Inflacja: gdzie najlepiej odkładać pieniądze gdy cena jest wysoka? (hiperinflacja)

ludzie sukcesu
Co robią ludzie sukcesu (nawyki i rutyna)
16 czerwca, 2021
schemat ponziego
Piramida finansowa, a inwestycyjny schemat ponziego (jak działa, mlm + historia AMBER GOLD)
21 czerwca, 2021

Inflacja: gdzie najlepiej odkładać pieniądze gdy cena jest wysoka? (hiperinflacja)

inflacja w polsce najwyższa

Czy z inflacji cieszy się tylko rząd?

Dzisiaj opowiem Ci o tym czym jest inflacja, jak ukrywa się jej prawdziwą wartość i gdzie najlepiej lokować pieniądze kiedy jest wysoka, żeby nie tracić a nawet zarabiać. I to wszystko w tym krótkim materiale, skondensowane i wiedza na całe życie. Zapraszam!

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Inflacja jak potocznie się przyjęło to wartość jaką traci pieniądz. Można powiedzieć, że za pewną sumę pieniędzy z roku na rok można kupić coraz mniej. Czyli wartość pieniądza spada. Przeciwieństwo to deflacja – występuje ona wtedy, gdy z upływem czasu dobra i usługi powszechnie tanieją. Inflacja sama w sobie nie jest zła o ile trzyma się na odpowiednim poziomie. Niezbyt wysoka motywuje do rozwoju, natomiast zbyt duży jej poziom raczej demotywuje i wprowadza złe nastroje w społeczeństwie, bo wszystko szybko drożeje.

W kwietniu 2021 mieliśmy największą inflację od 20 lat.

inflacja w polsce najwyższa

Zanim pójdziemy dalej, bardzo ważne. Dlaczego inflacja to nie najlepszy miernik, i jak rząd może ukrywać prawdziwe ceny w Polsce, czyli:

Jak obliczyć inflację

Muszę powiedzieć w tym momencie że inflacja to tylko wartość uśredniona bo mamy setki tysięcy dóbr które są produkowane w danym kraju. Gdybyśmy mieli jedno dobro to nie byłoby problemu, ale w tym przypadku można łatwo maskować ceny bo inflacja nie bierze pod uwagę częstotliwości zakupów. Jest to uśredniona wartość z badania około 40 tys. gospodarstw domowych. Przypisuje się wskazanym dobrom cenę i wagę, czyli jak popularne jest.

Więc jak łatwo można manipulować tym wskaźnikiem? Wystarczy że na te popularne dobra rząd np nie będzie wprowadzał dodatkowych podatków czy nawet je obniży, bo one we wzorze mają największą wagę, natomiast ceny można podnosić na tych które kupujemy rzadziej.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Natomiast jak rząd może obniżać wysoką inflację? Pośrednio możesz to wywnioskować z tego co powiedziałem, czyli poprzez regulacje. Obecnie bardzo duży wzrost na inflację ma cena paliw, można tutaj zrobić kilka rzeczy np. obniżyć podatki, akcyzę, czy kwestie związane z opłatami za gospodarowanie odpadami.

I teraz kluczowe, jak rząd zarabia na inflacji i dlaczego nie do końca zależy im na jej obniżeniu?

Przy tworzeniu budżetu na rok 2021 rząd przyjął inflację na poziomie 1,8 %. Na tej podstawie rząd tworzy strategię wpływów i wydatków. A co w przypadku kiedy wszystkie ceny rosną? Rosną również podatki które trzeba płacić. A tak na prawdę te podatki płaci zwykły szary człowiek taki jak ja czy Ty, bo podatki są już uwzględnione w cenie tego co kupujemy.

Na przykład artykuły spożywcze czy paliwo. Załóżmy że tankujesz do pełna za 246 zł, na samym Vacie państwo zarabia z tej kwoty 46zł. Ale załóżmy że paliwo zaczyna kosztować więcej, żeby się łatwo liczyło cena wzrasta o 25%. Czyli teraz do pełna tankujesz już za 307,5, czyli z samego vatu rząd zarabia już 57,5 zamiast 46 zł a nie zrobił nic. Po prostu wzrosła inflacja. A przecież do tego mamy jeszcze inne pośrednie i bezpośrednie opłaty jak np akcyza.

I teraz,

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności kiedy inflacja jest wysoka?

Najgorsze są gotówka i obligacje, ponieważ niska rentowność obligacji i zerowy dochód gotówki zostaną najszybciej zjedzone przez rosnącą inflację. Historycznie, klasy aktywów o najwyższych zyskach i najwyższym ryzyku- podkreślam największym ryzyku, takie jak akcje, zazwyczaj najlepiej przeciwdziałały inflacji. Chodzi o to, że z akcjami kupujesz aktywa produkcyjne, które przynajmniej teoretycznie mogą dostosować się do środowiska inflacyjnego.

Pytanie brzmi, czy spieszysz się z wykorzystaniem pieniędzy, czy możesz poczekać. W inwestowaniu nazywa się to „horyzontem czasowym”. Jeśli zaoszczędziłeś sporo pieniędzy na mieszkanie, które planujesz kupić w przyszłym roku, to masz krótki horyzont czasowy. To samo dotyczy sytuacji, gdy planujesz przejść na emeryturę za dwa lub trzy lata. W takich przypadkach mądrzej jest trzymać pieniądze na niskooprocentowanych obligacjach lub na koncie oszczędnościowym (oczywiście jeśli nie jest oprocentowane na tak zwane zero), ponieważ ryzyko wysokiej inflacji jest nadal niższe niż ryzyko obstawienia tych pieniędzy na krótkoterminowych wynikach rynku akcji. Z drugiej strony im dłuższy horyzont czasowy, tym większe ryzyko należy podjąć. Jeden z moich znajomych z kolei inwestuje w towary. Dlaczego? Bo ceny towarów takich jak kukurydza, soja czy ropa naftowa mają tendencję do szybkiego wzrostu wraz z wyższą inflacją. Tak samo kruszce, np złoto to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia przed inflacją. Ze swojej strony dodam jeszcze nieruchomości mieszkaniowe i grunty.

Jako ciekawostka. Oto poglądowy schemat profesora Damodarana. Dla chętnych polecam przestudiowanie go, bo to odpowiedź częściowo na to dlaczego inflacja rośnie.

inflacja

FAQ

GUS inflacja

Według strony internetowej GUS’u:

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych (pot. inflacja)

Obliczany jest w oparciu o wyniki:

badania cen towarów i usług konsumpcyjnych na rynku detalicznym,

– badania budżetów gospodarstw domowych, dostarczającego danych o przeciętnych wydatkach na towary i usługi konsumpcyjne;

dane te wykorzystywane są do opracowania systemu wag.

Przy obliczaniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych stosowana jest Klasyfikacja Spożycia Indywidualnego według Celu, zaadaptowana na potrzeby Zharmonizowanych Wskaźników Cen Konsumpcyjnych (COICOP/HICP).

Wskaźnik cen reprezentanta w rejonie badania cen wynika z odniesienia jego średniej ceny miesięcznej do średniej ceny rocznej z roku poprzedniego.

Ogólnopolski wskaźnik cen reprezentanta objętego notowaniami obliczany jest jako średnia geometryczna wskaźników cen ze wszystkich rejonów.

Na podstawie wskaźników cen reprezentantów objętych badaniem cen w danej grupie, stosując średnią geometryczną, opracowuje się wskaźniki cen grup towarów i usług konsumpcyjnych na najniższym szczeblu agregacji systemu wag.

Wykorzystuje się je następnie, przy zastosowaniu systemu wag, do obliczania wskaźników wyższych szczebli agregacji, aż do wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Wskaźnik cen obliczany jest według formuły Laspeyres’a, przy zastosowaniu wag z roku poprzedzającego rok badany.

Co to jest inflacja

Inflacja jest to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Zjawiskiem przeciwnym do inflacji jest deflacja.

Hiperinflacja

Hiperinflacja jest to bardzo wysoka inflacja powodowana najczęściej przez całkowite załamanie systemu finansowego kraju (i utratę zaufania do waluty krajowej) oraz olbrzymi deficyt budżetowy finansowany przez dodruk pieniędzy. Obecnie Inflacja w Polsce w 2021 jest najwyższa w ostatnich 20 latach.

Rodzaje inflacji

W zależności od przyczyn powodujących zjawiska inflacyjne wyróżniamy:

 • inflacja popytowa, przyczyną wzrostu cen jest nadmierny popyt w stosunku do istniejącej podaży. Nazywana jest również inflacją pieniężną ze względu na nadmierną ilość pieniądza w obiegu.
 • inflacja kosztowa, przyczyną wzrostu cen są rosnące koszty produkcji.
 • inflacja strukturalna, przyczyną jest niedostosowanie struktury produkcyjnej do zmieniających się potrzeb nabywców- ma charakter inflacji popytowo – kosztowej.

W zależności od natężenia procesów inflacyjnych wyróżniamy:

 • inflacja pełzająca, wzrost cen nie przekracza kilku procent rocznie, nie powodująca zakłóceń w przebiegu procesów gospodarczych
 • inflacja krocząca, wzrost cen wynosi kilkanaście procent, wywołuje określone zachowania podmiotów gospodarczych, zaczyna się wymykać spod kontroli
 • inflacja galopująca, procent wzrostu cen wyraża się liczbą dwucyfrową i mogą powstawać napięcia o charakterze społeczno – gospodarczym, osłabienie systemów motywacyjnych, zahamowanie wzrostu gospodarczego.
 • hiperinflacja, następuje szybka utrata wartości pieniądza i gwałtowny wzrost cen

Przyczyny inflacji

 • nadmierna ilość pieniądza w gospodarce,
 • kłopoty finansowe państwa i konieczność finansowania deficytu budżetowego,
 • nadmierny wzrost płac w gospodarce,
 • znaczny wzrost cen surowców energetycznych
 • ograniczenie podaży dóbr
 • wysokie obciążenia podatkowe,
 • nadmierna ilość monopoli w gospodarce

Skutki inflacji

 • spadek wartości niezabezpieczonych oszczędności czyli pieniądze tracą na wartości
 • brak stabilności w prowadzeniu działalności gospodarczej,
 • naciski pracowników na wzrost płac,
 • spadek wartości i zaufania do waluty,
 • rozbieżność pomiędzy planowanymi a rzeczywistymi zyskami,
 • wyższe dochody nominalne,
 • ograniczenie produkcji,
 • utrudnienia w rozliczaniu transakcji zagranicznych.

Jaka jest inflacja w Polsce

Te informacje możesz śledzić na stronie internetowej GUS.

Jak walczyć z inflacją

Musisz inwestować w aktywa które zamrażają wartość pieniądza w czasie.

Jak zabezpieczyć się przed inflacją

Nie możesz trzymać pieniędzy na koncie bankowym i w obligacjach bo stracą najwięcej na wartości.

Jak chronić oszczędności przed inflacją

Musisz zainwestować pieniądze, albo w rozwój firmy (bądź cudzych -giełda i akcje), albo kupujesz kruszce lub nieruchomości.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Link do kursu: Facebook Ads

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych

Na zakończenie mam do Ciebie jedno pytanie, a właściwie case. Jako główny ekonomista co byś zrobił z obecną sytuacją w naszym kraju? Czy statystyczny poziom inflacji według Ciebie to dobry miernik? A może GUS Główny Urząd Statystyczny powinien wprowadzić inny wskaźnik?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej