Psychologia sportu [ciekawe informacje, psycholog sportowy]

Sprzedaż w internecie
Jak zwiększyć sprzedaż w internecie i zarabiać więcej [sprzedaż internetowa e-commerce]
1 października, 2018
Psycholog Łódź
Psycholog Łódź, psychiatra, coach i coaching w łodzi
20 listopada, 2018

Psychologia sportu [ciekawe informacje, psycholog sportowy]

Psychologia sportu

Psychologia sportu

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads


Psychologia sportu to nauka o tym, jak psychologia wpływa na sport, wyniki sportowe, ćwiczenia i aktywność fizyczną. Niektórzy psychologowie sportowi współpracują z zawodowymi sportowcami i trenerami, aby poprawić wydajność i zwiększyć motywację.Psychologia sportu może być ponadto stosowana również innych dziedzinach życia.


Psychologia sportu


Inni specjaliści wykorzystują ćwiczenia i sport, aby poprawić jakość życia ludzi i ich dobre samopoczucie przez cały okres życia.


Profesjonalni psychologowie sportowi często pomagają sportowcom radzić sobie z silną presją wynikającą z konkurencji i przezwyciężaniem problemów z koncentracją i motywacją. Pracują również ze sportowcami, aby poprawić wydajność i odzyskać sprawność po kontuzji. Ale psychologowie sportowi nie pracują tylko z elitarnymi i profesjonalnymi sportowcami. Pomagają również zwykłym ludziom uczyć się uprawiania sportu i nauczyć się trzymać programu ćwiczeń. Psychologia sportu tak jak i inne dziedziny psychologii działa systemowo.


Psychologia sportu zajmuje się interakcjami między psychologią i sportem, w tym psychologicznymi aspektami optymalnej wydajności sportowej, opieki psychologicznej i dobrego samopoczucia sportowców, trenerów i organizacji sportowych, a także związku między funkcjonowaniem fizycznym i psychologicznym. Na tym etapie psychologia sportu jest niczym coaching sportowy.

W oparciu o tę definicję, psychologowie sportowi mogą brać udział w różnych zajęciach, koncentrując się przede wszystkim na tym, aby zrozumieć, co motywuje sportowców i jak sportowcy mogą poprawić swoje wyniki. Często współpracują z trenerem personalnym online, bądź podczas spotkań. Działania te mogą obejmować zarówno sportowców, którzy mogą mieć problemy z lękiem, które utrudniają ich wykonywanie, jak i instruowania sportowców (indywidualnie lub w grupach) na temat metod treningu psychicznego (np. wizualizacji, koncentracji i relaksacji), aby pomóc sportowcom radzić sobie z obrażeniami. Innymi słowy, psycholog sportowy pracuje z perspektywy, że sukces w sporcie zależy zarówno od ciała, jak i umysłu.


Historia psychologii sportuPsychologia sportu jest względnie młodą dyscypliną w psychologii. W 1920 roku Carl Diem założył pierwsze na świecie laboratorium psychologii sportu w Deutsche Sporthochschule w Berlinie w Niemczech. W 1925 r. Powstały dwa kolejne laboratoria psychologii sportu w Leningradzie, a drugi w Illinois.


Griffith zaczął oferować pierwszy kurs z psychologii sportu w 1923 roku, a później opublikował pierwszą książkę na temat „Psychologia coachingu” (1926). Niestety, laboratorium Griffitha zostało zamknięte w 1932 roku z powodu braku funduszy. Po zamknięciu laboratorium bardzo mało było badań dotyczących psychologii sportu, aż do momentu, w którym w latach 60. XX w. nastąpiło ożywienie zainteresowania. Obecnie psychologia sportu wciąż prężnie się rozwija.

Ferruccio Antonelli założył Międzynarodowe Towarzystwo Psychologii Sportowej w 1965 roku, a do lat 70. XX wieku wprowadzono psychologię sportu na kurs uniwersytecki w całej Ameryce Północnej. Pierwsze czasopismo akademickie, International Journal of Sport Psychology , zostało wprowadzone w 1970 r., A następnie opublikowano Journal of Sport Psychology w 1979 r.W latach 80-tych psychologia sportu stała się przedmiotem bardziej rygorystycznego zainteresowania naukowego, gdy badacze zaczęli badać, w jaki sposób można wykorzystać psychologię do poprawy wyników sportowych, a także w jaki sposób można wykorzystać ćwiczenia do poprawy samopoczucia psychicznego i obniżenia poziomu stresu.


Psychologia sportu dziś– studia przypadków


Współczesna psychologia sportu to zróżnicowana dziedzina. Chociaż znalezienie sposobów pomocy sportowcom jest z pewnością ważną częścią psychologii sportu, głównym celem jest także stosowanie ćwiczeń fizycznych i aktywności fizycznej w celu poprawy życia osób nie będących sportowcami.


Główne tematy w psychologii sportu
Istnieje wiele różnych tematów, które są szczególnie interesujące dla psychologów sportowych. Często psycholog sportowy określany jest jako coach sportowy, albo w uproszczeniu przeprowadzany jest coaching sportowców. Niektórzy specjaliści koncentrują się na określonym obszarze, podczas gdy inni badają szeroki zakres technik.

Trening mentalny
Wyobraźnia: dotyczy wizualizacji wykonywania zadania, np. uczestniczenia w zawodach sportowych lub skutecznego wykonywania określonej umiejętności.

Motywacja do ćwiczeń: Główny przedmiot w psychologii sportu. Badanie motywacji dotyczy zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników motywujących. Zewnętrzne motywatory to zewnętrzne nagrody, takie jak trofea, pieniądze, medale lub uznanie społeczne. Wewnętrzne motywacje powstają z wewnątrz, m.in. osobiste pragnienie wygrania lub poczucie dumy wynikające z wykonywania umiejętności.

Skupienie: angażuje umiejętność wyłączenia rozpraszaczy podczas uprawiania dyscypliny, takich jak tłum krzyczących fanów, i skupia uwagę na zadaniu.Kariera jako psycholog sportu, aktywności fizycznejZostanie psychologiem sportowym może być ekscytującym wyborem kariery dla wielu studentów psychologii, szczególnie tych, którzy mają duże zainteresowanie sportem i aktywnością fizyczną.

Szukasz bardziej szczegółowych zasad jak psychologia sportu może dać Ci więcej?
Weź indywidualną sesję dopasowaną tylko i wyłącznie do Twojej sytuacjiROZPOCZNIJ I ZAMÓW INDYWIDUALNĄ POMOC -PSYCHOLOGIA SPORTU

+48 790-768-482 info@rafalszrajnert.pl


PS. Skoro wiesz już jak działa psychologia sportu to zacznij i ciesz się dodatkowymi zyskami które pozwolą Ci prowadzić karierę sportową tak jak zawsze chciałeś!

Psycholog sportowy, jak wygląda proces pracy psychologa sportowego?

Otóż każdy zawodnik powinien mieć dostęp do specjalisty, nawet może to być coaching. I to nie tylko dostęp teoretyczny, ale spotkania we współpracy z psychologiem powinny się odbywać minimum raz w tygodniu. Można wtedy swobodnie przekazać wiedzę z zakresu wspierania sportowców konkretnej dyscypliny i dążyć do osiągnięć i ogólnego funkcjonowania na najwyższym poziomie.Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej