Samodyscyplina -co to? Od czego zacząć żeby osiągnąć sukces? (przykład, definicja, nawyk, dyscyplina i samokontrola)

analiza pest pestel pestle
Co to jest analiza PEST i jako może Tobie pomóc (plan strategiczny, sektor i firma, przykłady, definicja)
1 stycznia, 2023
filozofia ikigai
Co to ikigai? Filozofia szczęścia w biznesie. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia, przykłady, definicja (znaleźć sens)
1 stycznia, 2023

Samodyscyplina -co to? Od czego zacząć żeby osiągnąć sukces? (przykład, definicja, nawyk, dyscyplina i samokontrola)

samodyscyplina w pracy
Zarządzanie przedsiębiorstwem

Czym jest Samodyscyplina. Od czego zacząć żeby osiągnąć sukces? (nawyk, dyscyplina i samokontrola)

Czy jest jakiś cel, który chcesz osiągnąć, ale po prostu nie możesz go zrealizować? Może wiesz dokładnie, co musisz zrobić, ale po prostu nie możesz tego zrobić? Być może jesteś sfrustrowany, ponieważ brak samodyscypliny wpływa na Twoją pewność siebie, ścieżkę kariery, zdrowie, wagę lub relacje?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Jeśli jesteś ambitny i gotowy, aby przenieść swoje życie na wyższy poziom, ale potrzebujesz tylko trochę większego wsparcia to, czytaj dalej.

Samodyscyplina definicja

Samodyscyplina jest definiowana jako zdolność do kontrolowania i zmuszania siebie do ciężkiej pracy lub zachowywania się w określony sposób bez potrzeby, aby ktokolwiek inny mówił Ci, co masz robić.

Chodzi o samokontrolę, samoregulację, siłę woli, determinację i popęd. W ten sposób zmusisz się do zrobienia tego, co należy zrobić, aby iść naprzód i osiągać sukcesy w życiu.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Znaczenie samodyscypliny, dlaczego samodyscyplina jest ważna?

Osoby, które osiągnęły wiele w życiu podkreślają wagę samodyscypliny. To krytyczny czynnik, czy chcesz schudnąć, lepiej jeść, więcej ćwiczyć, wydawać mniej, być bardziej produktywnym, mniej odkładać na później, awansować, być bardziej pozytywnym, lepiej zarządzać emocjami lub poprawiać relacje.

Badania opisane w Journal of Personality pokazują, że osoby z wyższym poziomem samokontroli mają:

  • wyższą samoocenę,
  • mniej się objadają i nadużywają alkoholu,
  • mają lepsze relacje i umiejętności interpersonalne oraz
  • lepiej reagują emocjonalne.
samodyscyplina co to

Oczywiście zgadzam się z tym. Sam nigdy nie miałem problemów z samodyscypliną, a nawet powiem że z czasem staje się coraz silniejsza. Oczywiście sama się nie staje ale wykonuję zestaw ćwiczeń aby ją powiększać, ale o tym później.

Na razie powiem tylko, że sport jest świetnym narzędziem, bo kiedy masz zaplanowany trening to na niego idziesz i zawsze starasz się poprawić wynik z poprzedniego treningu. Więc nawet nie do końca świadomie ćwiczysz samodyscyplinę „pushując” na przód.

W dużej mierze przypisuję tę cechę mojemu sukcesowi.

Ale to nie znaczy, że jestem odporny na rozproszenia, czy pokusy, z którymi codziennie się borykam. W moim życiu były chwile, kiedy, podobnie jak moi klienci, z trudem utrzymywałem właściwy kurs i postępowałem zgodnie z nim.

Zwykle jestem bardzo skoncentrowany. Ale jeśli Ty masz problem i siadasz do pracy tylko po to, by zaraz zacząć przewijać facebooka to trzeba to szybko zmienić.

Więc oto 10 strategii budowania i utrzymywania samodyscypliny:

Jak budować samodyscyplinę

Samokontrola, czy samodyscyplina może być wyćwiczona.

1.Zdobądź motywację

Czy zauważyłeś kiedyś, że jeśli coś Cię ekscytuje lub masz ważny lub fascynujący cel, który chcesz osiągnąć, to nie potrzebujesz dyscypliny?

Załóżmy, że zbliża się Twój wyjazd na wakacje i chcesz schudnąć, aby świetnie wyglądać i prezentować się świetnie na zdjęciach z plaży.

I nagle BUM… dietetyczne jedzenie staje się smaczniejsze, i jakoś masz większą chęć na treningi.

„Motywacja” pochodzi od słowa „motyw”. Jaki masz motyw do robienia czegoś. Dlaczego coś robisz.

Wiele się mówi na temat motywacji że musisz znać swoje z angielskiego „why”, czyli dlaczego. Znajomość swojego „dlaczego” zapewnia nieodpartą wewnętrzną motywację. To podsyca ogień i prawdopodobnie pozostaniesz skupiony. Tylko postaraj się żeby Twój motyw był bardzo zachęcający.

Nowe auto, chcesz zmieścić się w ulubioną koszulę czy sukienkę, dostać większą prowizję żeby odłożyć na fajny wyjazd wakacyjny?

Podsumowanie: Sprawdź swoje DLACZEGO. Jaki jest Twój podstawowy powód, motywacja lub cel, aby być zdyscyplinowanym.

2.Usuń pokusy

Badania dowiodły, że nasze środowisko wpływa na nasze wybory. Weźmy na przykład badanie przeprowadzone na Cornell University, które wykazało, że:

Kobiety, które trzymały słodkie napoje na stole w kuchni, ważyły ​​od 24 do 26 funtów więcej niż te, które tego nie robiły, a te, które trzymały pudełko płatków również na blacie kuchennym, ważyły ​​średnio 20 funtów więcej niż te, które tego nie robiły. Natomiast osoby, które trzymały owoce na ladzie, ważyli średnio 13 funtów mniej!

samodyscyplina w pracy

To tak samo jak z alkoholikiem czy palaczem. Najlepsza strategia to przestać kupować swoje pokusy, bo jak nie ma ich w domu to łatwiej jest wytrzymać. Jak ktoś idzie na odwyk to nie zamykają go w pokoju i nie stawiają przed nim butelki wódki i nie mówią, to teraz spróbuj nie pić.

NIE!

Samo sedno to wyeliminowanie pokusy ze swojego otoczenia.

I to jest morał.

Więc jeśli chcesz lepiej zjeść, umieść niezdrowe jedzenie poza zasięgiem wzroku. Jeszcze lepiej, jak w ogóle przestaniesz je kupować aby nie mieć ich na wyciągnięcie ręki.

Jeśli chcesz dokończyć ważny projekt w pracy, zabezpiecz salę konferencyjną, wyłącz komunikator, wycisz powiadomienia z mediów społecznościowych i umieść telefon w innym pokoju, albo włącz tryb samolotowy.

Jeśli pracujesz w domu i łatwo się rozpraszasz, idź gdzieś, aby się skupić. Nie próbuj walczyć z pokusami w swoim otoczeniu. Po prostu je usuń!

Więc pamiętaj. Twoje środowisko może być silniejsze niż twoja siła woli. Upewnij się, że sprzyja celom, które próbujesz osiągnąć; nie stawiaj się w sytuacjach, które są kuszące lub rozpraszające.

3.Utwórz cel, wyzwanie lub termin

Zdefiniuj swój konkretny cel lub wizję, stwórz wyzwanie, wyznacz sobie termin i ruszaj w drogę. Potrzebujesz pomocy? Możesz dołączyć to wyzwań, np 5cio dniowych, 30 samemu, lub przyjacielem.

4.Czasem przydaje się zwierzchnik

Zawsze warto mieć coacha lub mentora. Jak myślisz, dlaczego tak wiele osób zatrudnia trenerów, aby utrzymać się na szczycie?

Kiedy odpowiadasz przed kimś lub grupą ludzi za zrobienie tego, co powiedziałeś, że zrobisz, możesz łatwo załatwić sprawę, ponieważ angażujesz siłę oczekiwań społecznych.

Mówi o tym ciekawe badanie z American Society of Training and Development.

jak nauczyć się samodyscypliny

Konkluzja: Zaangażuj rónież kogoś innego niż ty sam. Znajdź partnera na siłownię. Zatrudnij mentora, który zapewni Ci uczciwość i uczciwość i publikuj zobowiązania w swoich social mediach.

5.Zacznij od małych kroków

Znasz to powiedzenie. Jak zjeść słonia? Kawałek po kawałku.

Zmiana jest trudna, a nasze mózgi są przystosowane do powrotu do tego, co wydaje się wygodne i przewidywalne. Dlatego duże zmiany mogą być naprawdę trudne. Ale jeśli zaczniesz powoli, możesz nabrać rozpędu bez poczucia, że to zbyt trudne albo za dużo tego wszystkiego.

Jeśli chcesz zacząć biegać 20 minut dziennie, pięć dni w tygodniu, zacznij od pięciu minut marszu dziennie. Jeśli po pięciu minutach masz ochotę kontynuować, zrób to, ale może już w lekkim truchcie?! Jeśli chcesz zacząć lepiej się odżywiać, określ jedną zmianę, jaką możesz wprowadzić w swojej diecie. Często, gdy nasz umysł myśli, że będzie to łatwe, pozwala nam zacząć… a potem możesz wykorzystać ten rozmach, aby iść dalej. Jeśli na co dzień jesteś otyły i jesz 5000 kcal dziennie, to nie wchodź od razu na dietę 2000 kcal bo po 3 dniach będziesz tak głodny że się poddasz.

Morał z tego punktu? Nie ma znaczenia, jak mała jest akcja, o ile podążasz we właściwym kierunku. Małe zmiany ostatecznie prowadzą do wielkich rezultatów. Pamiętaj, akcja inspiruje do dalszych działań.

„Podróż na tysiąc mil zaczyna się od jednego kroku”. – Konfucjusz

6. Metoda kija i marchewki

Wszyscy jesteśmy zmotywowani na różne sposoby. Czy zmusza cię satysfakcja z nagrody czy ryzyko kary? Lub obydwa?

Wybierasz marchewkę? Okej, więc jaką nagrodę możesz sobie przyznać?

Wybierasz patyk?

Może bardziej motywuje Cię ryzyko, że nie podążasz za sobą lub nie będziesz zdyscyplinowany?

Więc określ, czy motywuje Cię ryzyko, czy nagroda, i zastosuj to u siebie.

7.Twórz nawyki i rytuały

Pamiętaj, że my jako ludzie jesteśmy istotami działającymi według wyuczonych nawyków. Mamy bardzo mało możliwości aby podświadomie sterować wszystkim w naszym życiu, więc, musimy tworzyć nawyki.

Jak to najlepiej robić?

Musisz być MEGA specyficzny na etapie tworzenia nawyków, żeby umysł nie miał czasu na zastanawianie się i działał według planu bo w przeciwnym razie uruchomi stary nawyk, czyli lenistwo.

Ważne są również rytuały. Rytuał to swojego rodzaju ceremonia która składa się z szeregu czynności wykonywanych zgodnie z ustaloną kolejnością. Potrzebujesz tej specyficzności, aby przezwyciężyć siłę przyzwyczajenia. Skupianie się i stosowanie rytuałów może pomóc w całkowitej przebudowie nawyków i zachowań, aby osiągnąć większą moc.

8.Najpierw najtrudniejsze zadania

Chodzi o to, że jeśli najpierw zrobisz najważniejsze rzeczy, nie rozproszą Ciebie wszystkie małe rzeczy, które mogą bezmyślnie wypełniać Twój dzień.

Mam dla Ciebie teraz złe wieści. Wiele badań wykazuje, że siła woli jest zasobem ograniczonym.

samodyscyplina

Czyli im więcej pokus masz do odparcia i więcej decyzji musisz podjąć danego dnia (w tym nawet tych błahych jak to w co się ubrać) to szybciej jesteś umysłowo zmęczony.

Widziałem to już setki razy głównie u dyrektorów firm z którymi współpracuję. Nie mają czasu ani energii psychicznej, by poświęcić się strategii rozwoju przedsiębiorstwa bo podejmują za dużo decyzji w trakcie dnia i są psychicznie wyczerpani.

Więc zacznij wcześnie rano i najpierw rób najważniejsze rzeczy, zanim zabraknie Ci siły woli, czasu i energii.

9.Bądź dla siebie miły

Zmiana jest trudna. Nowe nawyki są trudne. Nasze umysły są nastawione na znajomość i jeśli robisz coś nowego, część ciebie będzie z tym walczyć. Będziesz musiał stawić czoła niepowodzeniom. Nie pozwól więc, aby przeszkody skłoniły Cię do rezygnacji z większej wizji lub celu.

Więc odrzuć marnowanie energii psychicznej na martwienie się o błędy i niepowodzenia. Popełniłeś błąd, to koniec. To kolejna lekcja na Twojej drodze. Podnieś się, wynieś nauczkę i idź dalej. Świętuj swoje zwycięstwa i sukcesy, nieważne jak małe.

Czym jest Samodyscyplina (Samokontrola)

Skoro wiesz już że wytrwałość jest kluczowa i chcesz nauczyć się samodyscypliny to jesteś w świetnym miejscu. Ludzie sukcesu mogą wiele Ciebie nauczyć. Studiując ich zachowania będziesz miał długoterminowy plan rozwoju osobistego i dokładny wzór jak wykształcić w sobie nawyk samodyscypliny.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Samodyscyplina -co to? Od czego zacząć żeby osiągnąć sukces? (przykład, definicja, nawyk, dyscyplina i samokontrola) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Jak ćwiczyć samodyscyplinę?

1. Ustalaj cele i zadania – zacznij od postawienia sobie konkretnych celów, które będziesz starannie planować i regularnie monitorować.
2. Dziel pracę na mniejsze fragmenty – podział obowiązków na mniejsze części składowe pomoże Ci je łatwo zrealizować i lepiej się na nich skupić.
3. Uprawiaj konsekwencję w działaniu – raz ustalonego planu nie zmieniaj zbyt często. Pamiętaj o regularnym wykonywaniu obowiązków i postępuj zgodnie z ustalonymi terminami.
4. Opanuj techniki relaksacji – naucz się technik relaksacji takich jak joga lub medytacja, które pomogą Ci w wyciszeniu i skoncentrowaniu się na zadaniu.
5. Zadbaj o higienę snu – zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, będzie to miało pozytywny wpływ na twoją wydajność i samodyscyplinę.
6. Poszerzaj swoją wiedzę – szukaj nowych informacji na temat ciekawych tematów, które wzmocnią Cię w dążeniu do celu. Im więcej wiesz, tym łatwiej Ci będzie skupić się na ważnych sprawach.

Co daje nam samodyscyplina?

Samodyscyplina pozwala nam określić, czego chcemy i skupić się na działaniach, które pomogą nam osiągnąć nasze cele. Samodyscyplina jest fundamentem do osiągania sukcesu i zapewnienia sobie zrównoważonego lifestyle’u. Pomaga ludziom w zarządzaniu czasem, zwiększeniu zaangażowania w pracę i lepszej motywacji, aby osiągnąć więcej. Sprzyja tworzeniu nawyków biegłości, lepszej koncentracji i jasności umysłu i wytrwałości. W końcu pomaga nam trzymać się z dala od złych decyzji i utrzymać pozytywne podejście do życia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)