Techniki manipulacji ludźmi używane przez manipulatorów (metody wywierania wpływu i perswazja)

segmentacja rynku
Segmentacja rynku, definicja i prawdziwe przykłady (lejek marketingowy)
14 czerwca, 2021
public relations
PR Public Relations (działania, strategia i marketing)
16 czerwca, 2021

Techniki manipulacji ludźmi używane przez manipulatorów (metody wywierania wpływu i perswazja)

Techniki manipulacji ludźmi

Oto wpis „techniki manipulacji ludźmi„, ale najpierw koniecznie zobacz poniższe szkolenie:

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę

Psychopaci to nie tylko złoczyńcy w filmach marvela czy brokerzy z Wall Street.

Techniki manipulacji ludźmi

Codziennie chodzą wśród nas po ulicach, są w biurach, z początku wyglądając jak normalni koledzy. Jedno z badań wykazało, że niewielka, ale znacząca część liderów w biznesie– od 3 do 4 procent – ​​spełnia kliniczną definicję psychopaty. To samo dotyczy narcyzów. Są to 2 grupy w których statystycznie jest więcej manipulatorów, jednak jak nie trudno się domyślić najwięcej psychopatów, bo a 15% znaleźć możemy w więzieniach. Natomiast jeśli przebadamy całe społeczeństwo to wynik wynosi 1%. Dużo, nie dużo. To zależy jak na to spojrzysz. Spotykasz wiele osób, na każde 100 z nich, statystycznie jedna to psychopata.

techniki manipulacji

Ale wróćmy do tematu czyli technik manipulacji.

Nauka pokazuje, że odrobina narcyzmu może rzeczywiście pomóc w osiągnięciu sukcesu w biznesie. Krótko mówiąc: w trakcie normalnej kariery biznesowej prawie na pewno natkniesz się na kilku naprawdę toksycznych narcyzów i psychopatów, którzy będą próbowali cię zmanipulować.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Omówmy niektóre techniki manipulacji i jak sobie z nimi radzić.

1. Zasłona dymna

To taktyka manipulacji, którą można opisać za pomocą różnych wariantów słów: 'To się nie wydarzyło’, 'Wyobraziłeś to sobie’ czy 'Oszalałeś?’”.

Zasłona dymna jest prawdopodobnie jedną z najbardziej podstępnych taktyk manipulacyjnych, ponieważ działa zniekształcająco i niszcząc poczucie rzeczywistości. Niszczy twoją zdolność do zaufania sobie i nieuchronnie uniemożliwia Tobie poczucie usprawiedliwienia w wywoływaniu nadużyć i złego traktowania.

Jak możesz z tym walczyć?

Ugruntuj się we własnej rzeczywistości. Manipulator próbuje sprawić że zwątpisz w to co wiesz.

2. Projekcja

Wiesz kiedy toksyczni ludzie twierdzą, że cała otaczająca ich nieprzyjemność nie jest ich winą, ale twoją? To się nazywa projekcja. Wszyscy trochę to robimy, ale narcyści i psychopaci robią to bardzo często.

Projekcja to mechanizm obronny używany do zastępowania odpowiedzialności za negatywne zachowanie i cechy poprzez przypisywanie ich komuś innemu. Czyli coś stało się złego z mojej winy ale to odrzucam i zwalam winę na kogoś innego. Coś mi się nie uda, to mówię to przez Ciebie bo Ty mi zawsze źle życzysz. Mniej więcej tak, oczywiście jest to dosyć prosty przykład , ale mam nadzieję że wiesz już o co chodzi.

Rozwiązanie? „Nie 'projektuj’ własnego współczucia lub empatii na osobę toksyczną i nie posiadaj żadnych projekcji tej osoby”.

3. Uogólnienia

Załóżmy że mówisz komuś że coś robi źle i słyszysz odpowiedź „uważasz, że nic nie potrafię”. Zauważyłeś, że transakcja może się nie udać, jeśli wystąpi X, Y i Z. Twój kolega w pracy, ten „cichy” manipulator mówi szefowi, że powiedziałeś, że umowa to „katastrofa”.

Co się dzieje? Nie chodzi tylko o to, że druga osoba nie zrozumiała tego, co powiedziałeś. Chodzi o to, że nie był zainteresowany zrozumieniem. Osoby stisujące techniki manipulacji nie zawsze są geniuszami intelektualnymi – wielu z nich jest intelektualnie leniwych. Zamiast poświęcać czas na uważne rozważenie innej perspektywy, uogólniają wszystko, co mówisz, wygłaszając ogólne stwierdzenia, które nie uwzględniają niuansów w Twoich argumentach lub nie biorą pod uwagę różnych perspektyw o których wspomniałeś.

Aby temu przeciwdziałać, trzymaj się swojej prawdy i nie uogólniaj stwierdzeń, zdając sobie sprawę, że są one w rzeczywistości formami czarno-białego nielogicznego myślenia.

4. Zawsze za mało

Manipulatorzy stosują logiczny błąd znany, aby upewnić się, że mają wszelkie powody do wiecznego niezadowolenia z ciebie. Obojętne co powiesz to jest za mało. Np mówią podaj mi jakieś badanie dlaczego tak uważasz. Ty szukasz badania i je pokazujesz a oni mówią że jedno badanie to za mało, albo nie jest wiarygodne. Także obojętne czego nie zrobisz to nie wystarczy. Cały czas przesuwają poprzeczkę. Pod żadnym pozorem, nie graj w tę grę.

5. Zmiana tematu

Zmiana tematów konwersacji brzmi dość niewinnie, ale w rękach mistrza manipulacji zmiana tematu staje się sposobem na uniknięcie odpowiedzialności. Dobrze użyte techniki manipulacji przez osoby które nie chcą, abyś mówił o pociąganiu ich do odpowiedzialności za cokolwiek, powodują że oni przekierują dyskusje, na inny temat. Takie rzeczy mogą trwać w nieskończoność, jeśli na to pozwolisz, uniemożliwiając faktyczne zaangażowanie się w daną sprawę to w końcu oboje zaczniecie inny wątek i wszystko rozejdzie się po kościach.

Co możesz zrobić? Kontynuuj przedstawianie faktów bez ulegania rozproszeniom. Przekieruj ich przekierowanie, mówiąc: „Nie o tym mówię. Skupmy się na prawdziwym problemie”. Jeśli nie są zainteresowani, zrezygnuj i poświęć energię na coś bardziej konstruktywnego.

6. Wyzwiska i hejt

Mają one za zadanie osłabić Twoje poczucie pewności siebie. A ktoś kto jest zestresowany zawsze gorzej wypada i dwa, zawsze robi mniej. Traci tą swoją przebojowość. Ktos kto czuje się dobrze ze sobą jest zawsze bardziej otwarty, rozmawia z innymi, uczęszcza na spotkania zabiera głos i podejmuje nowe działania. Hejt i wyzwiska natomiast dewaluują i wprowadzają w stan wycofania się. Moja rada? Po prostu nie toleruj tego. Ważne jest, aby zakończyć każdą interakcję, która polega na wyzywaniu i komunikować, że nie będziesz tego tolerować. Jeśli jest to ktoś w internecie to od razu blokuj, jeśli w miejscu pracy to zwracasz uwagę, jeśli to nie pomaga komunikujesz problem zwierzchnikowi.

Pamiętaj, że oni uciekają się do wyzwisk, ponieważ brakuje im metod bardziej inteligentnych.

7. Obgadywanie

Kiedy toksyczni ludzie nie mogą kontrolować sposobu, w jaki postrzegasz siebie, zaczynają kontrolować to, jak inni widzą Ciebie; odgrywają męczennika, podczas gdy ty jesteś określany jako toksyczny.

Czasami prawdziwi geniusze zła będą nawet dzielić i zwyciężać, stawiając przeciwko sobie dwie osoby lub grupy. Nie pozwól im odnieść sukcesu. Dokumentuj każdą formę nękania.

I co najważniejsze, nie łap przynęty i nie pozwól, by okropność tej osoby sprowokowała cię do zachowywania się w taki negatywny sposób, jaki ci fałszywie przypisuje.

8. Złe traktowanie innych

Uważaj, gdy ktoś mówi o Tobie świetnie, jednocześnie agresywnie oczerniając ostatnią osobę, która zajmowała twoje stanowisko. Tak samo w związkach. Manipulatorzy robią to przez cały czas – dewaluują swoich byłych na rzecz nowych partnerów, a w końcu nowy partner zaczyna być tak samo źle traktowany, jak były partner. Zwykła świadomość zjawiska jest pierwszym krokiem do przeciwdziałania temu. Uważaj na to, że sposób, w jaki dana osoba traktuje lub mówi o kimś innym, może potencjalnie przełożyć się na sposób, w jaki będzie cię traktować w przyszłości.

9. Żarty pod Twoim adresem

Problemem nie jest twoje poczucie humoru – to ukryta intencja żartów manipulatora. Oni lubią robić złośliwe uwagi na twój koszt. Zwykle są przebrane za „to tylko żart”, i dzięki temu sporo może ujść na sucho. Innymi słowy, mogą mówić przykre rzeczy, zachowując jednocześnie niewinną, chłodną postawę. Jednak za każdym razem, gdy jesteś oburzony niewrażliwym, krytykujesz jako ostra uwaga, to jesteś oskarżany o brak poczucia humoru.

10. Triangulacja

Jednym z cwańszych sposobów, w jaki naprawdę toksyczni ludzie odwracają uwagę od swojej złośliwości, jest skupienie uwagi na rzekomym zagrożeniu ze strony innej osoby. Nazywa się to triangulacją. Narcyści uwielbiają 'zgłaszać’ nieprawdziwe informacje na temat tego, co inni o tobie mówią. Aby oprzeć się tej taktyce, zdaj sobie sprawę, że trzecia strona również jest manipulowana – jest kolejną ofiarą, a nie twoim wrogiem.

Najczęściej zadawane pytania i stwierdzenia

Techniki manipulacji ludźmi

 • 1. Zasłona dymna
 • 2. Projekcja
 • 3. Uogólnienia
 • 4. Zawsze za mało
 • 5. Zmiana tematu
 • 6. Wyzwiska i hejt
 • 7. Obgadywanie
 • 8. Złe traktowanie innych
 • 9. Żarty pod Twoim adresem
 • 10. Triangulacja

Techniki manipulacji przykłady

Przykładów jest wiele, jeden z nich to obgadywanie. Manipulator stosuje tą technikę wpływu kiedy nie może działać bezpośrednio na Ciebie. Zaczyna więc wtedy szargać Twoją opinię u innych.

Manipulacja emocjonalna

Czym jest manipulacja emocjonalna? Ma ona skłonić Ciebie do podjęcia określonych działań w poczuciu, że robisz to dobrowolnie, z korzyścią dla siebie.

Skutki manipulacji

Skutki manipulacji obciążają ofiarę. Mogą mieć wpływ psychiczny i fizyczny.

Techniki manipulacji medialnej

 • Filtrowanie dostępu informacji (ang. gatekeeping)
 • Ramowanie (ang. framing)
 • Efekt Agenda-setting.
 • Odwołania do aspektu narodowościowego.
 • Metoda sofizmatu rozszerzenia.
 • Metoda kozła ofiarnego.
 • Metoda fenomenu.
 • Wykorzystanie semantyki.
 • koniecznie zobacz wpis techniki manipulacji w reklamie

Techniki manipulacji Cialdini

Cialdini w swojej książce „Wywieranie wpływu na ludzi” podzielił techniki manipulacji pod względem sześciu głównych kategorii. To tak zwane reguły Cialdiniego: reguła wzajemności, konsekwencji (występuje też jako reguła zaangażowania i konsekwencji), społecznego dowodu słuszności, lubienia, autorytetu i niedostępności.

Techniki manipulacji w związku

Wydaje się, że obecnie związki opierają się na partnerstwie. Patriarchat odchodzi w zapomnienie. Niezależnie od ogólnych tendencji i zmian kulturowych pewne rzeczy się nie zmieniają. Manipulacja w związku sprawia że druga osoba czuje się winna.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Poznaj techniki manipulacji i wywierania wpływu

Gdybyś miał wybrać jedną z technik wywierania wpływu to która by to była? Niewinna przysługa, a może ustępstwo aby później odwdzięczyć się podwójnie? Daj mi znać w komentarzu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej