Mapowanie strumienia wartości (VSM -value stream mapping)

mikrootoczenie przedsiębiorstwa
Mikrootoczenie przedsiębiorstwa (otoczenie bliższe), a makrootoczenie
22 czerwca, 2021
Tragedia wspólnego pastwiska (Tragedy of the commons)
Tragedia wspólnego pastwiska (Tragedy of the commons)
23 czerwca, 2021

Mapowanie strumienia wartości (VSM -value stream mapping)

Mapowanie strumienia wartości
Mapowanie strumienia wartości

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Mapowanie strumienia wartości (ang value stream mapping) znane jest również jako „mapowanie przepływu materiałów i informacji”, jest metodą lean-management służącą do analizowania obecnego stanu i projektowania przyszłego stanu dla serii zdarzeń, które pobierają produkt lub usługę z rozpoczęcia konkretnego procesu do momentu dotarcia do klienta.

Czyli jest to mapa która pokazuje całą drogę. MEGA przydatne narzędzie!

Mapa strumienia wartości to wizualne narzędzie, które wyświetla wszystkie krytyczne kroki w określonym procesie i łatwo określa ilościowo czas i objętość zajętą ​​na każdym etapie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Mapy strumienia wartości pokazują przepływ zarówno materiałów, jak i informacji w miarę postępu procesu.

Mapowanie strumienia wartości krok po kroku

Mapowanie strumienia wartości

Podczas gdy mapa strumienia wartości reprezentuje podstawowy proces biznesowy, który dodaje wartość do istotnego produktu, diagram łańcucha wartości pokazuje przegląd wszystkich działań w firmie. Inne działania biznesowe mogą być reprezentowane w postaci „diagramów strumienia wartości” i/lub innych rodzajów diagramów reprezentujących procesy biznesowe, które tworzą i wykorzystują dane biznesowe.

Mapowanie strumienia wartości przykład

Mapowanie strumienia wartości

Celem mapowania strumienia wartości jest identyfikacja i usuwanie lub ograniczanie „marnotrawstwa” w strumieniach wartości, zwiększając w ten sposób wydajność danego strumienia wartości.

Usuwanie odpadów ma na celu zwiększenie wydajności poprzez tworzenie szczuplejszych operacji, co z kolei ułatwia identyfikację problemów z odpadami i jakością.

Mapowanie strumienia wartości obsługuje metody, które są często używane w środowiskach Lean do analizowania i projektowania przepływów na poziomie systemu (w wielu procesach).

Chociaż mapowanie wartości strumienia jest często związane z produkcją, występuje również w zakresie logistyki, sieci zasilania, w przemyśle usług powiązanych, w służbie zdrowia, czy podczas opracowywania oprogramowania, rozwoju produktu, i pełni rolę administracyjną i procesy biurowe.

Identyfikacja odpadów -rodzaje odpadów

Najczęściej określa się siedem powszechnie akceptowanych rodzajów odpadów. Terminy te zostały zaktualizowane na podstawie modelu operacyjnego Toyoty z 1930 r. „ The Toyota Way ” ( Toyota Production System, TPS ) oryginalnej nomenklatury (zob. wpis 7 muda):

  • Szybsze niż to konieczne tempo: tworzenie zbyt dużej ilości towaru lub usługi, która szkodzi przepływowi produkcji, jakości i produktywności. Wcześniej określana jako nadprodukcja i prowadzi do marnowania czasu, przechowywania i realizacji.
  • Oczekiwanie: za każdym razem, gdy towary nie są transportowane lub działanie nie jest wykonywane.
  • Transport: proces, w którym towary są przemieszczane. Obejmuje podwójne przenoszenie i nadmierny ruch.
  • Przetwarzanie: zbyt złożone rozwiązanie dla prostej procedury. Wcześniej określany jako niewłaściwe przetwarzanie i obejmuje niebezpieczną produkcję. Zwykle prowadzi to do słabszej komunikacji oraz niepotrzebnego ruchu.
  • Nadmiar zapasów: skutkuje dłuższymi terminami realizacji, zwiększoną trudnością w identyfikacji problemów i znacznymi kosztami przechowywania.
  • Zbędny ruch: odpady, które wymagają od pracowników zużywania nadmiaru energii, takich jak podnoszenie przedmiotów, zginanie lub rozciąganie. Zwykle możliwe do uniknięcia.
  • Korekta błędów: wszelkie koszty związane z defektami lub zasoby wymagane do ich naprawienia.

Operacje usuwania odpadów

Często wyróżnia się trzy rodzaje operacji:

Operacje nie dodające wartości (NVA): działania, które należy wyeliminować, takie jak oczekiwanie.

Niezbędne, ale nie przynoszące wartości (NNVA): działania, które są marnotrawstwem, ale są konieczne zgodnie z obowiązującymi procedurami operacyjnymi.

Wartość dodana (VA): konwersja lub przetwarzanie surowców poprzez pracę ręczną.

Działania NNVA mogą być również określane jako „utrzymanie braku wartości dodanej”, tj. muszą być wykonane lub są niezbędne do utrzymania działalności, ale nie przyczyniają się do spełnienia wymagań klientów.

Mapa strumienia wartości bieżącego stanu służy do określenia, jak obecnie wygląda proces, natomiast mapa strumienia wartości przyszłego stanu koncentruje się na tym, jak proces będzie wyglądał idealnie po wprowadzeniu ulepszeń procesu w strumieniu wartości.

Mapa strumienia wartości stanu bieżącego musi zostać utworzona przed mapą stanu przyszłego i jest tworzona przez obserwację procesu oraz śledzenie przepływu informacji i materiałów.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Link do kursu: Facebook Ads

Lean management jak już wiesz wpływa na proces produkcyjny, więc jeśli chcesz doskonalić czas przejścia stanu obecnego czy wyrób aby lepiej odpowiadał na zapotrzebowanie to wiesz już co robić. Koniecznie przeczytaj też mój inny wpis na temat lean manufacturing.

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!