Biała lista VAT – czym jest wykaz podatników? Jak sprawdzić? (przykłady, definicja)

ESG -czym jest i jak wpływa na zarządzanie firmą i jej wyniki? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Outsourcing -czym jest i na czym polega? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Biała lista VAT – czym jest wykaz podatników? Jak sprawdzić? (przykłady, definicja)

Biała lista VAT

Co to jest biała lista VAT?

Biała lista VAT to elektroniczna i bezpłatna baza podatników VAT, prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ma za zadanie ułatwić sprawdzanie statusu i danych kontrahentów w zakresie podatku VAT. Zawiera m.in. numer rachunku bankowego, datę rejestracji i wykreślenia z rejestru VAT oraz informację o zaległościach podatkowych.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Biała lista VAT – co warto o niej wiedzieć?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jak ważna jest znajomość prawa.

Często jednak przepisy zmieniają się tak dynamiczne, że ciężko jest za nimi nadążyć. Jedną z większych ostatnimi laty zmian było wprowadzenie w 2019 roku białej listy VAT.

Czym jest taka lista i z jakiego powodu jest ona ważna dla wszystkich przedsiębiorców?

Kiedy i jak powinno się jej używać?

Warto dowiedzieć się tych wszystkich najważniejszych informacji, ponieważ biała lista VAT może uchronić przed naprawdę dużymi nieprzyjemnościami i pozwoli sprawniej oraz efektywniej prowadzić biznes.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Co to jest biała lista podatników VAT?

Rzecz jasna, zanim przejdzie się do bardziej szczegółowych spraw, na samym początku dowiedzieć się trzeba tego, czym w ogóle taka biała lista jest. Jak to więc wygląda w szczegółach i co należy się w tym zakresie dowiedzieć?

Czym zatem jest biała lista VAT? Jest to po prostu wykaz podmiotów gospodarczych, które zarejestrowane są w Polsce jako podatnicy VAT.

Celem tej listy jest umożliwienie przedsiębiorcom sprawdzenie wiarygodności danego kontrahenta.

Jak można to zrobić? Przed zawarciem transakcji z daną firmą, każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do tego, aby sprawdzić, czy znajduje się ona na białej liście.

Jeśli wystawia się fakturę, numer konta na niej zawarty musi być obecny na białej liście. Gwarantuje to bezpieczeństwo transakcji.

Jak więc widać, tego rodzaju biała lista jest po prostu wykazem i bazą danych, która zawiera informacje o czynnych podatnikach VAT.

Dodatkowo pozwala sprawdzić poprawność numeru konta bankowego, na które ma się wysłać rozliczenie, a także można upewnić się, z jakiego powodu kontrahentowi odmówiono zarejestrowania, dlaczego został on wykreślony z listy czy też, czy został on na nią przywrócony.

Jakie dane obecne są na białej liście?

Skoro już wiadomo, czym jest biała lista i do czego pokrótce może być wykorzystywana, warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie dane można na niej znaleźć.

Podstawową informacją jest oczywiście pełna nazwa danej firmy lub też imię i nazwisko konkretnego przedsiębiorcy.

Co więcej, biała lista zawiera również takie dane, jak:

  • numer VAT,
  • numer REGON, jeśli został nadany,
  • numer KRS, a także
  • adres siedziby przedsiębiorstwa.

Co więcej, na białej liście znajdują się także dane osób uprawionych do reprezentowania firmy, w tym ich numery identyfikacji podatkowej.

Na koniec warto wyróżnić spośród ważnych informacji także datę rejestracji, odmówienia rejestracji lub też przywrócenia.

Oczywiście jak można się domyślić, niezwykle ważną informacją zwartą na białej liście jest status danej firmy.

Najbardziej pożądaną informacją jest status aktywny, czyli umożliwiający prowadzenie interesów z daną firmą. Podmioty mogą mieć również status informujący o przywróceniu lub też wykreśleniu z rejestru.

Jak działa biała lista VAT?

Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć w zakresie białej listy VAT, jest informacja o sposobie jej działania. Jak taki rejestr działa i jak można z niego korzystać?

Biała lista to po prostu baza danych, która dostępna jest w internecie.

Prowadzona jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a dostęp do niej jest bezpłatny. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zawarte na białej liście informacje są aktualne.

Jak się okazuje, nie trzeba się o to martwić, ponieważ lista jest aktualizowana raz dziennie, bez względu na dzień tygodnia.

Nie ma więc ryzyka, że np. w weekend dojdzie do jakiejś zmiany, która widoczna będzie dopiero w poniedziałek.

Co bardzo ważne, tak częstej aktualizacji podlega również zawarty w rejestrze danej firmy numer bankowy.

Jeśli więc w dniu otrzymania faktury zweryfikuje się poprawność numeru bankowego i biała lista wyświetli informację potwierdzającą jego wiarygodność, można bez przeszkód tego dnia wykonać przelew.

Dlaczego korzystanie z białej listy jest tak ważne?

O czym należy dowiedzieć się na sam koniec?

Rzecz jasna kluczową sprawą jest to, z jakiego powodu powinno się w ogóle korzystać z białej listy VAT.

Czy jest to obowiązkowe i wymagane podczas prowadzenia działalności?

Biała lista jest obowiązkowym rejestrem w sytuacji, gdy wysyła się kontrahentowi biznesowemu kwotę wyższą niż 15 tysięcy złotych.

Z jakiego powodu jest ona tak istotna? W sytuacji, gdy dokona się takiego przelewu bez zweryfikowania firmy na białej liście, nie będzie się miało możliwości prawnej do zaliczenia kwoty wysłanego przelewu do kosztów uzyskania przychodu.

Co więcej, ponosi się w takiej sytuacji ryzyko, jeśli kontrahent nie zapłaci należnego VAT-u od transakcji. W takiej sytuacji odpowiedzialność jest solidarna z kontrahentem.

Co jednak w sytuacji, gdy faktycznie doszło do niedopatrzenia i zrealizowało się taki przelew bez weryfikacji firmy na białej liście?

Czy oznacza to, że nie można już nic z tym zrobić? Jak się okazuje, istnieje pewne zabezpieczenie na wypadek takiego niedopatrzenia.

W takiej sytuacji należy w ciągu 7 dni od dnia przelewu poinformować o danej sytuacji naczelnika odpowiedniego dla siebie urzędu skarbowego. Spowoduje to zdjęcie z prowadzonej firmy sankcji.

Jak sprawdzić kontrahenta na białej liście VAT?

Aby sprawdzić kontrahenta na białej liście VAT, możesz skorzystać z wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Finansów lub na portalu JPKinfo. Wystarczy wpisać NIP, REGON lub nazwę kontrahenta i wybrać datę transakcji. Otrzymasz informację o statusie podatnika VAT, numerach rachunków bankowych i danych adresowych kontrahenta. Możesz też pobrać potwierdzenie wyszukiwania w formacie PDF lub XML.

Kiedy trzeba płacić na konto z białej listy?

Zgodnie z przepisami o białej liście podatników VAT, płatności między przedsiębiorcami o wartości 15.000 zł lub więcej powinny być dokonywane na rachunek płatniczy znajdujący się w wykazie podatników VAT. Jednak istnieją pewne wyjątki i warunki, które mogą wpływać na obowiązek płacenia na konto z białej listy.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o tych wyjątkach i warunkach?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Biała lista VAT - czym jest wykaz podatników? Jak sprawdzić? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)