Złodzieje czasu (co kradnie Twój czas)

jak zrobić grafik
Grafik optymalny- jak stworzyć grafik pracy
20 sierpnia, 2021
Kampania Google Ads reklama
Kampania Google Ads, reklama dawniej adwords (docierać do nowych klientów)
21 sierpnia, 2021

Złodzieje czasu (co kradnie Twój czas)

Złodzieje czasu
Złodzieje czasu

Złodzieje czasu. Co to jest? Jak z nimi walczyć?

Praca z domu ma coraz większe znaczenie. Eksperci do spraw rynku pracy są zgodni co do tego, że w najbliższych latach będzie ono rosło jeszcze bardziej, a pandemia tylko przyczyniła się do przyspieszenia tego procesu. Dzięki lockdownom pracodawcy wreszcie dostrzegli zalety tego rozwiązania – przede wszystkim niższe koszty, ale też (przy odpowiedniej organizacji na wszystkich szczeblach) także większą wydajność całego zespołu.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Złodzieje czasu. Jeden z największych wrogów efektywnej pracy


Nie sposób jednak zapomnieć o tym, że praca zdalna ma również spore wady. Te najbardziej widoczne i dokuczliwe okazują się z perspektywy pracowników, którzy muszą zmierzyć się między innymi z koniecznością łączenia życia prywatnego i zawodowego, a także trudnościami w całkowitym skupieniu się na pracy. W tym ostatnim szczególną przeszkodą okazują się tzw. złodzieje czasu, czyli czynniki rozpraszające naszą uwagę.

Są one wszechobecne i pochodzą zarówno ze świata rzeczywistego, jak i wirtualnego. Wiedza na temat tego, jak skutecznie sobie z nimi radzić, jest jednym z fundamentów dobrego zarządzania czasem. Jest to tyle ważne, że złodzieje czasu to problem nie tylko osób pracujących zdalnie. Ogromnym problemem okazują się również w przypadku pracowników biurowych, a także kiedy realizujemy hobbystyczne, niekomercyjne projekty.

Omijanie takich przeszkód jest tym trudniejsze, że nie wydają się one poważną pokusą. Często nawet nie zauważamy, jak poświęciliśmy kilkadziesiąt minut na zupełnie bezproduktywną i nierozwijającą czynność. By optymalnie wykorzystać swój czas, odzyskać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym i bez przeszkód rozwijać swoje umiejętności, warto poznać najczęstsze pożeracze czasu oraz dowiedzieć się, jak z nimi walczyć. Obie kwestie omawiamy w kolejnych częściach artykułu.

Pożeracze czasu. Co nas rozprasza i nie pozwala skupić się na pracy?

Złodzieje czasu to zagrożenie, które czeka na nas właściwie na każdym kroku. Może ono mieć różną naturę. Czasem jest wynikiem naturalnych skłonności ludzkiego charakteru, innym razem odpowiadają za nie czynniki zewnętrzne. Te z kolei mogą być (lub nie) związane z naszą pracą. Stykamy się z nimi zarówno przy komputerze, jak i w drodze do pracy lub w czasie wolnym. Nie sposób przed nimi uciec – możemy jednak wypracować w sobie skuteczne odruchy, dzięki którym trudniej nam będzie im ulegać.

Zanim jednak przejdziemy do sposobów radzenia sobie z pożeraczami czasu, warto „poznać wroga” i dowiedzieć się, jakie czynniki w największej mierze mogą skłaniać nas do niewydajnego i nierozsądnego zarządzania swoim czasem. W pierwszej kolejności skupmy się na złodziejach czekających w domu. Są one groźne zarówno dla osób pracujących zdalnie, jak i tych zatrudnionych w biurze, bo uniemożliwiają konstruktywne korzystanie z wolnego czasu oraz wpychają w marazm. Do tej grupy zaliczyć należy przede wszystkim:

  • telewizję – w wielu domach odbiornik telewizyjny jest włączony od samego rana do późnej nocy. Nawet, jeśli żaden z domowników go w danym momencie nie ogląda, ten nadal hałasuje i emituje obraz. To z kolei sprawia, że trudniej jest się nam skupić na bieżących zadaniach. Łatwiej za to ulegamy pokusie obejrzenia kolejnego odcinku serialu (który w ogóle nas nie interesuje) lub chłoniemy informacje, które nie tylko nie są nam do niczego potrzebne, ale też wpływają niekorzystnie na nasz nastrój;
  • social media – są wprawdzie dobrym narzędziem do nawiązywania oraz podtrzymywania kontaktów (zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej), ale często okazują się źródłem setek niepotrzebnych informacji. Co więcej, sposób i forma i ich podania sprawia często, że ulegamy pokusie i aktywnie uczestniczymy w tej swego rodzaju grze, komentując, wdając się w dyskusje lub reagując na posty – niestety tracąc na to nawet kilka godzin każdego dnia i zapominając o zaplanowanych zadaniach;
  • gry – godzina spędzona przy grze na telefonie czy komputerze raz tygodniowo na pewno nie będzie dużym problemem. Trudności jednak pojawiają się, jeśli po gry sięgamy częściej – a o to niestety nietrudno, bo kolejnej partyjki zachęcają nas reklamy w internecie, ikony i powiadomienia na smartfonie czy posty w mediach społecznościowych. W wirtualną rozgrywkę nietrudno jest „wsiąknąć” nawet na kilka godzin, zupełnie zapominając o ważnych projektach;
  • telefon – to nie tyle złodziej czasu sam w sobie, co swoista „wylęgarnia” pożeraczy. To właśnie za jego pośrednictwem trwonimy kolejne godziny na rozmowy z przyjaciółką, przeglądanie social mediów, gry, przeglądanie internetu itp. Jeśli zależy nam na tym, by efektywnie wykorzystać swój czas, warto więc nauczyć się rozsądnie korzystać ze smartfona;
  • brak porządku – to bardzo szeroka kategoria. Zaliczyć do niej można zarówno bałagan rozumiany dosłownie (na przykład ten na biurko bądź w całym domu lub w biurze), jak i hałas, brak harmonogramu dnia czy niewłaściwe oświetlenie. Wszystkie te czynniki bardzo przeszkadzają w skupieniu uwagi i potrafią skutecznie odciągnąć nas od wykonywanych zadań;
  • szum informacyjny – nie ma się co oszukiwać – zdecydowana większość docierających do nas informacji nie jest nam do niczego potrzebna. „Szokujące niusy” z życia gwiazd, długoterminowe (i rzadko sprawdzające się) prognozy pogody czy przepisy, których nigdy nie wykorzystamy to tylko wierzchołek góry lodowej. W trosce o swoją efektywność warto więc rzadziej włączać telewizor czy radio oraz odwiedzać internetowe portale.

Złodzieje czasu. Dlaczego im ulegamy? Jakie mechanizmy za to odpowiadają?


Uleganie złodziejom czasu nie jest – przynajmniej z psychologicznego punktu widzenia – niczym dziwnym. Za to, że pod wpływem wspomnianych wyżej (a także wielu innych) czynników niewłaściwie zarządzamy swoim czasem, odpowiadają przede wszystkim następujące mechanizmy:

  • natychmiastowa nagroda: realizując projekty lub rozwijając się czy ucząc, na efekty musimy zaczekać co najmniej kilka godzin, a nierzadko nawet miesięcy czy lat. Ulegając pokusie sprawdzenia mediów społecznościowych, zagrania w grę lub obejrzenia w telewizji, przyjemność odczuwamy natychmiastowo. To, że jest ona mniej wartościowa i w gruncie rzeczy nie przynosi prawdziwej satysfakcji, na podświadomym poziomie zdaje się nie mieć większego znaczenia;
  • zmęczenie i znudzenie: wielogodzinna praca przy komputerze potrafi zmęczyć i znużyć. W tym stanie jesteśmy bardziej skłonni do porzucenia na – jak przynajmniej się nam wydaje – chwilę dotychczasowych zajęć i chwilę odpoczynku. Zamiast spaceru, kilku ćwiczeń lub zjedzenia zdrowej przekąski, wybieramy jednak towarzystwo pożeraczy czasu, do pracy wracając nie, jak planowaliśmy, po kilkunastu minutach, a po godzinie. Na domiar złego, jesteśmy wybici z rytmu;
  • brak wartościowej stymulacji: zmęczony umysł potrzebuje stymulacji. To od nas zależy jednak, czy sięgniemy po wartościową książkę czy odbędziemy ciekawą rozmowę, czy też zanurzymy się w informacyjnym szumie. Ze względu na mniejszy wysiłek oraz wspomniany już mechanizm szybkiej nagrody, częściej wybieramy to drugie rozwiązanie. Oczywiście z bardzo złym skutkiem.

Pożeracze czasu. Jak skutecznie sobie z nimi radzić? Sprawdzone sposoby


Wspomniane czynniki oraz mechanizmy to tylko niektóre z problemów, z którymi musimy zmierzyć się, chcąc wypracować sobie dobre nawyki w dziedzinie efektywności oraz dobrej organizacji czasu. Aby skutecznie walczyć z pożeraczami czasu, musimy poznać i opanować odpowiednie metody. Trudno jednak o konkretną receptę, bo skłonność do marnotrawienia czasu u każdego z nas wynika z nieco innych cech charakteru. Skuteczność podjętych działań będzie więc zależeć przede wszystkim od tego, na ile będą one dopasowane do przyczyn danego stanu rzeczy.

W wielu przypadkach możliwe jest samodzielne pokonanie pożeraczy czasu. Czasem wystarczy po prostu zrezygnować z telewizora, zadbać o porządek i planowe działanie, a także nauczyć się rozsądnie korzystać ze smartfona czy mediów społecznościowych. Bardzo ważną kwestią jest poznanie zdrowych i niezakłócających naszej produktywności sposobów na odpoczynek – dzięki temu unikniemy „wpadnięcia w sidła” złodziei czasu. Niekiedy jednak problem jest na tyle poważny, że odzyskać kontrolę nad organizacją swojej pracy możemy jedynie z pomocą dobrego trenera lub psychologa.

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!