Konkretne informacja na temat PDCA – PDSA i czym jest cykl Deminga! Czytaj dalej:
PDCA (Plan-Do-Check-Act) lub PDSA (Plan-Do-Study-Act): „planuj-działaj-sprawdź-wykonaj” lub „planuj-rób-ucz się-działaj”. Jest to schemat doskonalenia leżący u sedna procesu kaizen i wielu innych metodologii jak na przykład audytu:
REKLAMA
Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku
Link do kursu: szkolenie Facebook Ads
W. Edwards Deming w latach 50. XX wieku zaproponował analizę i pomiar procesów biznesowych w celu zidentyfikowania źródeł zmian, które powodują, że produkty odbiegają od wymagań klientów. Zalecił, aby procesy biznesowe były umieszczane w ciągłej pętli sprzężenia zwrotnego, aby menedżerowie mogli zidentyfikować i zmienić te części procesu, które wymagają ulepszeń. Jako nauczyciel Deming stworzył (raczej zbyt uproszczony) schemat, aby zilustrować ten ciągły proces, powszechnie znany jako cykl PDCA dla planowania, wykonywania, sprawdzania, działania *:
Tłumaczeń jest wiele na przykład ostatni etap często określa się też jako wdróż, ale wystarczy znać ogólną koncepcję, każdego kroku.
Cykl PDCA Deminga można zilustrować następująco:
Deming koncentrował się na procesach produkcji przemysłowej, a poziom ulepszeń, na których oryginalnie się skupiał, były właśnie na poziomie produkcji.
W nowoczesnej postindustrialnej firmie takie ulepszenia są nadal potrzebne, ale rzeczywiste czynniki wpływające na wydajność często występują na poziomie strategii biznesowej.
Wdrożenie strategiczne to kolejny proces, ale ma ono stosunkowo długookresowe odmiany, ponieważ duże firmy nie mogą zmieniać się tak szybko, jak małe jednostki biznesowe.
Jednak strategiczne inicjatywy mogą i powinny być umieszczane w pętli sprzężenia zwrotnego, wraz z pomiarami i planowaniem połączonymi w cyklu PDCA.
To „koło w kole” opisuje związek między zarządzaniem strategicznym a zarządzaniem jednostką biznesową w dużej firmie. Oczywiście istnieje kilka oddzielnych jednostek biznesowych, każda z własnym zestawem wskaźników, celów, zadań i inicjatyw. Ale liczba ta ilustruje pomysł, że działalność biznesowa stanowi część DO całościowego wysiłku strategicznego.
Uwaga: Cykl PDCA został pierwotnie opracowany przez Waltera A, Shewharta, naukowca Bell Laboratories, który był przyjacielem i mentorem Deminga oraz twórcą statystycznej kontroli procesów (SPC) pod koniec lat dwudziestych. Czasami nazywa się to „cyklem Shewharta”. Istnieje również kilka ostatnich odmian tej koncepcji.
Ciągłe doskonalenie z pomocą prac Williama Edwardsa Deminga pozwala wybierać jak najlepsze rozwiązania. Plan Do Check Act zintegrowane w tzw. koło deminga pozwala zaplanować sukces. Stosując zasadę ciągłego doskonalenia poprzez poprawę i monitorowanie całego procesu nastawiasz się na sukces. Więc, czy stosujesz już schemat pdca do rozwiązywania problemów i optymalizując plan działania?
Daj mi znać.
Ten czterostopniowy proces obejmuje:
Nazywa się to też kartami kontrolnymi Shewarta lub cyklem Deminga.