Mowa ciała, czyli jak czytać ludzi i odczytywać gesty (komunikacja werbalna i niewerbalna)

Jak zarządzać pieniędzmi
Jak zarządzać pieniędzmi (finanse, czyli jak zarabiać i wydawać pieniądze)
6 lutego, 2023
Złodzieje czasu
Złodzieje czasu (co kradnie Twój czas)
7 lutego, 2023

Mowa ciała, czyli jak czytać ludzi i odczytywać gesty (komunikacja werbalna i niewerbalna)

7 mikroekspresji makroekspresje

Cześć, tutaj Rafał. Dzisiaj powiem CI czym jest mowa ciała i jak odczytywać gesty czy po prostu jak czytać ludzi.

Dam Ci kilka zasad dzięki którym będziesz wiedział co naprawdę myślą i czują inni, i to bez wysiłku z Twojej strony.

Zastosować te wskazówki możesz praktycznie w każdej sytuacji w swoim życiu. Więc do sedna.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Mowa ciała (lie to me)

Samą tematyką mowy ciała i tym jak odczytywać gesty zainteresowałem się jako hobby mając plus minus 20 lat, więc było to już dosyć dawno temu.

Nie pamiętam czy za sprawą książek, chyba Joe Navarro albo innego autora, albo czy za sprawą serialu Lie to me. Swoją drogą bardzo polecam, sam serial był stworzony na podstawie pracy dr. Paul Ekman 'a który jest badaczem w dziedzinie studiowania ludzkiej mimiko i gestów, tzw. mikroekspresje.

Jako ciekawostka Dr Ekman został uznany przez TIME Magazine za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie i zajął piętnaste miejsce wśród najbardziej wpływowych psychologów XXI wieku. Olbrzymie wyróżnienie.

mowa ciała

Kiedyś posiadałem nawet program Ekmana do odczytywania mikroekspresji. Polegało to na tym że na ułamek sekundy pokazywało się zdjęcie z jakąś emocją i trzeba było wybrać prawidłową.

mikroekpresje

Za ojca mikroekspresji uważany jest Silvan Tomkins. Tomkins zwracał uwagę na mimikę, ponieważ 70% mięśni na naszej twarzy nie ma żadnych funkcji (poza ekspresją naszych emocji). Silvan wyłączał głos w telewizorze i obserwował zachowanie polityków. Przewidywał ich relacje emocjonalne. Jego eksperymenty były inspiracją właśnie dla badań Paula Ekmana.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Krok 1. Musisz być świadom siebie.

Aby czytać innych musisz najpierw czytać siebie. To znaczy musisz być świadomy tego jak się zachowujesz w odpowiedzi na róże sytuacje w swoim życiu. Zaczynasz zwracać uwagę na emocje, co w Tobie wywołują pewne zachowania i jak zaczynasz się zachowywać.

Zwracasz uwagę na to jakie tworzysz opinie na dane tematy i stopniowo przechodzisz na czytanie innych ludzi. Zwracasz uwagę np na sytuacje kiedy myślisz że ktoś Ciebie ściemnia, albo kiedy komuś wierzysz w 100 %. itd.

Krok 2. Patrz na czym się skupiasz i na co zwracają uwagę inni

Dosyć prostym w treningu odczytywania ludzi jest to na co zwracają uwagę. Zobacz gdzie wędrują ich oczy, stopy i ciało. To znaczy w którym kierunku się odwracają. Zaobserwuj w rozmowie z Tobą a później z innymi właśnie w którą stronę skierowane są ich stopy.

Z reguł jeśli siedzisz na wprost kogoś to stopy i Twoje ciało jest skierowane w stronę rozmówcy, ewentualnie pod lekkim kątem. Natomiast jeśli stopy i kolana są skierowane w innym kierunku, np do wyjścia to wiedz że coś się dzieje. Zacznij szukać kolejnych oznak, jak np gubienie kontaktu wzrokowego, spoglądanie na telefon czy zegarek i zobacz co się stanie za kilka minut.

Twój rozmówca powie że musi już iść.

Także podsumowując tam gdzie skierowane jest Twoje ciało tam idzie Twoja uwaga.

Jedna mała uwaga. Pytania.

Są one również świetnym indykatorem zaangażowania, ponieważ świadczą o skupieniu i uwadze. Jeśli ktoś odpowiada tylko „aha, ok, taa” i to w dodatku smętnym głosem to widzisz już że nie jest Tobą zainteresowany.

Krok 3 emocje

7 mikroekspresji makroekspresje

Jakie mamy mikroekspresje? Jest ich dokładnie siedem:

 • wstręt
 • pogarda
 • smutek
 • strach
 • złość
 • zaskoczenie
 • szczęście
kombinacje różnych mikroekspresji

Istnieją również ich rozmaite kombinacje, ale zawsze mówimy o tych siedmiu.

Jak się ich używa?

Mikroekspresje to zmiany w obrębie twarzy które pokazują podstawowe emocje, których mamy z kolei 6 i są one uniwersalne w każdej kulturze. Mówię tutaj o tym jakie mamy emocje podstawowe, czyli:

 • złość/ gniew
 • strach
 • wstręt
 • zaskoczenie/ zdziwienie
 • szczęście/radość
 • smutek
jak czytać emocje podstawowe

Więc mikroekspresja to trwająca ułamek mimika twarzy, jej reakcja, która jest mimowolna. Trudno ją dostrzec, a fachowcy podczas przesłuchań oglądają je po kilka razy w zwolnionym tempie, ale w życiu codziennym można wynieść z tego sporo dobrego.

Np. jeśli z kimś rozmawiasz, dajmy na to w pracy i chciałeś iść w piątek na drinka, ale koleżanka powiedziała Ci że zostaje w domu, a Ty widziałeś np zdjęcie na fb że jednak gdzieś była i o to zapytasz w poniedziałek w pracy to przez chwilę, dosłownie ułamek sekundy zobaczysz jej reakcję opisującą zdziwienie jak na tym zdjęciu. Będzie to trwało tylko chwilę.

Z reguły osoby które powiedziały nieprawdę, na początku powinny okazać zaskoczenie lub strach.

Plusem i minusem mikroekspresji jest to że są to reakcje mimowolne i nie da się ich ukryć. Dopiero po chwili osoba zaczyna kontrolować swoją mimikę i język ciała.

Krok 4 Wzorce

Obserwuj wzorce i je zapamiętuj. Jeśli ktoś na rozmowie rekrutacyjnej mówi, oddzwonimy do Pana to wiesz że nie oddzwonią.

Krok 5 Zacznij przewidywać

Będąc wśród innych obserwuj ich. Zobaczysz że mogą się dogadywać, a nagle osoba może coś zrobić lub powiedzieć, co zniechęci drugą. Zobacz jak wtedy oni się zachowują.

Krok 6 Baseline

Czyli po prostu linia bazowa albo normalne zachowanie. Eksperci ds. czytania innych ludzi i emocji najpierw zadają zwyczajne pytania żeby zobaczyć jak osoba się zachowuje w normalnych sytuacjach aby określić później odchylenia od normy.

Bo to właśnie one podpowiadają nam czy mowa ciała jest taka jak oczekujemy czy coś się zmieniło. Wtedy powinieneś odczytywać gesty, żeby przeczytać zachowanie ludzi.

To dzisiaj na tyle, co sądzisz na temat tego wpisu pt. „Mowa ciała, czyli jak czytać ludzi i odczytywać gesty.”

Komunikacja ciała w biznesie

Jak to mówili Allan i Barbara Pease, Twoja postawa wysyła sygnał. Z wiedzą jaką teraz posiadasz możesz mieć na to wpływ. Jak to wykorzystasz?

Język ciała to cicha orkiestra, ponieważ ludzie nieustannie dają wskazówki na temat tego, co myślą i czują. Komunikaty niewerbalne, w tym ruchy ciała, mimika, ton i głośność głosu oraz inne sygnały, są zbiorczo nazywane mową ciała.

Mikroekspresje (krótkie pokazy emocji na twarzy), gesty rąk i postawa są rejestrowane w ludzkim mózgu niemal natychmiast — nawet jeśli osoba nie jest świadoma, że coś dostrzegła. Z tego powodu mowa ciała może silnie ubarwiać sposób postrzegania jednostki i interpretować motywację, nastrój i otwartość innych. Mirroring, po polsku dosłownie możemy tłumaczyć jako Odbicie lustrzane jest naturalne; Już w okresie niemowlęcym noworodek porusza swoim ciałem w rytm głosu, który słyszy.

Jak czytać ludzi

Język ciała jest istotną formą komunikacji, ale większość z nich dzieje się poniżej poziomu świadomości. Kiedy na przykład czekasz na randkę w ciemno, możesz nerwowo stukać stopą, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robisz. Podobnie, kiedy pojawiasz się na randce, możesz nie dostrzegać świadomie, że druga osoba wydaje się zamknięta, ale twój nieświadomy umysł może odebrać takie sygnały jak skrzyżowane ramiona lub odwrócić wzrok. Na szczęście przy wiedzy i odrobinie praktyki możliwe jest sprawowanie pewnej kontroli nad własną mową ciała i nabycie umiejętności czytania innych.

Jak mogę nauczyć się czytać mowę ciała?

Twarz jest pierwszym miejscem, w którym należy spojrzeć, łuki brwiowe mogą wskazywać na pewnego rodzaju zaproszenie, a uśmiech jest kolejną oznaką, że osoba cię wita. A czy osoba stoi lub siedzi blisko Ciebie? Jeśli tak, to jest zainteresowanie.

Jak możesz stwierdzić, czy ktoś ci się podoba?

Jeśli dana osoba wielokrotnie dotyka twojego ramienia, kładzie dłoń na twoim ramieniu lub uderza cię łokciami, osoba ta automatycznie się do Ciebie przyciąga.Osoby zainteresowane sobą bardziej się uśmiechają, a ich usta mogą być nawet lekko otwarte. Inną wskazówką jest nawiązanie kontaktu wzrokowego. Osoba, która skłania się ku tobie lub odzwierciedla twoją mowę ciała, również wykazuje zainteresowanie.

Co to jest mirroring?

Powszechną formą mowy ciała jest odzwierciedlanie gestów i manier innej osoby; mirroring obejmuje również naśladowanie wzorców mowy innej osoby, a nawet postaw. Jest to metoda budowania relacji z innymi. Uczymy się poprzez naśladowanie innych i jest to najczęściej działanie nieświadome.

Czy w perswazji używa się mirroringu?

Kiedy chcesz przekonać osobę lub wpłynąć na nią, tworzenie raportu/mirroring może być skutecznym sposobem na budowanie relacji. Sprzedawcy, którzy używają tego w kontaktach z potencjalnymi klientami, zwracają na nich szczególną uwagę i słuchają, obserwują, naśladują z pozytywnymi wynikami.

Czy raport jest oznaką przyciągania?

Ludzie, którzy się przyciągają, rzeczywiście kopiują nawzajem swoje ruchy i zachowanie. W rzeczywistości wiele zwierząt również się odzwierciedla. Dlatego koty krążą wokół siebie, a szympansy wpatrują się w siebie przed stosunkiem.

Co mówi pochylona głowa?

Jeśli przechylasz głowę, patrząc na dziecko, dziecko się rozluźnia. Dlaczego? To samo dotyczy zakochanych par, przechylanie głowy eksponuje szyję, a być może pokazuje bezbronność. Osoba z pochyloną głową jest postrzegana jako bardziej zainteresowana, uważna, opiekuńcza i mająca mniej stresu.

Jak twoje oczy wyrażają to, jak się czujesz?

Blokowanie oczu lub zakrywanie oczu wyraża emocje, takie jak frustracja i zmartwienie. A czasami powieki zamykają się, by pokazać determinację, czasami powieki trzepoczą, by pokazać, że schrzaniłeś i czujesz się zakłopotany.

Co oznacza dotykanie szyi?

Kiedy jesteś zestresowany, dotykanie lub głaskanie szyi sygnalizuje zachowanie uspokajające. Wszyscy pocieramy szyje z tyłu, po bokach, a także pod brodą. Obszar pod brodą ma zakończenia nerwowe, a głaskanie go obniża tętno i uspokaja.

Co oznaczają różne gesty rąk?

Ręce wiele mówią o osobie. Kiedy czujesz się pewnie, przestrzeń między palcami rośnie, ale ta przestrzeń zmniejsza się, gdy czujesz się niepewnie. I podczas gdy pocieranie rąk oznacza stres, splatanie palców oznacza, że ​​osoba czuje się pewnie.

Co jest przekazywane z lekkim dotykiem?

W wielu kulturach lekkie dotknięcie ramienia wyraża harmonię i zaufanie. W jednym z badań ludzie z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Portoryko byli obserwowani podczas siedzenia w kawiarni. Brytyjczycy i Amerykanie prawie się nie zetknęli, a Francuzi i Portorykańczycy swobodnie nawzajem się dotykali.

Co oznacza skrzyżowanie nogi w pozycji stojącej?

Aby inni czuli się komfortowo podczas stania, skrzyżowanie nóg pokaże, że interesujesz się tym, co druga osoba ma do powiedzenia. Oznacza to również: „Nie spiesz się”. Stojąc i trzymając skrzyżowane nogi pomaga Ci powiedzieć, że czujesz się komfortowo z drugą osobą.

Jak wyrażasz, że czujesz się neutralny wobec czegoś?

Niespokojne ręce oznaczają niepokój, a nawet nudę, a trzymanie ramion w powietrzu może komunikować arogancję. Skrzyżowanie rąk i nóg jest bez wątpienia pozycją zamkniętą. Natomiast siedzenie z otwartymi ramionami zaprasza drugą osobę do interakcji. Jeśli siedzisz i chcesz wyglądać neutralnie, najlepiej trzymać ręce na kolanach.

Jaki jest właściwy sposób podania ręki?

Podczas nawiązywania kontaktu wzrokowego mocno uściskuj dłonie, ale nie ściskaj ręki tej osoby za bardzo— Twoim celem jest sprawienie, by ktoś poczuł się komfortowo, a nie dominację. Ważne jest, aby być wrażliwym na normy kulturowe: jeśli otrzymasz słaby uścisk dłoni, może się zdarzyć, że dana osoba pochodzi ze środowiska, w którym delikatny uścisk dłoni jest normą.

Jakie błędy popełniamy czytając mowę ciała?

Większość ludzi uważa, że ​​skrzyżowane ręce są oznaką agresji lub odmowy współpracy. W rzeczywistości skrzyżowane ręce mogą sygnalizować wiele innych rzeczy, w tym niepokój, powściągliwość, a nawet zainteresowanie, jeśli osoba krzyżująca ramiona odzwierciedla kogoś, kto robi to samo.

Czy wszystkie zachowania niewerbalne służą celowi?

W przeważającej części tak. Wszystkie naczelne wykazują zachowania, w tym reakcję zamrożenia i różne zachowania samouspokajające, takie jak dotykanie szyi lub kręcenie włosów u ludzi. Wiemy, że wiele zachowań niewerbalnych jest wrodzonych, ponieważ angażują się w nie nawet niewidome dzieci. Jednak niektóre zachowania są tajemnicą.

Co przekazują ramiona?

U mężczyzn szerokie ramiona i wąskie biodra kojarzą się z siłą i witalnością; znajduje to odzwierciedlenie we wszystkim, od greckich posągów po wyściełane ramiona w męskich marynarkach. Sposób, w jaki ktoś trzyma się za ramiona, wyraża dominację i względny status w hierarchii.

Jak rozpoznać, czy ktoś jest głęboko zaniepokojony?

Zamarznięcie w miejscu, kołysanie się do tyłu, a także wykrzywianie się i kulenie do tzw. pozycji płodowej są znane jako „zachowania zastrzeżone”, ponieważ są używane tylko wtedy, gdy dana osoba doświadcza skrajnego stresu. Sama mimika może sygnalizować ten stan, na przykład ściąganie lub ssanie ust, często obserwowane, gdy dana osoba jest zdenerwowana lub skruszona.

Dlaczego nie mogę ukryć tego, jak się czuję?

Jako zwierzęta społeczne wyewoluowaliśmy, aby okazywać emocje, myśli i intencje, z których wszystkie są przetwarzane przez układ limbiczny mózgu. Ponieważ te reakcje poprzedzają, a czasem nawet przeważają świadome rozważania, mowa ciała jest w stanie jednoznacznie ujawnić, jak się czuje dana osoba – ale tylko wtedy, gdy inna osoba jest wyszkolona w tym, co te gesty wskazują.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Mowa ciała, czyli jak czytać ludzi i odczytywać gesty (komunikacja werbalna i niewerbalna) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Mowa ciała – co to jest?

Mowa ciała to po prostu sposób wyrażania się przy pomocy ciała, nie używając słów. Może to obejmować ruchy twarzy, uśmiechy, wzruszenia ramion, gesty rąk, pozycję ciała i inne ruchy. Z ich pomocą można wyrazić emocje, odciągnąć uwagę od innych, uspokoić aktywne dziecko i wiele więcej. Mowa ciała może być bardzo przydatna w wielu sytuacjach i dlatego warto ją poznać i zrozumieć.

Psychologia gestów i spojrzeń

Psychologia gestów i spojrzeń jest dziedziną zajmującą się zrozumieniem języka ciała i badanie interakcji między ludźmi. Chodzi tu o to, by wyciągnąć wnioski, które pomogą zidentyfikować, jakie intencje, stany emocjonalne i myśli kryją się za odpowiednim gestykulowaniem, mową ciała lub wyrazem twarzy. Jest coraz popularniejszą i bardziej przydatną techniką w szerokim zakresie sytuacji, od bezpośrednich konfrontacji między ludźmi, poprzez porady coachingowe do tworzenia treści reklamowych w wielu różnych gałęziach przemysłu.

Jak uwodzić gestami?

1. Spójrz swojemu partnerowi głęboko w oczy gdy rozmawiacie.
2. Uśmiechaj się szeroko i często.
3. Dotykaj go delikatnie, ale często – dotykaj jego twarzy, ramienia lub dłoni.
4. Zamachnij się, gdy mówisz czułe słowa do niego.
5. Przytulaj się do niego, gdy jesteście razem.
6. Często go chwal i pokazuj swoje uznanie, klepiąc go po ramieniu.
7. Obejmuj go i przytul.
8. Mruż oczami i skinij przeciwko niemu.

Co oznacza dotykanie ust?

Dotykanie ust może mieć wiele różnych znaczeń i interpretacji. Często jest ono używane do okazywania uczuć, zbliżenia lub intymności. Jest to też jednym z głównych sposobów wyrażania pragnień, wielu tradycyjnych pozdrowień, a także afirmacji. W odniesieniu do romantycznych relacji może stanowić wyraz miłości, pożądania lub chęci bliskości.

Jak odczytać gesty mężczyzny?

Odczytywanie gestów mężczyzny może być wyzwaniem. Jednakże istnieje kilka wskazówek, które pozwolą lepiej zrozumieć gesty i intencje danego mężczyzny. Po pierwsze, obserwuj jego język ciała. Gesty, takie jak unoszenie brwi, trzymanie oczu szeroko otwartych lub spuszczanie wzroku, mogą sygnalizować jego nastrój. Po drugie, zwróć uwagę na to, jak przechowuje swoje ręce i ramiona. Jeśli np. zasłania swoje ramiona lub trzyma je stanowczo mimo naturalnego ustawienia, być może jest on zestresowany lub niewygodny w określonej sytuacji. Po trzecie, obserwuj jego postawę. Jeśli jest giętki i relaksuje się, może to sygnalizować, że czuje się bezpiecznie. Jeśli jednak jego postawa jest wyprostowana lub sztywna, może to oznaczać stres lub nerwowość. Przeanalizowanie gestykulacji, wyrazu twarzy oraz postawy mężczyzny może pomóc lepiej zrozumieć jego intencje oraz nastrój.

Jak odczytać gesty kobiety?

Odczytywanie gestów kobiet może być trudne i często wymaga cierpliwości i uważnego słuchania. Oczywiście nie należy kompletnie polegać na gestach, ponieważ wiele może oznaczać różne rzeczy. Ważne jest również pytanie kobiety o to, co chciałaby wyrazić, aby jasno zrozumieć jej intencje.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)