Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna

Jak zostać bogatym
Nauka Jak zostać bogatym (zarabiać duże pieniądze) + przykłady, definicja
14 lutego, 2023
własny biznes
Pomysł na Własny Biznes. Kiedy otworzyć i założyć własną firmę a kiedy NIE? (przykłady, definicja)
14 lutego, 2023

Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna

Rafał Szrajnert - Biznes, psychologia, życie
Rafał Szrajnert - Biznes, psychologia, życie
Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna
Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna 1
/

Nowe Obostrzenia W Grudniu. Problem Dla Handlu Na Święta + Tarcza Antyinflacyjna

Z reguły unikam tutaj na kanale tematów politycznych, ale ten jest dosyć ściśle powiązany z biznesem więc czemu nie. Chodzi o handel i obostrzenia. Wczoraj, tj. 29 listopada rząd ogłosił nowe obostrzenia które wchodzą w życie 1 grudnia. Ciekawy cytat znalazłem na onecie:

„zdaniem części ekonomistów nie należy martwić się ich wpływem na gospodarkę, ponieważ i tak mało kto będzie ich zapewne przestrzegać.”

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Limity obłożenia dla osób w sklepach rosną z 1 osoby na 10 m kw. do 1 osoby na 15 m kw. To samo dotyczy też siłowni, muzeów. Z kolei kina, teatry, opery, hotele, baseny, restauracje itp. mają zmniejszyć limit obłożenia z 75 proc. do 50 proc. miejsc. Limity mają nie dotyczyć osób zaszczepionych. I tutaj szczerze nie wiem jak to policzyć. Czy osoby które będą stały przy wejściu do sklepu będą się pytać o jakieś zaświadczenie i nie wliczą takich osób? Nie wiem.

Obecnie nowe regulacje maja obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia. Sporo ekspertów potwierdza że raczej nie będzie tu twardego lockdownu z powodu rekordowo wysokiej inflacji jaką mamy obecnie.

Na businessinsider znalazłem ciekawy fragment:

„Lockdowny będą też mniej kosztowne niż wiosną 2020 r. – Wtedy szacowano, że każdy tydzień twardego lockdownu kosztuje gospodarkę ok. 1-2 proc. PKB danego kraju. Dziś to raczej 0,2 proc., najwyżej 0,5 proc. PKB – uważa Kalisz.”

Dlaczego takie, różnice w wynikach? Otóż my jako społeczeństwo nauczyliśmy się już żyć w obecnych warunkach.

I teraz tak z jednej strony obostrzenia, z drugiej inflacja. Oczywiście trochę przez nie ucierpi teraz handel, a obecnie bijemy kolejny rekord inflacyjny. Rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną ale tutaj za bardzo bym się nie spodziewał jakiś mega wielkich ulg. Prześledziłem wszystkie zapiski i na typową polską rodzinę będą to raczej niskie kwoty.

Ciekawie brzmi hasło „oszczędność w administracji publicznej”, ale to też nie będzie duży ratunek dla gospodarki, bo mowa tutaj o… ciekawy fragment:

„Mateusz Morawiecki zapowiedział również oszczędności w administracji publicznej i większą efektywność wydatków publicznych. Zablokowane zostanie tworzenie nowych etatów w administracji.”

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

To znaczy że na przykład jeśli wystąpią jakieś ubytki kadrowe to nie będą zatrudniane nowe osoby ale zrobi się to na zasadzie etat za etat, czyli z jednego stanowiska przeniesie się na inne.

Natomiast cała koncepcja tarczy antyinflacyjnej nie jest zbyt przemyślana bo w efekcie może przyczynić się do wzrostu inflacji. Ciekawe wytłumaczenie:

Taka „tarcza” ma obniżyć inflację w pierwszym kwartale 2022 r. o nawet 1,5 proc., czyli zamiast szczytu na poziomie ok. 8-9 proc., możemy spodziewać się 7-8 proc. Niestety, będzie to obniżka tylko czasowa. Bo później nastąpi wzrost cen większy, niż przewidywano przed wprowadzeniem „tarczy” – szacują ekonomiści. Dlaczego? Z jednej strony premier chce gasić inflację, a z drugiej ją podsyca. Sam Polski Ład poprzez obniżki podatków oraz dodatkowe programy socjalne będzie oznaczał impuls fiskalny rzędu 21 mld zł – wyliczał jakiś czas temu Narodowy Bank Polski. – Doliczając do tego ok. 4-5 mld zł osłony dla 5,5 mln gospodarstw domowych, otrzymujemy kwotę rzędu ok. 25 mld zł, czyli ok. 1 proc. PKB – wyliczał w rozmowie z money.pl Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Tyle pieniędzy zostanie wrzuconych w gospodarkę, w której brakuje surowców, towarów, komponentów oraz ludzi do pracy. – To jak gaszenie pożaru benzyną – przekonywał.

money.pl
doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Nowe obostrzenia w grudniu (problem dla handlu na święta) + tarcza antyinflacyjna 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)