Jak kontrolować emocje? Chcesz zapanować i radzić sobie z nimi?

Jak osiągnąć cel
Jak osiągnąć cel? Będziesz w szoku [odnieść sukces i zacząć w 3 krokach]
12 grudnia, 2022
Coaching online
Coach Łódź, Coaching w Łodzi „Zmień swoje życie TERAZ!” – Doradztwo i mentoring biznesowy [coaching Łódź]
12 grudnia, 2022

Jak kontrolować emocje? Chcesz zapanować i radzić sobie z nimi?

Jak kontrolować emocje?

Jak kontrolować emocje?Kontrola emocji… jak kontrolować emocje i myśleć racjonalnie

Dlaczego reagujemy inaczej na te same wydarzenia?

Co sprawia, że jedni czują stres przed wystąpieniem publicznym, a inni podekscytowanie i nie mogą się tego doczekać?

Czy da się kontrolować emocje?

Tak, istnieją techniki, które mogą pomóc w kontrolowaniu emocji. Należy jednak pamiętać, że nie jest to proces, który nastąpi natychmiast po rozpoczęciu treningu. Może wymagać wielu godzin ćwiczeń, by efekty były widoczne. Techniki, które mogą pomóc w kontrolowaniu emocji, to samoświadomość, uważność, pracy z wyobraźnią, relaksacja, ćwiczenia oddechowe, zmiana perspektywy i zastępowanie negatywnych myśli pozytywnymi.

Czym są emocje? Definicja.

Emocje to naturalne reakcje emocjonalne, które mogą być wywołane przez bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne. Mają one wpływ na naszą motywację, zachowanie i przetwarzanie myśli. Emocje są często związane z określonymi uczuciami, takimi jak radość, smutek, lęk lub poczucie winy.Jak kontrolować emocje?

JAK MOGĘ LEPIEJ KONTROLOWAĆ MOJE EMOCJE (własne emocje i pohamować złość)

Czego dowiesz się z tego artykułu:

 • Nie można kontrolować wszystkiego, co dzieje się w Twoim życiu, ale możesz kontrolować swoje reakcje i znaczenie jakie im dajesz
 • Nauczysz się jak kontrolować emocje
 • Jak pozbyć się swoich oczekiwań jako sposobu kontrolowania swoich reakcji
 • Jak zmienić nastrój i podjąć decyzję, poprzez spojrzenie na znaczenie wydarzeń w inny sposób
 • Wzór na złożony cykl pt. kontrola emocji
 • Dowiesz się jak pohamować złość
 • Kontrolować własne emocje, myśleć racjonalnie, zahamować stres
 • Poprawisz komunikację interpersonalną

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Dlaczego reagujemy inaczej na te same wydarzenia? Na pewno uprawiałeś w swoim życiu jakiś sport. Przypomnij sobie jak Twoja drużyna czuła się po przegranej – niektórzy byli pozornie niepocieszeni, inni myślą, co mają poprawić następnym razem. A Ty? Czy jesteś zły, sfrustrowany, rozbawiony, obojętny, lub czujesz lęk? Czy zmienia to Twój nastrój? Jakie masz nawyki?

Wszystko to łączy się z podstawowym pytaniem: w jaki sposób tworzymy sens otaczającego nas świata? Czy mamy jakąkolwiek emocjonalną kontrolę nad znaczeniem, jakie dostajemy, czy też jesteśmy skazani na jasno określony efekt i odczucie?

Omówimy, co składa się na cykl znaczeniowy. Zapoznaj się z krokami, które sprawiają, że reagujesz i zachowujesz się tak jak zazwyczaj to robisz. Kontrolowanie reakcji jest tylko początkiem do zrozumienia kontroli emocjonalnej. Więc wyjaśnię Ci wszystko po kolei…

ZNACZENIE I KONTROLA EMOCJI

Jest wiele rzeczy, nad którymi nie możemy zapanować: pogoda, nasze dzieci, ruch uliczny i miłość, a to tylko kilka. Ale zawsze możemy kontrolować jedną rzecz: znaczenie, które interpretujemy z powstałych wydarzeń. Znaczenie łączy się z naszym doświadczeniem.

EMOCJE, UCZUCIA I KONTROLA EMOCJONALNA. Pohamować złość

Załóżmy że organizujesz imprezę rodzinną. Jesteś zdenerwowany, ponieważ wierzysz, że musisz stworzyć swojej rodzinie (babcie, wujek, ciocia, kuzynostwo, bracia, rodzice itd.) pewny poziom spotkania, w którym będą szczęśliwi i dobrze spędzą czas. Nie kontrolujesz swoich reakcji. Zamiast tego masz obraz ideału – świetna zabawa gości- i choć wiesz, że nikt nie może kontrolować tego o czym rozmawiają, lub jak czują się inni ludzie, wciąż będziesz sfrustrowany. Więc zamiast cieszyć się ze spotkania, będziesz w złym nastroju. A jeśli pracowałbyś w dziale obsługi klienta? Znasz przypadki różnych reakcji na poszczególnych kupujących?

Więc nawet jeśli każdy ma taki sam bodziec, znaczenie, jakie przywiązujesz do niego, spowoduje zupełnie inne reakcje emocjonalne. Ten sam proces zachodzi w naszym życiu. Zmień znaczenie i zmień emocje. Odwrotna jest również prawda – zmień emocje, a zmienisz znaczenie.

MOC SŁÓW. Naucz się kontrolować własne myśli.

Kolejnym kluczowym czynnikiem są słowa których używasz. Co czujesz, gdy ktoś mówi, że się mylisz? A co powiesz, jeśli powiedzą „Jesteś w błędzie”? Możliwe, że nie czujesz się zbyt dobrze, bez względu na poziom kontroli emocjonalnej.

Jest to mały przykład, ale pokazuje, jak ważne są słowa, jak tworzymy sens (i co czujemy). Dlatego zawsze kładę taki nacisk na słowa jakich używają moi klienci, zwłaszcza jeśli próbują dokonać poważnych zmian w życiu. Mówiąc prosto, jakiekolwiek słowa, które przywiązujesz do swojego doświadczenia, stają się Twoim doświadczeniem.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

DZIAŁANIA I FORMUŁA, KTÓRA TWORZY NASZE ŻYCIE. Pogromca stresów.

W zależności od tego jak się czujesz, robisz różne rzeczy. Nasze wzorce zachowań, od palenia po chodzenie na siłownię, wynikają z pragnienia spełnienia niektórych z naszych ludzkich potrzeb , znaczeń, które nadaliśmy i uczuć, które mamy. Staje się to naszą historią życiową, tym, co mówimy, kim jesteśmy i dlaczego stajemy się tacy. Zamiast kontroli emocjonalnej czujemy się bezsilni.

Tak więc, podczas gdy nie możemy kontrolować bodźców, z jakimi spotykamy się w naszym życiu, możemy kontrolować znaczenia, które tworzymy, kontrolując w ten sposób nasze uczucia i szerzej, nasze życie. Dlatego jeśli próbujesz dokonać zmiany w swoim życiu, musisz zbadać, jakie masz już nadane znaczenie / ograniczające przekonanie , a następnie wymyślić nowe. Kontrola emocjonalna polega na nadawaniu znaczenia, jakiego pragniesz. W przeciwnym razie będziesz kontynuować powtarzanie starych wzorców i nie wprowadzisz żadnych trwałych zmian.

FORMUŁA

Możemy zapisać wszystko co powyżej za pomocą:

Znaczenie = Emocja = Życie

Jeśli więc chcesz zmienić swój nastrój, zmień znaczenie, jakie czerpiesz ze zdarzenia pierwotnego (bodziec). Kontrolując swoje emocje doskonalisz się na wielu frontach. Inaczej reagujesz na stresujące sytuacje, jesteś opanowany podczas ważnej rozmowy, masz dobre kontakty międzyludzkie, a to dopiero ułamek tego co oferuje Ci wiedza jak kontrolować emocje. Pomyśl nad sytuacją, która nie została jeszcze wymieniona w tym artykule, zaaplikuj nauczone techniki i zobacz oczami wyobraźni efekt, gdy wszystko układa się po Twojej myśli.

Jak kontrolować emocje przykłady?

Jak kontrolować emocje przykłady:

 • Powstrzymywanie się od zbyt szybkiej reakcji: Wstrzymywanie się od zbyt szybkiej reakcji na dane bodźce jest jednym z najważniejszych sposobów na kontrolowanie emocji. Gdy odczuwasz silną emocję, postaraj się wziąć kilka głębokich oddechów i wykorzystać kilka minut, aby pomyśleć o sposobach na rozwiązanie tego problemu.
 • Uświadomienie sobie swoich uczuć: Zrozumienie swoich uczuć jest ważnym krokiem w kierunku kontroli emocji. Uświadomienie sobie, jakie emocje odczuwasz, pozwoli Ci zrozumieć, co powoduje je i jakie wywołują skutki.
 • Używanie technik relaksacyjnych: Używanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, jest skutecznym sposobem na kontrolowanie emocji. Regularne praktykowanie medytacji może pomóc Ci w lepszym radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i lepszym kontrolowaniu swoich emocji.
 • Rozmawianie o swoich uczuciach: Rozmawianie o swoich uczuciach jest często skutecznym sposobem na kontrolowanie emocji. Porozmawiaj z kimś, kto Cię rozumie i z kim możesz się otworzyć. Możesz także skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

PS. Dostałeś sprawdzone strategie jak kontrolować emocje . Już najwyższy czas, aby ruszyć! Kontrola emocji sprawi, że staniesz za sterami swojego życia. A skoro wiesz czym jest i jak kontrolować własne emocje to zacznij wreszcie proces zmiany i ciesz się dodatkowymi zyskami które pozwolą Ci osiągnąć życie takie jak zawsze chciałeś! Pamiętaj, robisz to dla siebie. Ta nauka, te umiejętności mają na celu tylko jedno. Sprawić abyś odpowiednio reagował i wiedział jak radzić sobie z emocjami. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Po 21 dniach wejdzie Ci to w nawyk. W razie wątpliwości pytaj, jestem tu aby pomóc. Nauczymy Cię wspólnie jak kontrolować emocje.

Najlepszy sposób kontrolowania emocji aby czuć kontrolę i zapanować nad sytuacją

Skoro negatywny stan to coś czego nie chcesz już odczuwać to pora wreszcie zastosować wskazówki z tego tekstu. Smutek i gniew to destrukcyjne stany. Pora poczuć świadomy przypływ szczęścia, to powie Ci każdy psycholog.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Jak kontrolować emocje? Chcesz zapanować i radzić sobie z nimi? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

FAQ do wpisu jak kontrolować emocje

Jak uspokoić swoje emocje?

1. Przepracuj to, co Cię niepokoi. Spróbuj zrozumieć, co naprawdę Cię niepokoi i pozwól sobie na rozmowę o tym.
2. Uprawiaj medytację. Medytacja może pomóc w uspokojeniu emocji. Może to być chwila w ciszy lub wykonanie kilku głębokich oddechów.
3. Uświadom sobie, że nie jesteś sam. Rozmawiaj z przyjaciółmi lub rodziną, aby zdobyć wsparcie.
4. Znajdź sposób, aby wyładować swoją energię. Ćwiczenia fizyczne, takie jak bieganie, jazda na rowerze lub pływanie, mogą pomóc Ci się zrelaksować.
5. Wykonaj coś kreatywnego. Może to być pisanie, rysowanie, szycie lub tworzenie czegokolwiek, co sprawi Ci przyjemność.

Jak kontrolować nerwy i stres

1. Znajdź techniki oddychania, które pomogą Ci spokojnie i powoli oddychać.
2. Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub medytacja, aby pomóc Ci się zrelaksować.
3. Wykonuj ćwiczenia fizyczne, aby zmniejszyć poziom stresu.
4. Ustal sobie realistyczne cele i zaplanuj, jak je osiągnąć. 5. Znajdź sposoby na zarządzanie swoim czasem, aby zmniejszyć napięcie.
6. Naucz się technik radzenia sobie ze stresem, takich jak autogestia, aby lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
7. Staraj się unikać stresogennego otoczenia i skupiać na pozytywnych aspektach życia.
8. Spróbuj aktywnie słuchać innych ludzi, aby lepiej zrozumieć ich punkt widzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)