Outsourcing -czym jest i na czym polega?

MBA -czym są studia Master of Business Administration
21 czerwca, 2022
Deflacja (ekonomia) -co to jest i czym się różni od inflacji?
22 czerwca, 2022

Outsourcing -czym jest i na czym polega?

outsourcing

Czym jest outsourcing?

Outsourcing to przekazanie określonych zadań lub funkcji zewnętrznej firmie. Pojęcie pochodzi z angielskiego outside-resource-using i oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł.

Poniżej przeczytasz, czym dokładnie jest outsourcing i jakie płyną z niego korzyści. Dowiesz się także, czy przekazaniem pewnych kompetencji poza firmę wiążą się jakieś zagrożenia.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Korzyści płynące z outsourcingu

Najczęściej z delegowania zadań poza firmę korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą zredukować koszty prowadzenia działalności. Jeśli ich profesja nie wymaga zatrudnienia osoby zajmującej się księgowością i kadrami na cały etat, zlecają te zadania zewnętrznym podmiotom.

Z outsourcingu korzystają też duże firmy, bo tańszym rozwiązaniem jest dla nich współpraca z firmą zatrudniającą specjalistów (np. od księgowości, czy IT), niż znalezienie takich i zatrudnienie za dobre pieniądze u siebie.

Koszty zatrudnienia, szkoleń podnoszących kompetencje i infrastruktury biurowej są często wyższe niż oddanie pewnych funkcji specjalistycznej firmie.

Dzięki outsourcingowi zadań, które nie są specjalnością w firmie, może się ona skupić na specjalizacji wewnętrznej. W praktyce oznacza to, że dzięki temu, że restaurator zleci prowadzenie księgowości, albo zaopatrzenie komuś z zewnątrz, sam może zająć się gotowaniem.

W dużych firmach analogia wygląda dość podobnie. Duże przedsiębiorstwa inwestują środki i czas w rozwój technologii, oddając kwestie zatrudnienia albo płac w zaufane ręce.

Dzięki dostępowi do specjalistów i ich wiedzy, jakość usług podlegających delegowaniu może wzrosnąć. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca staje się bardziej wiarygodny, a prestiż marki, którą buduje, rośnie – także dzięki partnerstwu w ramach outsourcingu.

Zagrożenia wynikające z outsourcingu

Jeśli przedsiębiorca zacznie kierować się jedynie chęcią zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności, może stracić to, co najważniejsze, a więc jakość. Szukanie oszczędności to naturalny proces w każdej firmie, jednak celem każdego właściciela winno być znalezienie balansu między tym, co tanie i opłacalne, a tym, co dobre i wartościowe dla jego firmy.

Outsourcing to forma delegowania zadań, ale nie przerzucanie odpowiedzialności. Doskonale odzwierciedla to przykład postępowań przed urzędem skarbowym. Mimo tego, że podatnik zlecił prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie, sam odpowiada przed urzędem. Swoich praw względem firmy prowadzącej księgowość może dochodzić na drodze cywilnej w formie odszkodowania.

Powierzanie wrażliwych danych przedsiębiorstwa wiąże się ze sporym ryzykiem. Jeśli w grę wchodzi tajemnica przedsiębiorstwa, należy bardzo szczegółowo sprawdzić dostawcę usług przed podpisaniem umowy.

Co najczęściej jest przedmiotem outsourcingu?

W niedużych firmach najczęściej delegowane są sprawy związane z księgowością i obsługą pracowników (urlopy, zasiłki, pensje).

W dużych przedsiębiorstwach umowy outsourcingowe dotyczą często księgowości, usług IT oraz audytów. Wiele firm wyprowadza także na zewnątrz kwestie HR i szkoleń.

Outsourcing można podzielić na pełny – wtedy wszystkie zadania działu personalnego przejmuje podmiot zewnętrzny i selektywny.

W tym drugim wypadku przedsiębiorca może korzystać z zewnętrznych firm szkoleniowych albo agencji zatrudnienia. Pozostałe sprawy kadrowe pozostają zaś wewnątrz firmy.

W outsourcingu wydziela się trzy obszary, których może on dotyczyć:

  1. procesy biznesowe – finanse, IT, zatrudnienie
  2. procesy wiedzy – badania, analiza rynku
  3. centrum usług wspólnych – wyspecjalizowana firma świadczy usługi na rzecz grupy kapitałowej lub konsorcjum firm

Jak wybrać firmę outsourcingową?

W outsourcingu powierza się obcemu podmiotowi (wyjątkiem jest stworzenie spółki córki na rzecz outsourcingu) dane swojej firmy.

Zwykle dotyczą wrażliwych sfer, takich jak płace lub dane pracowników. Wybierając dostawcę, który będzie świadczył te usługi, nie można kierować się jedynie niską ceną.

Trzeba brać pod uwagę referencję i czas obecności na rynku. Warto korzystać ze sprawdzonych przez innych podmiotów. To będzie podstawa do zbudowania wzajemnego zaufania.

Przed podpisaniem umowy, należy poprosić o przedstawienie informacji na temat kompetencji pracowników (np. certyfikatów), a także sumy ubezpieczenia OC, które wykupiło przedsiębiorstwo.

Wybieranie partnera w outsourcingu to proces, który może trwać kilka tygodni, ale jest to naturalne i podyktowane troską o sprawy własnej firmy.

Umowy w outsourcingu

Umowy z partnerami outsourcingowymi nie są sklasyfikowane w Kodeksie Cywilnym. Noszą cechy umów o dzieło lub umów zlecenie, a nawet leasingowych, ale są bardziej rozbudowane. Przede wszystkim cechuje je długotrwały charakter relacji.

W takiej umowie należy szczegółowo określić, co jest jej przedmiotem i w jakich ramach czasowych obowiązuje. Umowa musi zawierać również klauzulę poufności zabezpieczającą interesy firmy.

W umowie nie można też pominąć takich kwestii, jak kary umowne i sposoby rozstrzygania sporów.

Outsourcing pracowników

W wielu firmach, zwłaszcza wtedy, gdy liczba potrzebnych pracowników uzależniona jest od czynników zewnętrznych, korzysta się z outsourcingu pracowniczego.

To forma zatrudnienia, w której przedsiębiorca nie podpisuje umowy z pracownikami, ale agencją ich zatrudniającą.

Pracownicy outsourcingowi, inaczej nazywani są tymczasowymi i świadczą usługi dla przedsiębiorstwa wtedy, gdy konieczna jest większa obsada.

Z takiej formy zatrudnienia korzystają fabryki, w których produkcja zależy do liczby dostarczanych komponentów albo zamówień z zewnątrz.

Zdarza się również, że duże sieci handlowe zatrudniają pracowników z zewnątrz w okresie wzmożonego ruchu klientów, np. podczas wyprzedaży albo przed świętami.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych jest dla przedsiębiorcy tańsze, ale nie pozostaje bez wad. Pracownicy tymczasowi zwykle nie wiążą się z misją firmy, co może mieć odzwierciedlenie w jakości ich pracy.

Zwykle wykonują najprostsze zadania, choć zdarza się, że po okresie pracy w agencji są zatrudniani na stałe bezpośrednio u pracodawcy.

Podsumowanie

O outsourcingu mówi się, że to nowoczesna forma zarządzania. Cechuje go elastyczność, bo zewnętrzny podmiot łatwo dopasowuje się do struktur firmy. Pozwala skoncentrować się na celach i podnosić kompetencje w wybranych obszarach.

Ryzyko, które się z nim wiąże, można zminimalizować, znajdując najbardziej odpowiedniego partnera, więc wydaje się, że to przyszłościowe rozwiązanie dla wielu firm.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Outsourcing -czym jest i na czym polega? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport