Analiza pola sił K Lewina (diagram, proces i metody)

Style uczenia się
Style uczenia się, które powinieneś znać (nauka które preferować)
21 kwietnia, 2021
Marzenia cytaty- (cytat o marzeniach)
Marzenia cytaty- (cytaty o marzeniach)
23 kwietnia, 2021

Analiza pola sił K Lewina (diagram, proces i metody)

Analiza pola sił Kurt Lewin
Analiza pola sił Kurt Lewin

Co to jest analiza pola sił?

Analiza pola sił Kurta Lewina jest potężnym narzędziem strategicznym używanym do zrozumienia, co jest potrzebne do zmiany zarówno w środowisku firmowym-korporacyjnym, jak i osobistym (często używana do coachingu).

A co najważniejsze – jest łatwa w użyciu i ma pełną wiarygodność jako profesjonalne narzędzie stosowane przez ekspertów.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Teoria pola relacji

Aby ci pomóc, stworzyłem narzędzie, którego możesz użyć do praktycznego zastosowania analizy pola sił K Lewina.

Polecam platformę ze szkoleniami online (biznes, marketing, coaching psychologia). ZOBACZ TERAZ (kliknij w obrazek):

kursy i szkolenia online

Poniżej schemat jako analiza sił pola, który możesz użyć.

Siły pobudzająceCEL-DziałanieSiły ograniczające
Teoria pola Kurta Lewina-przykład


Koncepcja

Zacznijmy od prostego eksperymentu naukowego (to naprawdę jest istotne, więc zostań ze mną na chwilę).

Musisz usiąść teraz.

Już siedzisz?

Dobrze. A teraz, co cię trzyma na krześle?

Cóż, tak naprawdę są dwie odpowiedzi. Jednym z nich jest grawitacja, która popycha cię w dół na krzesło. Siłą napędową, jeśli chcesz tak to nazwać.

Drugim jest samo krzesło, które zapewnia siłę przeciwstawną, odpychając wbrew grawitacji i powstrzymując cię przed upadkiem na ziemię.

Wydawałoby się więc, że siedząc, jesteś w pewnego rodzaju równowadze.

Trzymają cię tam dwie siły. Grawitacja pcha cię w dół, utrzymując cię na krześle, a krzesło opiera się temu, powstrzymując cię przed upadkiem na ziemię.

Dwie równe siły, siła napędowa i siła oporu lub powstrzymująca, działają na rzecz utrzymania równowagi lub status quo.

Zgoda? Dobra, teraz idźmy dalej.

Powiedzmy, że chcemy odejść od tej równowagi i chcesz upaść na podłogę. Co moglibyśmy zrobić?

Cóż, z jednej strony moglibyśmy zwiększyć siłę grawitacji (naszą siłę napędową). Krzesło w końcu ustąpi i upadniesz.

Z drugiej strony moglibyśmy zostawić grawitację w spokoju i zdecydować o osłabieniu krzesła (naszej siły powstrzymującej), aby uzyskać ten sam efekt.

Jeśli poszedłeś za mną tak daleko w rozmyślaniu, to właśnie zakończyłeś analizę pola sił i zrozumiałeś podstawowe pojęcia modelu.

Widzisz, Kurt Lewin zastosował dokładnie to myślenie do swojej teorii zmiany w sytuacjach społecznych – do ludzi.


Niech Moc będzie z Tobą lub przeciwko Tobie.

Kurt Lewin postrzega kulturę jako będącą w stanie równowagi.

Pisze:

analiza sił pola
(Lewin, K. 1948. Resolving Social Conflicts, s.46.)

Co można tłumaczyć jako:

„Kultura nie jest malowanym obrazem; to żywy proces, na który składają się niezliczone społeczne interakcje. Podobnie jak rzeka, której forma i prędkość są określone przez równowagę tych sił, które mają tendencję do przyspieszania przepływu wody, a tarcie, które ma tendencję do spowolnienia przepływu wody, jest utrzymywane przez kulturowy wzorzec ludzi w danym czasie niczym równowaga sił przeciwdziałających ”.

Teoria pola Kurta Lewina
Lewin, K. 1948. Resolving Social Conflicts, s. 47

„Aby spowodować jakąkolwiek zmianę, równowaga między siłami utrzymującymi społeczną samoregulację na danym poziomie musi zostać zachwiana”.

K Lewin opisuje eksperyment, który właśnie przeprowadziliśmy, i został podsumowany na diagramie, który widziałeś już na początku tego wpisu.

Tak więc przed zmianą pole sił jest w równowadze pomiędzy siłami sprzyjającymi zmianie i tymi, które się jej opierają. Lewin mówił o istnieniu quasi-stacjonarnej równowagi społecznej.

Aby zmiana mogła nastąpić, status quo lub równowaga muszą zostać zachwiane – albo przez dodanie warunków sprzyjających zmianie, albo przez zmniejszenie sił stawiających opór.

Kurt Lewin proponuje, że ilekroć siły napędowe są silniejsze niż siły powstrzymujące, status quo lub równowaga ulegną zmianie.

To jest MEGA przydatne. Zwłaszcza jeśli zastosujemy to do zrozumienia, w jaki sposób ludzie przechodzą przez zmiany i dlaczego opierają się zmianom.

Zawsze będą istnieć siły napędowe, które sprawią, że zmiana będzie atrakcyjna dla ludzi, i siły powstrzymujące, które działają, aby utrzymać rzeczy takimi, jakie są.

Pomyślną zmianę osiąga się poprzez wzmocnienie sił napędowych lub osłabienie sił powstrzymujących.

Analiza pola sił integruje się z trzystopniową teorią zmiany Lewina, gdy pracujesz nad odmrożeniem istniejącej równowagi, zbliżeniem się do pożądanej zmiany, a następnie zamrożeniem zmiany na nowym poziomie, tak aby istniała nowa równowaga, która opiera się dalszym zmianom.

Korzystanie z analizy pola sił

Analiza pola sił Lewina służy do rozróżnienia, które czynniki w danej sytuacji lub organizacji kierują osobę do pożądanego stanu lub od niego, a które przeciwstawiają się siłom napędowym.

Można je przeanalizować w celu podjęcia decyzji, które spowodują, że zmiana będzie bardziej akceptowalna.

„Siły” to coś więcej niż nastawienie do zmiany. Kurt Lewin zdawał sobie sprawę, że za nastawieniem ludzi do zmian kryje się wiele emocji.

Aby zrozumieć, co sprawia, że ​​ludzie opierają się lub akceptują zmianę, musimy zrozumieć wartości i doświadczenia tej osoby lub grupy.

Rozwijanie samoświadomości i inteligencji emocjonalnej może pomóc zrozumieć te siły, które działają w nas i innych. To zachowanie innych osób będzie Cię ostrzegać przed działaniem sił napędowych i powstrzymujących-hamujących.


Poniższe kroki stanowią przewodnik po analizie pola sił:

  1. Zdefiniuj zmianę, którą chcesz zobaczyć. Zapisz cel lub wizję przyszłego pożądanego stanu. A może wolisz zrozumieć obecne status quo lub równowagę. To zależy od Ciebie.
  2. Burza mózgów lub mapa myśli sił napędowych – tych, które sprzyjają zmianom. Zapisz je na diagramie pola siłowego.
  3. Burza mózgów lub mapa myśli sił ograniczających- te, które są niekorzystne, hamują lub sprzeciwiają się zmianom. Zapisz je na diagramie pola siłowego.
  4. Oceń siły kierujące i powstrzymujące. Możesz to zrobić, oceniając każdą siłę od 1 (słaba) do 5 (silna) i sumując każdą stronę. Możesz też całkowicie pominąć liczby i skupić się całościowo na wpływie każdego z nich.
  5. Przejrzyj siły. Zdecyduj, które siły mają pewną elastyczność w zakresie zmian lub na które można wpływać.
  6. Planowanie strategiczne! Stwórz strategię, aby wzmocnić siły napędowe lub osłabić siły powstrzymujące, lub jedno i drugie. Jeśli oceniłeś każdą siłę, w jaki sposób możesz podnieść wyniki Sił Kierujących lub obniżyć wyniki Sił Hamujących lub obu?
  7. Ustal priorytety działań. Jakie kroki możesz podjąć, które przyniosą największy efekt? Określ zasoby, których będziesz potrzebować, i zdecyduj, jak wdrożyć kroki i działania. Wskazówka: Czasami łatwiej jest zmniejszyć wpływ sił powstrzymujących niż wzmocnić siły napędowe.

Krytyka analizy pola sił zwykle koncentruje się na subiektywności przypisywania wyników siłom napędowym lub powstrzymującym.

Niektórzy autorzy sugerują, że model ma zastosowanie w ograniczonych warunkach i są sytuacje poza tymi ustawieniami, w których teoria Lewina może być mniej przydatna.

W ostatecznym rozrachunku ten model analizy jest narzędziem, które może, ale nie musi być przydatne w Twojej sytuacji. Możesz o tym zdecydować lub pozwolić innym na podjęcie decyzji.

Teoria pola sił Kurta Lewina przykład

Pole sił Kurta Lewina Coaching

Teraz Twoja kolej

Łańcuchowa metoda skojarzeń 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub technik omawiających temat analiza sił pola K Lewina.

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Polecam platformę ze szkoleniami online (biznes, marketing, coaching psychologia). ZOBACZ TERAZ (kliknij w obrazek):

kursy i szkolenia online

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej