Cechy dobrego pracownika

Cele strategiczne
23 lutego, 2022
wskaźnik rotacji zapasów
Wskaźnik rotacji zapasów
23 lutego, 2022

Cechy dobrego pracownika

Cechy dobrego pracownika
Cechy dobrego pracownika

Jakie są cechy dobrego pracownika?

Chyba każdy szef chciałby mieć w swoim zespole ludzi, którzy cechują się najlepszymi przymiotami pozwalającymi efektywnie wykonywać pracę na danym stanowisku. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego też firmy często zwalniają, nie przedłużają umów, decydują się na ponowną rekrutację. W bardzo dużym uogólnieniu, jakie są cechy dobrego pracownika? Na które przymioty osobowości człowieka zwrócić uwagę? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Dobry pracownik


Trudno zdefiniować uniwersalnego dobrego pracownika, ponieważ różne cechy i umiejętności są adekwatne na różnych stanowiskach pracy. Na niektórych stanowiskach świetnie sprawdzą się ludzie, których możemy określić mianem introwertyków, a na innych ekstrawertycy, a zatem osoby otwarte, towarzyskie, chętne do nawiązywania nowych kontaktów. Zanim zatem określi się profil pracownika idealnego na dane stanowisko pracy, warto przemyśleć sprawę, a następnie skonsultować się ze specjalistą od rekrutacji. To właśnie ta osoba może wspomóc w stworzeniu opisu stanowiska, w którym będą znajdowały się zarówno informacje o umiejętnościach twardych, pożądanym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, jak też umiejętnościach miękkich oraz cechach charakteru.

Cechy dobrego pracownika
Cechy dobrego pracownika

Cechy dobrego pracownika


Taki sposób rozumienia cech dobrego pracownika jest najlepszy. Dlaczego? Ponieważ pozwala wyłonić w rekrutacji osoby, które będą rzeczywiście pasowały do charakteru pracy, zarówno pod względem temperamentu, który związany jest z funkcjonowaniem układu nerwowego, jak też cech osobowości. Reasumując, coś takiego jak cechy dobrego pracownika tak naprawdę nie istnieje. Jest to zbiór różnych przymiotów, które w pewnych zawodach będą potrzebne bardziej, a w innych mniej. Jeżeli chodzi o uniwersalne cechy osobowości, na które warto jednak zwrócić uwagę, to bez wątpienia można mówić tutaj o punktualności, systematyczności, umiejętności dobrego organizowania sobie pracy, umiejętności uczenia się.

Idealny pracownik


Na pewnych cechach, które musi posiadać konkretny pracownik, przełożonym zależy bardziej lub mniej. Bez wątpienia jednak istotna jest systematyczność, dobra organizacja, umiejętność kierowania się priorytetami i dobrego zarządzania czasem swojej pracy. W dzisiejszych realiach, kiedy coraz więcej osób pracuje z domu, a kontakt z przełożonym jest sporadyczny lub odbywa się tylko drogą online, samodyscyplina jest niezwykle istotna. Okazuje się, że osoby, które świetnie się organizują, są nastawione na cele i ich realizację, potrafią prawidłowo zarządzać swoją energią w pracy, zwyczajnie szybciej radzą sobie z realizacją powierzonych im zadań. Robią to w sposób terminowy, co oznacza, że nie przekraczają dat określonych przez przełożonego.

Samodzielność pracownika


Dla bardzo wielu przełożonych istotna jest również samodzielność pracownika. Umiejętność podejmowania przez ludzi decyzji, poszukiwania argumentów przemawiających za tym, że daną czynności należy wykonać w określony sposób, a także wartości moralne. Oznacza to, że takiemu pracownikowi po prostu można zaufać i nie trzeba go cały czas kontrolować. Oczywiście niektórzy przełożeni lubią mieć pełną kontrolę nad tym, co robi ich pracownik. Tak naprawdę oznacza to jednak, że braknie im energii i czasu na inne niezbędne działania. Wybierając do pracy ludzi samodzielnych i zorientowanych na cel, dla których misja firmy jest istotna, ponieważ mogą się w niej rozwijać, bez wątpienia inwestujemy w rozwój swojej firmy lub organizacji, w której się pracuje.

Elastyczność i umiejętność uczenia się


Różne cechy osobowości i charakteru człowieka wymienione są w ofertach pracy, z którymi możemy zapoznać się w internecie czy lokalnej prasie. Jedną z najważniejszych jest jednak elastyczność. To cecha, która pozwala odnaleźć się w ciągle zmieniających się okolicznościach. Ludzie elastyczni nie boją się zmian, podchodzą do nich jak do czegoś naturalnego, co zwyczajnie się wydarza. Są również skłonni do tego, aby działać w inny, nowatorski sposób i szukać rozwiązań.

Jeżeli jakiś sposób wykonywania pracy nie przynosi zamierzonych rezultatów, robią to inaczej. Wszystko po to, aby jak najlepiej radzić sobie z zadaniami, dążyć do realizacji celu. Druga bardzo ważna cecha to umiejętność uczenia się. Wbrew pozorom nie każdy jest na tyle plastyczny, że z łatwością przychodzi mu opanowanie nowych umiejętności.

Niektóre osoby podchodzą do nowych rozwiązań w firmie z ogromnym lękiem i smucą się, że wypracowane schematy działania odchodzą już w niepamięć. Warto otaczać się osobami, dla których zmiany są czymś naturalnym, pożądanym, które po prostu odbierane są jako bodźce i impulsy do uczenia się. Z takimi ludźmi można rzeczywiście osiągać niesamowite cele.

Reasumując, aby znaleźć idealnego pracownika, wcześniej musimy zastanowić się, które kluczowe cechy osobowości będą pozytywnie wpływały na realizację celów. Później zaangażować się w proces rekrutacji, być w nim aktywnym, aby znaleźć osoby spełniające wymagania, które wspólnie określi się z rekruterem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport