Zarządzanie finansami swoimi i przedsiębiorstwa (3 sposoby, przykłady, definicja)

KRUS -czym jest i co zrobić aby go płacić + otrzymywać świadczenia
17 lutego, 2023
Zmęczenie psychiczne – Jak sobie radzić? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Zarządzanie finansami swoimi i przedsiębiorstwa (3 sposoby, przykłady, definicja)

Zarządzanie finansami

Na czym polega zarządzanie finansami?

Zarządzanie finansami to proces planowania, organizowania, kontrolowania i monitorowania zasobów finansowych w celu osiągnięcia celów finansowych firmy lub jednostki. Obejmuje ono wiele działań, w tym:

  1. Planowanie budżetu i prognozowanie przepływów pieniężnych – obejmuje to określenie, ile środków finansowych będzie potrzebnych do osiągnięcia celów biznesowych i jakie będą przepływy pieniężne w przyszłości.
  2. Kontrola kosztów – polega na monitorowaniu i kontrolowaniu wydatków, aby zapewnić, że są one zgodne z planem i budżetem.
  3. Inwestowanie – polega na alokowaniu zasobów finansowych w sposób, który zapewni jak największy zwrot z inwestycji.
  4. Finansowanie – polega na pozyskiwaniu kapitału, w tym pożyczek, kredytów i emisji akcji, aby finansować działalność firmy.
  5. Zarządzanie ryzykiem finansowym – obejmuje to identyfikowanie, analizowanie i zarządzanie ryzykiem finansowym, takim jak ryzyko zmiany kursów walutowych, ryzyko rynkowe czy ryzyko kredytowe.
  6. Planowanie podatkowe – polega na planowaniu i optymalizowaniu podatków, takich jak podatek dochodowy, VAT, akcyza i inne.

Celem zarządzania finansami jest zapewnienie, że organizacja ma odpowiednie zasoby finansowe, aby realizować swoje cele biznesowe, a także zapewnienie stabilności finansowej i wzrostu w dłuższej perspektywie.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Umiejętne zarządzanie finansami osobistymi

Stworzenie domowego budżetu i planowanie wydatków pozwala efektywnie kontrolować swoje finanse. Unikniemy w ten sposób problemów finansowych i zadłużenia, które w najgorszym wypadku diametralnie obniży nasz poziom życia. Każdy chce wydawać mądrze swoje pieniądze, by maksymalnie wykorzystać ich wartość.

Większość ludzi musi ciężko zapracować na jakiekolwiek oszczędności i nie chce wydać je w niekontrolowany sposób. Pomóc w tym może stworzenie odpowiedniego planu, zapisywanie wydatków i podliczanie ich każdego miesiąca.

Możemy wesprzeć te działania dokonując zakupów kartą bankomatową. Transakcje będą widoczne na koncie bankowym i łatwiej będzie nam je zobaczyć. Wadą korzystania z karty bankomatowej jest to, że wszystkie nasze wydatki będzie śledził bank.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jak zarządzać swoimi finansami?

Zarządzanie finansami należy zacząć od stworzenia comiesięcznego budżetu. Każdego miesiąc musimy dokładnie określić kwotę, którą nie chcemy przekroczyć. Jeśli wydatki zaczną przekraczać wpływy, to zdecydowanie powinna nam się zaświecić czerwona lampka w głowie.

Dla ułatwienia możemy podzielić swój budżet na kilka kategorii. Określimy w ten sposób, gdzie uciekają nasze ciężko zarobione pieniądze. Najwięcej z budżetu pochłaniają zazwyczaj wydatki na czynsz, żywność i paliwo. Niektóre z tych wydatków będziemy mogli skutecznie ograniczyć. Śledząc swoje wydatki często dochodzimy do wniosku, że niektóre są nam kompletnie niepotrzebne. W przypadku żywności możemy na przykład zrezygnować z alkoholu, który będzie nam jedynie szkodził.

Budżet przeznaczony na paliwo możemy zmniejszyć poruszając się komunikacją miejską. Oszczędzanie wiąże się niekiedy z wyrzeczeniami i zrezygnowaniem z wygód. Umiejętne zarządzanie finansami wiąże się z posiadaniem oszczędności na tak zwaną czarną chwilę. W życiu pojawiają się nieprzewidywalne sytuacje, gdzie pieniądze będą nam nagle znacznie bardziej potrzebne. Powodem mogą być problemy zdrowotne, kryzys gospodarczy lub nieszczęśliwy wypadek.

Niezależnie od powodu zawsze wskazane jest, by mieć odłożone trochę pieniędzy w gotówce lub na koncie. Ważną rolę w oszczędzaniu odgrywa umiejętne pomnażanie kapitału. Inwestowanie swoich pieniędzy pozwoli na więcej odłożyć i ochronić kapitał. Pieniądze trzymane na koncie w banku często przynoszą stratę, gdyż ich wartość spada.

W wyniku inflacji każdego miesiąca za swoje oszczędności kupimy znacznie mniej dóbr. Ostatnią kwestią związaną z mądrym zarządzaniem swoimi pieniędzmi jest odkładanie ich na starość. Emerytura to ciężki czas dla starszych ludzi, którzy nie odkładali na przyszłość. Z wiekiem pojawiają się problemy zdrowotne i potrzebujemy znacznie więcej pieniędzy na leki. Emerytura z ZUS-u bywa wtedy niewystarczająca i zaspokoi jedynie podstawowe potrzeby. Rozwiązaniem może być IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Jak zarządzać finansami?

Zarządzanie finansami polega na podejmowaniu decyzji dotyczących gospodarowania środkami finansowymi w sposób efektywny i zgodny z celami przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej. Oto kilka ogólnych zasad, które mogą pomóc w zarządzaniu finansami:

  1. Planowanie – kluczowym krokiem jest opracowanie planu finansowego, który uwzględnia zarówno przychody, jak i wydatki. Planowanie pozwala na przewidywanie przyszłych potrzeb finansowych oraz na ich realizację w sposób kontrolowany.
  2. Budżetowanie – dobry budżet pomaga w kontrolowaniu wydatków i pozwala na lepsze wykorzystanie środków finansowych. Budżet powinien uwzględniać wszystkie wydatki i przychody.
  3. Kontrola wydatków – kluczowe jest kontrolowanie wydatków, aby uniknąć nadmiernych lub niepotrzebnych kosztów.
  4. Inwestowanie – efektywne zarządzanie finansami obejmuje także rozważne inwestowanie środków finansowych w sposób zgodny z celami inwestycyjnymi.
  5. Zaciąganie pożyczek i kredytów – ważne jest, aby w razie potrzeby korzystać z pożyczek i kredytów w sposób rozważny i zgodny z planem finansowym.
  6. Monitorowanie – regularne monitorowanie sytuacji finansowej pozwala na reagowanie na bieżące zmiany i podejmowanie odpowiednich decyzji.

W przypadku przedsiębiorstw, zarządzanie finansami często obejmuje także analizę wskaźników finansowych, takich jak zysk netto, przychody, koszty i płynność finansowa.

Kto zarządza finansami przedsiębiorstwa?

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa jest zadaniem kierownictwa, w szczególności dyrektora finansowego lub dyrektora zarządzającego. W praktyce decyzje finansowe są podejmowane przez różnych pracowników przedsiębiorstwa, w zależności od ich zakresu odpowiedzialności. Dział finansowy jest jednak najczęściej odpowiedzialny za opracowywanie i monitorowanie planów finansowych, budżetów, raportów finansowych i analizy finansowej przedsiębiorstwa.

Jak nauczyć się gospodarować pieniędzmi?

Mądre gospodarowanie pieniędzmi to umiejętność, która nie przychodzi sama. Jest to proces, którego musimy się nauczyć. Myśląc o swojej przyszłości należy zadbać o odpowiednią edukację. Obecnie znajdziemy olbrzymi wybór wśród literatury, która omawia kwestie związane z zarządzaniem pieniędzmi, czasem i rozwojem osobistym. Współcześnie mamy też dostęp do internetu, gdzie wiedza jest podana w przystępny sposób.

Możemy także sami wyszukiwać interesujące informacje i uczyć się inwestowania. Kilka pozycji, które pomogą nam na starcie to „Inteligentne oszczędzanie” Marcina Jaskulskiego, „Mądry dom, bogaty dom” Witolda Wrotka lub „Giełda, wolność i pieniądze: poradnik spekulanta” autorstwa Van K. Tharp.

Ostatnia książka o korzystaniu z giełdy dotyczy inwestowania, gdzie musimy jednak zachować ostrożność. Większość początkujących osób, które wpłacają swoje oszczędności na giełdę już nigdy ich nie odzyskuje. Umiejętne gospodarowanie pieniędzmi to także nieustanne zwiększanie zarobków. Mając niską wypłatę ciężko będzie nam myśleć o tym, by zaoszczędzić jakieś pieniądze.

Jeśli mamy odpowiednie predyspozycje i kompetencje, to warto pomyśleć o zmianie pracy. Zmieniając pracę możemy postarać się o wyższe stanowisko i adekwatnie większą wypłatę. Ważne jest tutaj ciągłe samodoskonalenie, śledzenie informacji i uczenie się.

Poszerzając swoją wiedzę będą rosły nasze umiejętności i możliwości odnośnie innych stanowisk pracy. Przydatną umiejętnością w życiu jest negocjacja. Osoby asertywne, pewne siebie i potrafiące rozmawiać z ludźmi zdecydowanie na tym zyskają. W kontaktach biznesowych często będziemy musieli wykorzystać umiejętności negocjacyjne do otrzymania najkorzystniejszej ceny za swój produktu lub usługę. Zarobione pieniądze nigdy nie możemy w całości wydać. Najważniejszą zasadą będzie ustalenie stałego procentu z comiesięcznych dochodów, który zachowamy jako oszczędności.

Pieniądze możemy trzymać w gotówce, wpłacić na lokatę lub mądrze zainwestować. Warto tutaj wspomnieć, iż część pieniędzy z budżetu warto przeznaczyć na swoje przyjemności. Pieniądze mają nam służyć i dawać radość. Życie to nie tylko obowiązki, ale i przyjemne chwile.

Na czym oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy to unikanie wydatków, które nie są potrzebne. Ustalając budżet na dany miesiąc dokładnie wiemy, gdzie uciekają nam zarobione pieniądze. Oszczędności mogą uciekać nam na żywność, paliwo, rozrywkę, zakupy w sklepach odzieżowych lub stołowanie się w restauracjach. Większość z tych rzeczy możemy ograniczyć lub po prostu zmienić.

Zamiast kupowania ubrań w sklepach popularnych marek, możemy wybrać się do miejsca, gdzie znajduje się odzież używana. Jeśli lubimy stołować się w restauracjach, to warto pomyśleć, by zacząć gotować w domu. Niekiedy warto jednak wstrzymać się od nadmiernego oszczędzanie. Zdecydowanie nie należy oszczędzać na jakości produktów żywnościowych.

Jedząc przetworzoną żywność, która zawiera konserwanty, barwniki i słodziki, zaszkodzić swojemu zdrowiu. W przyszłości będziemy musieli więcej wydać na lekarzy, zabiegi i leki. Straconego zdrowia nie odzyskamy już zarobionymi pieniędzmi.

Gdzie najlepiej odkładać pieniądze?

Istnieje wiele możliwości ulokowania swoich oszczędności, by przynosiły nam one zysk. Najlepiej wybierać sprawdzone instrumenty, które mają niskie ryzyko straty.

Najbezpieczniejsze są tutaj lokaty, fundusze inwestycyjne i konta oszczędnościowe. Założenie lokaty wymaga jednak zamrożenia swoich środków na jakiś czas. Z reguły im dłużej zamrozimy swoje pieniądze, tym wyższe otrzymamy oprocentowanie w skali roku. Konto oszczędnościowe daje nam większą elastyczność i dostęp do pieniędzy.

Dobrym pomysłem jest też założenie IKZE lub IKE. Celem IKZE jest zabezpieczenie swojej przyszłości w ramach III filaru emerytalnego. Zbierając dodatkowo pieniądze na koncie w IKZE unikamy opodatkowania. Każdego roku możemy odliczyć wpłaconą kwotę na IKZE od swojego dochodu. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku IKE, czyli Indywidualnego Konta Emerytalnego.

Konto w IKZE lub IKE możemy założyć poprzez bank, dom maklerski lub ZUS. Metale szlachetne to kolejny sposób, by odkładać swoje pieniądze. Najbardziej popularne jest kupowanie platyny, srebra lub złota. Kruszce od wieków broniły swojej wartości i chroniły kapitał przed działaniem inflacji. Najbardziej popularne jest kupowanie złota, które nie jest obciążone podatkiem VAT. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku platyny i srebra, gdzie VAT jest już wliczony.

Złoto jest łatwe do przetransportowanie i zawsze możemy odsprzedać je w skupie. Wadą takiego rozwiązanie jest to, że złoto jest drogie. Osoby chcące zainwestować swoje oszczędności w złoto potrzebują większej ilości pieniędzy. Najbardziej popularne i zarazem najbezpieczniejsze są uncjowe monety. Mając mniejsze kwoty lepiej postawić na srebro, które możemy regularnie dokupywać i składować. W tym wypadku również warto kupować srebrne monety, które są najpewniejszą inwestycją i łatwiej je sprzedać.

Najpopularniejsze uncjowe monety srebrne to Krugerrand, Liść Klonowy (Maple Leaf) i amerykański bizon. Monety posiadają zabezpieczenia w postaci charakterystycznych cech i są ciężkie do podrobienia. Należy jednak zachować ostrożność i nie kupować srebra lub złota w niesprawdzonych miejscach. Najlepiej wybrać mennice, które działają już od lat na rynku i mają zaufanie klientów.

Jak zacząć pomnażać swój kapitał?

Zarządzanie finansami to także umiejętność pomnażania zarobionych pieniędzy. Bezpieczne inwestowanie nie zawsze będzie nas satysfakcjonowało i niekiedy będziemy chcieli podjąć większe ryzyko. Podejmując większe ryzyko zwiększamy szansę na to, by więcej zarobić.

Należy jednak zachować ostrożność i inwestować jedynie częścią swojego kapitały. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności, to należy skorzystać z pomocy doradcy majątkowego. Nigdy nie należy bez zastanowienia kopiować ruchów innych osób. Z inwestycji o podwyższony ryzyku można wymienić akcje i kryptowaluty.

Na przestrzeni lat mocno rozwinął się rynek związany z cyfrową walutą. Blockchain umożliwił rozwój najróżniejszych projektów, które wykorzystują kryptowaluty do wykonywania transakcji. Technologia ta cechuje się tym, że jest jeszcze we wczesnej fazie i ciągle się rozwija. Daje to olbrzymie możliwości inwestorom, którzy mogą dużo zarobić o ile trafią w trend.

Niestety rynek krypto wiąże się także z dużymi spadkami. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy niektóre cyfrowe monety potrafią spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Zdecydowanie tak dużych spadków nie zobaczymy w przypadku wartości metali szlachetnych.

Niektóre kryptowaluty dają jednak względne bezpieczeństwo. Zaliczyć do nich można kryptowalutę Bitcoin, Ethereum i Binance Coin. Ostatnia z tych kryptowalut należy do największej giełdy, która oferuje wymianę i handel cyfrowymi monetami. W krypto znajdziemy też bezpieczniejsze alternatywy, gdzie nie będziemy ponosić dużego ryzyka.

Alternatywą jest kupno stablecoinów, których wartość wyznacza kurs dolara. Kupując akcje firmy najlepiej wybierać te spółki, które działają już wiele lat na rynku. Im większa jest spółka, tym mniejsza szansa, że dojdzie tam do bankructwa lud defraudacji środków inwestorów.

Wybierając spółki warto również zwrócić uwagę, czy wypłacają one regularnie dywidendę. Dobre spółki dbają o swoich inwestorów i starają się nawet w trudnej sytuacji wypłacić niewielką dywidendę dla swoich akcjonariuszy.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Zarządzanie finansami swoimi i przedsiębiorstwa (3 sposoby, przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)