę na rozważenie kilku argumentów, które mogą podważyć twoje pomysły. Pomocne może być również uczenie się, jak oceniać źródła informacji.

Kolejny ważny punkt to zadawanie pytań.

Bo widzisz, częścią otwartości umysłu jest umiejętność kwestionowania nie tylko innych, ale także siebie. Gdy napotkasz nowe informacje, zadaj sobie kilka kluczowych pytań:

  • Ile naprawdę wiesz na ten temat?
  • Jak godne zaufania jest źródło?
  • Czy rozważałeś inne pomysły?
  • Czy masz jakieś uprzedzenia, które mogą wpływać na twoje myślenie?

W wielu przypadkach tego rodzaju kwestionowanie siebie może pomóc pogłębić twoje zaangażowanie w swoje przekonania. Lub może dostarczyć spostrzeżeń, których wcześniej nie brałeś pod uwagę.

I praktycznie ostatnia rzecz dotycząca tematu otwarty umysł. To daj czas nowym informacjom.

Kiedy słyszysz coś, z czym się nie zgadzasz, albo coś jest MEGA innowatorskie, twoim pierwszym odruchem może być zaprzeczenie lub po prostu zamknięcie się na nowe argumenty. Zamiast słuchać lub rozważać inną perspektywę, wchodzisz w tryb myślenia, w którym po prostu próbujesz udowodnić drugiej osobie, że się myliła, czasami zanim nawet masz szansę rozważyć wszystkie punkty. Każdemu się to zdarza, mi też.

Łatwo jest wejść w emocjonalną reakcją na coś. Nie zgadzasz się, nie podoba ci się to co usłyszałeś, a nawet możesz chcieć, aby druga osoba wiedziała, jak bardzo się myli. Problem z tego rodzaju szybką reakcją polega na tym, że działasz w ferworze chwili, nie poświęcając czasu na rozważenie wszystkich aspektów problemu i prawdopodobnie nie argumentując skutecznie.

FAQ

Otwarty umysł synonim

błyskotliwy, bystry, chłonny, genialny, inteligentny, lotny, łebski, mądry, myślący, na poziomie, nie w ciemię bity, niegłupi, oczytany, oświecony, otwarty, pojętny, pomysłowy, przenikliwy, rezolutny, rozgarnięty, rozsądny, rozumny, sensowny, sprytny, twórczy, utalentowany, uzdolniony, wikwintny, wykształcony, z głową, z polotem, z sensem, z wyobraźnią, zdolny, zmyślny, Umysł otwarty i zamknięty

Otwartość umysłu definicja

Mentalna otwartość lub elastyczność psychiczna mogą być określone jako zdolność naszego mózgu do dostosowania naszego zachowania i myślenia do nowych, zmieniających się lub nieoczekiwanych sytuacji.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej