Brak pieniędzy. Jak sobie z nim radzić? (definicja, metody, przykłady)

oligopol
Oligopol – co to? (przykład, definicja)
6 lutego, 2023
Wszystko się wali
Wszystko się wali. Tu nie chodzi o film tylko o życie (psychologia)
6 lutego, 2023

Brak pieniędzy. Jak sobie z nim radzić? (definicja, metody, przykłady)

Brak pieniędzy
Brak pieniędzy

Brak pieniędzy. Jak sobie z nim radzić? (definicja, metody, przykłady)

Dla wielu ludzi obawy finansowe są zawsze obecne, zwłaszcza biorąc pod uwagę niepewność dzisiejszej gospodarki. Chociaż zamartwianie się nie rozwiązuje zbyt wiele, posiadanie planu radzenia sobie z wyzwaniami finansowymi może pomóc złagodzić ten stres. Brak pieniędzy to nie koniec świata.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Ponadto korzyści pieniężne wynikające z radzenia sobie z problemami finansowymi — opłacanie rachunków, większe oszczędzanie, spłacanie drogich długów — mogą pomóc w poprawie ogólnych perspektyw.

Oto kilka sugestii, jak zmniejszyć stres związany z pieniędzmi i zmotywować się do przejęcia kontroli nad swoimi finansami:

Określ, co wymaga największej uwagi

Zapisz swoje trzy największe wyzwania finansowe, abyś wiedział, z czym się mierzysz. Niezależnie od tego, czy chodzi o opłacanie comiesięcznych rachunków, zmniejszanie zadłużenia karty kredytowej, czy oszczędzanie na emeryturę, ważne jest, aby skupić się na głównych źródłach niepokoju finansowego. (krótka lista może pomóc Ci poczuć się mniej przytłoczonym).

Staraj się być pozytywnym

Twój sposób myślenia może pomóc Ci zachować motywację do rozwiązywania problemów finansowych. Zamiast ugrzęznąć w myślach o tym, że nigdy możesz nie wyjść z długów, wyobraź sobie, jak maleje stres, w miarę jak Twoje zadłużenie staje się coraz mniejsze. Ważne jest, aby uwierzyć, że możesz to zrobić.

Bądź realistą

Określ, co możesz rozsądnie osiągnąć, a następnie poświęć się realizacji każdego miesiąca. Złóż sobie obietnicę: „Każdego miesiąca będę wydawać mniej i odkładam różnicę na spłatę moich zobowiązań, aby moje saldo spadło o co najmniej 200 PLN”. Tak jak gwałtowna dieta lub nowy intensywny trening może prowadzić do wypalenia, tak Ty nie chcesz wyznaczać zbyt ambitnych celów finansowych, z których możesz zrezygnować w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Wykorzystaj w pełni swoje dochody

Przekonanie, że po prostu nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na realizację swoich celów, może powstrzymać Cię od radzenia sobie z problemami finansowymi. Postaraj się skoncentrować na maksymalnym wykorzystaniu posiadanych dochodów, mądrze wydając. Możesz również rozważyć użycie kalkulatora, aby sprawdzić, ile czasu może zająć Ci osiągnięcie celu oszczędności.

Małe kroki są kluczowe

Możesz nie być w stanie obniżyć jednego wydatku o 500 PLN, ale możesz określić pięć miesięcznych wydatków, które możesz zmniejszyć o 100 PLN. Trzymanie się budżetu nie zawsze jest łatwe i mogą zdarzyć się dni, kiedy twoja determinacja słabnie. Jeśli tak się stanie, przypomnij sobie, ile musisz zyskać, żeby osiągając swoje cele. Następnie zbadaj swoje wzorce wydatków, aby zobaczyć, dlaczego wydałeś zbyt dużo. Być może będziesz musiał zmienić budżet lub swoje zachowanie — jeśli nie możesz wejść do sklepów sportowych bez kupowania czegoś, przestań je odwiedzać.

Bądź szczery

Opieranie się na swoich związkach może pomóc Ci utrzymać się na dobrej drodze. Każde trudne zadanie staje się łatwiejsze dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny, więc podziel się swoimi celami. Nie ma nikogo lepszego, kto by cię pociągał do odpowiedzialności i przypominał, dla czego się poświęcasz, niż ci, których kochasz, ufasz i szanujesz.

Brak pieniędzy – jakie są przyczyny niedostatku?

Ubóstwo to problem wielowymiarowy. Musisz zdroworozsądkowo podchodzić do tematu.

 • 1. Brak zarobków – brak umowy o pracę, zmniejszenie lub utrata zatrudnienia lub zbyt niska płaca, która nie pozwala na opłacenie wszystkich potrzebnych wydatków.
 • 2. Za wysokie wydatki – albo wykorzystując swoje zarobki na niepotrzebne wydatki, albo wpadając w zakupoholizm i tracąc zdolność do odpowiedniego zarządzania finansami.
 • 3. Kryzys finansowy – trudności w regulowaniu dochodu w sytuacjach sezonowych, a także niekorzystne zmiany w sytuacji ekonomicznej, które powodują gwałtowny spadek wartości aktywów.
 • 4. Nieodpowiedzialne gospodarowanie – niewłaściwe postępowanie z gotówką, podejmowanie złych decyzji zakupowych lub źle przeprowadzane inwestycje w celu wzbogacenia się.
 • 5. Nieprzewidziane wydatki – z powodu zdarzeń losowych, jak udział w wypadkach, chorobach lub innych wydatkach zdrowotnych lub wymagających naprawy urządzeń.

Co zrobić jak się nie ma pieniędzy?

 • 1. Zmień swoje myślenie „Ja nie mam pieniędzy” na „Jak mogę zdobyć pieniądze?”.
 • 2. Znajdź możliwe źródła dochodu. Obejmują one oszczędzanie, działalność gospodarczą, pracę w domu lub dodatkową pracę.
 • 3. Wybierz najlepszy plan z możliwych.
 • 4. Skup się na tym planie, aby zacząć zarabiać pieniądze lub oszczędzać.
 • 5. Korzystaj z darmowych usług, które pomogą Ci zarządzać pieniędzmi i uniknąć wydawania wszystkiego, co masz.
 • 6. Utwórz liste priorytetów i koncentruj się na punktach, które naprawdę są istotne.
 • 7. Inwestuj w długoterminową edukację, aby zwiększyć swoją wartość na rynku pracy.
 • 8. Zostań świadomym swojego zachowania podczas zarządzania pieniędzmi. Budżetuj i traktuj pieniądze z szacunkiem, aby uniknąć wydawania zbędnych kosztów.
 • 9. Pilnuj swoich zobowiązań i nie tracisz czasu na zadłużanie się, które może Cię przelicytować.
 • 10. Znajdź kogoś, komu możesz o tym powiedzieć i wspieraj się wzajemnie w drodze do finansowego sukcesu.

Jak oszczędnie wydawać pieniądze?

 • 1. Zrób listę zakupów – Zanim kupisz coś, zrób listę z wszystkim, czego potrzebujesz, i spróbuj trzymać się jej.
 • 2. Rozważ alternatywne produkty – Zamiast kupić najdroższy produkt, upewnij się, że nie ma tańszego i równie skutecznego zamiennika.
 • 3. Oszczędzaj – Zaproponuj swojemu rachunkowemu kilka precyzyjnych sposobów oszczędzania, takich jak zakładanie lokat z odsetkami, lokowanie środków w funduszach inwestycyjnych lub w lokaty bankowe.
 • 4. Wyślij maile z rabatami – Postaraj się korzystać z rabatów, które oferują twoi ulubieni sprzedawcy, lub zapisz się do nich na newsletter, aby otrzymywać informacje o specjalnych rabatach.
 • 5. Kupuj w hurtowni – Kupowanie w hurtowni będzie lepsze (zwłaszcza, jeśli chcesz kupić wiele produktów).
 • 6. Ustaw budżet – Czy jesteś na etapie budowania swojego długoterminowego oszczędzania? W takim razie będziesz potrzebował budżetu, który możesz ściśle przestrzegać.
 • 7. Kupuj używane – Przed zakupem sprawdź, czy możesz kupić używany towar w dobrym stanie.
 • 8. Wykorzystaj różne metody płatności – Płatności mobilne, karty przedpłacone i aplikacje społecznościowe mogą Ci pomóc w oszczędzaniu i pozwalają monitorować Twoje wydatki.
 • 9. Zmień swoje nawyki – Wymień swoje nawyki konsumpcyjne na bardziej ekonomiczne, wykorzystując do tego jakąś aplikację lub kartę płatniczą.
 • 10. Wykorzystaj kody zniżkowe – Kody zniżkowe możesz znaleźć praktycznie wszędzie. A jeśli czegoś potrzebujesz, zawsze możesz sprawdzić, czy można z nią uzyskać jakieś zniżki.
doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Brak pieniędzy. Jak sobie z nim radzić? (definicja, metody, przykłady) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)