Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna

Firma volvo historia 1
Firma volvo historia
29 listopada, 2021
Edison Hollywood (jak powstało) 2
Edison Hollywood (jak powstało)
2 grudnia, 2021

Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna

Doradztwo, szkolenia, coaching -Rafał Szrajnert
Doradztwo, szkolenia, coaching -Rafał Szrajnert
Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna
Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna 3
/

Nowe Obostrzenia W Grudniu. Problem Dla Handlu Na Święta + Tarcza Antyinflacyjna

Z reguły unikam tutaj na kanale tematów politycznych, ale ten jest dosyć ściśle powiązany z biznesem więc czemu nie. Chodzi o handel i obostrzenia. Wczoraj, tj. 29 listopada rząd ogłosił nowe obostrzenia które wchodzą w życie 1 grudnia. Ciekawy cytat znalazłem na onecie:

„zdaniem części ekonomistów nie należy martwić się ich wpływem na gospodarkę, ponieważ i tak mało kto będzie ich zapewne przestrzegać.”

Limity obłożenia dla osób w sklepach rosną z 1 osoby na 10 m kw. do 1 osoby na 15 m kw. To samo dotyczy też siłowni, muzeów. Z kolei kina, teatry, opery, hotele, baseny, restauracje itp. mają zmniejszyć limit obłożenia z 75 proc. do 50 proc. miejsc. Limity mają nie dotyczyć osób zaszczepionych. I tutaj szczerze nie wiem jak to policzyć. Czy osoby które będą stały przy wejściu do sklepu będą się pytać o jakieś zaświadczenie i nie wliczą takich osób? Nie wiem.

Obecnie nowe regulacje maja obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia. Sporo ekspertów potwierdza że raczej nie będzie tu twardego lockdownu z powodu rekordowo wysokiej inflacji jaką mamy obecnie.

Na businessinsider znalazłem ciekawy fragment:

„Lockdowny będą też mniej kosztowne niż wiosną 2020 r. – Wtedy szacowano, że każdy tydzień twardego lockdownu kosztuje gospodarkę ok. 1-2 proc. PKB danego kraju. Dziś to raczej 0,2 proc., najwyżej 0,5 proc. PKB – uważa Kalisz.”

Dlaczego takie, różnice w wynikach? Otóż my jako społeczeństwo nauczyliśmy się już żyć w obecnych warunkach.

I teraz tak z jednej strony obostrzenia, z drugiej inflacja. Oczywiście trochę przez nie ucierpi teraz handel, a obecnie bijemy kolejny rekord inflacyjny. Rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną ale tutaj za bardzo bym się nie spodziewał jakiś mega wielkich ulg. Prześledziłem wszystkie zapiski i na typową polską rodzinę będą to raczej niskie kwoty.

Ciekawie brzmi hasło „oszczędność w administracji publicznej”, ale to też nie będzie duży ratunek dla gospodarki, bo mowa tutaj o… ciekawy fragment:

„Mateusz Morawiecki zapowiedział również oszczędności w administracji publicznej i większą efektywność wydatków publicznych. Zablokowane zostanie tworzenie nowych etatów w administracji.”

To znaczy że na przykład jeśli wystąpią jakieś ubytki kadrowe to nie będą zatrudniane nowe osoby ale zrobi się to na zasadzie etat za etat, czyli z jednego stanowiska przeniesie się na inne.

Natomiast cała koncepcja tarczy antyinflacyjnej nie jest zbyt przemyślana bo w efekcie może przyczynić się do wzrostu inflacji. Ciekawe wytłumaczenie:

Taka „tarcza” ma obniżyć inflację w pierwszym kwartale 2022 r. o nawet 1,5 proc., czyli zamiast szczytu na poziomie ok. 8-9 proc., możemy spodziewać się 7-8 proc. Niestety, będzie to obniżka tylko czasowa. Bo później nastąpi wzrost cen większy, niż przewidywano przed wprowadzeniem „tarczy” – szacują ekonomiści. Dlaczego? Z jednej strony premier chce gasić inflację, a z drugiej ją podsyca. Sam Polski Ład poprzez obniżki podatków oraz dodatkowe programy socjalne będzie oznaczał impuls fiskalny rzędu 21 mld zł – wyliczał jakiś czas temu Narodowy Bank Polski. – Doliczając do tego ok. 4-5 mld zł osłony dla 5,5 mln gospodarstw domowych, otrzymujemy kwotę rzędu ok. 25 mld zł, czyli ok. 1 proc. PKB – wyliczał w rozmowie z money.pl Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Tyle pieniędzy zostanie wrzuconych w gospodarkę, w której brakuje surowców, towarów, komponentów oraz ludzi do pracy. – To jak gaszenie pożaru benzyną – przekonywał.

money.pl


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport