17 prostych sposobów jak motywować pracowników w miejscu pracy (techniki motywacyjne które musisz poznać)

zakłądanie konta google gmail bez telefonu
Gmail nowe Konto google bez telefonu (poczta e-mail, tworzenie konta Google)
25 maja, 2021
Strategie cenowe strategie ustalania cen
Strategie cenowe jak je wybierać i na czym polegają (cena produktu, marketing, przedsiębiorstwo, rodzaje, definicja)
26 maja, 2021

17 prostych sposobów jak motywować pracowników w miejscu pracy (techniki motywacyjne które musisz poznać)

jak motywować pracowników w miejscu pracy
jak motywować pracowników w miejscu pracy

Okej, więc jak motywować pracowników?

Każdy ma tygodnie, w których z przyjemnością odhacza wszystko z listy rzeczy do zrobienia, i tygodnie, w których naprawdę wolałby być wszędzie, ale nie w pracy. 

To zupełnie normalne, że pracownicy doświadczają spadku motywacji, ale staje się to problemem, gdy Twoi współpracownicy są konsekwentnie zdemotywowani. Dlatego zebrałem kilka świetnych wskazówek, które pomogą utrzymać Twoją motywację i Twojego zespołu każdego dnia.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Te wskazówki nie są specyficzne dla żadnej branży. Można je stosować w małych przedsiębiorstwach, franczyzach, startupach i firmach z GPW.

Zacznijmy.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę

1. Rozpoznaj wspaniałą pracę- uznanie

Więc jednym z najważniejszych czynników wpływających na motywację pracowników jest to, jak często docenia się ich ciężką pracę. 70% pracowników twierdzi, że motywacja i morale uległyby znacznej poprawie wraz ze wzrostem uznania ze strony menedżerów.  

W końcu, jeśli pracownik wkłada wiele wysiłku w projekt, aby osiągnąć wyjątkowe rezultaty, ale jego ciężka praca nie jest doceniana, dlaczego miałby nadal być wysoko wydajnym pracownikiem? 

To nie tylko ważne, aby  rozpoznać dobrze wykonaną pracę . To, jak rozpoznajesz wkład swojego zespołu, ma znaczący wpływ. Uznanie pracownika nie powinno być tylko premią pod koniec roku – powinno być wymowne i częste.  

Pieniądze są odpowiednie przez większość czasu, ale nie są jedyną – ani nawet najbardziej skuteczną – motywacją. Traktuj pracowników jak cennych członków zespołu, a nie liczby.

Kolejna kwestia jak zmotywować pracowników to:

2. Wyznacz małe, mierzalne cele

Wszyscy mieliśmy projekty, które ciągną się i trwają i wydają się nigdy się nie kończyć. Utknięcie w rutynie może być naprawdę demoralizujące, dlatego tak dobrze jest widzieć, jak dokonałeś widocznych postępów. Jest to również wyraźny wskaźnik, że nasza praca ma znaczenie.

Wyznaczanie jasnych, osiągalnych celów zapewnia prawdziwy wzrost motywacji za każdym razem, gdy ktoś zostaje pokonany i utrzymuje zespół na dobrej drodze. Możesz wzmocnić te efekty, wykonując następny krok i świętując te osiągnięcia.

3. Świętuj wyniki

Częścią tego, co sprawia, że ​​wyznaczanie małych i mierzalnych celów jest tak ważne, jest to, że zapewnia wiele okazji do świętowania ciężkiej pracy zespołu.

Nie oznacza to, że musisz dać owację na stojąco każdemu pracownikowi, który dotarł do pracy na czas, ale ważne jest, aby wszyscy dokładnie wiedzieli, jak (i ​​ile) każdy z ich wkładów posuwa organizację do przodu.

Bądź konkretny.

4. Miej pozytywne nastawienie

Bądźmy szczerzy – jesteśmy trochę podejrzliwi wobec ludzi, którzy są cały czas szczęśliwi. 

Negatywne emocje mają swoje miejsce, a niektóre naprawdę dobre procesy lub zmiany kulturowe mogą wynikać z trudnych rozmów. Jednak ważne jest, aby znaleźć sposoby na wprowadzenie pozytywnych doświadczeń do interakcji zespołu, aby stworzyć pozytywne miejsce pracy. 

Dlaczego? Ponieważ posiadanie szczęśliwych pracowników to właściwie przewaga konkurencyjna. W jednym z artykułów Harvard Business Review badania pokazują, że szczęście zwiększa produktywność firmy o 31%, a sprzedaż o 37%.    

jak motywować pracowników

 Okazuje się, że szczęście i pozytywne nastawienie odgrywają większą rolę w sukcesie Twojej firmy, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś. 

Prosta zmiana nastawienia w kierunku pozytywności i szczęścia może mieć bezpośredni wpływ na twoje doświadczenie zawodowe i relacje, które są głównymi czynnikami sukcesu, motywacji, zaangażowania i produktywności. 

5. Bądź najedzony

Trudno jest pozostać skupionym i zmotywowanym, kiedy jesteś głodny. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy byli karmieni, nawadniani, a w wielu przypadkach świetnie sprawdza się kawa. 

Niestety, często zdarza się, że pracownicy są tak zajęci pracą, że ledwo zdążają na obiad. To nie jest dobre dla ich zdrowia, a nawet gorsze dla ich produktywności. 

Przechowywanie zdrowych przekąsek w miejscu pracy to łatwy sposób, aby pomóc zespołowi w utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii przez cały dzień. Koszt ich dostarczenia prawdopodobnie zostanie zrównoważony przez zwiększoną produktywność Twojego zespołu.

Jeśli nie masz czasu lub zasobów, aby poradzić sobie z tym samodzielnie, istnieje kilka świetnych usług, które pomogą Ci zaopatrzyć biuro w zdrowe przekąski. 

Kolejna kwestia jak motywować pracowników to:

6. Rób regularne przerwy

Uderzanie głową w problem przez trzy godziny rzadko przynosi efekty. Cofnięcie się i poświęcenie chwili na ponowną kalibrację jest nie tylko pomocne w utrzymaniu motywacji, ale także ważne dla zdrowia.

Siedzenie przez cały dzień nie jest dla ciebie dobre, podobnie jak praca bez przerwy. Robienie krótkich przerw co godzinę lub dwie może mieć pozytywny wpływ zarówno na umysł, jak i na ciało, szczególnie w przypadku pracowników zdalnych. Nie zapomnij wstać od biurka i zaczerpnąć świeżego powietrza!

Wstań, rozprostuj nogi, daj odpocząć oczom – i wróć do pracy z odświeżonym umysłem i ciałem.

7. Dbaj o zdrowie

To prowadzi nas do następnego tematu: pozostanie zdrowym.

Kiedy jesteś chory, zostań w domu! Jest mało prawdopodobne, że wykonasz najlepszą pracę, gdy z trudem będziesz mógł utrzymać głowę w górze, a brak czasu na odpoczynek tylko przedłuży chorobę i uniemożliwi regenerację organizmu. W dodatku zarazisz innych i cały zespół na tym straci.

Upewnij się, że zasady, które wprowadzasz, nie powstrzymują ludzi przed poświęcaniem czasu, którego potrzebują, aby zachować zdrowie. Pomyśl o tym, jak podchodzisz do urlopu, świadczeń medycznych i dobrego samopoczucia pracowników. Stres i frustracja związane z martwieniem się o chorobę kosztują firmy na całym świecie miliardy każdego roku. 

Hojna polityka dotycząca czasu wolnego lub opcje dotyczące bardziej elastycznych harmonogramów lub pracy zdalnej mogą wydawać się kosztowne w wartości nominalnej, ale w rzeczywistości mogą zaoszczędzić firmie sporo pieniędzy na utracie produktywności, słabej frekwencji i nieoptymalnym zaangażowaniu.  

Kolejna kwestia jak motywować pracowników to:

8. Zobacz i podziel się dużym obrazem

Duża część zrozumienia celu Twojej pracy polega na sprawdzeniu, jak wpisuje się ona w szerszy obraz. Możesz pomóc zwiększyć motywację w miejscu pracy, upewniając się, że Twój zespół rozumie, jak każdy z jego wysiłków wpływa na organizację, klientów i społeczność.

