Co to ikigai. Filozofia szczęścia w biznesie. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia (znaleźć sens)

analiza pest pestel pestle
Co to jest analiza PEST i jako może Tobie pomóc (plan strategiczny, sektor i firma)
12 maja, 2021
mapowanie procesów
Co to jest mapowanie procesów biznesowych. Jak modelować w Twojej firmie (mapa bpmn)
13 maja, 2021

Co to ikigai. Filozofia szczęścia w biznesie. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia (znaleźć sens)

filozofia ikigai
filozofia ikigai

Ikigai to koncepcja pochodząca z japońskiej wyspy Okinawa, zamieszkałej przez największą populację stulatków na świecie. Czy zatem znalezienie naszego ikigai – naszego powodu istnienia – może prowadzić do szczęścia i długowieczności w życiu? 

Dlaczego wstajemy rano? Jaki jest sens życia? Dlaczego nie popełnimy samobójstwa? Są to wszystkie pytania, o których myślimy lub musimy odpowiedzieć na jakimś etapie naszego życia, zawodowego lub osobistego.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs pewności siebie


Japońska koncepcja Ikigai odpowiada na te pytania, znajdując powód naszego istnienia. Czym właściwie jest Ikigai i jak możemy wykorzystać jego lekcje, aby znaleźć sens i szczęście w naszym życiu?

Ikigai, jest naszą „racją bytu”, czyli szczęściem ciągłej zajętości, zarówno w życiu zawodowym, jak i codziennym. To pasja i talent, które posiadamy, nadają sens naszym dniom i motywują nas do dzielenia się tym, co najlepsze w świecie w okół nas.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Szukając naszego ikigai, możemy zadać sobie cztery pytania:

 1. Co kochamy
 2. W czym jesteśmy dobrzy?
 3. Czego potrzebuje świat?
 4. Za co moge otrzymać zapłatę?

Ikigai znajduje się na przecięciu tych czterech pytań, gdzie spotykają się pasja, misja, powołanie i zawód.

Aby określić nasze ikigai:

Cechą charakterystyczną codziennych ikigai są:

 • Znajdowanie przepływu we wszystkim, co robimy i pozostawanie aktywnym.
 • Rób to powoli i nie martw się.
 • Kultywowanie dobrych nawyków, w tym dobrego odżywiania.
 • Pielęgnowanie dobrych przyjaźni.
 • Prowadzenie niespiesznego życia i codzienne ćwiczenia.
 • Bycie optymistą i uśmiechanie się.
 • Połączenie z naturą.
 • Dziękowanie i wytrwałość.
 • Pielęgnowanie niedoskonałości życia.
 • I żyjąc według wiedzy, że ta chwila istnieje tylko teraz i już się nie powtórzy.

Ikigai to stosunek do życia, sposób znajdowania optymalnych działań życiowych oraz zestaw cech, które mogą nadać życiu sens i szczęście.

Znajdując swoje zawodowe ikigai i żyjąc zgodnie z jego cechami w naszym codziennym życiu, możemy wieść sensowne i satysfakcjonujące życie. Na japońskiej wyspie Okinawa ludzie są jednymi z najdłużej żyjących na świecie.

Jednym z ich sekretów, oprócz diety jest podążanie za ikigai, a tym samym nieustanne utrzymywanie szczęścia. 

Dlaczego ikigai jest ważne?

Wielu socjologów, naukowców i dziennikarzy zbadało i wysunęło hipotezę użyteczności i prawdy stojącej za tym szczególnym zjawiskiem i doszło do wielu bardzo interesujących wniosków. Jedna z teorii głosi, że ikigai może sprawić, że będziesz żył dłużej.

co to ikigai

We wrześniu 2017 roku popularny japoński program telewizyjny Takeshi no katei no igaku  współpracował z grupą naukowców w celu przeprowadzenia badań w małym miasteczku Kyotango w Kioto, miejscu, które szczyci się tym, że ma trzykrotnie większą populację w wieku 100 lat w porównaniu ze średnią dla pozostałej części kraju.

Reżyser chciał wiedzieć, jakie podobieństwa mają te starsze szczęśliwe osoby w ich codziennym życiu, dlatego śledził siedem osób które miały więcej niż 90 lat i takich które przekroczyły też wiek 100 lat.

Śledził ich od rana do świtu, wykonując badania krwi i inne kontrole ich zdrowia.

Co ciekawe, u wszystkich siedmiu osób stwierdzono wyjątkowo wysokie wartości DHEA, hormonu steroidowego wydzielanego przez nadnercza, który według wielu może być cudownym „hormonem długowieczności”.

Co ciekawe, ponieważ ekipa programu podążała za tymi mężczyznami i kobietami, znaleźli jedną wspólną cechę: hobby, które praktykowali każdego dnia, które naprawdę ich interesowało. Jedna kobieta spędzała kilka godzin każdego dnia na rzeźbieniu tradycyjnych japońskich masek, inny mężczyzna malował, a inny codziennie łowił ryby.

Chociaż korelacja między posiadaniem hobby, które kochasz, a wzrostem DHEA nie została jeszcze udowodniona naukowo, ekipa badaczy zasugerowała, że posiadanie tej jednej rzeczy, która sprawia, że ​​jesteś zainteresowany, skupiony i daje Tobie poczucie satysfakcji z życia, może sprawić że będziesz żył dłużej. DHEA prowadzi do dłuższego i szczęśliwszego życia.

Znalezienie swojego ikigai

Jeśli czujesz się zagubiony lub nie masz pewności, czym jest Twoje ikigai, istnieje wiele sposobów, aby ponownie skoncentrować swój umysł i cel.

„Jeśli zostaniesz zablokowany, ponieważ zmiana jest trudna, spróbuj dodać coś nowego do swojego życia: nowe hobby, nowy krąg przyjaciół lub nową pracę na boku”

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs analiza biznesowe modele

Filozofia ikigai. Japońska sztuka szczęścia

Japończycy od lat cenią te same wartości. Harmonia, spokój i to aby żyć długo i szczęśliwie. Uważam że każdy może skorzystać jeśli tylko zasady o których mówi Japońska Filozofia Szczęścia zostanie dobrze wdrożona.


 

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!