Libertarianizm – co to? (przykłady, definicja)

Czy warto zostać fryzjerem
Czy warto zostać fryzjerem, czy fryzjer to dobry zawód?
16 lutego, 2023
Odwrócona psychologia
Odwrócona psychologia (reaktancja) – co to? (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023

Libertarianizm – co to? (przykłady, definicja)

libertarianizm
libertarianizm

Czym zajmuje się libertarianizm?

Libertarianizm stawia wolność osobistą człowieka na pierwszym miejscu. To pogląd polityczny, który określany jest również mianem libertaryzmu i cieszy się bardzo dużą popularnością.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Czym jest libertarianizm? Libertarianizm na czym polega?

Libertarianizm to filozofia polityczna, która koncentruje się na wolności jednostki, prywatnej własności i ograniczaniu władzy państwa. Libertarianie uważają, że jednostki powinny mieć pełną wolność w podejmowaniu decyzji w swoim życiu prywatnym i gospodarczym, a państwo powinno mieć ograniczoną rolę w życiu obywateli.

Podstawowe zasady libertarianizmu to:

  • indywidualizm: jednostka jest najważniejsza i ma prawo do wolności, równości i prywatnej własności;
  • wolność: jednostki powinny mieć swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących swojego życia, pod warunkiem, że nie naruszają praw innych;
  • minimalizacja władzy państwa: państwo powinno mieć ograniczoną rolę w życiu obywateli, jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona wolności jednostek i zabezpieczenie prywatnej własności;
  • rynek: wolny rynek i konkurencja są najlepsze dla gospodarki i przynoszą korzyści wszystkim uczestnikom rynku.

Libertarianizm jest przeciwny wszelkim formom przymusu, w tym opodatkowaniu, obowiązkowej służbie wojskowej, regulacjom rządowym w gospodarce, a także opieki socjalnej i powszechnej służbie zdrowia finansowanej przez państwo. Libertarianizm opowiada się za wolnym rynkiem, prywatnymi inicjatywami i wolnością gospodarczą, co według jego zwolenników prowadzi do większej efektywności gospodarczej i innowacyjności.

Warto jednak zaznaczyć, że w praktyce różne odłamy libertarianizmu mogą mieć różne podejścia do konkretnych kwestii politycznych i gospodarczych.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

William Belsham jako pierwszy wykorzystał pojęcie libertarianizmu na piśmie. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wydarzyło się to w 1789 roku. Później ludzie o lewicowych poglądach wykorzystywali ten termin, żeby określić swoje poglądy polityczne. W listopadzie 1880 roku po raz pierwsze pojawiło się określone komunizmu libertariańskiego. Francuski kongres anarchistyczny przyjął wtedy taki pogląd polityczny.

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku mocno wzrosła popularność tego słowa. Był on również stosowany we Francji, żeby skutecznie obejść prawa anarchistyczne. Celem francuzów było połączenie libertarianizmu z anarchią, jednak nie do końca im się to udało.

Zwolennicy kapitalizmu wolnorynkowego zaczęli się nazywać libertarianami w latach 60 XX wieku. Jay Albert Nock był osobą odpowiedzialną za opracowanie wstępnych założeń doktryny. Jego zdaniem państwo to jeden duży monopol, który pod pretekstem wymierzania kar legalnie dopuszcza się prawdziwych zbrodni. Podatki z kolei to kradzież ciężko zarobionych pieniędzy obywateli.

libertarianizm
libertarianizm

Libertarianizm przykłady

Libertarianizm to filozofia polityczna, która jest popularna w Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach, ale nie ma oficjalnych przedstawicieli w rządzie żadnego kraju.

W Stanach Zjednoczonych istnieją organizacje i partie polityczne, które reprezentują libertarianizm, takie jak Partia Libertariańska, która została założona w 1971 roku i jest trzecią co do wielkości partią polityczną w kraju.

Innym przykładem organizacji libertarianistycznych jest Instytut Cato, który jest niezależną organizacją pozarządową zajmującą się badaniami i promocją wolności jednostki i ograniczonej roli państwa w gospodarce.

W Polsce libertarianizm jest filozofią polityczną reprezentowaną przez organizacje takie jak Wolni Ludzie, Stowarzyszenie Wolność i Przedsiębiorczość oraz think tank Liberté!. W praktyce, jednak, te organizacje nie są reprezentowane w rządzie i mają niewielki wpływ na politykę publiczną.

Propagowanie libertarianizmu

Any Rand mocno przyczyniła się do propagowania tych myśli po wojnie. Any zajmowała się filozofią obiektywistyczną. Inspirowała się przede wszystkim logiką Arystotelesa oraz etyką Nietzschego. Nie chciała jednak łączyć filozofii obiektywistycznej z libertarianizmem. Było to spowodowane jej prawicowymi poglądami, a to negowało niestety w pełni anarchistyczny pogląd na świat, który reprezentowała większość libertarian.

Pierwsza na świecie partia Libertarian powstała w 1971 roku w USA. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że politycy tej partii znaleźli później miejsce w administracji Ronalda Reagana. Nie można jednak powiedzieć, że libertarianie prezentują jedynie poglądy lewicowe. Wiele anarchistycznych organizacji ma nawet lekko prawicowe konserwatywne poglądy. Należy pamiętać, że działa obecnie wiele nurtów libertarianizmu, dlatego ciężko jest określić dokładne miejsce na scenie politycznej.

Libertarianizm jest mocno związany z poglądami prawicowymi, jeżeli weźmiemy pod uwagę klasyczny podział dwuosiowy. W latach pięćdziesiątych XX wieku termin ten był powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych. Należy jednak mieć na uwadze, że dosyć szybko ewoluował w kierunku lewicowym.

Poglądy polityczne libertarianów

Libertarianie coraz częściej zaczęli prezentować poglądy lewicowe. W Stanach Zjednoczonych libertarianizm jednak dalej uznawany jest za pogląd prawicowy, natomiast lewica uznaje liberalizm. W Europie wygląda to trochę inaczej, ponieważ libertarianizm dosyć często kojarzony jest z radykalnym liberalizmem.

Można wyróżnić także poglądy lewicowe libertarianizmu, jednak występują one dosyć rzadko. Dla lewicowych libertarian również ważna jest wolność osobista oraz samoorganizacja. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zminimalizować wpływ rządu na działalność państwa.

Lewicowi libertarianie skupiają się jednak mocno na równym podziale dóbr ekonomicznych. Pojedynczym jednostkom ciężko jest się w takiej sytuacji wybić i wyjść przed szereg.

Większość libertarian neguje jednak całkowicie podział na lewicę i prawicę, mówiąc, że jest to już nieaktualne. Można powiedzieć, że do obecnych poglądów politycznych zupełnie to nie pasuje.

Doktryny libertarianizmu

Minarchizm to główny nurt, który związany jest z doktryną libertarianizmu. Wyznawcy minarchizmu oczekują zmniejszenia roli państwa. Oczywiście potrzebna jest administracja państwowa, żeby mogła chronić obywateli, ale jej udział w życiu społecznym ma być minimalny. Według zwolenników tego poglądu darowizny oraz składki członkowskie powinny całkowicie wystarczyć do utrzymania administracji państwowej. Inną odmianą libertarianizmu jest anarchokapitalizm.

Zwolennicy anarchokapitalizmu chcieliby usunąć wszystkie funkcje, które do tej pory wykonywało państwo. Następnie żądają oni zastąpienia ich dobrowolnymi umowami rynkowymi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tylko zainteresowane jednostki mogą podpisać taką umowę i nikt nie może ich do tego zmusić.

Według ludzi zainteresowanych tym nurtem, takie rozwiązanie będzie nie tylko lepsze dla społeczeństwa, ale również dla pojedynczej jednostki. Murray Rothbard był głównym ideologiem tej bardzo ciekawej doktryny. Jego zdaniem państwa to świetnie zarządzana organizacja przestępcza, która krępuje wolnych ludzi.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Libertarianizm - co to? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)