Eksperyment Milgrama uwierzysz że coś takiego można zrobić drugiemu człowiekowi? (posłuszeństwo wobec autorytetu)

Książki o marketingu. Co musisz przeczytać (e-marketing) 1
Książki o marketingu. Co musisz przeczytać (e-marketing)
3 lutego, 2023
Książki o biznesie. Co warto przeczytać (przedsiębiorczość, ekonomia i marketing) 2
Książki o biznesie. Co warto przeczytać (przedsiębiorczość, ekonomia i marketing)
3 lutego, 2023

Eksperyment Milgrama uwierzysz że coś takiego można zrobić drugiemu człowiekowi? (posłuszeństwo wobec autorytetu)

eksperyment milgrama
Rafał Szrajnert marketing reklama pozycjonowanie seo sem
Rafał Szrajnert - Biznes, psychologia, życie
Eksperyment Milgrama uwierzysz że coś takiego można zrobić drugiemu człowiekowi? (posłuszeństwo wobec autorytetu)
Loading
/
Eksperyment Milgrama

Mężczyzna protestował i był bliski rezygnacji, dopóki nie zapytał, kto byłby odpowiedzialny, gdyby coś się stało z człowiekiem który był rażony prądem. Kiedy naukowiec mówi, że to on jest odpowiedzialny, mężczyzna kontynuuje eksperyment. To pokazuje, że jesteśmy o wiele bardziej skłonni do robienia okropnych rzeczy, gdy wierzymy, że nie ponosimy winy. Zobacz samemu fragment tego eksperymentu:

Eksperyment Milgrama film

Na czym polegał eksperyment Milgrama?

Eksperyment Milgrama był psychologicznym eksperymentem opracowanym przez psychologa Stanleya Milgrama w 1963 roku. Celem eksperymentu było zbadanie stopnia posłuszeństwa wobec autorytetu. W eksperymencie uczestniczyły dwie osoby: jedna osoba (eksperymentator) miała naciskać na przycisk, który powodował elektryczne wyładowania, czyli raziła prądem druga osobę (ofiara).

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

W rzeczywistości ofiary nie były poddawane elektrycznym szokom, ale udawały, że je odczuwają. Eksperyment pokazał, że wiele osób było gotowych naciskać na przycisk nawet po otrzymaniu od ofiary krzyków i prośby o zakończenie eksperymentu. Eksperyment Milgrama jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych i krytykowanych eksperymentów w historii psychologii i budzi wiele pytań moralnych i etycznych.

Transkrypt z filmu Milgram experiment:

Ale do sedna, bo nie każdy wie czym jest eksperyment Milgrama i na czym polega, a to co zaraz usłyszysz jest śmiertelnie ważne. Najpierw intro i widzimy się za chwilę.

Czy mógłbyś kiedyś porazić kogoś prądem, świadomie tak mocno że wiesz że ta osoba by umarła? Czy wykonałbyś rozkazy tylko po to, aby popełnić brutalne przestępstwo przeciwko niewinnej osobie, albo jeśli ktoś ci kazał poprzeć jakiś niecny czyn?

Ludzie rzadko postrzegają siebie jako agresywnych lub zdolny do popełniania przemocy. Rzadko widzą siebie w złym miejscu, nawet Ci najwięksi tyrani bo przecież historia ludzkości jest pełna przemocy, ludobójstwa i okrucieństwa.

Jak wiele razy w życiu słyszałeś że ktoś był taką miła osobą a jednak dopuścił się bardzo złych czynów? Ale jak to się dzieje? Cóż, opowiem Ci pewną historię, a raczej eksperyment z psychologii, który tłumaczy dlaczego ludzie dopuszczają się przemocy. Potem zadam Ci te same pytania, a odpowiedź raczej Cię zaskoczy. Więc to badanie nazywa się eksperymentem milgrama. Nazwa pochodzi od Stanley’a Milgram’a, psychologa który urodził się w latach 30. w Nowym Yorku.

Eksperyment Milgrama uwierzysz że coś takiego można zrobić drugiemu człowiekowi? (posłuszeństwo wobec autorytetu) 3

Był dzieckiem żydowskich imigrantów. Gdy dorastał, był świadkiem okrucieństwa holokaustu, które działo się u nas w europie. Już wtedy zaczął zastanawiać się jak ludzie mogli popełniać takie okrucieństwa? Jak postronni ludzie mogli wiedzieć o tym co się działo w obozach i nie reagować.

Te pytania nie dały mu spokoju i postanowił znaleźć odpowiedź w okresie, gdy stał się psychologiem na uniwersytecie Yale, a w 1961 postanowił stworzyć badanie które miało pokazać jak ludzie wykonują rozkazy, które płyną od przełożonych lub osób z autorytetem nawet jeśli to jest sprzeczne z ich moralnością. Więc jak przebiegało to badanie?

eksperyment milgrama

Eksperyment Milgrama przebieg

W ciągu dwóch lat Milgram rekrutował mężczyzn do udziału w tym eksperymencie. Stworzył kilka wariacji, ale generalnie dotyczyły one tego że mamy:

nauczyciela, ucznia i eksperymentatora.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Nauczyciel pełnił rolę lektora, po prostu czytał słowa, które miał powtarzać uczeń. Jeśli uczeń źle się wypowiedział słowa lub ich kolejność, to nauczyciel musiał porazić go za karę prądem. Za każdym razem wzrastało napięcie elektryczne. Najpierw wstrząsy wynosiły około 15 woltów. Było to tylko łagodne uczucie, ale z czasem osiągały aż 450 woltów co w rzeczywistości jest niezwykle niebezpieczne.

Teraz bardzo ważne co musisz wiedzieć. Te wstrząsy nie były prawdziwe. Uczeń był aktorem, który tylko udawał że je czuje i krzyczał z bólu. Żadni ludzie tak na prawdę nie zostali skrzywdzeni.

Eksperyment Milgrama zmienne:

W samym badaniu eksperymentator zachęcał nauczycieli do aplikowania tych wstrząsów gdy uczeń się mylił. Kiedy napięcie wzrastało pewnie uczestnicy stawiali opór. W niektórych odmianach badania eksperymentator zachęca uczestników by podawać wstrząsy, w innej odmianie mówiono nauczycielom tylko „proszę kontynuuj” tak jakby to był rozkaz i w końcu nie mieli innego wyjścia i kontynuowali. W niektórych odmianach badania aktor błagałby nauczyciela, aby nie podawał wstrząsów bo skarżyli się na problemy z sercem. Były również przypadki, że aktor w rzeczywistości nawet sfingował śmierć, gdy osiągnięto najwyższy poziom napięcia.

Możesz być zaskoczony, nawet z faktu że to badanie miało miejsce. W obecnych czasach byłoby to znacznie trudniejsze bo istnieją różne kwestie jak na przykład te etyczne, że ktoś może prosić uczestników o dostarczenie niebezpiecznych dla życia wstrząsów elektrycznych, a nawet spowodować śmierć.

Bo widzisz, niektórzy z badanych nie dowiedzieli się przez długi okres czasu że brali udział w badaniu i tak na prawdę nikogo ie zabili. Więc pomyśl, jaką traumę niektórzy mogli przechodzić.

Możesz też być zaskoczony słysząc jak dużo uczestników faktycznie podawało śmiertelne wstrząsy. Grupie studentów zadano pytanie, jak sądzą ile procent osób mogło faktycznie wykonać śmiertelny rozkaz. Konsensus wynosił że 3%, ale w rzeczywistości, w jednej odmianie badania było to aż 65%!

Eksperyment Milgrama uwierzysz że coś takiego można zrobić drugiemu człowiekowi? (posłuszeństwo wobec autorytetu) 4

Eksperyment Milgrama krytyka

Więc eksperyment milgrama ma ponad 60 lat i nadal jest uważany za jeden z najbardziej kontrowersyjnych. Ale nie wszyscy chwalą milgrama za jego śmiałość, Wyniki tego badania nie są szczególnie optymistyczne. Oczywiście inni psycholodzy w pewien sposób starali się podważyć to co daje nam eksperyment milgrama, mówiąc np że dobór uczestników nie był perfekcyjny bo Milgram wybrał tylko mężczyzn, którzy stanowią 50% populacji, a nie wybrał kobiet. A jak wiemy, mężczyźni z powodu testosteronu mają bardziej agresywne zachowania niż kobiety.

Kolejną kwestią, tak samo jak w przypadku eksperymentu, który jest równie sławny w świecie psychologów. Znanym jako eksperyment na więźniach przeprowadzony na Stanford, wszyscy uczestnicy odpowiedzieli na ogłoszenie w gazecie by uczestniczyć w badaniu za pieniądze. I teraz pada kolejna wątpliwość, czy jeśli nie wiedzieliby oni że rzeczywiście biorą dobrowolnie udział w eksperymencie to wyniki byłyby inne?

Inni krytycy uważają, że dokumentacja eksperymentów milgrama sugeruje, że niektórzy uczestnicy zostali zmuszeni do ukończenia badania aplikując wstrząsy. Psycholog Gina Perry wierzy, że uczestnicy byli nawet zastraszani by ukończyć badania. Perry również uważa, że ​​milgram zawiódł bo tak na prawdę wielu uczestnikom jednak nie powiedział, że uczeń był aktorem i odesłano ich po prostu do domu, bez uspokojenia co mogło wywołać dużą traumę, czyli pominięto wspomniane wcześniej kwestie etyczne.

Idźmy dalej, porozmawiajmy trochę o tym czy z biegiem lat replikowano eksperyment milgrama, ponieważ w przypadku większości z nich psycholodzy próbowali powtórzyć samo badanie. W obecnych czasach jest to praktycznie niemożliwe aby odwzorować warunki 1:1 z powodu kontrowersyjnej metody ale podobne badania niestety dają podobne wyniki. Co dalej niepokojące to potwierdzają że ludzie są bardziej posłuszni niż mogliby się nam wydawać.

Eksperyment Milgrama uwierzysz że coś takiego można zrobić drugiemu człowiekowi? (posłuszeństwo wobec autorytetu) 5

Eksperyment Milgrama wnioski

Eksperyment Milgrama wykazał kilka ważnych wniosków dotyczących posłuszeństwa wobec autorytetu:

  1. Siła wpływu autorytetu: Eksperyment pokazał, że wiele osób jest skłonnych wykonywać polecenia autorytetu, nawet jeśli oznacza to wyrządzenie krzywdy innej osobie.
  2. Kontekst społeczny: Eksperyment pokazał, że kontekst społeczny może mieć istotny wpływ na nasze zachowanie. W eksperymencie, wiele osób było gotowych naciskać na przycisk, ponieważ byli przekonani, że jest to wymagane przez eksperymentatora.
  3. Znaczenie procesów myślowych: Eksperyment pokazał, że nasze procesy myślowe, takie jak nasze przekonania i oczekiwania, mogą mieć wpływ na nasze zachowanie. Wiele osób, które uczestniczyły w eksperymencie, było zaskoczonych tym, że byli gotowi powodować cierpienie innej osoby.
  4. Granice posłuszeństwa: Eksperyment Milgrama ujawnił, że niektóre osoby są bardziej skłonne do posłuszeństwa wobec autorytetu niż inne i że istnieją granice, po których ludzie przestają być posłuszni.

Wniosek z eksperymentu Milgrama jest taki, że posłuszeństwo wobec autorytetu jest silnym i często nieoczekiwanym zjawiskiem, które może mieć wpływ na nasze zachowanie w sytuacjach, w których jesteśmy pod presją autorytetu.

Czy to oznacza, że ​​wszyscy jesteśmy źli i ludzie po prostu ukrywają się pod mirażem zdrowych osądów? Pięć lat po publikacja eksperymentu milgrama psycholog Walter Mitchell opublikował ciekawy dokument. Sugerował, że wnioski teoretyczne płynące z badania milgrama są błędne. Zasugerował, że różne sytuacje mogą prowadzić do różnych zachowań. Powstało wtedy coś, co po angielsku nazywa się SITUATIONISM, czyli po polsku tłumacząc dosłownie sytuacjonizm.

Co możesz z tego wynieść? Na przyszłość jeśli ktoś każe Ci zrobić coś złego, albo poprosi o wspieranie niezbyt szczytnej idei to przypomnij sobie eksperyment milgrama. Czasem jest nam po prostu głupio odmówić na prośbę, ale trzeba się przełamać.

Mam nadzieję, że naprawdę spodobał ci się ten film i zdecydowanie mam nadzieję, że czegoś się nauczyłeś. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz zostawić komentarz poniżej lub sprawdzić niektóre inne moje filmy. Dzięki za oglądanie, subskrybowanie kanału i mam nadzieję, że widzimy się w następnym filmie.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Eksperyment psychologiczny Stanleya Milgrama pokazuje jak wygląda nasza ciemna strona. Zastanów się, jak to co robił badacz wykorzystywane jest obecnie przez mass media. To co zrobił Stanley Milgram odmieniło spojrzenie wielu ludzi na nasze pobudki i uległości wobec autorytetu. Uważasz że psychologia społeczna może nam tu jakoś pomóc?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Eksperyment Milgrama uwierzysz że coś takiego można zrobić drugiemu człowiekowi? (posłuszeństwo wobec autorytetu) 6

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Jaki wniosek płynie z eksperymentu Milgrama?

Wniosek z eksperymentu Milgrama jest taki, że ludzie są skłonni do posłuszeństwa autorytetom, nawet jeśli oznacza to wyrządzenie krzywdy innej osobie. Eksperyment pokazał, że wiele osób było gotowych wykonywać polecenia eksperymentatora, nawet jeśli oznaczało to powodowanie bólu i cierpienia u ofiary. Wyniki eksperymentu wskazują na siłę wpływu autorytetu na nasze zachowanie i sugerują, że w sytuacjach, w których jesteśmy pod presją autorytetu, możemy być skłonni do podjęcia działań, które normalnie uważalibyśmy za nieetyczne. Jednocześnie należy pamiętać, że wyniki eksperymentu Milgrama nie są uniwersalne i zależą od wielu czynników, takich jak kultura, sytuacja i osobowość uczestnika.

Czym jest posłuszeństwo wobec autorytetu?

Posłuszeństwo wobec autorytetu to zjawisko, w którym ludzie są skłonni wykonywać polecenia, instrukcje lub wytyczne wydawane przez osoby, które uważają za autorytet. Autorytet może być definiowany jako osoba lub instytucja, która posiada władzę, uznanie i wpływ w danej społeczności lub kulturze. Wiele czynników może wpłynąć na nasze posłuszeństwo wobec autorytetu, takich jak nasze własne przekonania, nasze doświadczenia związane z autorytetem, nasza sytuacja i nasze osobiste cechy. Posłuszeństwo wobec autorytetu może być pozytywne, jeśli prowadzi do uzyskania korzyści dla społeczeństwa lub jednostki, ale może też prowadzić do nieetycznego lub szkodliwego zachowania.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)