Skrzywienie zawodowe (déformation professionnelle), lub nerdview [przykłady, definicja]

Wnioskowanie bayesowskie
Prawdopodobieństwo całkowite i twierdzenie Bayesa (wzór). Wnioskowanie klasyczne, a wnioskowanie bayesowskie (przykłady, definicja)
21 grudnia, 2022
4 stadia rozwoju poznawczego wg Piageta
Jean Piaget rozwój poznawczy. 4 etapy rozwoju intelektualnego dziecka (stadia rozwoju poznawczego Piageta)
21 grudnia, 2022

Skrzywienie zawodowe (déformation professionnelle), lub nerdview [przykłady, definicja]

Skrzywienie zawodowe
Skrzywienie zawodowe

Co to jest skrzywienie zawodowe definicja

Déformation professionalnelle (czasem w angielskim zwane jako nerdview), zwykle tłumaczone jako skrzywienie zawodowe, jest francuskim terminem odnoszącym się do tendencji do przetwarzania świata oczami zawodowca, a nie z bardziej wyważonej perspektywy.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Utrata bezstronności poglądów na sprawy wchodzące w zakres zainteresowań zawodowych. Posiadanie większej wiedzy na jakiś temat sprawia, że podświadomie uważamy go za bardziej istotny.

Teoria stojąca za tym terminem mówi, że socjalizacja zawodowa może zniekształcać naturalny lub normalny sposób przetwarzania informacji przez jednostkę. Prawdopodobne źródło tego terminu pochodzi od socjologa rosyjsko-amerykańskiego Pitirima Sorokina lub socjologa belgijskiego Daniela Warnotte.

Déformation professionnelle

Kiedy myślisz o tym, co oznacza słowo „wiedza specjalistyczna”, może pojawić się spore zamieszanie. Wszyscy lubimy wierzyć, że mamy obszary specjalizacji. Czasami jednak prowadzi to do przeszacowania naszych możliwości. Nie widzimy naszych ograniczeń i tego, jak mogą wpływać na nasze wyniki.

Podobny, dość bolesny wynik może się zdarzyć, gdy patrzymy na świat tylko przez nasze profesjonalne spojrzenie. Skrzywienie zawodowe i efekt Dunninga-Krugera to błędy poznawcze związane z oceną wiedzy specjalistycznej, których musimy być świadomi i podejmować działania, aby nie przeszkadzały one w naszej pracy.

Ekspertyza to kwestia zawodowej i osobistej dumy. Musimy wykazać się wiedzą, aby odróżnić się od innych osób, które oferują podobne usługi i pracę, które wykonujemy. To wiedza fachowa przynosi wyższe zarobki w porównaniu do osób, którym brakuje takiej wiedzy.

Niestety, są chwile, kiedy wiedza specjalistyczna może również zaciemnić sposób, w jaki postrzegamy świat. Kiedy tak się dzieje, możemy przestać myśleć kreatywnie lub logicznie i obniżamy poziom wydajności. Co gorsza, może to mieć wpływ na doświadczenie użytkownika, produkt i naszych klientów.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Skrzywienie zawodowe to nie to samo co zboczenie zawodowe

Zboczenie zawodowe to nawyk wyniesiony z pracy w konkretnym zawodzie, który został przeniesiony na życie codzienne.

Skrzywienie zawodowe to błąd poznawczy. Powstrzymuje nas przed spojrzeniem na świat tak, jak widzi go większość ludzi.

Więc co to jest? To skłonność do patrzenia na świat oczami własnej profesji. Przestajemy widzieć rzeczy takimi, jakimi są i widzimy je tylko tak, jak patrzyłby na nie projektant.

Nie zawsze jest to zła rzecz, ale może też być bardzo ograniczająca. To znak ostrzegawczy, że zbytnio wyspecjalizowaliśmy się w naszym podejściu. Nie wszystko w życiu wymaga zastosowania „teorii projektu”, a w rzeczywistości są chwile, kiedy „teoria projektu” jest po prostu błędna w świetle faktów.

Są sytuacje, w których lepiej jest przyjąć intuicyjne lub powszechne podejście do pomysłu lub problemu lub zająć się tym problemem z perspektywy innego zawodu.

Co to efekt Dunninga-Krugera?

Skrzywienie zawodowe (déformation professionnelle), lub nerdview [przykłady, definicja] 1

Bardzo obszernie pisałem o nim tutaj: Efekt Dunninga-Krugera pojawia się na drugim końcu skali ekspertyzy. Dzieje się tak, gdy cierpimy na iluzję wiedzy, podczas gdy w rzeczywistości nie jesteśmy w czymś tak dobrze przygotowani. W najgorszej postaci to przekonanie, że jesteśmy dobrzy we wszystkim, ponieważ jesteśmy w czymś dobrzy.

Efekt Dunninga-Krugera

Kiedy ludzie cierpią z powodu tego uprzedzenia – mają tendencję do znacznego przeceniania swoich kompetencji w rzeczach, w których nie są zbyt dobrzy.

Stronniczość może również objawiać się, gdy wysoko wykwalifikowane osoby (lub eksperci, jak ich nazywamy) uważają, że ponieważ mają wiedzę, a zatem zadanie jest dla nich łatwe; każdy ma taką wiedzę i dlatego to samo zadanie powinno być łatwiejsze dla innych niż jest w rzeczywistości.

Jak radzić sobie z tymi uprzedzeniami?

Jeśli zauważysz, że poprzedzasz swoje myśli; „Cóż, teoria mówi…” lub „W projektowaniu dobrze wiadomo, że…” możesz zechcieć cofnąć się o krok i zapytać; „Jak ktoś bez doświadczenia mógłby to zobaczyć?”

Możesz wtedy wpaść w tę samą pułapkę, gdy przechodzisz przez ten proces. Cofnij się o krok i upewnij się, że badasz problem świeżymi oczami.

Trudniej jest dostrzec efekt Dunninga-Krugera podczas codziennych czynności. Musisz umieć zadać sobie pytanie; „Co tak naprawdę wiem o tej sytuacji?” i zobacz, czy przeceniasz swoją zdolność radzenia sobie z wyzwaniem i czy wymaga to więcej wiedzy.

Jeśli zauważysz, że ludzie wokół ciebie nie radzą sobie w twoich oczach; możesz również zapytać „czy postępuję uczciwie?” Czy dana osoba rzeczywiście ma wiedzę specjalistyczną, czy też powinieneś dać jej więcej czasu na jej rozwinięcie?

Podobnie jak w przypadku wszystkich uprzedzeń i błędów poznawczych – samodzielne radzenie sobie z nimi może być niezwykle trudne. To dlatego, że jesteśmy zaprogramowani (naturalnie), aby nie rozpoznawać naszych uprzedzeń. Możesz rozważyć skorzystanie z pomocy coacha, jeśli naprawdę chcesz pozbyć się tych uprzedzeń i stać się bardziej efektywnym.

Ciekawostka historyczna

Skrzywienie zawodowe nie obfituje zbytnio w bogate materiały i badania, ale pisząc ten wpis udało mi się znaleźć ciekawy artykuł z punktu widzenia historycznego.

Napisał go Andreas Whittam Smith współzałożyciel The Independent i był jego pierwszym redaktorem w latach 1986-1994.

Artykuł pochodzi z roku 1997, tutaj jest do niego link independent, i dotyczy déformation professionnelle (skrzywienie zawodowe) na przykładzie Maurice Papon.

Skrzywienie zawodowe (déformation professionnelle), lub nerdview [przykłady, definicja] 2

Był to francuski polityk, w latach 40. XX w., w czasie rządów Vichy sekretarz generalny prefektury w Bordeaux, jeden z najbardziej znanych francuskich kolaborantów współpracujących z nazistami. Był odpowiedzialny za deportacje do obozu koncentracyjnego w Drancy pod Paryżem ponad 1500 Żydów z rejonu Bordeaux.

Fragment tłumaczenia:

Gdybym napisał biografię Maurice’a Papona, który jutro stanie przed sądem w Bordeaux, oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości, zatytułowałbym ją po prostu Urzędnik Służby Cywilnej. Byłoby to studium z zakresu deformacji profesji (skrzywienie zawodowe), wyrażenia, dla którego nie ma dokładnego odpowiednika w języku angielskim. Opisuje sposób, w jaki praca może wypaczać poczucie moralności. Paparazzi, którzy ścigali Dianę, księżną Walii, przejawiali również skrzywienie zawodowe.

Przypomnienie: Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 roku. Pojazd, którym jechała wraz z Dodim Al-Fayedem, uderzył w filar tunelu Alma w Paryżu podczas ucieczki przed paparazzi. Kierowca oraz partner Diany zginęli na miejscu.

Błędy w zachowaniu i podejmowaniu decyzji

Ekspertyza może być niezwykle przydatna w naszej codziennej profesjonalnej pracy; nie powinniśmy jednak nadmiernie polegać na wiedzy specjalistycznej – widzenie świata czasami świeżymi, „nie projektowymi” oczami ma wiele zalet. Może pomóc nam być bardziej kreatywnymi i spojrzeć na naszą pracę z różnych perspektyw.

Ważne jest również, aby nie polegać zbytnio na naszym wyobrażeniu o sobie jako ekspercie.

Nie możemy być ekspertami we wszystkim i nie możemy oczekiwać, że inni zawsze będą czekać, żebyśmy podzielili się naszą wiedzą.

Wiedza o tym, kiedy należy rozróżnić te okoliczności, może uczynić nas lepszymi w tym, co robimy, i ułatwić innym współpracę z nami.

szkolenia dla firm, doradztwo

Zachęcam do podzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniem w komentarzach.

Teraz chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia:

Czego nauczyłeś się z dzisiejszego wpisu?

Co najbardziej Ciebie szokuje w tym jak skrzywienie zawodowe wpływa na nasze życie?

A może masz pytanie dotyczące czegoś z opisanych reguł.

Tak czy inaczej, podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Skrzywienie zawodowe (déformation professionnelle), lub nerdview [przykłady, definicja] 3

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)