Wskaźnik rotacji zapasów

Cechy dobrego pracownika
Cechy dobrego pracownika
23 lutego, 2022
Ekonomia normatywna
Ekonomia normatywna
23 lutego, 2022

Wskaźnik rotacji zapasów

wskaźnik rotacji zapasów
wskaźnik rotacji zapasów

Prawidłowa gospodarka magazynowa: wskaźnik rotacji zapasów

W przedsiębiorstwie ważne są wszystkie aspekty mające wpływa na jego działalność. Każdy dział musi ze sobą współpracować i dążyć do optymalizacji produkcji oraz sprzedaży. Dlatego bardzo duże znaczenie ma odpowiednie nadzorowanie wszystkich zjawisk zachodzących w przedsiębiorstwie.

Niedopatrzenie lub zaniedbanie jakiegoś fragmentu procesu będzie miało wpływ na powstanie wadliwego produktu lub opóźnienia w dostawie i zwiększenia kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo. Powstało wiele narzędzi, które mają za zadanie kontrolowanie każdego pojedynczego procesu, aby odpowiednio szybko zareagować na pojawiające się odchylenia.

Prawidłowa gospodarka magazynowa

W dużych przedsiębiorstwach wskaźnik rotacji zapasów jest jednym a najważniejszych wykorzystywanych do wychwycenia nieprawidłowości. W dużych magazynach, fabrykach produkcyjnych lub sklepach wielkopowierzchniowych niezwykle istotne jest dokonywanie systematycznej kontroli posiadanych zapasów.

Nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy towar lub surowiec stoi niewykorzystany a już przyjeżdża dostawa z kolejną porcją takiego samego towaru.

Jedną z podstawowych zasad dotyczących gospodarki magazynowej jest zasada pierwsze weszło pierwsze wyszło, czyli FIFO – First In, First Out.

Z założenia spełnienie tej zasady wydaje się proste. Wystarczy tylko pilnować, czy wszystko co przyszło wcześniej zostało już sprzedane lub przekazane do dalszej obróbki. Niestety najczęściej na skutek błędu ludzkiego zasada FIFO musi być często przypominana i kontrolowana. Do prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest prowadzenie skrupulatnej i profesjonalnej gospodarki magazynowej.

wskaźnik rotacji zapasów
Wskaźnik rotacji zapasów

O czym mówi wskaźnik rotacji zapasów

Wskaźnik rotacji zapasów informuje, czy wydawane na zakup surowców lub produktów środki zostały wydane w sposób optymalny. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy kupiono bardzo dużo surowca, który nie jest często wykorzystywany. Pieniądze zostały wydane na surowiec, który nie przynosi dochodu. W tym czasie można było je przeznaczyć na inny cel, który w krótkim czasie dostarczyłby dopływ pieniędzy do przedsiębiorstwa.

Wskaźnik rotacji zapasów może być wysoki lub niski. Wysoka wartość wskaźnika świadczy o tym, że kupione surowce lub produkty szybko się sprzedają lub szybko przynoszą pożądany zysk. Wysoka wartość wskaźnika świadczy o dobrej kondycji przedsiębiorstwa i prawidłowo organizowanych dostawach. Celem działów odpowiedzialnych za logistykę, dostawy i magazynowanie są doprowadzenie do wzrostu wskaźnika rotacji zapasów.

Jeśli wartość wskaźnika rotacji zapasów jest niski zazwyczaj wskazuje, to na niedociągnięcia w procesach zachodzących w przedsiębiorstwie. W takiej sytuacji należy wprowadzić system narzędzi, które pozwolą na wychwycenie niedociągnięć.

Zalegające w magazynie surowce lub produkty w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do powstania strat w firmie. Zwłaszcza, gdy posiadają określony termin ważności po przekroczeniu, którego będą musiały zostać wyrzucone lub zutylizowane. Jednym z rozwiązań zapobiegającym wysokim stratom jest zorganizowanie wyprzedaży lub promocji. W ten sposób można odzyskać przynajmniej część zainwestowanych środków.

Metody zarządzania jakością

Jednym z narzędzi pozwalających na określenie przyczyn nieprawidłowości jest DMAIC. Pierwsze litery przetłumaczonych na język polski słów oznaczają – definiowanie, pomiar, analiza, doskonalenie, kontrolowanie. System rozpoczyna się o zdefiniowania problemu oraz wskazaniu, jak powinien wyglądać prawidłowo działający badany odcinek procesu. Następnie zbierane są wszelkie parametry pozwalające na przeprowadzenie analizy. Najlepiej, gdy w tym etapie uczestniczą wszyscy biorący udział w wadliwym procesie. Następnie zebrane dane są analizowane i na podstawie uzyskanych wyników zostają zaproponowane zmiany. Na etapie doskonalenia proces zostaje poprawiony o zalecenia wynikające z przeprowadzonego badania. Ostatnim ważnym krokiem jest systematycznie kontrolowanie poprawności działania wprowadzonych ulepszeń.

Przeprowadzenie analizy DMAIC odnośnie do rotacji zapasów pozwala na wychwycenie momentu powodującego zakłócenia. Może się okazać, że należy zmniejszyć automatycznie ustawioną częstotliwość dostaw, ponieważ od dłuższego czasu spada popyt na dany produkt.

Jak wyliczyć wskaźnik rotacji zapasów?

Wskaźnik rotacji zapasów jest łatwy do wyliczenia. Aby go uzyskać wystarczy podzielić koszt własny sprzedaży przez średnią wartość sprzedaży.

Na przykład, gdy przychód ze sprzedaży produktów w postaci specjalistycznych odżywek wynosi 180 000 zł, a średnia wartość zapasu wynosiła 90 000, to wskaźnik będzie wynosił 2. Wynik mówi o tym, że w ciągu roku wymieniono produkt dwa razy. Zdecydowanie firma wolałaby zwiększyć wartość wskaźnika.

Zadaniem przedsiębiorstw jest analizowanie okresowych wskaźników rotacji zapasów i dążenie do systematycznego podnoszenia ich wartości.

Jeśli wynik wyniesie 365 będzie to oznaczało, że w przedsiębiorstwie nie ma zapasów i wszystko sprzedaje się tego samego dnia. Takie sytuacje są możliwe jedynie w bardzo małych firmach, jednak wyliczanie wskaźnika rotacji zapasów w takim wypadku nie ma sensu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport