Makiawelizm – co to? (przykłady, definicja)

Globalizacja
Globalizacja – co to? (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023
Pluralizm
Pluralizm w socjologii, w filozofii, polityczny, teoretyczny (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023

Makiawelizm – co to? (przykłady, definicja)

Makiawelizm
Makiawelizm

Makiawelizm

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zmaga się z różnymi problemami natury psychicznej. Powstaje coraz to więcej określeń na różnego rodzaju zaburzenia. Sprzyja temu szybki rozwój świata i wynikający z niego ciągły pośpiech oraz duże ciśnienie ze strony społeczeństwa. Jednym z niepożądanych zaburzeń jest makiawelizm.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Co to znaczy makiawelizm?

Makiawelizm to koncepcja polityczna, która odnosi się do poglądów i praktyk politycznych opisanych przez Niccolò Machiavellego we włoskiej książce „Książę” napisanej w XVI wieku. Według tej koncepcji, polityka powinna być oparta na racjonalnych kalkulacjach i stosowaniu wszelkich dostępnych środków w celu zdobycia i utrzymania władzy.

Makiawelizm zakłada, że cele polityczne, takie jak zdobycie władzy, są ważniejsze niż moralność, a politycy powinni być gotowi stosować manipulacje, oszustwa i przemoc, jeśli jest to konieczne, aby osiągnąć swoje cele. Makiawelizm sugeruje, że politycy powinni wykorzystywać wszelkie dostępne narzędzia, w tym propagandę, szpiegostwo, korupcję i wojnę, aby osiągnąć swoje cele.

Współcześnie, makiawelizm jest często postrzegany jako negatywna koncepcja, ponieważ zakłada ona, że politycy powinni działać wyłącznie w celu zdobycia i utrzymania władzy, bez względu na etykę i moralność. Jednakże, niektórzy badacze uważają, że makiawelizm może mieć pozytywne aspekty, takie jak zdolność do szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji w trudnych sytuacjach politycznych.

Podsumowując, makiawelizm to koncepcja polityczna, która odnosi się do poglądów i praktyk politycznych opisanych przez Niccolò Machiavellego we włoskiej książce „Książę”, a zakłada ona, że polityka powinna być oparta na racjonalnych kalkulacjach i stosowaniu wszelkich dostępnych środków w celu zdobycia i utrzymania władzy.

Czym jest makiawelizm w psychologii?

Makiawelizm to zaburzenie psychiczne wyróżniające się kilkoma niepożądanymi cechami. Zaliczyć do nich można takie cechy jak brak odczuwania uczuć wyższych, traktowanie innych w sposób instrumentalny czy też bardzo chłodne relacje międzyludzkie.

Osoba mająca osobowość makiawelistyczną traktuje ludzi z góry, manipuluje nimi oraz ich poniża w celu osiągnięcia własnych korzyści. Warto więc dowiedzieć się czy możliwe jest rozpoznanie takiej osoby, jak również czy może być ona niebezpieczna dla otoczenia.

Historia makiawelizmu

Samo pojęcie pochodzi od nazwiska Niccolo Machiavelli, czyli włoskiego filozofa żyjącego we Florencji na przełomie XV i XVI wieku.

Makiawelizm
Makiawelizm

Początkowo definicja makiawelizmu zakładała, że miał on się odnosić wyłącznie do sceny politycznej. Według założeń doktryny rządzący państwem mogli dopuszczać się różnego rodzaju okrucieństw oraz kłamstw jeżeli leżało to w interesie państwa. Twórca filozofii, Machiavelli, sądził iż interesy jednostki są dużo ważniejsze od zwracania uwagi na dobro innych ludzi, jednak należy stwarzać takie pozory.

Obecnie wielu polityków i osób zajmujących bardzo wysokie stanowiska w różnych zawodach wykazują cechy makiawelistyczne. Makiawelizm jest jednak zaburzeniem, z którym należy walczyć, mimo że może pomóc w osiągnięciu zawodowego bądź życiowego sukcesu.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Skąd się bierze makiawelizm?

Makiawelizm, czyli koncepcja polityczna, która podkreśla zdobycie i utrzymanie władzy jako najważniejsze cele, bierze swoją nazwę od Niccolò Machiavellego, włoskiego pisarza i polityka z XVI wieku. Machiavelli był autorem książki „Książę”, która stała się znana dzięki swoim kontrowersyjnym poglądom na temat polityki i rządzenia.

W „Księciu” Machiavelli głosił, że politycy powinni działać wyłącznie w celu osiągnięcia i utrzymania władzy, nawet jeśli oznaczałoby to stosowanie brutalnych i bezwzględnych metod. Jego koncepcja polityki opierała się na pragmatyzmie i zasadzie, że cel uświęca środki.

Koncepcja ta była kontrowersyjna w tamtych czasach i nadal jest kontrowersyjna do dziś. Niektórzy uważają, że Machiavelli przedstawił rzeczywistą i pragmatyczną wizję polityki, podczas gdy inni krytykują go za cynizm i brak moralności w polityce.

Mimo to, idee Machiavellego i jego koncepcja makiawelizmu miały duży wpływ na myśl polityczną i filozoficzną, a jego książka „Książę” stała się jednym z najważniejszych dzieł politycznych w historii.

Główne cechy makiawelizmu

Osobowość makiawelistyczną nie jest łatwo rozpoznać, szczególnie na pierwszy rzut oka. Jest jednak kilka głównych cech, jakimi osoba makiawelistyczna się odznacza.

Należy do nich dość mocno zawyżone poczucie własnej wartości, łatwość wypowiadania się oraz urok osobisty, często jednak bardzo powierzchowny. Osoba cierpiąca na tego typu zaburzenie ma bardzo dużą skłonność do kłamstw, dzięki którym jest w stanie manipulować członkami najbliższej rodziny, przyjaciółmi oraz współpracownikami. Makiawelista nie ma poczucia winy, a pojęcie empatii jest mu totalnie nieznane.

Ponadto, osoby tego typu dość łatwo rezygnują z różnych celów, które nie są zresztą długoterminowe. W swoich planach uwzględniają głównie cele materialne, w których osiągnięciu pomaga im manipulacja oraz spryt.

Osoba z osobowością makiawelistyczną jest skupiona tylko na sobie, a los i dobro innych osób jest dla niej jedynie pozornie ważne. Sprytnie ukrywa ona wszystkie swoje wady, zalety natomiast szczególnie uwidacznia. Jednym z ważniejszych cech takiej osoby jest chęć i potrzeba zaistnienia w społeczeństwie, najczęściej poprzez zajęcie jakiejś ważnej i prestiżowej funkcji.

Czy makiawelizm można wyleczyć?

Osobowość makiawelistyczna to zaburzenie, które można leczyć korzystając z usług psychoterapeuty oraz psychologa. Osoby przejawiające tego rodzaju zaburzenia rzadko decydują się na wizytę u specjalisty, szczególnie z własnej, nieprzymuszonej woli.

Zdarza się jednak, że do leczenia przekonuje ich rodzina. Sam proces leczenia polega na psychoterapii, która jest niezwykle trudna i wyczerpująca. Terapie składają się z wielu sesji, na których makiawelista uświadamiany jest o swoich niepożądanych zachowaniach.

Celem terapii jest zastąpienie negatywnych cech osoby leczonej takimi, które są akceptowalne w społeczeństwie. W procesie leczenia osoby z zaburzeniami powinien uczestniczyć doświadczony specjalista, który w odpowiedni sposób będzie w stanie reagować na różnego rodzaju próby oszustw ze strony pacjenta.

Ponadto, z pomocy psychoterapeuty powinny skorzystać także osoby przebywające w bezpośrednim otoczeniu chorego, gdyż przebywanie z osobą chorą przez długi czas może powodować poważne problemy psychiczne.

Jak żyć z makiawelistą?

Życie u boku osoby, która ma osobowość makiawelistyczną nie jest rzeczą prostą. Trudno bowiem przebywać przez dłuższy czas w otoczeniu osoby, które nie ma uczuć wyższych i ma poważne problemy ze zbudowaniem jakiejkolwiek relacji osobistej.

Osoba nastawiona w głównej mierze na własny zysk, nie odczuwająca empatii oraz wywyższająca się ponad innych, nie jest idealnym kandydatem na męża czy żonę.

Niektórzy ludzie wchodzą jednak w takie relacje w nadziei, że uda im się w jakiś sposób pokonać wszelkie przeciwności, jakie staną im na drodze. Niestety, prędzej czy później makiawelista ujawnia swoje niepożądane dla otoczenia cechy, przez co dochodzi do kryzysów i rozwodów.

Ratunkiem dla tego typu związku może być terapia u psychoterapety, który dzięki swojej specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu może spróbować wyleczyć zaburzenia.

Czasami wystarczają jednak niezliczone pokłady cierpliwości u partnera, który dzielnie znosi wszystkie niewytłumaczalne zachowania. Makiawelizm jest więc poważnym zaburzeniem psychicznym, które w znacznym stopniu może utrudnić osobie na niego cierpiącej zbudowanie ogniska domowego.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Makiawelizm - co to? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)