Cykl Deminga PDCA- zarządzanie jakością, czyli jak doskonalić i ulepszać

drzewo decyzyjne
Drzewo decyzyjne prosty sposób na wizualizację decyzji (algorytm)
27 marca, 2020
audyt
Audyt. Co to jest, jak przeprowadzić i czym różni się zewnętrzny od wewnętrznego [rodzaje audytów, doradztwo i studia]
1 kwietnia, 2020

Cykl Deminga PDCA- zarządzanie jakością, czyli jak doskonalić i ulepszać

cykl deminga
Cykl Deminga PDCA- zarządzanie jakością, czyli jak doskonalić i ulepszać 1

Konkretne informacja na temat PDCA – PDSA i czym jest cykl Deminga! Czytaj dalej:

PDCA iso 9001

PDCA (Plan-Do-Check-Act) lub PDSA (Plan-Do-Study-Act): „planuj-działaj-sprawdź-wykonaj” lub „planuj-rób-ucz się-działaj”. Jest to schemat doskonalenia leżący u sedna procesu kaizen i wielu innych metodologii jak na przykład audytu:

Cykl Deminga PDCA- zarządzanie jakością, czyli jak doskonalić i ulepszać 2

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

W. Edwards Deming w latach 50. XX wieku zaproponował analizę i pomiar procesów biznesowych w celu zidentyfikowania źródeł zmian, które powodują, że produkty odbiegają od wymagań klientów. Zalecił, aby procesy biznesowe były umieszczane w ciągłej pętli sprzężenia zwrotnego, aby menedżerowie mogli zidentyfikować i zmienić te części procesu, które wymagają ulepszeń. Jako nauczyciel Deming stworzył (raczej zbyt uproszczony) schemat, aby zilustrować ten ciągły proces, powszechnie znany jako cykl PDCA dla planowania, wykonywania, sprawdzania, działania *:

  • PLANUJ : Projektuj lub koryguj komponenty procesów biznesowych, aby poprawić wyniki
  • ZRÓB : Wdróż plan i zmierz jego wydajność
  • SPRAWDŹ : Oceń pomiary i zgłoś wyniki decydentom
  • DZIAŁAJ : Zdecyduj o zmianach potrzebnych do usprawnienia procesu, jeśli wszystko działa wdróż całościowo

Tłumaczeń jest wiele na przykład ostatni etap często określa się też jako wdróż, ale wystarczy znać ogólną koncepcję, każdego kroku.

Cykl PDCA Deminga można zilustrować następująco:

Cykl Deminga PDCA- zarządzanie jakością, czyli jak doskonalić i ulepszać 3

Deming koncentrował się na procesach produkcji przemysłowej, a poziom ulepszeń, na których oryginalnie się skupiał, były właśnie na poziomie produkcji. 

W nowoczesnej postindustrialnej firmie takie ulepszenia są nadal potrzebne, ale rzeczywiste czynniki wpływające na wydajność często występują na poziomie strategii biznesowej. 

Wdrożenie strategiczne to kolejny proces, ale ma ono stosunkowo długookresowe odmiany, ponieważ duże firmy nie mogą zmieniać się tak szybko, jak małe jednostki biznesowe. 

Jednak strategiczne inicjatywy mogą i powinny być umieszczane w pętli sprzężenia zwrotnego, wraz z pomiarami i planowaniem połączonymi w cyklu PDCA.

To „koło w kole” opisuje związek między zarządzaniem strategicznym a zarządzaniem jednostką biznesową w dużej firmie. Oczywiście istnieje kilka oddzielnych jednostek biznesowych, każda z własnym zestawem wskaźników, celów, zadań i inicjatyw. Ale liczba ta ilustruje pomysł, że działalność biznesowa stanowi część DO całościowego wysiłku strategicznego.

Uwaga: Cykl PDCA został pierwotnie opracowany przez Waltera A, Shewharta, naukowca Bell Laboratories, który był przyjacielem i mentorem Deminga oraz twórcą statystycznej kontroli procesów (SPC) pod koniec lat dwudziestych. Czasami nazywa się to „cyklem Shewharta”. Istnieje również kilka ostatnich odmian tej koncepcji.

Czym jest cykl deminga i zastosowanie cyklu PDCA – a może PDSA plan do study act

Ciągłe doskonalenie z pomocą prac Williama Edwardsa Deminga pozwala wybierać jak najlepsze rozwiązania. Plan Do Check Act zintegrowane w tzw. koło deminga pozwala zaplanować sukces. Stosując zasadę ciągłego doskonalenia poprzez poprawę i monitorowanie całego procesu nastawiasz się na sukces. Więc, czy stosujesz już schemat pdca do rozwiązywania problemów i optymalizując plan działania?

Daj mi znać.

Podsumowanie

Ten czterostopniowy proces obejmuje:

  • zdefiniowanie celów, problemów i potencjalnych rozwiązań,
  • próbne wdrożenie planu,
  • weryfikację i analizę wyników próby,
  • pełne wdrożenie i standaryzację rozwiązania.

Nazywa się to też kartami kontrolnymi Shewarta lub cyklem Deminga.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport