Socjologia

inflacja niemcy
Dlaczego nie można dodrukować pieniędzy żeby spłacić dług?
24 czerwca, 2021
Blue Monday Najbardziej depresyjny dzień w roku
Blue Monday (Najbardziej depresyjny dzień w roku), Niebieski poniedziałek, czy najgorszy dzień to mit lub teoria?
26 czerwca, 2021

Socjologia

auguste comte socjologia socjolog

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Socjologia historia

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa świat? Chodzi mi o to dlaczego robisz to co robisz, dlaczego lubisz pewne rzeczy a inne nie. Na przykład, dlaczego jedni słuchają rocka a inni hiphopu? Dlaczego ludzie gwiżdżą na ulicy a nie przy stole. Takich kwestii są miliony.

Tego typu naukami zajmuje się socjologia, a więcej już za chwilę!

auguste comte  socjologia socjolog

Socjologia miała swój początek dzięki francuskiemu filozofowi Auguste Comte w XIX wieku. Chciał, aby powstała nauka służąca badaniu społeczeństwa i rozwiązywaniu jego podstawowych problemów. I chociaż dzisiejsza socjologia bardzo różni się od tego, co wyobrażał sobie Comte, nadal tak właśnie jest.

Socjologia to naukowe badanie społeczeństwa i ludzkiego zachowania. Społeczeństwo to grupa ludzi, których łączy kultura i terytorium. A kultura jest we wszystkim, od największych pytań w tylu gdzie zmierza kraj po najmniejsze interakcje między ludźmi. Więc społeczeństwo jest duże, ale jest też bardzo małe.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Na to co lubisz, jaki jesteś i jak się zachowujesz ma więc wpływ społeczeństwo w którym dorastałeś albo żyjesz obecnie. Prosty przykład. Na rodzaj muzyki, którą lubisz, może mieć wpływ wszystko, od tego, z czym miałeś do czynienia jako dziecko, po to, co lubią teraz twoi znajomi, w jakiej okolicy dorastałeś lub do jakich szkół chodziłeś.

Kiedy więc mówimy, że socjologia zajmuje się badaniem społeczeństwa i ludzkich zachowań, oznacza to, że socjologia jest niezwykle szeroka.

Co zatem odróżnia socjologię od innych nauk społecznych? Otóż, podobnie jak inni, socjologia poszukuje wzorców – powtarzających się cech lub zdarzeń. Ale szuka wszelkiego rodzaju wzorów w różnych miejscach. Socjologia przygląda się wszystkim aspektom społeczeństwa i we wszystkich skalach, od rozmawiających dwojga ludzi po różnice między narodami.

Socjologa interesuje wzorzec ogólny, wzorzec złożony z ogromnej liczby poszczególnych wyborów indywidualnych. Każda jednostka stanowi część wzoru, a przyglądając się swoim indywidualnym wyborom, socjolog może dostrzec elementy całego wzoru.

Musisz wiedzieć, że podajesz rękę, gdy spotykasz kogoś nowego, a czerwony oznacza stop i że powinieneś starać się przychodzić na czas na różne spotkania.

Ale jeśli socjologia ma badać społeczeństwo, musi być w stanie spojrzeć na te rzeczy jako dziwne i nieznane, aby naprawdę zrozumieć, jak one działają, i odkryć wzorce zachowań w kulturze. Zdrowy rozsądek musi po prostu przeprowadzić nas przez świat; ale socjologia musi wiedzieć, co jest prawdą. A to ważne, ponieważ zdrowy rozsądek społeczeństwa jest względny.

socjologia

Kiedyś zdrowym rozsądkiem było palenie kobiet na stosie jeśli uważano je za czarownice. 200 lat temu w stanach zjednoczonych zdrowym rozsądkiem było to że czarny niewolnik to było coś normalnego. Teraz istnieją kultury w których kobiety same z siebie chodzą zakryte od stóp do głów i dla nich to normalne.

Przy okazji, kiedyś byłem z dziewczyną na wakacjach i przechadzaliśmy się po plaży, ja w kąpielówkach ona w kostiumie, to było chyba w Egipcie. I zobaczyło nas kilka kobiet, wiesz takich zakrytych od stóp do głów, że widzisz tylko ich oczy, a przypominam że było grubo ponad 30 stopni a piasek był tak gorący że nie dało się chodzić na boso.

Podleciało do nas wtedy kilka z nich, zaczęły coś krzyczeć i robić jej zdjęcia. Stanąłem i przegoniłem te baby, ale widzisz. Dla nich zdrowy rozsądek to siedzieć w upale w ubraniu, a społecznie nie akceptowalne jest to jak chociażby kobieta odkryje łokieć.

socjolog

A w Stanach Zjednoczonych, jak powiedziałem to był zdrowy rozsądek, że niewolnictwo jest słuszne i że kobiety nie powinny mieć prawa do głosowania. Te rzeczy były wtedy zdrowym rozsądkiem w taki sam sposób, w jaki ich przeciwieństwa są obecnie uważane za oczywiste.

socjologia praca studia

Jeśli wyobrazisz sobie mapę społeczeństwa, przedstawiającą wszystkie różne grupy społeczne i ich wzajemne relacje, to twoja lokalizacja jest twoim miejscem na tej mapie. Twoja lokalizacja socjologiczna to sposób na sklasyfikowanie siebie według rasy, klasy społecznej, płci, orientacji seksualnej, religii itp. Zrozumienie tego jest ważne, ponieważ tak jak socjolog szuka w konkretach tego, co ogólne, na życie i wybory danej osoby będą miały wpływ jej położenie społeczne. Odnosi się to na wiele sposobów: najbardziej oczywiste jest to, że Twoje społeczeństwo może ograniczać Twoje wybory. Niektóre grupy mają prawa i przywileje, których nie mają inne.

Na przykład wpływa na to, czego się uczysz i czego uczono Cię o społeczeństwie. Określa to to, czy pójdziesz na studia, czy nie, i to może zależeć od tego, czy klasa społeczna, w której dorastałeś, postrzega studia jako rzeczywistą lub wartościową rzecz. Podsumowując socjologowie badają to co łączy i dzieli ludzi.

Szybkie FAQ

Do czego potrzebna jest socjologia?

Socjologia poszukuje praw zjawisk zachodzących między ludźmi, zajmuje się badaniem struktur, czyli wzajemnego oddziaływania ludzi w społeczeństwie.

Czym zajmuje się socjologia

Socjologia bada w systematyczny sposób funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa. Socjologowie badają społeczne normy, procesy i struktury, które dzielą i łączą, tworzą lub są przejawem więzi, a także proces ich zmian.

Do czego socjologia może się przydać w życiu

Socjologia interesują relacje między członkami większych zbiorowości, jak te zbiorowości na siebie oddziaływają, czyli możesz łatwiej przewidywać lub oddziaływać na zachowania ludzkie.

Socjologia pozytywistyczna

Socjologia pozytywistyczną nazywamy po prostu obecną naukę, ponieważ pozytywizmu powstała właśnie socjologia i pod jego wpływem stała się niezależną nauką
empiryczną.

Po co komu socjologia

Wiedza nad tym dlaczego coś robimy, lubimy lub wręcz przeciwnie jest elementarną.

Socjologia co to

Nauka, która systematycznie bada funkcjonowanie i zmiany w społeczeństwie.

Kierunek Socjologia studia

Studia z socjologii posiada w swojej ofercie praktycznie każda uczelnia.

Socjologia praca

Więc jaka praca po socjologii? Opcji jest wiele, agencje, instytuty badawcze, uniwersytety, urzędy.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Link do kursu: Facebook Ads

Nacisk jakościowy badań socjologicznych na ciąg zjawisk społecznych może nam dać ciekawy wgląd ilościowy w zachowania. Powiedz mi, czy teoretyczny wpływ tej nauki może mieć w przyszłości większe zastosowanie w praktyce?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej