Darmowy test hollanda online- typ osobowości zawodowej (wejdź i zobacz) 6 typów

mapowanie procesów
Co to jest mapowanie procesów biznesowych. Jak modelować w Twojej firmie (mapa bpmn)
13 maja, 2021
samodyscyplina w pracy
Czym jest Samodyscyplina. Od czego zacząć żeby osiągnąć sukces? (nawyk, dyscyplina i samokontrola)
14 maja, 2021

Darmowy test hollanda online- typ osobowości zawodowej (wejdź i zobacz) 6 typów

test hollanda
test hollanda

6 typów zawodowych osobowości wg Hollanda (+Test Hollanda online)

Test Hollanda to teoria osobowości, która koncentruje się na wyborze kariery i zawodu. Grupuje ludzi na podstawie ich przydatności do sześciu różnych kategorii zawodów.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Sześć typów daje akronim RIASEC, dzięki któremu teoria jest również powszechnie znana.

Teoria ta została opracowana przez Johna L. Hollanda w trakcie jego kariery, począwszy od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Typologia zdominowała dziedzinę doradztwa zawodowego i została włączona do większości popularnych ocen stosowanych w tej dziedzinie.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs analiza biznesowe modele

Markery RIASEC z puli pozycji zainteresowań zostały opracowane przez Liao, Armstrong i Rounds (zdjęcie publikacji naukowej poniżej) do użytku w badaniach psychologicznych jako publiczna alternatywa dla zwykłych ocen, które są sprzedawane na rynku.

test predyspozycji zawodowych hollanda online darmowy

Dopasuj swoje zainteresowania do zawodu

Są rzeczy, które lubisz robić, bez względu na branżę lub stanowisko. Kluczem do znalezienia satysfakcjonującej kariery jest dopasowanie podstawowych zainteresowań do zawodów. Na przykład osoba społeczna oszalałaby, siedząc sama w biurze przez cały dzień. 

A jeśli jesteś artystą, prawdopodobnie nienawidziłbyś konieczności przestrzegania zestawu surowych zasad w swojej pracy. Dlatego testy zawodowe mogą być tak pomocne.

Kwestionariusz Preferencji zawodowych

Test Hollanda to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli używanych do testów zawodowych. Holland argumentował, że wybór zawodu jest wyrazem osobowości. W modelu Hollanda istnieje sześć typów osobowości, a większość ludzi pasuje do kilku kategorii:

  • Realistyczny : praktyczne, fizyczne, konkretne, zorientowane na działanie i narzędzia
  • Badawczy : analityczny, intelektualny, naukowy, eksploracyjny, myśliciel
  • Artystyczny : kreatywny, oryginalny, niezależny, chaotyczny, pomysłowy, medialny, graficzny i tekstowy
  • Społeczny : współpracujący, wspierający, pomagający, uzdrawiający / wychowujący, nauczający
  • Przedsiębiorczy : środowisko konkurencyjne, przywództwo, przekonywanie, status
  • Konwencjonalny : zorientowany na szczegóły, organizujący, urzędniczy

Typ realistyczny (R)

Realistyczne zawody często obejmują czynności, które obejmują praktyczne działania i rozwiązania. Często mają do czynienia z pracą fizyczną. Wiele zawodów wymaga pracy na zewnątrz i nie wiąże się z dużą ilością papierkowej roboty lub ścisłej współpracy z innymi.

Typ badawczy (B)

Zawody badawcze często wiążą się z pracą nad pomysłami i wymagają dużej ilości przemyśleń. Zawody te mogą obejmować poszukiwanie faktów i rozwiązywanie problemów psychicznie.

Typ artystyczny (A)

Zawody artystyczne często obejmują pracę z formami, projektami i wzorami. Często wymagają wyrażenia siebie, a pracę można wykonać bez przestrzegania jasnego zestawu reguł.

Typ społeczny (S)

Zawody społeczne często obejmują pracę z ludźmi, komunikowanie się z nimi i ich nauczanie. Zawody te często wiążą się z pomaganiem innym lub służeniem innym.

 Typ przedsiębiorczy (inicjator I)

Zawody przedsiębiorcze często wiążą się z rozpoczynaniem i realizacją projektów. Zawody te mogą obejmować kierowanie ludźmi i podejmowanie wielu decyzji. Czasami wymagają podjęcia ryzyka i często zajmują się biznesem.

Typ konwencjonalny (tradycjonalista T)

Konwencjonalne zawody często wymagają przestrzegania ustalonych procedur i rutynowych czynności. Te zawody mogą obejmować bardziej pracę z danymi i szczegółami niż z pomysłami. Zwykle istnieje wyraźna linia autorytetu do naśladowania.

Tworzenie swojej osobowości

Łatwym sposobem na zapamiętanie kodów Holandii jest angielski akronim RIASEC, czyli pierwsza litera każdego typu osobowości. 

Dr Holland nie powiedział, że osoba jest tylko jednym z tych typów. Wtedy na świecie byłoby tylko sześć typów ludzi. Zamiast tego każda osoba może mieć zainteresowania powiązane ze wszystkimi sześcioma typami. Kiedy oceniasz typy, zaczynając od tych, które najbardziej Cię interesują, do tych, którymi jesteś najmniej zainteresowany, otrzymujesz swój określony kod Hollanda.

Istnieje około 720 możliwych kombinacji, takich jak ISERAC, AIRSEC lub CSERIA. Jednak generalnie do stworzenia użytecznego opisu potrzebne są tylko dwie lub trzy litery, takie jak SC, IRC lub AIC. Taki opis może dotyczyć zarówno osoby, jak i środowiska pracy. 

Teoria Hollanda stwierdza również, że dowolne dwie litery w kodzie mają silniejsze połączenie, gdy znajdują się obok siebie w sześciokącie utworzonym przez słowo RIASEC. 

Zatem realistyczni ludzie i środowiska pracy są ściślej powiązane z ludźmi i środowiskami badawczymi i konwencjonalnymi niż z ludźmi ze środowisk społecznych.

Test Hollanda online za darmo

Jakie rzeczy lubisz robić? Weź udział w bezpłatnym teście umiejętności zawodowych i uzyskaj więcej informacji na temat swoich zainteresowań zawodowych w ciągu zaledwie kilku minut!

Tutaj możesz pobrać test Hollanda:

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:
szkolenie wystąpienia publiczne

Typ osobowości zawodowej

Jeśli chcesz sprawdzić swoje preferencje zawodowe to ten wpis potraktuj jakby doradca zawodowy stał obok i pomagał 🙂

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!