W co zainwestować pieniądze (zacząć inwestować małe kwoty i duże inwestycje)

Wiara w siebie
Wiara w siebie (uwierzyć we własne możliwości, pewność i zaufanie) + przykłady, definicja
11 lutego, 2023
Sukces
Czym jest sukces życiowy (stan, Co to znaczy osiągnąć sukces, przykłady, definicja)
11 lutego, 2023

W co zainwestować pieniądze (zacząć inwestować małe kwoty i duże inwestycje)

W co zainwestować
W co zainwestować pieniądze (zacząć inwestować małe kwoty i duże inwestycje) 1

W co zainwestować, aby zyskać, a nie stracić?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Oczywiście każdy inwestor pragnie zysków, a nie strat. Dlatego też należy rozważyć, na jakie ryzyko dany inwestor jest gotowy. Zazwyczaj inwestycje, które wiążą się z dużym ryzykiem, potencjalnie mogą oznaczać większe korzyści. Można jednak stracić wszystko.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Giełda i kryptowaluty

Do stosunkowo nowych form inwestowania można zaliczyć kryptowaluty. W Internecie znajduje się wiele poradników, jak zacząć inwestować w kryptowaluty. Aby takie inwestycje miały sens i mogły przynieść pozytywne rezultaty, trzeba bardzo dobrze poznać dany temat, a tego nie można zrobić w pięć minut, ale potrzeba zdecydowanie więcej czasu i zaangażowania. Można także zdecydować się na pomoc doradcy, który jest ekspertem w tej dziedzinie.

Warto jednak zadbać o podpisanie dobrej umowy, która określi w jasny sposób podział zysków i strat. Inwestowanie na giełdzie nie jest nową formą inwestowania. Giełda istnieje już od wielu lat. Kupowanie akcji określonych firm, spółek, jak dla wielu osób czymś powszechnym. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że na giełdzie nie wszystko da się przewidzieć. Sytuacja może zmienić się w ciągu jednego dnia, na przykład na skutek zawirowań politycznych albo decyzji jednej znanej osoby. Dlatego też warto nie inwestować na giełdzie wszystkich swoich oszczędności, ale pozostawić coś na koncie bądź zainwestować w inny sposób.

Akcje i obligacje to pojęcia, jakie poznają już uczniowie szkoły średniej. Aby jednak zarabiać na giełdzie potrzeba zdecydowanie więcej wiedzy i obycia, niż oferuje szkoła i lekcje przedsiębiorczości. Na temat inwestowania na giełdzie powstało wiele poradników, również wielu youtuberów wypowiada się na ten temat, cyklicznie pojawiają się filmy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że inwestowanie na giełdzie przeznaczony jest dla ludzi o mocnych nerwach oraz dla ludzi gotowych na utratę swoich zysków.

Sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie i czasami w jeden dzień można stracić wszystko. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zazwyczaj orientowanie się na temat tego co dzieje się na giełdzie i śledzenie na bieżąco doniesień medialnych pozwala uniknąć katastrofy i zareagować w porę wycofaniem swoich akcji.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to bardzo popularna forma inwestycji. W ten sposób swoje pieniądze angażują nie tylko biznesmeni, ale też zwykli ludzie, którzy coraz częściej kupują mieszkanie na wynajem. Bardzo dobrze jest zakupić mieszkanie na wynajem w mieście studenckim, ponieważ prędzej czy później studenci wrócą na stacjonarne zajęcia, a przecież każdy z nich będzie musiał wynająć pokój bądź całe mieszkanie.

Dla osób biedniejszych alternatywą jest po prostu miejsce w pokoju. Wydaje się, że zakup mieszkania na wynajem w mieście studenckim takim jak na przykład Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk to świetna forma zainwestowania swoich środków. Równie udaną inwestycją może być jednak zakup mieszkania w mniejszej miejscowości, która się rozwija. Ludzie wyprowadzają się od swoich rodziców i poszukują mieszkania na wynajem dla siebie.

Ceny wynajmu w mniejszych miejscowościach są niższe, a to może przyciągać wiele osób do pozostania właśnie w tych miejscowościach. Do pracy w mieście zawsze można dojeżdżać, a dzisiaj przecież wiele osób korzysta z możliwości pracy zdalnej.

Jeśli chodzi o inwestowanie w mieszkania na wynajem dużą przeszkodą jest skuteczna ochrona lokatorów, jaka ma miejsce w Polsce. Ustawa o ochronie lokatorów sprawia, że wiele uczciwych osób boi się wynająć swoje mieszkanie, ponieważ lokator, który nie płaci odstępnego, jest właściwie nie do ruszenia.

Oznacza to, że eksmisja może zająć wiele miesięcy, a wcale nie jest pewne, że rozprawa sądowa zakończy się sukcesem dla właściciela mieszkania. To prawda można próbować się przed tym zabezpieczyć, podpisując umowę najmu okazjonalnego, jednak nie jest to w 100% pewne zabezpieczenie. Dlatego też można rozważyć jeszcze jedną formę inwestowania w nieruchomości, a mianowicie zakup powierzchni biurowej pod wynajem.

Jeżeli wynajmuje się powierzchnię nie osobom prywatnym, ale instytucjom takim jak firmy, od razu, kiedy lokator przestaje płacić, można go wyeksmitować, a raczej po prostu rozwiązać umowę. Nie będzie tutaj obowiązywała ochrona lokatorów.

Zakup ziemi

Niektóre osoby bardzo lubią inwestycje w nieruchomości rozumiane jako mieszkania. Są jednak też takie osoby, które zdecydowanie preferują inwestowanie w zakup ziemi położonej w różnych ciekawych miejscach. Ceny działek nie są przecież stałe. Niektóre działki przez kilkanaście lat mogły zyskać na wartości bardzo dużo.

Jest rozwiązany na przykład z miejscowym planem zagospodarowania terenu, kiedy działki rolne przekształcone są na działki, na których można zbudować dom. Prawo budowlane jest w Polsce dość skomplikowane, zdecydowanie warto jednak dowiedzieć się więcej na ten temat, aby z sukcesem inwestować.

Czy można kupić działkę i stracić na tej inwestycji? Można. Jest przecież możliwość zakupienia działki po wysokiej cenie, a później może się okazać, że jest to na przykład teren zalewowy i będzie ją bardzo ciężko sprzedaż. Istnieje też innego rodzaju ryzyko związane z zakupem działek. Po kilku bądź kilkunastu latach może okazać się, że w okolicy powstała inwestycja, która jest uciążliwa dla mieszkańców.

Może być to na przykład spalarnia śmieci bądź inne przedsiębiorstwo, które generuje hałas i brzydkie zapachy. Powstanie tego typu przedsiębiorstwa w najbliższej okolicy zdecydowanie obniża wartość ziemi. Dlatego też kupując działkę jako inwestycję należy zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć się na wszelkie możliwe sposoby.

Jeżeli ktoś nie do końca zna się na analizie miejscowego planu zagospodarowania terenu, warto poprosić o pomoc na przykład prawnika. Jeżeli druga osoba spojrzy na dokumenty i skorzysta ze swojego wykształcenia i zawodowego doświadczenia, na pewno wyjdzie to wszystkim na plus. Przy zakupie ziemi bądź nieruchomości można zająć się wszystkim samodzielnie, ale można także poprosić o pomoc wyspecjalizowane agencje.

Wydaje się, że oko prawnika może tutaj pomóc. Na pewno podejrzane są bardzo niskie ceny, ponieważ trudno sobie wyobrazić, że ktoś sprzedaje atrakcyjnie położoną ziemię bądź atrakcyjną nieruchomość za bezcen. Dlatego też zawsze należy zachować czujność kiedy widzi się tak korzystne oferty. Zapewne mają one jakiś haczyk, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka.

Dzieła sztuki

Oprócz inwestowania w nieruchomości, ziemię i giełdę, można spotkać się także z inwestowaniem w dzieła sztuki. Na rynku polskim i światowym jest wielu inwestorów, którzy upodobali sobie tego typu metodę angażowania swoich środków finansowych i lokowania kapitału. Jeśli chodzi o dzieła sztuki, to na pewno jest to obszar, który wymaga ogromnej wiedzy. Jednak inwestowanie w dzieła sztuki zarezerwowane jest przecież dla osób, które są pasjonatami sztuki. Nie zajmuje się tym raczej przeciętny Kowalski, chyba że mowa o biznesmenie, który ma swojego doradcę, który to doradca jest ekspertem w zakresie dzieł sztuki i tej metody inwestowania.

Jeśli chodzi o dzieła sztuki, to trzeba dokładnie wiedzieć kiedy i w co zainwestować, trzeba orientować się kiedy przeprowadzane są aukcje dzieł sztuki. Nie można tutaj kierować się chwilową modą, ale trzeba patrzeć w przyszłość. Posiadanie wielu wspaniałych dzieł sztuki jest marzeniem wielu ludzi, spojrzenie inwestorów jest jednak inne niż spojrzenie przeciętnego człowieka.

Przeciętny człowiek pragnie raczej posiadać piękne obrazy, aby udekorować swoje mieszkanie. Inwestor będzie starał się szczególnie dbać o swoje dzieła, ale absolutnie nie straciły one na wartości, żeby w przyszłości z dużym zyskiem je sprzedać. Dlatego też inwestor raczej nie przywiązuje się do swoich dzieł, mają one dla niego tylko wartość materialną, a nie sentymentalną.

Zasady inwestowania

Już na lekcjach przedsiębiorczości w szkole średniej dzieci powinny poznać pierwsze zasady inwestowania. Oczywiście wiele nastolatków posiada jedynie swoje kieszonkowe, nie pochodzą oni z bogatych rodzin, dlatego też być może nigdy nie słyszeli o możliwości lokowania kapitału na przykład w nieruchomości czy też dzieła sztuki albo złoto. Ważne jest natomiast nauczenie się gospodarowania swoimi pieniędzmi, aby w przyszłości, po otrzymaniu pierwszej wypłaty, od razu nie wydać wszystkiego, ale zostawić sobie jakieś pieniądze na czarną godzinę.

Jest to bardzo trudna sztuka gospodarowania finansami, ponieważ trzeba robić to w ten sposób, aby oszczędzać, ale nie być skąpym, aby zostawić sobie środki na niespodziewane wydatki, ale równocześnie zaspokajać wszystkie swoje potrzeby życiowe.

Nie każdy potrafi robić to dobrze, dlatego też powstało wiele poradników na temat gospodarowania swoimi finansami. Niektóre z tych poradników zawierają specjalne tabelę z informacjami, jaki procent zarobków miesięcznych powinien zostać wydany na określone obszary życiowe takie jak wydatki mieszkaniowe, jedzenie, ale też cele długofalowe, na przykład wakacje czy zakup nowych sprzętów gospodarstwa domowego albo wydatek na studia podyplomowe, które w przyszłości przyniosą konkretne korzyści finansowe.

Podstawową zasadą inwestowania jest też to, aby inwestor nie lokował wszystkich swoich pieniędzy tylko w jednym miejscu. Dywersyfikacja czyli różnicowanie jest niezwykle istotne. Celem dywersyfikacji jest oczywiście obniżenie ryzyka. Jeżeli ktoś posiada zatem 1000000 złotych na inwestycje, to nie powinien całości tej kwoty lokować na giełdzie albo w jedną nieruchomość na wynajem. Dobrze jest podzielić 1000000 złotych na mniejsze sumy i każdą z nich zainwestować w coś innego.

Wytrawni inwestorzy dobrze znają powiedzenie, że nie należy nosić wszystkich jajek w jednym koszyku, ponieważ w ten sposób łatwo mogą się one potłuc i w efekcie inwestor może pozostać bez niczego. Warto zatem zawsze inwestować rozsądnie, uprzednio zdobywając wiedzę na temat określonych metod.

Jeśli inwestor widzi bardzo korzystną okazję, jest to sygnał do zachowania czujności. Kiedy pali się czerwone światło, nie należy dokonywać żadnych inwestycji.

W co zainwestować?

Decyzja o inwestowaniu powinna być dokonywana po dokładnym zrozumieniu swoich finanse, celów i oczekiwań. Oto kilka możliwości inwestowania:

  1. Akcje: Inwestowanie w akcje może być dobrym sposobem na zarabianie na wzroście wartości spółek, w które inwestujesz.
  2. Obligacje: Obligacje to długoterminowe inwestycje, które polegają na pożyczaniu pieniędzy emitentowi (np. rządowi lub firmie), a następnie otrzymywaniu odsetek za pożyczone pieniądze.
  3. Fundusze inwestycyjne: Fundusze inwestycyjne to inwestycje zbiorowe, w które można zainwestować, a następnie uczestniczyć w zyskach i stratach całego portfela.
  4. Nieruchomości: Inwestowanie w nieruchomości może być dobrym sposobem na uzyskanie stałych dochodów z wynajmu lub na wzrost wartości nieruchomości.
  5. Kryptowaluty: Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są nowym rodzajem aktywów i wciąż się rozwijają. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się jednak z dużym ryzykiem i nie jest odpowiednie dla każdego.

Zawsze ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, w co się inwestuje i jakie są związane z tym ryzyka. Zaleca się skonsultowanie się z doradcą finansowym, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje i porady dotyczące inwestowania.

W co warto inwestować pieniądze

Sporo już powiedzieliśmy w tym artykule ale jakie jest Twoje zdanie? Gdybyś miał fundusz inwestycyjny to jak uważasz, w co zainwestować pieniądze innych ludzi? Jak zapewnić im długoterminowy wzrost, aby portfel mógł zarobić lepiej niż zwykłą lokata bankowa. Plus oczywiście inflacja, bo o niej trzeba zawsze pamiętać. Więc śmiało, powiedz mi w co zainwestować aby aktywa dawały wysoki procentowy zwrot, ROI odsetki, lub dywidenda, tylko nie mów że obligacje skarbowe bo są bezpieczne:)

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
W co zainwestować pieniądze (zacząć inwestować małe kwoty i duże inwestycje) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)