Wykonanie zadania zwykle daje niewielkie poczucie spełnienia, ale wiedza, w jaki sposób ta praca pomogła innym, jest prawdziwym antidotum na brak zaangażowania.

9. Bądź przejrzysty

Każdy związek, w tym relacje w pracy, opiera się na zaufaniu. Przestrzeganie przejrzystości jest jednym z najlepszych sposobów budowania atmosfery zaufania wśród Ciebie i Twojego zespołu, a zespół, który Ci ufa, będzie bardziej zmotywowany i zaangażowany w swoją pracę.

Przejrzystość pomaga również zapewnić, że wszyscy pracują z tymi samymi informacjami. To samo w sobie może przynieść korzyści zespołowi.

10. Jasno komunikuj zadania

Aby mieć motywację do pracy, ważne jest, abyś rzeczywiście rozumiał swoje cele i zadania. Dla wielu pracowników zrozumienie to zaczyna się od przejrzystości, a kończy na jasności. Bez jasności przejrzystość zaczyna tracić swoją skuteczność i siłę motywacyjną.

Upewnij się, że przekazujesz każdemu bardzo jasną i zwięzłą misję, do której mogą się zmotywować, ponieważ prawie niemożliwe jest zainwestowanie prawdziwej motywacji w coś, czego nie jesteś świadomy lub jeśli w jakiejś kwestii jesteś zdezorientowany.

Kolejna kwestia jak motywować pracowników to:

11. Dziel się pozytywnymi wiadomościami

Łatwiej osiągnąć sukces, kiedy możesz go sobie wyobrazić. Profesjonaliści wszystkich typów, od sportowców po muzyków czy dyrektorów generalnych, wszyscy ćwiczą tę technikę, aby poprawić swoją motywację. Na szczęście, jeśli wyznaczasz jasny cel, jesteś już w połowie drogi. 

Pomóż zespołowi zrozumieć, co oznaczałoby osiągnięcie tego celu. Kiedy ktoś robi rzeczywisty postęp w realizacji tego celu lub wyniku, podziel się tym postępem jako źródłem motywacji dla wszystkich.

12. Znajdź cel

Chociaż powszechnie mówi się, że pracownicy pokolenia millenialsów są motywowani celową pracą , tak naprawdę dotyczy to większości pracowników.  Oto dlaczego cel jest istotnym czynnikiem motywacji pracowników oraz jak pomóc w udostępnianiu i wyrażaniu tego celu. 

Uwaga:

Kluczem do utrzymania motywacji jest świadomość, że praca, którą wykonujesz, w jakiś sposób coś zmienia – na przykład rozpoznanie wpływu, jaki wywierasz na swoich klientów, firmę lub świat.

13. Poluzuj wodze

Autonomia i elastyczne harmonogramy pracy są niezwykle skutecznymi motywatorami. Zapewnienie pracownikom większej swobody działania w zakresie tego, kiedy i jak wykonują swoją pracę, może faktycznie poprawić ich wydajność i pomóc im utrzymać motywację.   

Powiedz swoim pracownikom, co należy zrobić w jakim terminie; pozwól im zdecydować, kiedy wykonają właściwą pracę. Dla niektórych może to oznaczać wczesne przybycie; dla innych, to że mogą wiązać się z pracą w weekend.

Kluczowe jest to, że dajesz pracownikom swobodę pracy nad swoim projektem, gdy ich motywacja jest najsilniejsza, a nie tylko wtedy, gdy są w miejscu pracy.

Zapewnienie pracownikom większej kontroli nad ich pracą pomaga również wyeliminować jednego z największych wrogów motywacji w miejscu pracy: mikrozarządzanie.

Kolejna kwestia jak motywować pracowników to:

14. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

Nie mówię o zatrudnianiu ochroniarzy do swojego biura (chociaż warto zadbać o to, aby pracownicy czuli się bezpiecznie w miejscu pracy!).  Mówię o pracownikach, którzy czują się na tyle bezpiecznie, aby w pełni pokazać się w pracy. 

Teoria sugeruje, że istnieje hierarchia podstawowych potrzeb, których ludzie potrzebują, zanim będą mogli zmotywować się do pełnego wykorzystania swojego potencjału. Bezpieczeństwo znajduje się tuż poniżej potrzeb fizjologicznych, takich jak żywność i woda.

Zainteresowanych odsyłam do wpisu na temat teorii potrzeb Maslowa.

Gdy pracownicy poczują się bezpiecznie, będą bardziej zmotywowani, aby jeszcze bardziej rozwinąć swój potencjał.

15. Zachęcaj do pracy zespołowej

Praca zespołowa jest jednym z największych czynników motywujących. Świadomość, że twoi koledzy cię wspierają, to niesamowite uczucie. 

Kiedyś zetknąłem się z pewnym badaniem, które dotyczyło zaangażowania pracowników i kultury organizacyjnej. Stwierdzono w nim, że współpracownicy są najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, że pracownicy decydują się pójść o krok dalej. W rzeczywistości szczęście pracowników jest znacznie ściślej skorelowane z relacjami z rówieśnikami w pracy niż relacjami z menedżerami lub przełożonymi.  

Zastanów się, jak organizujesz swoje środowisko pracy: czy zachęca to do pracy zespołowej , czy też ogranicza interakcje między pracownikami? Jeśli nie dajesz pracownikom możliwości spójnej pracy, tracisz ogromną szansę. Zastanów się, jak organizujesz swoje środowisko pracy: czy zachęca to do pracy zespołowej, czy też ogranicza interakcje między pracownikami?

Istnieje wiele sposobów na poprawę relacji – jednym z nich jest uznanie i nagrody.  

Kolejna kwestia jak motywować pracowników to:

16. Oferuj małe, stałe nagrody

Nagradzanie pracowników za ich ciężką pracę to zasada motywacyjna, która jest prawie oczywista. Istnieje jednak kilka sposobów, aby to zrobić, a niektóre są bardziej skuteczne niż inne. 

Roczne premie to powszechny sposób, w jaki wielu pracodawców nagradza pracowników za ich ciężką pracę. Niestety, często nie zapewniają motywacji, do której zostały zaprojektowane. Roczna premia postrzegana jako rutynowa, rozczarowująca lub niesprawiedliwa może nawet zaszkodzić motywacji w miejscu pracy.

Zapewnianie mniejszych, bardziej spójnych nagród to świetny sposób na stałe zwiększanie motywacji w czasie.

17. Zmień scenerię

Czasami niewielka zmiana scenerii może zapewnić dużą zmianę motywacji. Jeśli to możliwe, zastanów się, jak otoczenie, w którym Ty i Twój zespół pracujecie, wpływa na motywację. Jeśli nie ma wielu źródeł naturalnego światła, warto od czasu do czasu wyjść razem na zewnątrz.

Spędzenie choćby kilku chwil w innym otoczeniu może dać nową perspektywę i często zauważalny wzrost motywacji. Rozważ zabranie swojego zespołu na zewnątrz lub na odosobnienie i zwróć uwagę, jak ich nastrój może się poprawić po całym dniu pracy poza biurem.

Ty i Twój zespół będziecie zdumieni, jak motywująca może być odrobina zabawy.

Brawo, przeszedłeś przez listę! 

Wygląda na to, że jesteś naprawdę zmotywowany, aby poprawić motywację w swoim miejscu pracy. Twój zespół ma szczęście, że ma kogoś, kto się o niego troszczy i chce pomóc im bardziej zaangażować się w swoją pracę. 

Na początku tej listy wspomniałem, że 70% pracowników uważa, że ​​ich motywacja i morale uległyby znacznej poprawie, gdyby otrzymali większe uznanie od swoich menedżerów. Prawda jest taka, że ​​uznanie pracowników nie zawsze musi być odgórne, aby motywować.

Kiedy upoważniasz wszystkich w swoim zespole lub w organizacji do częstego, terminowego, widocznego, konkretnego, włączającego i zorientowanego na wartości uznania, te iskry motywacji mogą przyjść z dowolnego miejsca. Więc teraz z wiedzą jak motywować pracowników pozostaje Ci tylko działać!

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Pracownik i jego motywowanie

Wiesz już że pochwała, podwyżka czy inny benefit pozwala osiągać cel szybciej niż kara. Dlatego jako Lider i manager musisz wiedzieć jaki rodzaj wybrać.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej