Zmęczenie psychiczne – Jak sobie radzić?

Zarządzanie finansami swoimi i przedsiębiorstwa (3 sposoby)
9 sierpnia, 2022
Jak robić marketing popytu? (1 słuszna metoda)
12 sierpnia, 2022

Zmęczenie psychiczne – Jak sobie radzić?

Zmęczenie psychiczne

Jak objawia się zmęczenie psychiczne?

Przyczyny zmęczenia psychicznego są zróżnicowane i mogą dotknąć każdego. Mając natłok obowiązków często nie wyrabiamy się z listą zadań, które chcemy wykonać.

Niektóre osoby próbują osiągnąć sukces nie zważając na cenę, którą poniosą tak ciężkiej pracy. Problemy lubią się też nawarstwiać. Jeśli nie będziemy radzić sobie ze stresem spowodowanym pracą, być może przerzucimy to na swoją rodzinę.

Problemy w rodzinne nawarstwiają stres, który jest przyczyną licznych chorób. Badania wskazują na powiązanie stresu z niektórymi typami nowotworów.

Zmęczenie psychiczne powinno być dla nas wyraźnym sygnałem do tego, by zacząć zwracać uwagę na przyczynę problemu. Niekiedy nie warto brnąć kosztem swojego zdrowia w sytuacje, które tylko z pozoru mogą wydawać się bez wyjścia.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik jak można zarabiać więcej w internecie (działa dla usług i ecommerce!)
Wpisz poniżej swoje dane:

Co to jest zmęczenie psychiczne?

Zmęczenie psychiczne to stan, gdy nasze samopoczucie gwałtownie spada. Mózg staje się mniej skoncentrowany i czujemy się rozdrażnieni. Przestajemy czerpać przyjemność z rzeczy, które dotychczas nas cieszyły i powodowały poprawą humoru.

W niektórych przypadkach zmęczenie psychiczne doprowadza do chorób, które wymagają pomocy specjalisty. Przykładem są choroby psychiczne, które są spowodowane stresem, problemami rodzinnymi i przepracowaniem.

Najczęstszym objawem zmęczenia psychicznego jest bezsenność. Stres i ciągłe uczucie niepokoju nie pozwoli nam normalnie zasypiać. Godzinami będziemy wiercić się w łóżku i martwić nierozwiązanymi problemami. 

Zmęczenie psychiczne
https://fitaktiv.pl/

Jak się odbudować psychicznie?

Odbudowanie psychiki to czasochłonny proces, gdzie będziemy musieli zmienić swój styl życia. W pierwszej kolejności będziemy musieli ustalić, gdzie znajduje się źródło problemu. Niekiedy źródłem stresu i ciągłego napięcia będzie praca. Współcześnie ludzie kładą olbrzymi nacisk na rozwój kariery zawodowej i zarabianie większej ilości pieniędzy.

Niestety pogoń za karierą i pieniądzem niekiedy nie kończy się dobrze. Człowiek potrzebuje odpowiedniej regeneracji, czasu dla rodziny i przyjemności. Skupienie się na jednym aspekcie w życiu ograniczy nas mocno i wywołuje frustrację. Jeśli zatem znajdziemy przyczynę zmęczenia psychicznego w niewłaściwej pracy, to warto podjąć odważną decyzję o jej zmianie.

Myśląc o zdrowiu psychicznym nie zawsze powinniśmy kierować się w życiu jedynie pieniędzmi. Możemy rozważyć zatrudnienie się w innej branży, gdzie będziemy mieli więcej swobody.

Zarobimy trochę mnie pieniędzy, ale znajdziemy więcej czasu dla rodziny lub na swoje pasje. Zmęczenie psychiczne często jest spowodowane nadmiernym tłokiem, który jest charakterystyczny dla większych aglomeracji. Żyjąc w dużym mieście będziemy skazani na ciągłą obecność innych ludzi, kroki i nieustające dźwięki.

Szczególnie źle będą to znosić osoby, które mają naturę introwertyka. Spokojniejsze osoby potrzebują niekiedy zregenerować się i odpocząć psychicznie tam, gdzie jest cisza. W takiej sytuacji świetnym pomysłem będzie spędzenia czasu na łonie natury. Przyroda jest najlepszym miejscem, gdzie odpoczniemy psychicznie i uspokoimy swoje myśli.

Czując zmęczenie możemy wybrać się na wypad w góry, spacer po lesie lub wyjazd na ryby. Jeśli nad budżet będzie pozwalał, to możemy wybrać się za miasto do wynajętej chatki w lesie. Niekiedy krótki weekend pozwoli nam całkowicie zregenerować umysł i wrócić do codziennych obowiązków z nową energią.

Zmęczeni i zdenerwowani ludzie często zapominają o tym, jak ważne jest odpowiednie oddychanie. Kontrola swojego oddechu pozwala nam lepiej dotlenić umysł i poprawić samopoczucie. Żyjąc w mieście możemy zapisać się na jogę, gdzie oprócz ćwiczyć duży nacisk kładzie się na oddech. Instruktor uczy odpowiedniej techniki oddychania, która uspokaja nasz mózg.

Z czasem będziemy mogli zacząć uprawiać jogę samemu w domu. Joga nie jest skomplikowana i każdy może zacząć ją trenować. Dla większego efektu jogę i medytację w domu możemy wykonywać przy akompaniamencie spokojnej muzyki. Elementy muzykoterapii odgrywają istotną rolę przy wyciszeniu.

Niektóre dźwięki działają kojąco na umysł i ułatwiają zasypianie. Jeśli zmęczenie psychiczne uniemożliwi nam spokojny sen, to możemy puścić sobie dźwięki padającego deszczu, wiejącego wiatru lub fal odbijających się od brzegu.

Jak wspomóc swoją psychikę?

Osoby czujące wypalenie zdecydowanie powinny wprowadzić do swojego życia sport. Aktywność ruchowa pomaga nie tylko schudnąć, ale i odbudować pewność siebie i wpłynąć na dobre samopoczucie. Podczas uprawiania sportu do mózgu dostają się endorfiny, które traktuje się jak hormon szczęścia. Dostaniemy dużej dawki energii do walki z problemami, poczujemy się mocniejsi i znikną złe emocje. Zdecydowanie lepiej zacznie pracować układ nerwowy i mózg.

Regularny wysiłek sportowy poprawia koncentrację i dotlenienie mózgu. Ciało stanie się lekkie, sprawniejsze i mocniejsze. W zależności od ćwiczeń mięśnie staną się silne i lepiej wyrzeźbione. Osoby trenujące z czasem zobaczą liczne korzyści, które będą wynikać z aktywnego stylu życia. Efekty nie pojawią się od razu, ale już po kilku tygodniach będziemy mogli dostrzec pierwsze zmiany przed lustrem w domu. Dobrym wyborem jest siłownia, gdzie nie tylko będziemy mogli biegać na bieżni, ćwiczyć na przyrządach i budować mięśnie. Siłownia to miejsce, gdzie poznamy wielu ciekawych ludzi.

Wystarczy jedynie otworzyć się na innych, którzy z pewnością nam chętnie pomogą na starcie. Mając problemy często zamykamy się w sobie. Z reguły nie jest to właściwy kierunek i warto szukać wsparcia u innych ludzi. Dzieląc się swoimi problemami otrzymamy często wsparcie i inne spojrzenie na niektóre kwestie. Siłownia to zdecydowanie miejsce, gdzie każdego dnia będziemy trafiali na innych ludzi, którzy z czasem się staną przyjaciółmi.

Niektórym osobą nie wystarczy siłownia i będą potrzebowali większych doznań. Wówczas świetnym rozwiązaniem są sporty ekstremalne. Adrenalina pozwala takim osobom poczuć, że żyją. Dla jednych będzie to nurkowanie pod wodą, a dla innych surfing, skakanie ze spadochronem lub wspinaczka skałkowa.

Sporty ekstremalne często przeradzają się w pasję i cel życia, który daje ludziom zmęczonym na tle psychicznym energię do działania. Należy jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiać swoje bezpieczeństwo i zaczynać przygodę ze sportami ekstremalnymi powoli. Najpierw najlepiej zapisać się na szkolenie, poznać ludzi związanych z daną dyscypliną i potem iść po nowe cele.

Jak zachowuje się osoba chora na depresję?

