Mapowanie strumienia wartości (VSM -value stream mapping, przykłady, definicja)

makrootoczenie przedsiebiorstwa
Makrootoczenie przedsiębiorstwa (otoczenie dalsze), a mikrootoczenie -przykłady, definicja
30 stycznia, 2023
auguste comte socjologia socjolog
Co to jest socjologia i czym się zajmuje? (przykłady, definicja)
31 stycznia, 2023

Mapowanie strumienia wartości (VSM -value stream mapping, przykłady, definicja)

Mapowanie strumienia wartości
Mapowanie strumienia wartości

Na czym polega mapowanie strumienia wartości?

Mapowanie strumienia wartości (ang. Value Stream Mapping) jest to graficzne narzędzie, które służy odwzorowaniu przepływów materiałowych i informacyjnych w systemie produkcyjnym przedsiębiorstwa. Jest zapisem następujących po sobie kroków, które są wykonywane w procesie produkcji wyrobu (od surowca po wyrób gotowy).

Idąc szerzej:

Mapowanie strumienia wartości to proces identyfikacji i opracowywania szczegółowego obrazu źródeł wartości dla klienta w danym przedsiębiorstwie lub branży. Celem mapowania strumienia wartości jest zrozumienie, jak wartość jest tworzona i przekazywana od dostawcy do klienta.

Mapowanie strumienia wartości obejmuje analizę wszystkich działań, procesów, usług i produktów, które wprowadzają wartość dla klienta. Proces ten może pomóc w identyfikacji punktów innowacji i poprawy, które mogą zwiększyć wartość dla klienta, a także zoptymalizować procesy wewnętrzne, zwiększyć wydajność i obniżyć koszty.

Mapowanie strumienia wartości jest często stosowane w branżach takich jak produkcja, usługi, handel detaliczny i logistyka, ale może być stosowane w każdej branży, która chce zrozumieć i zwiększyć wartość oferowaną swoim klientom.

Mapowanie strumienia wartości może pomóc firmom w zrozumieniu i ulepszaniu wartości dla klienta, co przyciąga i utrzymuje klientów, a także pomaga w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Mapowanie strumienia wartości (ang value stream mapping) znane jest również jako „mapowanie przepływu materiałów i informacji”, jest metodą lean-management służącą do analizowania obecnego stanu i projektowania przyszłego stanu dla serii zdarzeń, które pobierają produkt lub usługę z rozpoczęcia konkretnego procesu do momentu dotarcia do klienta.

Czyli jest to mapa która pokazuje całą drogę. MEGA przydatne narzędzie!

Mapa strumienia wartości to wizualne narzędzie, które wyświetla wszystkie krytyczne kroki w określonym procesie i łatwo określa ilościowo czas i objętość zajętą ​​na każdym etapie.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Mapy strumienia wartości pokazują przepływ zarówno materiałów, jak i informacji w miarę postępu procesu.

Mapowanie strumienia wartości krok po kroku

Mapowanie strumienia wartości

Podczas gdy mapa strumienia wartości reprezentuje podstawowy proces biznesowy, który dodaje wartość do istotnego produktu, diagram łańcucha wartości pokazuje przegląd wszystkich działań w firmie. Inne działania biznesowe mogą być reprezentowane w postaci „diagramów strumienia wartości” i/lub innych rodzajów diagramów reprezentujących procesy biznesowe, które tworzą i wykorzystują dane biznesowe.

Mapowanie strumienia wartości przykład

Mapowanie strumienia wartości

Celem mapowania strumienia wartości jest identyfikacja i usuwanie lub ograniczanie „marnotrawstwa” w strumieniach wartości, zwiększając w ten sposób wydajność danego strumienia wartości.

Usuwanie odpadów ma na celu zwiększenie wydajności poprzez tworzenie szczuplejszych operacji, co z kolei ułatwia identyfikację problemów z odpadami i jakością.

Mapowanie strumienia wartości obsługuje metody, które są często używane w środowiskach Lean do analizowania i projektowania przepływów na poziomie systemu (w wielu procesach).

Chociaż mapowanie wartości strumienia jest często związane z produkcją, występuje również w zakresie logistyki, sieci zasilania, w przemyśle usług powiązanych, w służbie zdrowia, czy podczas opracowywania oprogramowania, rozwoju produktu, i pełni rolę administracyjną i procesy biurowe.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Identyfikacja odpadów -rodzaje odpadów

Najczęściej określa się siedem powszechnie akceptowanych rodzajów odpadów. Terminy te zostały zaktualizowane na podstawie modelu operacyjnego Toyoty z 1930 r. „ The Toyota Way ” ( Toyota Production System, TPS ) oryginalnej nomenklatury (zob. wpis 7 muda):

  • Szybsze niż to konieczne tempo: tworzenie zbyt dużej ilości towaru lub usługi, która szkodzi przepływowi produkcji, jakości i produktywności. Wcześniej określana jako nadprodukcja i prowadzi do marnowania czasu, przechowywania i realizacji.
  • Oczekiwanie: za każdym razem, gdy towary nie są transportowane lub działanie nie jest wykonywane.
  • Transport: proces, w którym towary są przemieszczane. Obejmuje podwójne przenoszenie i nadmierny ruch.
  • Przetwarzanie: zbyt złożone rozwiązanie dla prostej procedury. Wcześniej określany jako niewłaściwe przetwarzanie i obejmuje niebezpieczną produkcję. Zwykle prowadzi to do słabszej komunikacji oraz niepotrzebnego ruchu.
  • Nadmiar zapasów: skutkuje dłuższymi terminami realizacji, zwiększoną trudnością w identyfikacji problemów i znacznymi kosztami przechowywania.
  • Zbędny ruch: odpady, które wymagają od pracowników zużywania nadmiaru energii, takich jak podnoszenie przedmiotów, zginanie lub rozciąganie. Zwykle możliwe do uniknięcia.
  • Korekta błędów: wszelkie koszty związane z defektami lub zasoby wymagane do ich naprawienia.

Operacje usuwania odpadów

Często wyróżnia się trzy rodzaje operacji:

Operacje nie dodające wartości (NVA): działania, które należy wyeliminować, takie jak oczekiwanie.

Niezbędne, ale nie przynoszące wartości (NNVA): działania, które są marnotrawstwem, ale są konieczne zgodnie z obowiązującymi procedurami operacyjnymi.

Wartość dodana (VA): konwersja lub przetwarzanie surowców poprzez pracę ręczną.

Działania NNVA mogą być również określane jako „utrzymanie braku wartości dodanej”, tj. muszą być wykonane lub są niezbędne do utrzymania działalności, ale nie przyczyniają się do spełnienia wymagań klientów.

Mapa strumienia wartości bieżącego stanu służy do określenia, jak obecnie wygląda proces, natomiast mapa strumienia wartości przyszłego stanu koncentruje się na tym, jak proces będzie wyglądał idealnie po wprowadzeniu ulepszeń procesu w strumieniu wartości.

Mapa strumienia wartości stanu bieżącego musi zostać utworzona przed mapą stanu przyszłego i jest tworzona przez obserwację procesu oraz śledzenie przepływu informacji i materiałów.

Lean management jak już wiesz wpływa na proces produkcyjny, więc jeśli chcesz doskonalić czas przejścia stanu obecnego czy wyrób aby lepiej odpowiadał na zapotrzebowanie to wiesz już co robić. Koniecznie przeczytaj też mój inny wpis na temat lean manufacturing.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Mapowanie strumienia wartości (VSM -value stream mapping, przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co to jest Value Stream Mapping?

Value Stream Mapping (VSM) to sposób ilustrowania całego procesu wytwarzania produktu lub usługi. Mapowanie przepływu wartości jest szczegółowym procesem analizowania i diagramowania wszystkich etapów tworzenia produktu lub przepływu usługi od zaledwie kilku działań do całego procesu. Wykorzystuje on narzędzia i techniki wizualizacji, aby w sposób elastyczny i ciągły szczegółowo określać wartość przepływającą między etapami procesu.

Jak zrobić mapę procesów?

Mapa procesu jest narzędziem wizualizacyjnym, które może pomóc w wyjaśnieniu złożonego procesu i zrozumieniu sposobu, w jaki jego elementy ze sobą współgrają. Mapa procesu odwzorowuje podstawowe procesy do wyższych poziomów, dzięki czemu pozwala wypracować łatwiejsze do przestrzegania procedury. Aby stworzyć mapę procesu, rozpocznij od określenia celu procesu. Następnie, określ wszystkie kroki w procesie, w które się składa. Pamiętaj, aby te etapy były uporządkowane w logiczny sposób. Jeśli to możliwe, zorganizuj etapy procesu za pomocą symboli graficznych, takich jak ramki, prostokąty i koła. Możesz również wstawić odręczne notatki, aby pomóc w wyjaśnieniu każdego kroku technicznego. Przypomnij sobie także o oznaczaniu stanów, które mogą wystąpić podczas działania procesu. Kiedy masz to wszystko określone, wszystkie podzespoły można teraz połączyć ze sobą, aby uzyskać pełen obraz tego, jak dzieje się proces.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)