Jak liczona jest zdolność kredytowa? Jak ją obliczyć? (przykłady, definicja, kalkulator)

Operat szacunkowy – co to jest i dlaczego go potrzebujesz? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030 -jakie są? (przykłady, lista, definicja)
17 lutego, 2023

Jak liczona jest zdolność kredytowa? Jak ją obliczyć? (przykłady, definicja, kalkulator)

zdolność kredytowa

Co to jest zdolność kredytowa? Jak sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest wyliczana przez bank dla klienta, który chce zaciągnąć kredyt. Najczęściej osoba zaciąga takie zobowiązanie chcąc kupić mieszkanie. W tym wypadku osoba stara się o otrzymanie kredytu hipotecznego, który sfinansuje zakup nowego mieszkania.

Jak zadbać o swoje finanse?
Jak zadbać o swoje finanse?

Żeby otrzymać kredyt trzeba jednak dopełnić kilku formalności i posiadać wkład własny. Jest to procentowa kwota kredytu, którą kredytobiorca musi pokryć na starcie z własnych oszczędności. Uzbieranie takiej kwoty jest jednak ciężkie dla większości Polaków. W każdym kraju na terenie Europy kredyt jest przyznawany na innych warunkach. Odnosi się to także do wkładu własnego, który jest inaczej naliczany w zależności od danego kraju.

Wysokość wkładu własnego jest zależna od wielu czynników. Istotna jest tutaj sytuacja gospodarcza kraju i wysokość stóp procentowych. Wzięcia atrakcyjnego kredytu hipotecznego, który jest nisko oprocentowany zdecydowanie nie ułatwia także postępująca inflacja. Jeśli jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, to nasza zdolność zostanie wyliczona na podstawie otrzymywanego wynagrodzenia.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Banki zwracają tutaj uwagę na to, czy potencjalny kredytobiorca ma stałe zatrudnienie i umowę o pracę. Jeśli na konto bankowe wpadają regularne wynagrodzenia, to taka osoba będzie lepiej odbierana przez bank. Im więcej będziemy zarabiali, tym prawdopodobnie łatwiej będzie nam otrzymać oczekiwany kredyt. 

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Najważniejszym czynnikiem analizowanym przez bank przy udzielaniu kredytu jest wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Bank sprawdza na koncie klienta, czy otrzymuje on comiesięczne przychody. Jeśli potencjalny kredytobiorca ma inne zobowiązania, to bank weźmie pod uwagę ostateczną kwotę, która zostanie nam po odjęciu obciążeń finansowych. Wybrany bank najprawdopodobniej poprosi nas, by pokazać mu podpisaną umowę z pracodawcą.

Najlepiej odbierana jest umowa o pracę stałą, która jest na długi okres czasu. W przypadku innego rodzaju umowy niektóre banki mogą niechętnie udzielać kredytu hipotecznego lub pożyczki. Jeśli w przyszłości braliśmy już kredyty i regularnie spłacaliśmy raty, to może to oddziaływać na naszą korzyść. Banki pozytywnie odbierają osoby, które regularnie spłacają swoje zobowiązania finansowe. W odwrotnej sytuacji bank może odmówić nam udzielenia kredytu.

Zdecydowanie źle będzie odbierane przez instytucję bankową, gdy będziemy mieli nieuregulowane długi i zobowiązania finansowe. Kolejną kwestia braną pod uwagę przez bank jest to, czy posiadamy rodzinę na utrzymaniu. W sytuacji, gdy otrzymujemy wynagrodzenie i mamy na utrzymaniu dzieci, to ciężej będzie nam spłacać miesięczne raty.

Wówczas każdy bank indywidualnie ocenia ryzyko i bierze pod uwagę wysokość otrzymywanego wynagrodzenia przez potencjalnego kredytobiorcę.

zdolność kredytowa

Co obniża zdolność kredytową?

Zdolność kredytową zdecydowanie obniżają inne zobowiązania finansowe. Jeśli mamy już zaciągnięte pożyczki w innym banku, to będzie to brane pod uwagę przy udzielaniu kolejnego kredytu. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez popularnych chwilówek, czyli pożyczek na krótki okres czasu. Jeśli nie potrafimy oszczędzać i budować niezależności finansowej, to wzięcie poważnego zobowiązania w postaci kredytu powinno być dobrze przemyślane.

Pod uwagę jest brane także przekroczenie limitu na karcie bankomatowej. Instytucja bankowa dokładnie widzi ile transakcji wykonujemy na swojej karcie i czy pojawia się niedopłata na koncie. Możemy tutaj jednak zrezygnować z karty kredytowej i posługiwać się gotówką. Jeśli chcemy dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe, to warto zgłosić się do doświadczonego doradcy kredytowego.

Wielu z takich doradców oferuje pierwszą wizytę za darmo lub doradza w zamian za otrzymaną prowizję od konkretnego banku. Nie mając odpowiedniej wiedzy możemy skorzystać z takiej opcji, by uniknąć licznych formalności podczas poszukiwania najlepiej oprocentowanego kredytu. 

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Co sprawdza bank przy kredycie?

Banki nie opierają swojej decyzji odnośnie udzielenia kredytu hipotecznego jedynie na podstawie otrzymywanego wynagrodzenia. Instytucja bierze tutaj pod uwagę kilka czynników, które składają się na ostateczną decyzję. Jednym z czynników jest wiek osoby, która chce otrzymać kredyt na mieszkanie. Jeśli osoba jest młoda i wykształcona, to bank będzie ją lepiej oceniał przy podjęciu decyzji. Istotny jest także wkład własny, który już dana osoba zebrała na kupno mieszkania.

Im większy będzie zaoszczędzony kapitał, tym lepiej to będzie wyglądało w oczach banku. Osoby, które zaciągały już kredyt w przeszłości mogą pokazać, że regularnie spłacały zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Utwierdzi to bank w tym, że potrafimy wywiązywać się z zaciągniętych pożyczek i jesteśmy godni zaufania.

Jak wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny?

Jeśli nie wiemy jak liczona jest zdolność kredytowa, to należy wybrać się do doradcy finansowego. W Polsce działa kilkuset licencjonowanych doradców finansowych, którzy są wpisani na listę Komisji Nadzoru Finansowego. Specjalista od finansów przeanalizuje aktualną ofertę banków i zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla nas.

Każda osoba ma inne potrzeby i problemy, które wymagają indywidualnego podejścia. Doradca finansowy weźmie pod uwagę aktualne możliwości zarobkowe danej osoby. Większość osób zaciągających kredyty hipotecznego często nie czyta dokładnie umów i podpisuje niekorzystne warunki. Doradca przeanalizuje dokładnie umowę z bankiem i pomoże uniknąć niekorzystnych zobowiązań na długie lata.

Czy bank widzi inne kredyty?

Instytucje bankowe mają wgląd w historię kredytową osób, które chcą zaciągnąć u nich zobowiązanie. Umożliwia im to Biuro Informacji Kredytowej, które zbiera informacje o kredytobiorcach. Bank może upewnić się, że dana osoba nie spłaca aktualnie innego zobowiązania. Jeśli ktoś jest zadłużony, to taka informacja z pewnością dotrze do danego banku rozważającego udzielenie nam kredytu.

Warto tutaj wspomnieć, że w Biurze Informacji kredytowej znajdują się także osoby, które zaciągały w przeszłości mniejsze pożyczki. Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, to w pierwszej kolejności należy uregulować wszystkie długi. W ten sposób będziemy mogli rozpocząć załatwianie formalności o zaciągnięcie kolejnego zobowiązania.

Co to jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć?

Zdolność kredytowa to pojęcie związane z oceną ryzyka kredytowego klienta przez instytucje finansowe. Oznacza ona zdolność klienta do spłacenia zaciągniętego kredytu lub pożyczki wraz z odsetkami w określonym terminie. Banki i inne instytucje finansowe wykorzystują zdolność kredytową, aby ocenić, czy dany klient jest w stanie spłacić pożyczkę lub kredyt, który chce zaciągnąć.

Obliczenie zdolności kredytowej zależy od kilku czynników, w tym m.in. od wysokości dochodów, zobowiązań finansowych, stażu pracy czy posiadanych nieruchomości. Banki wykorzystują różne modele oceny ryzyka kredytowego, w zależności od rodzaju kredytu, wielkości kwoty oraz innych czynników.

Ogólnie rzecz biorąc, obliczenie zdolności kredytowej opiera się na analizie stosunku miesięcznych dochodów do miesięcznych wydatków oraz obciążenia kredytowego klienta. Im wyższe dochody, tym większą kwotę kredytu lub pożyczki można zaciągnąć, przy czym w przypadku większej liczby zobowiązań finansowych, kwota kredytu może zostać zmniejszona.

W praktyce, banki lub instytucje finansowe dokonują analizy zdolności kredytowej klienta na podstawie dokumentów, takich jak: deklaracje podatkowe, wyciągi z konta bankowego, umowy o pracę, umowy najmu, umowy o kredyt lub pożyczkę, a także innych dokumentów, które mogą pomóc w określeniu sytuacji finansowej klienta.

Kalkulator zdolności kredytowej

Istnieje wiele kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych online, które pozwalają oszacować maksymalną kwotę kredytu, którą można uzyskać na podstawie przychodów, zobowiązań finansowych i innych czynników. Warto jednak pamiętać, że wynik uzyskany za pomocą takiego kalkulatora jest jedynie szacunkiem i nie zastępuje dokładnej analizy przeprowadzanej przez bank lub inną instytucję finansową.

Aby skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, należy najczęściej podać kilka informacji, takich jak:

  • wysokość miesięcznego dochodu netto (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej itp.)
  • miesięczne wydatki na życie (np. rachunki za media, czynsz, żywność, transport, opłaty za ubezpieczenia)
  • wysokość innych zobowiązań finansowych (np. kredyty, pożyczki, limit karty kredytowej)
  • rodzaj kredytu (np. hipoteczny, samochodowy, konsolidacyjny)
  • czas spłaty kredytu (np. 10, 20, 30 lat)

Po podaniu tych informacji, kalkulator dokonuje obliczeń i wyświetla maksymalną kwotę kredytu, którą można uzyskać. Warto jednak pamiętać, że wiele czynników może wpłynąć na wynik, dlatego też wynik ten powinien być traktowany jedynie jako orientacyjny.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Jak liczona jest zdolność kredytowa? Jak ją obliczyć? (przykłady, definicja, kalkulator) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)