Libertarianizm

paralelizm
Paralelizm
7 marca, 2022
socjalizm
Socjalizm
8 marca, 2022

Libertarianizm

libertarianizm
libertarianizm

Czym zajmuje się libertarianizm?

Libertarianizm stawia wolność osobistą człowieka na pierwszym miejscu. To pogląd polityczny, który określany jest również mianem libertaryzmu i cieszy się bardzo dużą popularnością.

Czym jest libertarianizm?

William Belsham jako pierwszy wykorzystał pojęcie libertarianizmu na piśmie. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wydarzyło się to w 1789 roku. Później ludzie o lewicowych poglądach wykorzystywali ten termin, żeby określić swoje poglądy polityczne. W listopadzie 1880 roku po raz pierwsze pojawiło się określone komunizmu libertariańskiego. Francuski kongres anarchistyczny przyjął wtedy taki pogląd polityczny.

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku mocno wzrosła popularność tego słowa. Był on również stosowany we Francji, żeby skutecznie obejść prawa anarchistyczne. Celem francuzów było połączenie libertarianizmu z anarchią, jednak nie do końca im się to udało.

Zwolennicy kapitalizmu wolnorynkowego zaczęli się nazywać libertarianami w latach 60 XX wieku. Jay Albert Nock był osobą odpowiedzialną za opracowanie wstępnych założeń doktryny. Jego zdaniem państwo to jeden duży monopol, który pod pretekstem wymierzania kar legalnie dopuszcza się prawdziwych zbrodni. Podatki z kolei to kradzież ciężko zarobionych pieniędzy obywateli.

libertarianizm
libertarianizm

Propagowanie libertarianizmu

Any Rand mocno przyczyniła się do propagowania tych myśli po wojnie. Any zajmowała się filozofią obiektywistyczną. Inspirowała się przede wszystkim logiką Arystotelesa oraz etyką Nietzschego. Nie chciała jednak łączyć filozofii obiektywistycznej z libertarianizmem. Było to spowodowane jej prawicowymi poglądami, a to negowało niestety w pełni anarchistyczny pogląd na świat, który reprezentowała większość libertarian.

Pierwsza na świecie partia Libertarian powstała w 1971 roku w USA. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że politycy tej partii znaleźli później miejsce w administracji Ronalda Reagana. Nie można jednak powiedzieć, że libertarianie prezentują jedynie poglądy lewicowe. Wiele anarchistycznych organizacji ma nawet lekko prawicowe konserwatywne poglądy. Należy pamiętać, że działa obecnie wiele nurtów libertarianizmu, dlatego ciężko jest określić dokładne miejsce na scenie politycznej.

Libertarianizm jest mocno związany z poglądami prawicowymi, jeżeli weźmiemy pod uwagę klasyczny podział dwuosiowy. W latach pięćdziesiątych XX wieku termin ten był powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych. Należy jednak mieć na uwadze, że dosyć szybko ewoluował w kierunku lewicowym.

Poglądy polityczne libertarianów

Libertarianie coraz częściej zaczęli prezentować poglądy lewicowe. W Stanach Zjednoczonych libertarianizm jednak dalej uznawany jest za pogląd prawicowy, natomiast lewica uznaje liberalizm. W Europie wygląda to trochę inaczej, ponieważ libertarianizm dosyć często kojarzony jest z radykalnym liberalizmem.

Można wyróżnić także poglądy lewicowe libertarianizmu, jednak występują one dosyć rzadko. Dla lewicowych libertarian również ważna jest wolność osobista oraz samoorganizacja. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zminimalizować wpływ rządu na działalność państwa.

Lewicowi libertarianie skupiają się jednak mocno na równym podziale dóbr ekonomicznych. Pojedynczym jednostkom ciężko jest się w takiej sytuacji wybić i wyjść przed szereg.

Większość libertarian neguje jednak całkowicie podział na lewicę i prawicę, mówiąc, że jest to już nieaktualne. Można powiedzieć, że do obecnych poglądów politycznych zupełnie to nie pasuje.

Doktryny libertarianizmu

Minarchizm to główny nurt, który związany jest z doktryną libertarianizmu. Wyznawcy minarchizmu oczekują zmniejszenia roli państwa. Oczywiście potrzebna jest administracja państwowa, żeby mogła chronić obywateli, ale jej udział w życiu społecznym ma być minimalny. Według zwolenników tego poglądu darowizny oraz składki członkowskie powinny całkowicie wystarczyć do utrzymania administracji państwowej. Inną odmianą libertarianizmu jest anarchokapitalizm.

Zwolennicy anarchokapitalizmu chcieliby usunąć wszystkie funkcje, które do tej pory wykonywało państwo. Następnie żądają oni zastąpienia ich dobrowolnymi umowami rynkowymi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tylko zainteresowane jednostki mogą podpisać taką umowę i nikt nie może ich do tego zmusić.

Według ludzi zainteresowanych tym nurtem, takie rozwiązanie będzie nie tylko lepsze dla społeczeństwa, ale również dla pojedynczej jednostki. Murray Rothbard był głównym ideologiem tej bardzo ciekawej doktryny. Jego zdaniem państwa to świetnie zarządzana organizacja przestępcza, która krępuje wolnych ludzi.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport