5 sposobów na oszczędzanie, które wywołają pozytywne zmiany na Twoim koncie bankowym

heurystyka dostępności
Heurystyka dostępności -co to jest availability heuristic? Psychologia (3 ciekawe badania, przykłady i definicja)
20 grudnia, 2022
Dysonans poznawczy
Dysonans poznawczy (cognitive dissonanse, przykłady, definicja) -Co to jest redukcja dysonansu poznawczego? (Leon Festinger)
20 grudnia, 2022

5 sposobów na oszczędzanie, które wywołają pozytywne zmiany na Twoim koncie bankowym

zdolność kredytowa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5 sposobów na oszczędzanie, które wywołają pozytywne zmiany na Twoim koncie bankowym 1

Czym jest oszczędzanie?

Oszczędzanie to nadany konkretny cel oszczędzanym pieniądzom. Może to oznaczać ograniczenie wydatków w danym miesiącu, ulokowanie pieniędzy w bezpiecznych produktach finansowych, tworzenie funduszy powierniczych lub inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Oszczędzanie pozwala zabezpieczyć na przyszłość i zadbać o lepszy stan finansowy. Jest to konieczne, jeśli chodzi o zapewnienie sobie i swojej rodzinie opieki finansowej. Oszczędzanie jest również kluczem do realizacji długoterminowych celów, takich jak zakup własnego domu lub skompletowanie wymarzonego wyposażenia.

Oszczędzanie pieniędzy wcale nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i co najmniej kilkukrotnym oglądaniem każdej złotówki przed jej wydaniem. Chcesz stworzyć sobie poduszkę finansową? Poznaj 5 sposobów na oszczędzanie, dzięki którym już po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty na swoim koncie.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

1. Do sklepu zabieraj ze sobą listę zakupów

Bardzo możliwe, że zdarzyło Ci się kupić produkt pod wpływem emocji, by następnie uznać, że wcale go nie potrzebujesz. Nie chcesz przepłacać, marnować żywności i pieniędzy? Nie musisz – wystarczy, że wyrobisz sobie nawyk tworzenia listy zakupów. To prosty sposób, dzięki któremu kupisz tylko to, czego faktycznie potrzebujesz.

Jak mądrze tworzyć listy zakupów? Przed zrobieniem listy produktów spożywczych zajrzyj do lodówki i szafek. Sprawdź terminy ważności, zaplanuj posiłki na kilka najbliższych dni. W ten sposób jeszcze więcej zaoszczędzisz na codziennych zakupach.

Nie masz notatnika lub często gubisz zapiski? Pobierz na smartfon jedną z aplikacji do tworzenia listy zakupów, np. Listonic, Out of Milk czy Bring. Bez trudu znajdziesz je w oficjalnych sklepach, w tym w Google Play. Możesz też zdecydować się na inne aplikacje, dzięki którym będziesz mógł przeglądać aktualne gazetki promocyjne czy w jednym miejscu trzymać wszystkie kody rabatowe.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

2. Zapożyczaj się mądrze – ogranicz koszty

Jesteś na początku swojej drogi oszczędzania i zaskoczył Cię niespodziewany wydatek, którego nie jesteś w stanie opłacić z posiadanych środków? Jeżeli musisz pożyczyć pieniądze, zrób to mądrze. Oto, gdzie możesz starać się o dodatkowe środki:

 • Pożyczka w banku. Przez kilka dni będziesz musiał czekać na odpowiedź, a bank naliczy prowizję, odsetki i dodatkowe koszty związane z uruchomieniem pożyczki.
 • Pożyczka w firmie pożyczkowej. Pożyczka przez internet na konto może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli pożyczasz po raz pierwszy. Wówczas nie będziesz musiał zapłacić żadnych dodatkowych kosztów – oddasz tyle, ile pożyczyłeś.
 • Pożyczka od rodziny lub znajomych. W tym przypadku z pewnością nie unikniesz pytań o cel pożyczki. Z drugiej strony jest mało prawdopodobne, że bliskie Ci osoby będą chciały na takiej pożyczce zarobić.

Każda z powyższych możliwości ma swoje zalety i wady. Jeżeli jednak będziesz kierował się wyłącznie kosztami, najtańsze okaże się pożyczenie pieniędzy w firmie pożyczkowej (tylko wtedy, gdy pożyczasz po raz pierwszy) lub od znajomych.

3. Kupujesz droższą rzecz? Porównaj ceny

Z uwagi na nadchodzący sezon zimowy zamierzasz zakupić odzież i obuwie? Czeka Cię remont mieszkania? A może masz w planach zakup sprzętu AGD/RTV? Nie kupuj upatrzonych rzeczy w sklepie, do którego masz najbliżej – w pierwszej kolejności upewnij się, czy cena artykułu rzeczywiście jest atrakcyjna. Jak to zrobić? Wystarczy, że porównasz ceny w jednej z kilku działających w polskim internecie porównywarek.

W Polsce porównywarki cen cieszą się dużą popularnością. Do największych porównywarek cen należą m.in.: Ceneo, Nokaut i Skąpiec. Każdy z wymienionych serwisów publikuje informacje o cenach produktów z różnych kategorii, np. AGD, sport, film, dla dzieci, telefon, moda, dom i wnętrze czy komputery. Wystarczy tylko, że wpiszesz nazwę wybranego produktu, a w odpowiedzi otrzymasz informację, gdzie dany produkt możesz kupić najtaniej.

4. Załóż rachunek oszczędnościowy – kontroluj wydatki

Kluczem do zbudowania poduszki finansowej jest kontrolowanie wydatków. Zaoszczędzonych środków nie powinieneś nosić w portfelu, ale przelać je na konto oszczędnościowe. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:

 • W ten sposób pokusa sięgnięcia po odłożone pieniądze będzie mniejsza – nie będą one znajdować się na widoku.
 • Po pewnym czasie stan konta oszczędnościowego będzie Cię skutecznie motywował do dalszego oszczędzania.
 • Będziesz zarabiać, o ile założysz oprocentowane konto oszczędnościowe.

Jeżeli zdecydowałeś się założyć rachunek oszczędnościowy, zwróć uwagę na koszty jego posiadania. Dziś takie konto możesz mieć bez ponoszenia dodatkowych wydatków – zarówno założenie, jak i prowadzenie rachunku oszczędnościowego w wielu bankach jest bezpłatne. Przemyśl też rezygnację z posiadania karty płatniczej do rachunku oszczędnościowego. Dlaczego?

Obsługa karty podpiętej do rachunku oszczędnościowego jest płatna. Dodatkowo dzięki karcie środki zdeponowane na tym koncie będą łatwiej dostępne – pokusa ich wykorzystania będzie zatem większa.

5. Obniż wysokość rachunków za media

Zakup żywności nie jest jedynym stałym kosztem, na którym możesz zaoszczędzić – analogicznie sytuacja prezentuje się w przypadku płatności za media. Jeżeli chcesz zminimalizować ponoszone wydatki, możesz m.in. wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne lub zamontować spłuczkę, która będzie wykorzystywać mniejszą ilość wody. Wydatki zwrócą Ci się już w ciągu kilku tygodni.

Masz telefon na abonament? Jedynie sporadycznie korzystasz z internetu? Kwoty wydawane na połączenia telefoniczne lub łączność z siecią również możesz zminimalizować – wystarczy, że sprawdzisz, czy na rynku nie pojawiły się korzystniejsze oferty. Jeżeli tak, nie wahaj się z nich skorzystać. To kolejny sposób, dzięki któremu na Twoim koncie oszczędnościowym pojawi się więcej pieniędzy.

Jak oszczędzać przy niskich zarobkach?

Oto jak oszczędzać przy niskich zarobkach:

 • Śledź swoje wydatki: Ustal swoje cele finansowe, skoncentruj się na twoich priorytetach i ustal plan oszczędzania i wydawania.
 • Kontroluj swoje wydatki: Wybierz siedem kategorii wydatków, które są Twoimi głównymi wydatkami – w tych kategoriach będziesz mógł znaleźć sposoby na oszczędności.
 • Korzystaj z promocji: Przy niskich zarobkach należy skupić się na znalezieniu najniższych możliwych cen właściwych produktów.
 • Uczyń swoje wydatki bardziej ekologicznymi: Można dużo zaoszczędzić na rachunkach za energię i środowisko, ponieważ niektóre energie odnawialne są tańsze.
 • Oszczędzaj na jedzeniu: Gotuj domowe posiłki, wykorzystuj promocje i skorzystaj z kuponów rabatowych.
 • Zadbaj o swoje zdrowie: Zdrowie to bezcenna inwestycja, szczególnie w okresach o niskich zarobkach.
 • Rozważ kupienie używanych rzeczy: Kupowanie używanych rzeczy może pomóc w oszczędzaniu dużych ilości pieniędzy.
 • Wykorzystaj programy sklepowe i aplikacje: Programy sklepowe i aplikacje pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze poprzez rabaty i oferty promocyjne.
doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
5 sposobów na oszczędzanie, które wywołają pozytywne zmiany na Twoim koncie bankowym 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Ile procent pensji powinno się oszczędzać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, ile procent pensji należy oszczędzać, jest różne dla każdej osoby. Jednak eksperci finansowi zalecają, by w miarę możliwości oszczędzać co najmniej 10-15% swojej pensji. Im więcej można oszczędzać, tym lepiej, ponieważ te odłożone pieniądze mogą być wykorzystane w przyszłości do realizacji długofalowych celów finansowych, takich jak emerytura lub zakup nieruchomości.

Jak można oszczędzać?

1. Oszczędzaj na drobne wydatki. Zapisuj każdy wydatek i porównuj, czy naprawdę jest to konieczne. Unikaj wydatków, których naprawdę nie potrzebujesz.
2. Oszczędzaj i przeznaczaj część swoich dochodów na oszczędności. Wybierz automatyczny proces, aby Twoje konto oszczędnościowe automatycznie zgromadziło pieniądze za każdym razem, gdy zarabiasz.
3. Ucz się w jaki sposób wprowadzić w swoje życie oszczędności. Naucz się odmawiać sobie rzeczy, które nie są konieczne. Bądź bardziej świadomy, ile naprawdę pieniędzy wydajesz i na co je wydajesz.
4. Oszczędzaj w wiele różnych sposobów. Skorzystaj z zakupów grupowych, wyprzedaży sezonowych i innych okazji, aby zaoszczędzić. Sprawdzaj także podczas zakupów, jaki rabat możesz otrzymać.
5. Uzależnij wydatki od nowych celów. Zastanów się, na co chcesz oszczędzać – na nowy samochód, podróż, emeryturę czy po prostu na słodkie wieczory w kinie. Oszczędzaj konkretnie, aby utrzymać swoje cele i zachować motywację.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)