Zmęczenie psychiczne może być spowodowane pojawieniem się depresji. W takiej sytuacji jest to niebezpieczne i należy błyskawicznie zacząć reagować. Objawy depresji to bezsenność, problemy z potencją, brak apetytu, nieustanny niepokój, pesymizm, zerowa motywacja do działania i niska samoocena. Niektórych problemów nie będziemy niestety w stanie rozwiązać sami. Najlepiej udać się do specjalisty, którym jest psycholog lub psychiatra.

Leczenie będzie dostosowane do naszych potrzeb. Niekiedy leczenie będzie połączone z zażywaniem leków, uczęszczaniem do grupy wsparcia lub dłuższą psychoterapią. Mając problemy możemy też poprosić o wsparcie swoich bliskich. Czując ich wsparcie będzie nam łatwiej się uporać i pokonać przeciwności losu. Czasami zmęczenie psychiczne będzie wynikać jedynie z nadmiernego stresu, co współcześnie często się przytrafia ludziom żyjącym na wysokich obrotach. Jeśli powodem problemów jest stres, to należy znaleźć jego ognisko i próbować go usunąć ze swojego życia.

Dlaczego nie mam energii do życia?

Przemęczenie i brak dobrego samopoczucia może wynikać z nieodpowiedniej diety. Niekiedy przyczyną będzie brak niektórych witamin lub choroba. Objawy charakterystyczne dla zmęczenia psychicznego wywołuje anemia, cukrzyca, wspomniana wcześniej depresja i problemy z tarczycą. Najlepiej widząc swój brak energii wybrać się do lekarza i wykonać stosowne badania. Pakiet badań pomoże ustalić dokładną przyczynę i podjąć leczenie.

Niekiedy wystarczy zmienić dietę i dostarczyć do organizmu odpowiednie składniki odżywcze. W diecie powinny znaleźć się witaminy, które należą do grupy B. Wymienić tu należy tiaminę, ryboflawinę, B3, B5, B6 i B12. Witaminy te znajdziemy w rybach, które obfitują także w białko i tłuszcze. Zdrowe kwasy tłuszczowe i potrzebne białko dadzą nam energię.

Białko poprawia też pracę mózgu i wzmacnia tkankę mięśniową. Najwięcej witamin znajdziemy w owocach i warzywach, a najmniej w produktach przetworzonych. Ludzie często czują się ociężali, zmęczeni i chorzy, gdy spożywają produkty przepełnione cukrem. Niezdrowe jest też spożywanie tłuszczów nasyconych, które znajdziemy na przykład w fast foodach.

Organizm będzie lepiej się czuł, gdy będziemy regularnie się nawadniać. Witaminy dostarczą nam świeżo wyciśnięte soki. Zdrowe jest też picie soku z wyciśniętej cytryny. Możemy do szklanki wody dodać łyżkę miodu i połowę cytryny. Należy jednak uważać, by nie narazić się na zgagę. Cytryna może podrażnić żołądek u osób, które zmagają się z refluksem. Olbrzymim problemem jest też nadużywanie używek. Najbardziej niebezpieczne są tutaj narkotyki, które sieją spustoszenie w organizmie. Mając problem powinniśmy błyskawicznie szukać pomocy, by podjąć walkę.

W większych miastach działają specjalne poradnie, gdzie pomaga się ludziom przejść cały proces wyjścia z uzależnienia. Spustoszenie w organizmie sieją też inne uzależnienia. Jeśli chcemy wyleczyć swoja psychikę i poczuć energię do życia, to musimy zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Jak znaleźć siłę do działania?

Zmęczenie psychiczne jest złożonym problemem, który pokonamy jedynie wtedy, gdy uwierzymy w siebie. Wiara w siebie i motywacja pozwoli nam przejść przez proces całkowitej zmiany myślenia. U niektórych wystarczy zmienić dietę i styl życia, ale czasami nie obejdzie się bez pomocy osób trzecich.

Musimy jednak podjąć to wyzwanie, uczyć się i nie bać się sięgnąć po pomoc psychologa. Otaczający nas ludzie często nie mają świadomości z czym się zmagamy. Otwarcie na innych i szukanie tej pomocy nakieruje nas na właściwą drogę.

Podsumowanie wpisu pt. „Zmęczenie psychiczne – jak je pokonać?”

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Zmęczenie psychiczne - Jak sobie radzić? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej