Metoda Taguchi. Jakość totalna w Twojej firmie (ciekawy myk)

Hoshin Kanri wikipedia metoda szkolenie prezentacja
Metoda Hoshin Kanri. Japońska metoda strategicznego zarządzania jakością (lean management)
11 maja, 2021
Diagram przepływu danych dpd dfd
Data Flow Diagram przepływu danych. System DPD/DFD -czyli narzędzie profesjonalisty
11 maja, 2021

Metoda Taguchi. Jakość totalna w Twojej firmie (ciekawy myk)

metoda taguchi genichi
metoda taguchi genichi

Jak metoda Taguchi kontroluje jakość?

Metoda Taguchi dotycząca kontroli jakości to podejście, które podkreśla rolę badań i rozwoju (B + R) oraz projektowania i rozwoju produktu w ograniczaniu występowania wad i awarii w wytwarzanych produktach.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Ta metoda, opracowana przez japońskiego inżyniera i statystykę Genichi Taguchi, określa, że ​​projekt jest ważniejszy niż proces produkcyjny w zakresie kontroli jakości i ma na celu wyeliminowanie odchyleń w produkcji, zanim wystąpią.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

e-learing platforma szkolenie kurs online

KLUCZOWE WNIOSKI

  • W inżynierii metoda Taguchi koncentruje się na projektowaniu i rozwoju w celu tworzenia wydajnych i niezawodnych produktów.
  • Jej założyciel, Genichi Taguchi, uważa, że ​​projektowanie jest ważniejsze niż proces produkcyjny w kontroli jakości i stara się wyeliminować odchylenia w produkcji, zanim one wystąpią.
  • Firmy takie jak Toyota, Ford, Boeing i Xerox przyjęły tę metodę(źródło).

Zrozumienie metody kontroli jakości Taguchi’ego

Metoda Taguchi mierzy jakość jako obliczenie straty dla społeczeństwa związanej z produktem. W szczególności strata produktu jest określana przez odchylenia w jego funkcji, a także szkodliwe skutki uboczne, które wynikają z produktu.

Strata wynikająca ze zmiany funkcji to porównanie tego, jak bardzo każda jednostka produktu różni się sposobem działania.

Im większa ta rozbieżność, tym bardziej znacząca utrata funkcji i jakości.

Można to przedstawić jako liczbę pieniężną wskazującą, jaki wpływ na użytkowanie miały wady produktu.

Metoda Taguchi przykład

Załóżmy że nasz produkt to wiertło o określonej szerokości. Jego zadaniem jest wiercenie dziury, także o określonej szerokości w różnych materiałach.

Więc jakość wiercenia zależy od tego, jak bardzo szerokość dziur będzie się różnić od tych norm.

W metodzie kontroli jakości Taguchiego nacisk kładzie się na wykorzystanie badań i projektowania, aby zapewnić, że każda jednostka produktu będzie ściśle odpowiadać specyfikacjom projektowym i działać dokładnie tak, jak ją zaprojektowano.

Strata spowodowana szkodliwymi skutkami ubocznymi dla społeczeństwa mówi o tym, czy projekt produktu może z natury rzeczy prowadzić do niekorzystnego wpływu.

Na przykład, jeśli obsługa wiertarki może spowodować obrażenia operatora ze względu na jej konstrukcję, nastąpi utrata jakości produktu.

W metodzie Taguchi prace wykonane na etapie projektowania tworzenia miałyby na celu zminimalizowanie możliwości wykonania wiertła w sposób mogący spowodować obrażenia ciała operatora.

Patrząc z wyższej perspektywy, metoda Taguchi miałaby również dążyć do obniżenia kosztów, jakie społeczeństwo ponosi w związku z użytkowaniem produktu, na przykład poprzez projektowanie towarów tak, aby były bardziej wydajne w działaniu, niż generowały odpady.

Na przykład wiertło można zaprojektować tak, aby zminimalizować potrzebę regularnej konserwacji.

Tablice ortogonalne Taguchiego + prezentacja pdf

Historia metody kontroli jakości Taguchi’ego

Genichi Taguchi, japoński inżynier i statystyk, zaczął tworzyć metodę Taguchi podczas opracowywania systemu przełączania rozmów telefonicznych dla Laboratorium Łączności Elektrycznej, japońskiej firmy, w latach pięćdziesiątych XX wieku (źródło). Korzystając ze statystyk, dążył do poprawy jakości wytwarzanych towarów.

W latach 80. idee Taguchiego zaczęły zyskiwać na znaczeniu w zachodnim świecie, dzięki czemu stał się dobrze znany w Stanach Zjednoczonych, odnosząc już sukcesy w rodzinnej Japonii.

Znane światowe firmy, takie jak Toyota Motor Corp., Ford Motor Co., Boeing Co. i Xerox Holdings Corp., przyjęły jego metody.

Krytyka, czy słuszna?

Metody Taguchiego nie zawsze były dobrze odbierane przez zachodnich statystyków. Jednym z największych zarzutów pod adresem jego metodologii kontroli jakości jest to, że jest ona niepotrzebnie skomplikowana. W rzeczywistości niektórzy sceptycy twierdzą nawet, że aby to zrozumieć, potrzebny jest doktorat z matematyki.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online (kliknij w obrazek):
seo kurs

Każdy sygnał ma statystyczny wpływ. Ważne jest zawsze aby kilka razy sprawdzić wartości parametrów i poznać dokładnie jak działa funkcja strat. I praktycznie kończąc ten wpis, jak Ci się wydaje… gdzie w Twojej pracy zastosowanie znajdzie Taguchi Method? Jak wykorzystasz zmienność stosunku sygnału do szumu? A może znasz ciekawe metody statystyczne które mogą wspierać cały proces?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport