Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 -jakie są? (przykłady, lista, definicja)

Jak liczona jest zdolność kredytowa? Jak ją obliczyć? (przykłady, definicja, kalkulator)
17 lutego, 2023
Jak wyznaczyć i obliczyć próg rentowności? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 -jakie są? (przykłady, lista, definicja)

Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030

Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030: W trosce o przyszłość dbamy o teraźniejszość

Świat od zawsze zmieniał się dążąc do rozwoju. Poszczególne epoki wyznaczały sobie cele, które miały służyć ludziom i tworzyć lepsze środowisko dla ich życia.

Również XXI wiek wnosząc dorobek w dziedzinie cyfryzacji i nowych technologii bierze aktywny udział w tym postępie ku lepszemu.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030

25 września 2015 roku w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, głosami 193 państw członkowskich wchodzących w jej skład, jednogłośnie przyjęto Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

Zawiera ona 17 celów zrównoważonego rozwoju, które w 169 zadaniach określają kierunki zmian świata tak, aby stał się on równy i przystępny dla wszystkich ludzi bez względu na wiek, kolor skóry, płeć, przynależność narodową czy wyznawane religie lub poglądy.

Główne obszary, których dotyczą te działania to: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo.

Agenda wychodzi naprzeciw zmianom zachodzącym we współczesnym świecie, zwłaszcza w świetle tego co dotyczy społeczeństw i ich współistnienia we wszystkich szerokościach geograficznych.

Podjęte aspekty mają wyrównywać i poprawiać poziom życia wszystkich ludzi żyjących obecnie, jednocześnie troszcząc się o środowisko naturalne, które ma zapewnić dobrostan przyszłym pokoleniom.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Cele zrównoważonego rozwoju

Obejmują one różne ważne dziedziny i wyzwania, które zostały ujęte w 17 koncepcji:

  • koniec z ubóstwem,
  • pokój, sprawiedliwość i silne instytucje,
  • zero głodu,
  • czysta i dostępna energia,
  • dobra jakość edukacji,
  • równość płci,
  • czysta woda i warunki sanitarne,
  • mniej nierówności,
  • wzrost gospodarczy i godna praca,
  • innowacyjność, przemysł, infrastruktura,
  • zrównoważone miasta i społeczności,
  • odpowiedzialna konsumpcja i produkcja,
  • działania w dziedzinie klimatu,
  • życie pod wodą,
  • życie na lądzie,
  • dobre zdrowie i jakość życia,
  • partnerstwa na rzecz celów.

Wyznaczone cele na całym świecie monitorują odpowiednie instytucje za pomocą wyznaczonych 231 wskaźników. Polska zajmuje obecnie piętnaste miejsce w kwestii realizacji zadań objętych agendą zrównoważonego rozwoju, a instytucją, która to kontroluje jest Główny Urząd Statystyczny.

Zadania zawarte w celach zrównoważonego rozwoju

W centrum wszystkich zadań do zrealizowania w strategii celów zrównoważonego rozwoju stoi człowiek i zaspakajanie jego potrzeb, ale w nierozerwalnym związku ze środowiskiem, w którym żyje, a więc ujęcie jego relacji z innymi ludźmi i planetą, która jest wspólnym domem. Każda opracowana koncepcja wybiega myślą w przyszłość tak, aby mogła zaspokajać również potrzeby przyszłych pokoleń.

Do najważniejszych zadań, przed którymi stoi świat należy zapewnienie wszystkim mieszkańcom naszego globu równych szans i standardu życia. Dotyczy to zarówno dostępu do jedzenia, opieki zdrowotnej, nauki, oświaty, nowych technologii.

Na stan zamożności danych społeczeństw wpływ ma wiele czynników. W dużej mierze zależy to od bogactw naturalnych i energetycznych kraju, od ich prawa, ustroju, historii, obyczajów i kultury.

W ramach zrównoważonego rozwoju należy wdrożyć systemy socjalne, które będą wspierać i chronić grupy najbardziej narażone na biedę, a więc na przykład: osoby starsze, z marginesu społecznego, wykluczone, będące mniejszością, niepełnosprawne tak, aby wszystkim zapewnić równy dostęp do podstawowych zasobów i usług.

Kwestia likwidacji głodu ściśle wiąże się ze środowiskiem naturalnym i położeniem geograficznym kraju, a więc: z rolnictwem, rybołówstwem, z przetwórstwem i produkcją spożywczą, z odpowiednim gospodarowaniem i dystrybucją żywności, związanych z nimi opracowaniem i wdrażaniem nowych technologii dotyczących uprawy roślin i hodowli zwierząt oraz eksploatacji zasobów naturalnych ziemi, wody i lasów tak, aby ingerencja w ekosystem nie powodowała jego zakłóceń i degradacji.

Do powyższych obszarów dotyczących kwestii dobrostanu każdego mieszkańca planety, dołączyć należy dostęp do opieki zdrowotnej i medycznej, czyli także wiedzę z zakresu profilaktyki i dbałości o odpowiednią kondycję i witalność organizmu, a także unikania tego, co prowadzi do chorób i przedwczesnej śmierci, czyli na przykład nałogów i czynników szkodliwych.

Ile celów zrównoważonego rozwoju zostało uzgodnionych przez wszystkie narody świata jako część agendy 2030?

Wszystkie narody świata uzgodniły 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (CZR) jako część Agendy 2030 w 2015 roku. Te cele są następujące:

  1. Wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu.
  2. Zdrowie i dobre samopoczucie.
  3. Edukacja wysokiej jakości.
  4. Równość płci.
  5. Czysta woda i sanitariat.
  6. Czyste energie i energia bezpieczna.
  7. Przemysł, innowacje i infrastruktura.
  8. Praca i wzrost gospodarczy.
  9. Zrównoważone miasta i społeczności.
  10. Zmniejszenie nierówności.
  11. Zrównoważone konsumowanie i produkcja.
  12. Odpowiedzialne spożycie i produkcja.
  13. Działania przeciwko zmianom klimatu.
  14. Ochrona życia podwodnego.
  15. Ochrona życia lądowego.
  16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.
  17. Partnerstwo dla celów.

Celem agendy 2030 jest zrównoważony rozwój społeczny, gospodarczy i środowiskowy na całym świecie do roku 2030. Cele te odzwierciedlają potrzeby społeczne, gospodarcze i ekologiczne ludzkości, a ich wdrożenie wymaga zaangażowania społecznego, sektora prywatnego, rządu i innych instytucji na różnych poziomach.

Kontynuując… cele zrównoważonego rozwoju Agenda 2030

Innym istotnym obszarem, na którym skupia się agenda zrównoważonego rozwoju jest edukacja i szkolnictwo, które muszą być dostępne dla wszystkich, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Do tego zagadnienia włącza się także szeroko rozumiana kultura, zwłaszcza pokojowego współistnienia.

Kształcenie dotyczy również wychowania, które powinno przebiegać w duchu zapobieganie jakimkolwiek przejawom dyskryminacji w stosunku do osób, płci, religii czy grup etnicznych.

Bardzo newralgicznym punktem tego programu jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom Ziemi dostępu do wody, która ma znaczenie nie tylko w kontekście picia, ale również w zakresie higienicznym i sanitarnym.

Dbałość o środowisko naturalne połączone zostało ze źródłami pozyskiwania czystej energii, która ma ogromne znaczenie dla następnego zadania, którym jest rozwój gospodarczy i jego oddziaływanie na zapewnienie godnej pracy wszystkim ludziom.

Idąc w kierunku rozwoju, dużą uwagę poświęca się nowym technologiom, rozwojowi przemysłu, infrastruktury i mieszkalnictwa.

W opracowanych celach zrównoważonego rozwoju wszyscy ludzie mają prawo do wolności i godnego życia. Zapewnienie dobrobytu nie może jednak kolidować ze środowiskiem naturalnym, z którym człowiek jest nierozerwalnie sprzężony. Dlatego również płaszczyzna związana z ekosystemem została ujęta jako kluczowe sfery działania tego projektu.

Do prawidłowej realizacji przedstawionych zadań niezbędne jest zaangażowanie wszystkich instytucji, które pomogą zagwarantować pokój i stabilizację ekonomiczną oraz gospodarczą na świecie. To wszystko jest możliwe w ramach globalnej współpracy i partnerstwa.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 -jakie są? (przykłady, lista, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)