Mikrootoczenie przedsiębiorstwa (otoczenie bliższe), a makrootoczenie

Sharing Economy
Sharing economy w Polsce. Kolejny wymysł? (ekonomia współdzielenia -definicja, przykłady)
25 stycznia, 2023
FMCG
Branża FMCG, fast moving consumer goods (rynek szybkozbywalnych i zarobki)
25 stycznia, 2023

Mikrootoczenie przedsiębiorstwa (otoczenie bliższe), a makrootoczenie

mikrootoczenie przedsiębiorstwa
mikrootoczenie przedsiębiorstwa

Mikrootoczenie i makrootoczenie przedsiębiorstwa

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy prowadzeniu każdego biznesu. Organizacje nigdy nie istnieją ani nie działają w „próżni”. Firma działa w środowisku, które zasadniczo dzieli się na dwie szerokie kategorie. Pierwsza to mikrootoczenie, a druga to makrootoczenie. W tym wpisie omówię co to jest mikrootoczenie przedsiębiorstwa.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Mikro czynniki środowiskowe (Mikrootoczenie bliższe)

Mikrootoczenie odnosi się do otoczenia, które ma bezpośredni kontakt z firmą i od razu wpływa na rutynowe działania biznesowe. Jest to zbiór sił lub czynników, które są bliskie organizacji i mogą wpływać na wyniki, a także na codzienną działalność firmy. Sześć elementów składowych mikrośrodowiska to: Firma, Dostawcy, Pośrednicy Marketingowi, Konkurenci, Społeczeństwo i Klienci.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Więc mikrootoczenie przedsiębiorstwa to:

Firma

Różne grupy w organizacji, takie jak kierownictwo najwyższego szczebla, finanse, operacje, zasoby ludzkie, badania i rozwój (R&D), księgowość itp., muszą być brane pod uwagę przez kierownictwo marketingu i dział strategiczny przy opracowywaniu planów rozwojowych. Menedżerowie marketingu i kierownicy określający strategię muszą ściśle z nimi współpracować, ponieważ pomoże im to w podejmowaniu decyzji z szerszymi strategiami na przyszłość i planami. Gdy zespół marketingowy przejmuje inicjatywę, inne działy, takie jak produkcja, finanse, prawo i zasoby ludzkie, biorą odpowiedzialność za zrozumienie potrzeb klienta, a także tworzenie wartości dla klienta.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Dostawcy

Dostawcy są ważną częścią ogólnej sieci dostarczania wartości dla klientów organizacji. To oni dostarczają dane wejściowe do biznesu, takie jak surowce, części, narzędzia, sprzęt itp. Jakość i niezawodność dostawców są bardzo istotne dla sprawnego funkcjonowania biznesu każdej organizacji. Menedżerowie ds. marketingu muszą mieć kontrolę nad dostępnością dostawców i kosztami. Wszelkie niedobory lub opóźnienia w dostawach, w postaci klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń, mogą spowodować szkody w sprzedaży w krótkim okresie i prowadzić do niezadowolenia klientów w dłuższej perspektywie.

Pośrednicy marketingowi

Pośrednicy marketingowi są również ważnym elementem całej sieci dostarczania wartości firmy. Należą do nich osoby lub firmy, które pomagają firmie w promocji, sprzedaży i dystrybucji jej towarów do odbiorców końcowych. Przykłady obejmują pośredników (agentów lub handlowców), którzy pomagają firmie znaleźć klientów, firmy zajmujące się dystrybucją fizyczną, np magazyny lub firmy transportowe, które pomagają firmie w magazynowaniu i przenoszeniu towarów z miejsca pochodzenia do miejsca docelowego oraz agencje usług marketingowych, takie jak firmy badawcze i reklamowe.

Zawodnicy

Konkurenci to rywale, którzy konkurują z organizacją również na rynku i w zasobach. Zgodnie z koncepcją marketingową, aby odnieść sukces, firma musi dostarczać klientom większą wartość i satysfakcję niż jej konkurenci. Marketerzy muszą nie tylko starać się po prostu dostosować do potrzeb i wymagań klientów docelowych, ale także starać się osiągnąć strategiczną przewagę nad konkurencją poprzez silne pozycjonowanie swoich produktów na rynku.

Ogółu społeczeństwa

Opinia publiczna odnosi się do grupy osób, które są rzeczywiście lub potencjalnie zainteresowane produktem firmy lub mogą mieć wpływ na zdolność organizacji do osiągnięcia jej celu. W środowisku marketingowym firmy identyfikuje się najczęściej siedem typów odbiorców, do których należą finansiści, media, rząd, działania obywatelskie, odbiorcy wewnętrzni, lokalni odbiorcy i opinia publiczna.

Klienci

Najważniejszymi aktorami w mikrośrodowisku firmy są jej klienci. Cała sieć dostarczania wartości ma na celu zaangażowanie klientów docelowych i stworzenie z nimi silnych relacji. Istnieje pięć rodzajów rynków klientów, na które firmy mogą próbować kierować reklamy. Należą do nich rynki konsumenckie, rynki biznesowe, rynki rządowe, rynki odsprzedawców i rynki międzynarodowe.

Makrootoczenie i mikrootoczenie podsumowanie

Podsumowując, sukces każdej kampanii marketingowej jest silnie uzależniony od czynników mikro i makro środowiskowych. Każdy marketingowiec i strateg powinien dogłębnie rozważyć te czynniki przy podejmowaniu decyzji. Uwzględnienie tych czynników może zwiększyć wskaźniki sukcesu kampanii marketingowych dla każdej organizacji, a także zwiększyć reputację marki w dłuższej perspektywie.

Mikrootoczenie przedsiębiorstwa

Jak już widzisz analiza mikrootoczenia jest praktycznie obowiązkowa jeśli chcesz poznać swój sektor i być postrzeganym jako podmiot konkurencyjny. Doskonale opisywał to Porter (polecam mój inny wpis na ten temat pt. 5 sił Portera). Więc na koniec zastanów się w jaki sposób możesz ulepszyć swój proces technologiczny, tak aby nabywca wybrał właśnie Ciebie a nie konkurenta. Jak możesz zbadać swoje otoczenie przedsiębiorstwa?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Mikrootoczenie przedsiębiorstwa (otoczenie bliższe), a makrootoczenie 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co składa się na mikrootoczenie w ekonomii?

Mikrootoczenie w ekonomii obejmuje wszelkie czynniki bezpośrednio wpływające na działanie pojedynczej firmy, konkretnego produktu lub sektora. Składa się z czynników wewnętrznych, takich jak pracownicy, kultura organizacyjna, usługi technologiczne, strategia produktowa, marketing, finansowanie czy wsparcie lokalne, oraz czynników zewnętrznych, takich jak konkurenci, rynek, konsumenci, przepisy, kultura, klimat i otoczenie społeczne.

Co to mikrootoczenie marketingowe?

Mikrootoczenie marketingowe to strategia marketingowa, która polega na skupianiu się i wykorzystaniu wszelkich możliwości w stosunkowo małym obszarze, często określanym jako mała lokalna społeczność. Mikrootoczenie marketingowe skupia się na tworzeniu skutecznych i silnych relacji z lokalnymi klientami poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów, w imieniu danej organizacji. Strategia ta jest szczególnie popularna w sektorach takich jak handel detaliczny, hospicjalizacja i restauracje, które używają strategii, aby zapewnić doskonałą obsługę, budować lojalność, odzwierciedlić wartości swojej marki, a przede wszystkim pokazać swoją obecność i markę lokalnym klientom. Strategia ta może być stosowana w wielu różnych sektorach, a kluczem do jej sukcesu jest wykorzystanie specjalnych dostępnych lokalnych zasobów i pracy nad budowaniem relacji i angażowaniem klientów.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)