Wszystko się wali. Tu nie chodzi o film tylko o życie (psychologia)

Brak pieniędzy
Brak pieniędzy. Jak sobie z nim radzić? (definicja, metody, przykłady)
6 lutego, 2023
Mindfulness ćwiczenia
Mindfulness ćwiczenia. Trening uważności i medytacja dla spokojnego życia (przykłady, definicja)
6 lutego, 2023

Wszystko się wali. Tu nie chodzi o film tylko o życie (psychologia)

Wszystko się wali
Wszystko się wali. Tu nie chodzi o film tylko o życie (psychologia) 1

Co robić gdy wszystko się wali?

Każdy człowiek w swoim życiu doświadcza gorszych okresów czasu, nieważne czy mowa tu o prezesie największej firmy w Niemczech, ważnym i wysławionym polityku, czy też zwyczajnym rzemieślniku lub murarzu. Różni ludzie mają różne sposoby na taki stan apatii, jednak nie wszyscy wiedzą jak poradzić sobie z nasilającym się smutkiem, a złe samopoczucie coraz bardziej daje się odczuwać na każdym kroku. Właśnie z myślą o takich osobach powstał ten artykuł! Jeżeli wszystko się wali w Twoim życiu i nie potrafisz sobie z tym poradzić, to warto się z nim zapoznać!

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Kiedy wszystko się wali i myślisz, że nad niczym nie panujesz

Jeśli odczuwasz, że wszystko się wali i nie masz kontroli nad sytuacją, najlepiej jest zastosować kilka prostych strategii, aby poradzić sobie z takim stanem:

  1. Znajdź zdrowe sposoby na radzenie sobie z stresorem: Możesz uprawiać sport, gotować, robić zakupy lub inne aktywności, które pomogą Ci zrelaksować się i odpocząć.
  2. Zatrzymaj się i zrelaksuj: Weź kilka głębokich oddechów lub połóż się w spokojnym miejscu, aby się zrelaksować.
  3. Określ swoje priorytety: Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i skup się na tym, co jest absolutnie konieczne do zrealizowania.
  4. Znajdź wsparcie: Skontaktuj się z przyjacielem, rodziną lub specjalistą, aby uzyskać pomoc i wsparcie.
  5. Stosuj techniki relaksacyjne: Możesz wypróbować medytację, jogę lub inne techniki relaksacyjne, aby wyciszyć swój umysł i ciało.
  6. Skup się na teraźniejszości: Skoncentruj się na obecnej chwili, zamiast martwić się o przyszłość lub rozmyślać o przeszłości.

Pamiętaj, że ważne jest, aby znaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, aby uniknąć długotrwałego stresu i niepokoju.

Trudne chwile i ich skutki

Problemy życia codziennego potrafią przybierać naprawdę różne formy. U jednych kryzys wywoła śmierć bliskiej osoby, u innych będzie to zaś zerwanie z ukochaną osobą lub trudna sytuacja finansowa. Należy podkreślić, że żaden z tych problemów nie jest gorszy od drugiego! Kierowanie się słowami „Nie smuć się, inni mają gorzej” jest takie samo jak mówienie sobie „Nie ciesz się, inni mają lepiej” po osiągnięciu wielkiego sukcesu. Nieważne jak dużej wagi jest problem, ważne są jedynie jego skutki. W końcu na to jak bardzo ktoś odczuwa smutek związany z daną sytuacją jest zależne od bardzo wielu czynników, takich jak doświadczenia z przeszłości, wiek, wartości życiowe, czy też typ osobowości. Dla jednego zakończenie związku może wydawać się błahostką, a dla drugiej osoby będzie to powód popadnięcia w depresję, a czasami nawet uszczerbku na zdrowiu.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Tak jak widać ciężki okres jest pojęciem naprawdę względnym i u każdego będzie wyglądał inaczej, jednak jego skutki prawie zawsze są takie same – stopniowe popadanie w apatię. Gdy czuje się, że wszystko się wali i pali smutek staje się naturalnym stanem, a rzeczy, które wcześniej przynosiły radość zaczynają być obojętne lub nawet drażnić zasmuconego człowieka. Tak naprawdę to wszystko to jest niczym błędne koło, ponieważ nieustanne pasmo nieszczęść wywołuje w człowieku apatię, a smutek odczuwany w tym stanie jest właśnie główną przyczyną tego, że wszystko się wali. Osoby pogrążone w negatywnych myślach i niemające na nic siły znacznie gorzej wykonują wszelkie czynności, które wcześniej nie sprawiały im żadnego problemu. Jednak nie ma co się poddawać, ponieważ jest wiele sposobów, które mogą pomóc każdemu w powrocie na właściwe tory w życiu!

Co robić, gdy wszystko się wali?

Jedną z najgorszych, a mimo to polecanych przez wielu postaw na takie chwile jest przysłowiowe zaciśnięcie zębów i uparte parcie przed siebie. Metoda ta często prowadzi do znacznego pogorszenia się stanu osoby z apatią, a nierzadko do poważniejszych problemów i trwałych urazów na psychice.

Tymczasem najlepszym rozwiązaniem okazuje się być kompletne przeciwieństwo takiego zachowania – bierny odpoczynek i regeneracja sił. Tak jak ze złamaną nogą nie można grać w piłkę, a z chorą ręką nie da się pisać, tak samo w przypadku problemów na podłożu psychicznym nie należy podejmować niczego, do czego odczuwamy niechęć lub co mogłoby od nas wymagać sporego wysiłku mentalnego.

Niestety nie da się całkowicie uniknąć takich sytuacji, a czasami jest się wręcz zmuszanym, żeby zrobić coś, co jedynie pogorszy odczuwaną apatię i obciążenie psychiczne. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które znacznie przyspieszą regenerację w trudnym okresie, a nawet sprawią, że Twoje życie będzie jeszcze lepsze niż przed popadnięciem w apatię! Rozważ każdy z nich, bo są one skuteczniejsze, niż mogłoby Ci się wydawać!

Ekspresywne hobby

Nie każdy może pochwalić się talentem artystycznym, jednak jeżeli ma się uzdolnienia w danym kierunku, to zdecydowanie warto postawić na takie zajęcia jak rysowanie, pisarstwo, śpiew, malarstwo, czy nawet fotografię i modelarstwo. Każda forma wyrażania siebie daje ukojenie osobom cierpiącym, pozwalając wyrzucić z wnętrza wszystkie skrywane emocje. Apatia jest także dobrą okazją do spróbowania nowych ekspresywnych hobby, z którymi wcześniej nie miało się styczności. Nie przekonasz się o obecności swojego talentu, dopóki nie spróbujesz! Zdecydowanie warto!

Sport i dobra dieta

Może wydawać się to niepozornym rozwiązaniem, wymyślonym przez propagatorów zdrowego stylu życia, jednak aktywność fizyczna jest zalecana nawet przez psychologów! Udowodniono, że podczas regularnego uprawiania sportu w mózgu uwalnia się hormon szczęścia, a sam wysiłek fizyczny doskonale uwalnia człowieka od wszelkich negatywnych emocji. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zacząć biegać, czy też chodzić na siłownię, nawet zwykłe spacery lub nawet regularne rozciąganie znacznie wpłyną na Twoje zdrowie psychiczne. Spróbuj i się przekonaj! Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch!

To samo tyczy się zdrowej diety, jednak tutaj nie ma już wielu ułatwień. Na rynku można jednak kupić wiele suplementów, które zawierają ważne dla zdrowia psychicznego witaminy i minerały.

Odpowiednia filozofia

Filozofia jest jedną z najbardziej niedocenianych dziedzin nauki, jednak gdyby nie ona, to współcześnie człowiek nie byłby nawet w połowie tak inteligentny jak teraz. Szczególnie cenna jest ona dla ludzi zagubionych na drodze życia, ponieważ filozofia to nauka światopoglądowa, której miłośnicy od tysięcy lat szukają odpowiedzi na takie pytania jak sens życia, czy recepta na szczęście. Jeśli szukasz sposobu na zwalczenie apatii, to pośrednio szukasz też szczęścia, zatem najlepszym „poradnikiem” będą dla Ciebie pisma osób, które poświęciły temu zagadnieniu całe swoje życie.

Wiele postaw filozoficznych jest na tyle skutecznych, że utożsamiają się z nimi tysiące osób z XXI wieku, mimo że zostały one opracowane jeszcze w wiekach przed naszą erą. Najlepszym przykładem jest popularny w Starożytnej Grecji i Imperium Rzymskim stoicyzm, którego twórca twierdził, że są dwa sposoby na osiągnięcie szczęścia: albo zapanowanie nad całym światem (co oczywiście jest niemożliwe) albo zapanowanie nad sobą i uniezależnienie swojego poczucia szczęścia od zewnętrznego świata. Dla niektórych jednak postawa ta jest nieodpowiednia, dlatego wybierają inne popularne nurty filozoficzne, takie jak epikureizm, sceptyzm, hedonizm, czy też idealizm. Zdarzają się też przypadki, kiedy ktoś łączy poglądy z różnych pism filozoficznych, tworząc z nich swój własny przepis na szczęście. Zdecydowanie warto zainteresować się tym tematem, zwłaszcza że od sposobu patrzenia na świat zależny jest naprawdę każdy aspekt życia.

Nie bój się płaczu

Nie wiedzieć czemu opinia społeczna kładzie straszny nacisk na to, że płacz jest oznaką słabości i powodem do wstydu. Tymczasem łzy są naturalnym sposobem pozbywania się negatywnych emocji i stresu, czego potrzebuje każdy człowiek mierzący się z apatią. Dlatego kiedy wszystko się wali i nie wiesz co robić, nie powinieneś być dla siebie zbyt surowy i pozwolić sobie na płacz.

Powstrzymywanie łez jest nie tylko pozbawianiem się możliwości odczucia ulgi w smutku. Udowodniono, że znacznie ono pogarsza stan psychiczny każdego człowieka, a może nawet przerodzić się w objawy natury fizycznej. Należy podkreślić, że nie tylko kobiety mają prawo do płaczu, a powiedzenie „chłopaki nie płaczą” jest zarówno niemądre, jak i bardzo szkodliwe. Nieważne jakiej jesteś płci, ile masz lat i w jakiej jesteś sytuacji – jeśli czujesz łzy w oczach, to płacz. Naprawdę Ci to pomoże, zobaczysz.

Uczenie się ze złej sytuacji

Bardzo często słyszy się też o tym, żeby unikać myślenia o wszelkich powodach smutku i skupić się na pozytywnych aspektach życia. Dla niektórych osób taka postawa będzie skuteczna, jednak narzucanie jej innym jest nieodpowiedzialne. W końcu są osoby, którym myśl o danej sprawie nie będzie dawała spokoju, a unikanie jej na siłę jedynie zwiększy ich frustrację i smutek. W takim wypadku konieczne jest wzięcie byka za rogi i dokładne analizowanie trudnych sytuacji.

Oczywiście będzie to ciężkie, na krótką metę powieli smutek i znacznie obniży samopoczucie. Jednak na to rozwiązanie należy patrzeć długoterminowo, ponieważ wyciągnięcie ze swoich błędów lekcji, a także zamienienie wygranej walki z apatią na siłę psychiczną pozwoli uniknąć ponownych problemów w przyszłości i prowadzić szczęśliwsze życie.

Szukanie pomocy

Nie ze wszystkim jednak można poradzić sobie samemu. Ludzie są istotami stadnymi i zostali stworzeni tak, aby sobie wzajemnie ufać i pomagać. Dlatego wyżalenie się komuś ze swoich problemów nie jest niczym złym (tak długo jak ta osoba nie ma nic przeciwko), a znalezienie w kimś wsparcia jest jedną z podstawowych metod zwalczania apatii, zalecaną przez wszystkich psychologów. Człowiek bezustannie szuka akceptacji, zrozumienia i miłości u innych, dlatego tak ważne jest, żeby mieć przynajmniej jedną osobę, której można opisać swoje problemy i zwrócić się o pomoc w trudnych chwilach.

Profesjonalna pomoc

Jeśli jednak wszystkie wyżej wymienione sposoby, łącznie ze zwierzeniem się bliskiej osobie zawodzą, konieczne jest udanie się do specjalisty. Psycholodzy i psychiatrzy potrafią zdziałać prawdziwe cuda, zarówno u pacjentów mierzących się z apatią i depresją, jak i u wielu innych osób. Korzystanie z takiej formy pomocy nie jest żadnym powodem do wstydu, a nawet powinno się być z siebie dumnym za podjęcie takiej decyzji. W końcu nie każdy jest w stanie zebrać się na odwagę, by odwiedzić gabinet psychologa, ani tym bardziej poddać się długoterminowej terapii psychologicznej.

Pierwsza wizyta zwykle nie zmienia wiele w życiu pacjenta, ale daje mu jednocześnie jedną z najważniejszych rzeczy, jakie może otrzymać w ciężkim okresie życia – nadzieję na lepsze jutro. Szczególnie ważne jest to dla osób, które od wielu miesięcy czują, że wszystko w ich życiu się wali, a podejmowanie się czegokolwiek zaczyna tracić dla nich sens.

Obecnie na konsultację ze specjalistą można umówić się nie wychodząc nawet z domu, w formie spotkania online. Daje to możliwość bardzo szerokiego wyboru specjalistów z całej Polski, a jeśli zna się inne języki to również z zagranicy. Oczywiście wizyta u prywatnego psychologa, jak i u każdego innego lekarza, będzie trochę kosztować, jednak nie ma sensu oszczędzać na swoim zdrowiu, bez którego inne elementy życia tracą stopniowo na znaczeniu.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Wszystko się wali. Tu nie chodzi o film tylko o życie (psychologia) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Wszystkim się układa tylko nie mi

Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej metody, która pomogłaby każdemu w jego sytuacji. Każda sytuacja jest inna i wymaga innego podejścia do poradzenia sobie z trudnościami. Najważniejsze jest, aby szukać możliwego rozwiązania, dokładnie analizować swoje sytuację i znaleźć najskuteczniejszy sposób na wyjście z trudnej sytuacji. Ważne jest również, aby skorzystać z pomocy specjalistów, aby mieć profesjonalne wsparcie i wskazówki, jak poradzić sobie z problemem.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)