Mowa ciała, czyli jak czytać ludzi i odczytywać gesty (komunikacja werbalna i niewerbalna)

zabobony
Co to są zabobony, przesądy, wierzenia ludowe (magia a kultura)
15 maja, 2021
Jak napisać reklamę
Jak napisać reklamę. Skuteczny tekst reklam Google Ads i Facebook
18 maja, 2021

Mowa ciała, czyli jak czytać ludzi i odczytywać gesty (komunikacja werbalna i niewerbalna)

7 mikroekspresji makroekspresje

Cześć, tutaj Rafał. Dzisiaj powiem CI czym jest mowa ciała i jak odczytywać gesty czy po prostu jak czytać ludzi.

Dam Ci kilka zasad dzięki którym będziesz wiedział co naprawdę myślą i czują inni, i to bez wysiłku z Twojej strony.

Zastosować te wskazówki możesz praktycznie w każdej sytuacji w swoim życiu. Więc do sedna.

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs pewności siebie

Mowa ciała (lie to me)

Samą tematyką mowy ciała i tym jak odczytywać gesty zainteresowałem się jako hobby mając plus minus 20 lat, więc było to już dosyć dawno temu.

Nie pamiętam czy za sprawą książek, chyba Joe Navarro albo innego autora, albo czy za sprawą serialu Lie to me. Swoją drogą bardzo polecam, sam serial był stworzony na podstawie pracy dr. Paul Ekman 'a który jest badaczem w dziedzinie studiowania ludzkiej mimiko i gestów, tzw. mikroekspresje.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Jako ciekawostka Dr Ekman został uznany przez TIME Magazine za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie i zajął piętnaste miejsce wśród najbardziej wpływowych psychologów XXI wieku. Olbrzymie wyróżnienie.

mowa ciała

Kiedyś posiadałem nawet program Ekmana do odczytywania mikroekspresji. Polegało to na tym że na ułamek sekundy pokazywało się zdjęcie z jakąś emocją i trzeba było wybrać prawidłową.

mikroekpresje

Za ojca mikroekspresji uważany jest Silvan Tomkins. Tomkins zwracał uwagę na mimikę, ponieważ 70% mięśni na naszej twarzy nie ma żadnych funkcji (poza ekspresją naszych emocji). Silvan wyłączał głos w telewizorze i obserwował zachowanie polityków. Przewidywał ich relacje emocjonalne. Jego eksperymenty były inspiracją właśnie dla badań Paula Ekmana.

Krok 1. Musisz być świadom siebie.

Aby czytać innych musisz najpierw czytać siebie. To znaczy musisz być świadomy tego jak się zachowujesz w odpowiedzi na róże sytuacje w swoim życiu. Zaczynasz zwracać uwagę na emocje, co w Tobie wywołują pewne zachowania i jak zaczynasz się zachowywać.

Zwracasz uwagę na to jakie tworzysz opinie na dane tematy i stopniowo przechodzisz na czytanie innych ludzi. Zwracasz uwagę np na sytuacje kiedy myślisz że ktoś Ciebie ściemnia, albo kiedy komuś wierzysz w 100 %. itd.

Krok 2. Patrz na czym się skupiasz i na co zwracają uwagę inni

Dosyć prostym w treningu odczytywania ludzi jest to na co zwracają uwagę. Zobacz gdzie wędrują ich oczy, stopy i ciało. To znaczy w którym kierunku się odwracają. Zaobserwuj w rozmowie z Tobą a później z innymi właśnie w którą stronę skierowane są ich stopy.

Z reguł jeśli siedzisz na wprost kogoś to stopy i Twoje ciało jest skierowane w stronę rozmówcy, ewentualnie pod lekkim kątem. Natomiast jeśli stopy i kolana są skierowane w innym kierunku, np do wyjścia to wiedz że coś się dzieje. Zacznij szukać kolejnych oznak, jak np gubienie kontaktu wzrokowego, spoglądanie na telefon czy zegarek i zobacz co się stanie za kilka minut.

Twój rozmówca powie że musi już iść.

Także podsumowując tam gdzie skierowane jest Twoje ciało tam idzie Twoja uwaga.

Jedna mała uwaga. Pytania.

Są one również świetnym indykatorem zaangażowania, ponieważ świadczą o skupieniu i uwadze. Jeśli ktoś odpowiada tylko „aha, ok, taa” i to w dodatku smętnym głosem to widzisz już że nie jest Tobą zainteresowany.

Krok 3 emocje

7 mikroekspresji makroekspresje

Jakie mamy mikroekspresje? Jest ich dokładnie siedem:

 • wstręt
 • pogarda
 • smutek
 • strach
 • złość
 • zaskoczenie
 • szczęście
kombinacje różnych mikroekspresji

Istnieją również ich rozmaite kombinacje, ale zawsze mówimy o tych siedmiu.

Jak się ich używa?

Mikroekspresje to zmiany w obrębie twarzy które pokazują podstawowe emocje, których mamy z kolei 6 i są one uniwersalne w każdej kulturze. Mówię tutaj o tym jakie mamy emocje podstawowe, czyli:

 • złość/ gniew
 • strach
 • wstręt
 • zaskoczenie/ zdziwienie
 • szczęście/radość
 • smutek
jak czytać emocje podstawowe

Więc mikroekspresja to trwająca ułamek mimika twarzy, jej reakcja, która jest mimowolna. Trudno ją dostrzec, a fachowcy podczas przesłuchań oglądają je po kilka razy w zwolnionym tempie, ale w życiu codziennym można wynieść z tego sporo dobrego.

Np. jeśli z kimś rozmawiasz, dajmy na to w pracy i chciałeś iść w piątek na drinka, ale koleżanka powiedziała Ci że zostaje w domu, a Ty widziałeś np zdjęcie na fb że jednak gdzieś była i o to zapytasz w poniedziałek w pracy to przez chwilę, dosłownie ułamek sekundy zobaczysz jej reakcję opisującą zdziwienie jak na tym zdjęciu. Będzie to trwało tylko chwilę.

Z reguły osoby które powiedziały nieprawdę, na początku powinny okazać zaskoczenie lub strach.

Plusem i minusem mikroekspresji jest to że są to reakcje mimowolne i nie da się ich ukryć. Dopiero po chwili osoba zaczyna kontrolować swoją mimikę i język ciała.

Krok 4 Wzorce

Obserwuj wzorce i je zapamiętuj. Jeśli ktoś na rozmowie rekrutacyjnej mówi, oddzwonimy do Pana to wiesz że nie oddzwonią.

Krok 5 Zacznij przewidywać

Będąc wśród innych obserwuj ich. Zobaczysz że mogą się dogadywać, a nagle osoba może coś zrobić lub powiedzieć, co zniechęci drugą. Zobacz jak wtedy oni się zachowują.

Krok 6 Baseline

Czyli po prostu linia bazowa albo normalne zachowanie. Eksperci ds. czytania innych ludzi i emocji najpierw zadają zwyczajne pytania żeby zobaczyć jak osoba się zachowuje w normalnych sytuacjach aby określić później odchylenia od normy.

Bo to właśnie one podpowiadają nam czy mowa ciała jest taka jak oczekujemy czy coś się zmieniło. Wtedy powinieneś odczytywać gesty, żeby przeczytać zachowanie ludzi.

To dzisiaj na tyle, co sądzisz na temat tego wpisu pt. „Mowa ciała, czyli jak czytać ludzi i odczytywać gesty.”

REKLAMA:

Koniecznie zobacz nasze szkolenie z analizy biznesowej:

kurs analiza biznesowe modele

Komunikacja ciała w biznesie

Jak to mówili Allan i Barbara Pease, Twoja postawa wysyła sygnał. Z wiedzą jaką teraz posiadasz możesz mieć na to wpływ. Jak to wykorzystasz?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej