Rozwój osobisty i piramida Maslowa – hierarchia ludzkich potrzeb, samorealizacja [definicja, przykłady]

Efektywność, wydajność i produktywność
Efektywność, wydajność pracy i produktywność. Zarządzanie, organizacja, skuteczność i wzrost [przykłady, definicja]
10 grudnia, 2022
Szkolenie sprzedażowe
Szkolenia Sprzedażowe, Szkolenia ze Sprzedaży (przykłady, cena)
11 grudnia, 2022

Rozwój osobisty i piramida Maslowa – hierarchia ludzkich potrzeb, samorealizacja [definicja, przykłady]

Rozwój osobisty i piramida potrzeb Maslowa

Rozwój osobisty i piramida potrzeb Maslowa

Rozwój osobisty i piramida potrzeb Maslowa

Na czym polega piramida Maslowa?

Piramida Maslowa to teoria motywacji opracowana przez psychologa Abrahama Maslowa.

Teoria ta opiera się na założeniu, że ludzie są motywowani przez potrzeby hierarchiczne, które są od siebie zależne. Te potrzeby są podzielone na siedem grup i układane w postaci piramidy. Te potrzeby są następujące: podstawowe fizjologiczne potrzeby (jedzenie, picie, sen, itp.), bezpieczeństwo, miłość i przynależność, szacunek i uznanie, samorealizacja.

Teoria ta sugeruje, że ludzie muszą zaspokajać najpierw podstawowe potrzeby, aby móc skupić się na potrzebach wyższego poziomu.

Poniżej dostajesz nie tylko naukową dawkę wiedzy. Wreszcie dowiesz się jak działa psychologia człowieka.Hierarchia potrzeb Maslowa, inaczej nazwana jako piramida Maslowa i na prawdę szeroko rozumiany rozwój osobisty dadzą Ci potężny „edge” nad konkurencją.

Rozwój osobisty i piramida Maslowa (hierarchia potrzeb Maslowa)

Jeśli nie wiesz jeszcze do końca dlaczego połączyłem pojęcie rozwój osobisty i piramida Maslowa w jednym wpisie to zaraz Ci to wyjaśnię. Ten artykuł oferuje Ci wspaniałe wskazówki i możliwości, wystarczy, że przeczytasz dalej.

rozwój osobisty i piramida potrzeb maslowa

Co to jest rozwój osobisty- definicja

Rozwój osobisty to proces trwający całe życie. Jest to proces, dzięki któremu ludzie mogą ocenić swoje umiejętności i zdolności, zastanowić się nad celami w życiu, to jak je osiągnąć i jakie kroki zaplanować, a także wykorzystać potencjał, który niestety przez wielu jest marnowany.

W tym artykule zostaną poruszone pomocne zagadnienia. Dostaniesz podstawowe kierunki, zrozumiesz na czym dokładnie polega proces. Podstawowa wiedza pomoże Ci podnieść swoje kwalifikacje i wskaże odpowiedni kierunek.
Planuj tylko właściwe, pozytywne i skuteczne wybory. Decyduj o swojej przyszłości, aby umożliwić wzmocnienie pozycji osobistej.

Rozwój osobisty i samorealizacja to ciągłe dążenie do rozwijania swoich talentów i możliwości. Realizacji potencjału i niekończący się proces stawania się osobą którą chce się być ,a nie tym, kim się jest. Duży nacisk kładzie się na rozwój samoświadomości i odpowiednim użyciu narzędzi do osiągnięcia stanu pożądanego.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

To jacy jesteśmy w dużej mierze zdeterminowane jest za naszych wczesnych lat życia. Doświadczenia formują się w rodzinie, szkole, a nawet poprzez filmy które oglądamy. Zwracamy wtedy na wszystko uwagę i uczymy się danych zachowań. Kształtujemy się na ich podstawie jako osoby dorosłe, ale pamiętać trzeba, że w późniejszym życiu można nauczyć się jeszcze wiele. Możliwe jest nawet przemodelowanie, czyli zmiana nawyków. Jak postrzegany jest rozwój osobisty wśród Polaków:

rozwój osobisty i piramida potrzeb maslowa
Źródło

Jak zacząć swój rozwój osobisty?

Oto jak zacząć pracę nad rozwojem osobistym:

 1. Zdefiniuj swoje cele i stwórz plan ich realizacji. Wybierz jeden cel i skoncentruj się na jego osiągnięciu. Ustal sobie terminy, które będziesz starał się realizować i monitorować swoje postępy.
 2. Stwórz listę swoich mocnych stron i słabych punktów, aby zidentyfikować obszary, w których możesz się rozwijać.
 3. Rozwijaj swoje umiejętności poprzez uczenie się nowych rzeczy, ćwiczenie i stawianie sobie wyzwań.
 4. Znajdź swoje miejsce i dziel się swoją wiedzą z innymi. Zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać swoje umiejętności, aby pomóc innym w ich rozwoju.
 5. Ustal priorytety, abyś mógł skupić swoją uwagę na tym, co jest dla Ciebie ważne.
 6. Skup się na budowaniu pozytywnych relacji, abyś mógł czerpać inspirację od innych i wspierać ich w ich rozwoju.
 7. Staraj się żyć pełnią życia i cieszyć się każdym dniem.

Dlaczego rozwój osobisty jest ważny? Co ma do tego Piramida Maslowa?

Istnieje wiele pomysłów dotyczących rozwoju osobistego, z których jednym jest proces samorealizacji. Samorealizacja znajduje się na samym szczycie piramidy Maslowa.

Hierarchia potrzeb to koncept stworzony przez Abrahama Maslowa w roku 1943. Jest to sekwencja potrzeb. Przebiegają pionowo, od najbardziej podstawowych (wynikających z funkcji życiowych), do potrzeb wyższego poziomu, które aktywują się dopiero po zaspokojeniu niższych.

Piramida Maslowa

10 prostych wskazówek, jak zwiększyć swój rozwój osobisty

1. Zacznij teraz

Zrób dziś coś z czym zwlekasz, a wydaje Ci się, że pomoże Ci spełnić jakiś cel. To zajmie trochę czasu, aby osiągnąć trwałą zmianę i zbudować nawyk, więc musisz zacząć już w tej chwili. Przyszłość budujesz na tym co robisz teraz.

2. Małe kroki

Aby utworzyć i pozytywnie zakończyć plan, musisz stworzyć poszczególne kroki. Podziel duży cel na najmniejsze elementy. Pamiętaj o wynikach końcowych, skupiając się na etapach o mniejszych rozmiarach.

3. Ucz się od innych osób

Możesz zyskać na sukcesach innych i możesz uczyć się na swoich błędach. Twoje własne doświadczenie jest bolesnym nauczycielem, więc ucz się na błędach innych. Jeśli znajdziesz mentora lub trenera, twoje zadanie będzie łatwiejsze.

4. Skup się na zmianie

Świat cały czas się zmienia. Nawet jeśli nic nie zrobisz, zmieniasz się biernie, gdy świat idzie na przód. Nie ma od tego ucieczki. Gdyby ludzie i pomysły nie ewoluowali wszyscy nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach.
Twój osobisty plan rozwoju osobistego musi uwzględniać, w jaki sposób zamierzasz się zmienić, co dokładnie zrobisz? Tylko działanie prowadzi do wyników.

5. Bądź odpowiedzialny

Jesteś odpowiedzialny za własne postępy. Jesteś odpowiedzialny za to, kim jesteś dzisiaj i gdzie jesteś.
Oznacza to, że Twoim zadaniem jest zainicjowanie kroków związanych z Tym czym jest rozwój osobisty. Jesteś właścicielem swojego wyniku.

6. Bądź wdzięczny i rozpoznaj swoją wartość

Skoncentruj się na tym, co już masz. Zastanów się, jak inni odnoszą korzyści z tego, co robisz. Jeśli poprawisz siebie, korzyści te wzrosną. Twój rozwój osobisty jest dla innych, jak również dla Ciebie.

7. Określaj intencje

Znajdź swoją prawdziwą intencję. Zanim zdecydujesz się coś zrobić, upewnij się, że naprawdę tego chcesz. Jeśli twój cel i intencja nie są takie same, wymyślisz wiele wymówek i różnych sytuacji, aby zapobiec postępowi.

8. Podejmij wyzwanie

Twoje cele muszą być możliwe do osiągnięcia. Jeśli będziesz próbował dokonać czegoś niemożliwego to nastawiasz się na porażkę. Jeśli trzymasz się tego, co proste, odmawiasz sobie satysfakcji z osiągnięć. Znajdź to środkowe, aby rozwój osobisty był dla Ciebie przyjemny.

9. Podążaj za swoją pasją

Nie jest dobrze robić rzeczy, których nie lubisz. Wybierz działania, które Cię interesują i są zgodne z Twoimi wartościami.

Wybierz ludzi, którzy Ci pomogą i w których towarzystwie lubisz przebywać. Upewnij się, że podążasz za swoim sercem, nie uciekając przed trudnymi problemami. Zostań mistrzem w swojej sztuce aby inni nie mogli jednoznacznie powiedzieć, czy się bawisz, czy pracujesz? Dla Ciebie, zawsze to będzie jedno i drugie!

10. Kontynuuj i NIGDY się nie poddawaj

Życie działa w cyklach, jak sinusoida. Będziesz mieć wzloty i upadki. Kiedy coś nie idzie po Twojej myśli, nie poddawaj się, idź dalej. Nie ma czegoś takiego jak ciągły szybki awans, a to oznacza, że ​​Twój osobisty plan rozwoju musi być osiągalny i zrównoważony. Znajdź swój rytm i idź z prądem. Rozwój osobisty nigdy się nie kończy. Uczyń z niego swoją podróż przez życie, a nie jako cel który trzeba osiągnąć.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

rozwój osobisty i piramida potrzeb maslowa

3 konkretne powody dlaczego polepszyć samodoskonalenie i rozwój osobisty, aby zmienić swoje życie:

1. Przedstawia Ci nowe możliwości.

Rozwój osobisty ostatecznie prowadzi do nowych możliwości, możliwości, które nie pojawiają się, dopóki nie dojrzejesz do bycia osobą, która pragniesz być. Wszystko, co musisz zrobić, to skupić się na samodoskonaleniu – zacznij od czytania artykułów o rozwoju osobistym, książek, blogów – i wdrażaj w rzeczy i czynności, które wykonujesz w swoim własnym życiu.

2. Zwiększa Twoją samoocenę.

Pewność siebie jest ostatecznie punktem wyjścia do podążania za swoimi marzeniami – musisz wierzyć w siebie i swoje marzenia na tyle, by za nimi podążać. Gdy to robisz, budujesz sposób myślenia, to przekonanie.

3. Może pomóc Ci stać się lepszą wersją siebie.

Stawanie się lepszą wersją siebie jest głównym celem samodoskonalenia się i rozwoju osobistego, czyli – poprawy swojej pracy, firmy, Twoich relacji. Trzeba nieustannie patrzeć na to, co można poprawić i mieć świadomość, aby wiedzieć, co należy zrobić, aby to się spełniło.

Najskuteczniejszym sposobem dowiedzenia się, jak poprawić sytuację, jest poprosić osoby z Twojego otoczenia, aby sporządziły listę najlepszych rozwiązań i ulepszeń. Pracuj nad nimi sukcesywnie, jeden po drugim.

Piramida Maslowa, a rozwój osobisty

Stopień, w jakim ludzie są w stanie się rozwijać, zależy od spełnienia określonych potrzeb, a potrzeby te tworzą hierarchię. Hierarchię tę określił Abraham Maslow. Abraham Maslow był psychologiem i profesorem psychologii, który znany jest właśnie z rozwijania piramidy potrzeb Maslowa.

Był zwolennikiem identyfikowania pozytywnych cech u ludzi i leczenia pacjentów holistycznie, a nie jako zestawu objawów. Gdy jeden poziom potrzeby zostanie zaspokojony, dopiero można zająć się zaspokajaniem wyższego. Zmiana zachodzi przez całe życie, zmienia się również poziom samych potrzeb.

Na samym dole hierarchii (chodzi o piramidę potrzeb Maslowa) znajdują się podstawowe fizjologiczne (jedzenie, picie, tlen, seks, sen itp.).

Kolejne są potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, w sensie fizycznym, jak i ekonomicznym (wygoda, spokój, zależność, oparcie, opieka itp.). Po środku piramidy znajdujemy potrzeby związane z miłością i przynależnością.
Czwarty poziom to potrzeba poczucia szacunku i uznania. Maslow sugeruje, że wszystkie jednostki mają wbudowaną potrzebę rozwoju osobistego, która zachodzi w procesie zwanym samorealizacją (poziom piąty – ciekawość, poszukiwanie znaczenia, celu itp.).

Ten pięciostopniowy model można podzielić na potrzeby niedoboru i potrzeby wzrostu. Pierwsze cztery poziomy są często określane jako potrzeby niedoboru (piramida Maslowa niedoboru), a najwyższy poziom określa się mianem wzrostu, lub potrzeb (piramida Maslowa potrzeb).

Niedobory pojawiają się z powodu niedostatku i mówi się, że motywują ludzi, gdy są niezaspokojeni. Ponadto motywacja do zaspokajania takich potrzeb będzie silniejsza, im dłużej będą odmawiane. Na przykład, im dłużej człowiek obchodzi się bez jedzenia, tym bardziej staje się głodny.

Kiedy zapotrzebowanie na niedobory zostanie „mniej więcej” zaspokojone, zniknie, a nasze działania stają się zwykle ukierunkowane na zaspokojenie kolejnego zestawu potrzeb. Te stają się wtedy naszymi najważniejszymi potrzebami. Potrzeby wzrostu są jednak odczuwalne, a nawet mogą się nasilić po ich zaangażowaniu.

Maslow mówi, że wszystkie osoby mają potrzebę postrzegania siebie jako wartościowych, mających nieograniczone możliwości rozwoju. „Stać się wszystkim, czym można się stać się”.

Oryginalna hierarchia potrzeb – piramida Maslowa

Pierwotna piramida potrzeb Maslowa obejmuje:

 1. Potrzeby fizjologiczne – są to wymagania biologiczne dla przetrwania człowieka, np. powietrze, jedzenie, napój, schronienie, odzież, ciepło, seks, sen. Jeśli te potrzeby nie są spełnione, ciało ludzkie nie może funkcjonować optymalnie. Maslow uznał potrzeby fizjologiczne za najważniejsze, ponieważ wszystkie inne potrzeby stają się wtórne, dopóki te nie zostaną spełnione.
 2. Potrzeby bezpieczeństwa – ochrona przed żywiołami, bezpieczeństwem, nieporządkiem, wolnością od strachu.
 3. Potrzeby miłości i przynależności – po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych i bezpieczeństwa trzeci etap ludzkich potrzeb jest to poziom społeczny i wiąże się z poczuciem przynależności. Potrzeba relacji interpersonalnych motywuje zachowanie. Przykłady obejmują przyjaźń, intymność, zaufanie i akceptację, przyjmowanie i dawanie uczuć i miłości. Bycie częścią grupy (rodzina, przyjaciele, praca).
 4. Potrzeba szacunku – którą Maslow podzielił na dwie kategorie: (a) szacunek dla siebie (godność, osiągnięcia, mistrzostwo, niezależność), oraz (b) pragnienie reputacji lub szacunku ze strony innych (np. Status, prestiż).
 5. Potrzeby samorealizacji – realizacja osobistego potencjału, samorealizacja, poszukiwanie osobistego wzrostu i szczytowych doświadczeń. Pragnienie „stać się wszystkim, kim się może stać.” Z tego powodu połączyłem te 2 artykuły w jeden. Czyli rozwój osobisty i piramida potrzeb Maslowa. Jak widać mają znaczące cechy wspólne.

Rozszerzona piramida potrzeb Maslowa

W późniejszych latach piramida potrzeb Maslowa została zaktualizowana. Zmiany w oryginalnym pięciostopniowym modelu są podkreślone i obejmują siedmiostopniowy model i ośmiostopniowy model, oba opracowane w latach 1960 i 1970.

 1. Potrzeby biologiczne i fizjologiczne – powietrze, jedzenie, picie, schronienie, ciepło, sex, sen itp.
 2. Wymogi bezpieczeństwa – ochrona przed żywiołami, bezpieczeństwo, porządek, prawo, stabilność itd.
 3. Potrzeby miłości i przynależności – przyjaźń, intymność, zaufanie i akceptacja, przyjmowanie i dawanie uczuć i miłości. Bycie częścią grupy (rodzina, przyjaciele, praca).
 4. Potrzeby szacunku – (a) szacunek dla siebie (godność, osiągnięcia, mistrzostwo, niezależność) (b) to jak nas postrzegają inni (np. Status, prestiż).
 5. Potrzeby poznawcze – wiedza i zrozumienie, ciekawość, eksploracja, potrzeba znaczenia i przewidywalności.
 6. Potrzeby estetyczne – docenienie i poszukiwanie piękna, równowagi, formy itp.
 7. Potrzeby samorealizacji – realizacja osobistego potencjału, samorealizacja, poszukiwanie osobistego wzrostu i szczytowych doświadczeń.
 8. Potrzeby transcendencji – Osoba jest motywowana przez wartości, które wykraczają poza osobiste ja (np. Mistyczne doświadczenia i pewne doświadczenia z naturą, doświadczenia estetyczne, doświadczenia seksualne, służba innym, pogoń za nauką, wiara religijna itp.).

Piramida potrzeb Maslowa- podsumowanie

1. Istoty ludzkie są motywowane hierarchią potrzeb.
2. Potrzeby są zorganizowane w hierarchii, w której bardziej podstawowe potrzeby muszą być mniej lub bardziej spełnione (a nie wszystkie, lub żadne) przed wyższymi potrzebami.
3. Kolejność potrzeb nie jest sztywna, ale może być elastyczna w oparciu o okoliczności zewnętrzne, lub indywidualne różnice.
4. Większość zachowań wynika z motywacji, to znaczy jednocześnie determinowana przez więcej niż jedną podstawową potrzebę.

Zarządzanie rozwojem osobistym i Piramida Maslowa.

Poniżej 4 kroki, które pomogą w ustaleniu podstawowej ścieżki rozwoju.

Rozwój osobistej wizji

Rozwijanie osobistej wizji – jasne wyobrażenie, gdzie chcesz być w ciągu kilku tygodni, miesięcy i lat. Życie jest zbyt krótkie, żeby żyć bez celu i utrzymywać bierną postawę.

Planowanie rozwoju osobistego

Gdy już wiesz, gdzie chcesz być, możesz zacząć planować. Wybierz najłatwiejszą drogę dla siebie, stwórz osobisty plan. Pomocne może być przeczytanie artykułu na temat analizy SWOT , dzięki niemu dokładniej zanalizujesz niezbędne aspekty do poprawy.

Rozpoczęcie procesu doskonalenia

Istnieje wiele różnych sposobów, w których możesz się uczyć i rozwijać. Wymienię je w dalszej części artykułu, pomocne będzie tutaj przyswojenie techniki nauki Richarda Feynmana, wybitnego noblisty.
Technika Feynmana

Dziennik własnego rozwoju

Pisząc kluczowe zmiany w nauce i rozwoju, kiedy wystąpią, pozwoli na wyciągnięcie właściwych wniosków. Pamięć bywa złudna, natomiast dzięki rzetelnym notatkom będziesz mógł zawsze cofnąć się w czasie, żeby porównać to co robiłeś kiedy do tego co robisz teraz. Przegląd i rewizja osobistych planów jest niezmiernie ważna.

rozwój osobisty, piramida maslowa

Przykłady gałęzi rozwoju osobistego:

 • NLP
 • coaching
 • efektywna komunikacja
 • efektywna prezentacja
 • trening pamięci
 • mnemotechniki
 • szybkie czytanie
 • ćwiczenia zwiększające kreatywność i twórcze myślenie
 • praca na własną motywacją
 • zarządzanie czasem
 • zarządzanie stresem
 • hipnoza
 • medytacja
 • rozwijanie talentów i predyspozycji
 • planowanie kariery
 • poprawa zdrowia
 • zarządzanie stresem
 • skuteczna komunikacja
 • inne

Problem z rozwojem osobistym

Rozwój osobisty to wiele nieprzebadanych dziedzin i tu pojawia się problem. Jeśli czegoś nie można zbadać to ciężko udowodnić tego skuteczność. Mało tego, pomimo badań niepotwierdzających technik czy dziedziny te są cały czas uczone. Przykład to czytanie fotograficzne, jest to czynność niemożliwa do wykonania. Obrońcy tej teorii na swoje usprawiedliwienie podają, że tekst przeczytany w magiczny sposób trafia do naszej podświadomości i wiedza zostanie uaktywniona wtedy kiedy będzie potrzebna. Przyczyn tych oszustw jest kilka.

Chęć zysku i szarlataneria. Bazowanie na ludzkiej naiwności i niewiedzy. W poszukiwaniu nadziei ludzie gotowi są zaprzeczyć faktom. Przykładem mogą być chorzy na raka. Często próbują wszystkich możliwych metod, aby tylko się wyleczyć, co jest w pełni zrozumiałe. Niestety często popadają w skrajność szukając pomocy magicznych uzdrowicieli, wróżek, czy wróżbitów. Wykorzystują oni tylko trudne położenie osoby i chęć spróbowania wszystkiego, byle tylko wyzdrowieć. Osoba przyparta do muru będzie wciąż szukać. Analogicznie jest tutaj z osobami szukającymi magicznych sposobów na polepszenie swoich możliwości, czyli samorealizacji. W poszukiwaniu gotowi są zignorować fakty, lub zaufać niektórym głoszącym odważne hasła.

Kolejną wadą rozwoju osobistego jest nieodpowiednie korzystanie z hierarchii potrzeb Maslowa, a także błędne wyobrażenie klientów na temat samego procesu. Potrafią oni wracać po kilka razy na podobne szkolenia, lub kupując podobne książki szukając złotego Graala, a omijając to co jest najważniejsze, czyli świadomą pracę nad sobą. Podobne jest to trochę do mechanizmu uzależnień. Ludzie czytają coraz więcej książek pisanych przez sprzedawców pod przykrywką trenera rozwoju osobistego. A im więcej ich czytają, to więcej ich potrzebują, nie stosując nauczonych praktyk.

Abraham Maslow: Potrzeby fizjologiczne, samorealizacji, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku, miłości, uznania…

Amerykański psycholog zrewolucjonizował postrzeganie ludzkie. Ciekawe jest to jak interpretuje to co potrzeba przynależności sprawia w stosunku do gatunku jakim jesteśmy. Zapamiętaj że potrzeby człowieka musi zaspokajać równomiernie. Potrzeby niższego rzędu w pierwszej kolejności. Każde kolejne piętro piramidy pozwala osiągać potrzeby wyższego rzędu jak wskazuje teoria Maslowa.

Interesuje Cię rozwój osobisty, tak aby stać się lepszym człowiekiem i osiągnąć swoje cele? Podoba Ci się koncepcja jakiej uczy piramida maslowa? Zadzwoń i umów rozmowę.

PS.
Koniecznie odwiedź nasz sklep jeśli interesuje Cię piramida maslowa i podobne koncepcje

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Rozwój osobisty i piramida Maslowa - hierarchia ludzkich potrzeb, samorealizacja [definicja, przykłady] 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)