Wiara w siebie (uwierzyć we własne możliwości, pewność i zaufanie)

Wizualizacja
24 sierpnia, 2021
W co zainwestować
W co zainwestować pieniądze (zacząć inwestować małe kwoty i duże inwestycje)
24 sierpnia, 2021

Wiara w siebie (uwierzyć we własne możliwości, pewność i zaufanie)

Wiara w siebie
Wiara w siebie (uwierzyć we własne możliwości, pewność i zaufanie) 1

Jak wiara w siebie może pomóc w codziennym życiu?

W życiu trzeba być pewnym siebie – co do tego zresztą nie można mieć żadnych wątpliwości. Pewność siebie, a w szczególności wiara w siebie, to proces, który jest z pewnością niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. W praktyce wiąże się on bowiem z wieloma korzyściami, które będą przedkładać się na życie zarówno osobiste, jak i zawodowe. Dlaczego zatem wiara w siebie jest tak ważna?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Pewność siebie – co daje człowiekowi?

Uważanie się za „życiowego przegrywa”, to jedno z największych zagrożeń, jakie może spotkać człowieka. No bo jak inaczej traktować sytuacje, w których od razu dana osoba stawia się na przegranej pozycji? W ten sposób można przegrać wszystko, począwszy od całego życia osobistego, a na życiu zawodowym kończąc.

  1. Dzięki pewności siebie człowiek lepiej odnajduje się w otoczeniu innych osób. Może nawet stać się duszą towarzystwa, a co za tym idzie – poznawać wiele istotnych z własnego punktu widzenia kontaktów. Co więcej, w ten sposób łatwiej poznać partnera lub partnerkę, a więc osobę, z którą spędzi się całe życie.
  2. Pewność siebie ma również swoje przełożenie na szeroko rozumiane życie zawodowe. Dzięki niej lepiej wykonuje się powierzone obowiązki, a także… można negocjować korzystniejsze warunki zatrudnienia. Co więcej, dzięki pewności siebie można też o wiele szybciej nabyć stosowne umiejętności, których zdobycie wiąże się często ze zdaniem określonych kursów i szkoleń.
  3. Pewność siebie pozwala też lepiej funkcjonować w codziennym życiu. W ten sposób można „zdobyć” wszystko, począwszy od znajomości w sklepie z wędlinami, aż po możliwość obniżenia cen w trakcie procesu negocjacji. Jednym słowem – sprawdza się ona dosłownie wszędzie, a jej wyuczenie się, również jest możliwe. Oto kilka wskazówek, które pomogą to zrozumieć,

Wiara w siebie – proste wskazówki, z których warto skorzystać?

  1. Czas skończyć z negatywnym myśleniem. Owszem, być może wydaje się, że walka z ciągle nękającymi nas negatywnymi myślami jest walką z wiatrakami, ale u 90 procent osób, problem ten da się pokonać własnymi siłami. Najgorzej mają tu osoby, które wciąż sądzą, że do niczego się nie nadają. Jak z tym walczyć? Najlepiej stworzyć „mapę” wszystkich, posiadanych przez siebie negatywnych cech. Następnie warto je dokładnie przeanalizować, w tym też pod kątem ich realnego wpływu na konkretne życie. Może się bowiem okazać, że całkiem spora część tychże wad, ma wyłącznie urojoną i przesadzoną formę. Jeśli jednak jakieś wady istnieją (a każdy je ma), to koniecznie należy z nimi walczyć, nie poprzez negowanie faktu ich istnienia, ale poprzez spojrzenie na nie z obiektywnej strony. Na koniec warto zwrócić uwagę na wszystkie istotne pozytywy. Niezależnie od tego, jak wiele złego myśli się (i słyszy się) o sobie, konieczne jest zrozumienie, że ma się również i mocne strony. Czas poświęcić im nieco więcej uwagi i – kto wie – może i na nie postawić w kontekście istotnych zdarzeń o charakterze osobistym, ale i zawodowym.
  2. Czas walczyć ze złymi nawykami – poważnym problemem, który z pewnością ogranicza wiarę w siebie, jest obecność złych nawyków. Zarzucanie sobie wielu różnych, negatywnych przyzwyczajeń to jedno, a walka z nimi – to drugie. Spóźnialstwo i bałaganiarstwo – to wszystko można łatwo wyeliminować. Oczywiście niezbędny jest w tym celu solidny zastrzyk samozaparcia, aczkolwiek wszystko da się zrobić. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że stawka tychże zmian jest bardzo wysoka. Czasami nawet niewielka poprawa w obrębie tychże negatywnych zjawisk, może doprowadzić do znacznego zwiększenia własnej pewności siebie. Co więcej, trzeba również pamiętać o tym, że wyeliminowanie ich znacznie poprawi nasz wizerunek wśród innych osób, a więc u znajomych, przed pracodawcą itd. Warto też pamiętać o tym, że pokonanie tych pierwszych, złych nawyków, skutkuje zwykle postawieniem sobie znacznie wyższych celów, które jeszcze bardziej podbudowują wiarę w siebie.
  3. Porażki? To nic strasznego! Oczywiście nie można przechodzić obok ponoszonych porażek w sposób całkowicie obojętny. Wręcz przeciwnie – należy się do nich odpowiednio ustosunkowywać. Nie można jednak zapominać, że wiara w siebie nie może być budowana w oparciu o ciągłe przeżywanie swoich mniej lub bardziej zasłużonych, życiowych klęsk. Porażek nie da się uniknąć. Faktem jest, że przeżywają je głównie perfekcjoniści, ale niestety – tak już ten świat funkcjonuje. Dlatego nie warto celebrować porażek, lecz warto przede wszystkim skupiać się nad sukcesami, jakie w życiu się odnosi. A jeśli już dojdzie do porażki, to należy z niej wyciągnąć naukę na przyszłość. Owszem, nie jest to łatwe, ale skupianie się na klęskach, nikomu nie wyszło na dobre. A co z negatywnymi opiniami innych? Najlepiej, jeśli uda się je odpowiednio szufladkować. Faktem jest, że niektóre z nich mogą być rzeczywiście wartościowe. Niemniej dotyczy to tylko tych komentarzy, które mają pewien sens. Pozostałe słowa krytyki (zwłaszcza te, które mają pognębić człowieka), warto bagatelizować.
  4. Czas odciąć się od przeszłości. Chcąc odnieść w życiu sukces, należy przede wszystkim odciąć się od przeszłości. Nie jest to oczywiście niemożliwe, choć – jak wiadomo – wiąże się z koniecznością pokonania pewnych „demonów” codzienności. Nie jest tajemnicą, że złe wspomnienia (zwłaszcza u osób na granicy depresji), bardzo źle oddziałują na psychikę człowieka. Warto zatem odcinać się od nich, a jeśli już trzeba się na nich skupiać, to przynajmniej z pożytkiem dla przyszłości. Poza tym nikt chyba nie kwestionuje faktu, że w jego życiu wydarzyło się też sporo dobrego. Mowa tu o różnego rodzaju wydarzeniach, w tym całkiem prozaicznych, które – z różnych powodów cieszą człowieka. Należy przy tym podkreślić, że wydarzenia te nie powinny być oparte wyłącznie na określonych dobrach materialnych. Najlepiej, jeśli wiążą się z czymś więcej: uczuciami, ważnymi wydarzeniami itd. To zawsze pomaga!

Bliska osoba ma problem. Co zrobić?

Jeśli problem z brakiem wiary w siebie dotyka osobę bliską, konieczne jest przedsięwzięcie określonych kroków. Pozostawienie takiej osoby samej sobie jest pod wieloma względami złe i nieodpowiedzialne. I choć nie da się „przeżyć życia” za taką osobę, można spróbować zrobić to inaczej, chociażby z pomocą psychologa. Wracając jednak do kwestii porad związanych z brakiem własnej wartości u osób bliskich, na początku trzeba ów problem zrozumieć. Nie zawsze jest to łatwe, gdyż tylko w bardzo głębokich relacjach można zrozumieć, czym tak naprawdę kieruje się dana osoba. Jeśli już problem zostanie zrozumiany, można przystąpić do dalszego działania. Dobrym rozwiązaniem są np. wspólne ćwiczenia, które pozwolą zrozumieć istotę wiary w siebie i jednocześnie pomogą taką wiarę odbudować.

Nie można też zapominać o pochwałach, które mogą przecież dotyczyć nawet najbardziej prozaicznych wydarzeń! Ważne w tym wszystkim jest to, aby te pochwały były jak najbardziej szczere. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której dana osoba stwierdzi, że wszystkie pozytywne słowa na jej temat są zwyczajnym przekłamaniem. Widać to zwłaszcza na przykładzie dzieci, które powinny być również chwalone za to, co w danym momencie robią (oczywiście, jeśli robią to dobrze!). W pomocy bliskiej osobie nie można też zapominać o różnego rodzaju zabawach, zajęciach i innych próbach oderwania się od tego wszystkiego, co człowieka dręczy w szarzyźnie życia. Tak czy inaczej, najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby skupiać się przede wszystkim na pozytywach.

Brak wiary w siebie – kiedy ważna jest pomoc psychologa?

Jeśli zbyt niska wiara w siebie ma bardzo negatywny i ugruntowany charakter, konieczne będzie skontaktowanie się z psychologiem. Oczywiście nie oznacza to, że dana osoba – cierpiąca przecież na niską samoocenę – jest „świrem”, „pomyleńcem” lub „czubkiem”. Wręcz przeciwnie, jest to człowiek, który potrzebuje pomocy i – jako takiej – należy mu jej udzielić. Problemem w niskiej samoocenie są zwłaszcza jej następstwa, a więc złość, stres, brak radości z życia, a nawet ograniczona zdolność do tego, by cieszyć się życiem. Poza tym zbyt niska wiara w siebie może też w znacznym stopniu doprowadzić do wycofania się danej osoby z życia społecznego, co oczywiście może nieść ze sobą tragiczne skutki. Dlatego w tej materii, bardzo ważna może się okazać pomoc psychologa. Dzięki niemu łatwiej będzie wskazać źródła określonego problemu, a także wyeliminować wszystkie czynniki, które za nimi stoją. Może się np. okazać, że konieczne będzie wprowadzenie istotnych zmian w życiu danego człowieka, takich jak np. rezygnacja z pracy. Tak czy inaczej, pomoc psychologa, a nawet psychoterapeuty, może okazać się na tym poziomie w zasadzie niezbędna. Warto więc ją przemyśleć.

Niska wiara w siebie a używki

Złym następstwem niskiej samooceny, jest ucieczka w różnego rodzaju używki. Myliłby się ten, kto ograniczałby je wyłącznie do kawy, alkoholu lub – co gorsza – narkotyków. Owe „używki”, mogą mieć bardzo prozaiczny charakter. Dla wielu z nich taką używką są na przykład różnego rodzaju słodycze. Ich nadużywanie może doprowadzić do natychmiastowego zwiększenia masy ciała, co oczywiście będzie się wiązać z jeszcze większym pogłębieniem własnego poczucia beznadziei i frustracji. Pójście tą drogą, może okazać się bardzo niebezpieczne i – prawie na pewno – doprowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jeśli w życiu osoby z niską samooceną pojawiają się wspomniane używki, to jest to ostatni moment na wsparcie ze strony najbliższych osób. Bardzo często zdarza się bowiem, że na tym etapie problem ten jest już zbyt głęboki i wymaga natychmiastowej pomocy ze strony psychologa lub też psychoterapeuty. Tak, czy inaczej – pozostawienie danej osoby samej sobie, jest pod wieloma względami nawet i zbrodnicze.

Kilka słów podsumowania

Wiara w siebie, to kluczowy aspekt funkcjonowania każdego człowieka. Mało tego, to od niej zależy, czy ów człowiek będzie odnosił w swoim życiu sukcesy, czy też będzie pogłębiał swą frustrację. Niestety, życie nie jest takie, jak wynikałoby to z kreskówek. I właśnie dlatego dobre zakończenia nie pojawiają się w nim automatycznie.

Poczucie własnej wartości jest efektem tego że potrafisz wierzyć w siebie. Jest to przekonanie które możesz wytrenować. Po prostu skup się na odpowiednich nawykach i toku myślenia. Bo na prawdę, to już odpowiedni czas aby zacząć i uwierzyć w siebie samego. Wiara we własne możliwości pozwoli Ci rozwinąć pełnię swoich możliwości.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport