Dmaic

Ekonomia normatywna
Ekonomia normatywna
23 lutego, 2022
Win win
Win win
23 lutego, 2022

Dmaic

dmaic
dmaic

Dmaic 

DMAIC jest procesem pozwalającym zidentyfikować i naprawić problem w działaniu przedsiębiorstwa. Problem może dotyczyć na przykład jakości produktu, małej sprzedaży, dużej ilości zwrotów lub niskiej skuteczności działań podejmowanych przez handlowców. System DMAIC ma za zadanie dokładnie określić jaki jest problem, a następnie poprzez skrupulatną analizę doprowadzić do jego skutecznego i trwałego rozwiązania.

DMAIC składa się z pięciu etapów: definicji, pomiaru, analizy, doskonalenia i kontrolowania. Najlepiej jest wszystkie etapy przeprowadzać z pracownikami biorącymi udział w problematycznym procesie. Dzięki ich zaangażowaniu i informacji zwrotnej będzie można w pełni zaradzić powstałym lukom w działaniu firmy. W niektórych przypadkach może okazać się, że system DMAIC będzie trzeba wykorzystać do rozwiązania kilku problemów.

Faza definicji problemu

W tej fazie następuje określenie, jakiego problemu będzie dotyczyło całe badanie. Może to być wadliwość produktu lub niezadawalające wyniki ze sprzedaży. Chodzi o to, aby jak najdokładniej opisać zaistniały problem oraz określić w jaki sposób powinno wyglądać zjawisko działające poprawnie.

Problemem w sklepie internetowym z odzieżą może być długi czas mijający od złożenia zamówienia do wysłania paczki. W tej sytuacji klienci są niezadowoleni i coraz częściej rezygnują ze złożonych już zamówień. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której przesyłki będą wysyłane w ciągu dwóch dni. W ten sposób został określony proces, który obecnie nie działa poprawnie oraz podano oczekiwane efekty mające nastąpić po przeprowadzonym badaniu metodą DMAIC.

Etap zbierania pomiarów

W tym kroku następuje zbieranie danych dotyczących badanego problemu. Ważne są tutaj wszelkie zestawienia liczbowe oraz statystyczne. Konieczne jest sprawdzenie wielkości liczbowych na każdym etapie badanego procesu.

W przykładzie sklepu internetowego można zebrać następujące dane. W momencie wpłynięcia zamówienia przechodzi ono w etap realizacji. Co drugi dzień przychodzi magazynier, który zajmuje się zbieraniem zamówionych rzeczy z magazynu. Zbiera tylko rzeczy zamówione dzień wcześniej. Dopiero następnego dnia ubrania są pakowane do indywidualnych paczek i proces ten trwa osiem godzin. Kurier odbierający przesyłki przyjeżdża raz dziennie rano. Przesyłka wydawana jest do kuriera w czwartym dniu od momentu wpłynięcia zamówienia, czyli do klienta dociera piątego dnia.

dmaic
dmaic

Analizowanie zgromadzonych informacji

W trzecim etapie analizy DMAIC należy dokładnie przeanalizować zebrane informacje. Najlepiej robić to w grupie osób, które biorą udział w poszczególnych zadaniach wymagających poprawy. Zazwyczaj osoby, które bardzo dobrze znają badany proces będą potrafiły trafnie zinterpretować problemy.

W przykładzie sklepu internetowego zebrany zespół postanowił wprowadzić kilka zmian w procesie realizacji zamówień. Przede wszystkim postanowiono, że magazynier musi być w firmie codziennie, ale na krótszą ilość godzin.

Dzięki temu zebrane przez niego do godziny dwunastej ubrania, będą mogły być spakowane do indywidualnych klientów tego samego dnia po południu. Zmieniono również porę przyjazdu kuriera z porannej na popołudniową. Dzięki temu proces realizacji zamówienia został skrócony do zakładanych wcześniej dwóch dni.

Czas na praktyczne przetestowanie nowych procedur

Doskonalenie polega na rozpoczęciu działań z wdrożonymi zmianami w procesie. I tym razem warto zaangażować cały zespół, aby jak najlepiej sprawdzić, czy nowe metody działają tak jak przewidywano. Ważne są informacje zwrotne od pracowników oraz ich spostrzeżenia.

Po określonym czasie trzeba ponownie zebrać informacje na temat wprowadzonych zmian i jeśli to konieczne zastosować ulepszenia procedur.

W omawianym przykładzie sklepu internetowego dobrze zadziałała zmiana dotycząca codziennej obecności magazyniera. Sprawdziła się też inna pora przyjazdu kuriera. Zauważono jednak, że personel nie nadąża z pakowaniem wszystkich paczek. Zdarzały się sytuacje, że paczki pakowano jeszcze po wizycie firmy przewozowej.

Spakowane przesyłki musiały czekać do kolejnego popołudnia na zabranie, co wydłużało cały proces realizacji o jeden dzień. W trakcie spotkania omawiającego praktyczną działalność nowych procedur, postanowiono, że kurier będzie przyjeżdżał dwa razy – rano i po południu. Dzięki temu przesyłki z poprzedniego dnia zostaną odebrane z samego rana i jeszcze tego samego dnia trafią do klientów.

Kontrolowanie wprowadzonych zmian

Kontrola jest ostatnim etapem procesu DMAIC. Podczas jego trwania ważne jest, aby wprowadzić procedury, które mają zapobiec ponownemu pogorszeniu się procesu. W tym etapie trzeba zastanowić się, w którym momencie występuje zagrożenie załamania się wprowadzonych zmian i jakie jest ryzyko powrotu do dawnych problemów.

W sklepie internetowym z odzieżą dostrzeżono zagrożenie związane z nagłą absencją magazyniera. W przypadku jego nieobecności cały plan przestawał działać. Postanowiono, że wszyscy pracownicy sklepu zostaną przeszkoleni i wdrożenie w obowiązki magazyniera, dzięki czemu będą mogli zastąpić go w nagłych sytuacjach.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport