Jak Praktykować Wdzięczność (Co to praktyka wdzięczności, psychologia) + przykłady, definicja

Ciekawe pytania
Ciekawe pytania, jak je zadać. Trudny temat
7 lutego, 2023
Jak uwierzyć w siebie
Jak uwierzyć w siebie i swoje możliwości (poczucie własnej wartości, przykłady, ćwiczenia, definicja)
7 lutego, 2023

Jak Praktykować Wdzięczność (Co to praktyka wdzięczności, psychologia) + przykłady, definicja

Wdzięczność
Jak Praktykować Wdzięczność (Co to praktyka wdzięczności, psychologia) + przykłady, definicja 1

Jak Praktykować Wdzięczność (Co to praktyka wdzięczności, psychologia) + przykłady, definicja

Polacy są znani ze swojego narzekania i wiecznego niezadowolenia. Każdy z nas bardzo dobrze wie, jak męczące jest przebywanie w towarzystwie takich osób. Niby robimy dobrą minę do złej gry, ale w rzeczywistości myślimy tylko o tym, jak wziąć nogi za pas. Czyżby w naszym życiu było mało powodów do zadowolenia? Jeśli tak jest, to trzeba sobie ich poszukać. A w tym pomoże nam wdzięczność.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Wdzięczność – co to takiego?

Według najprostszej definicji wdzięczność jest emocją, która pojawia się w momencie, gdy zostajemy w jakiś sposób obdarowani. Zazwyczaj jest to uczucie krótkie, ale bardzo intensywne. Ludzie w rożny sposób je opisują, ale najczęściej pojawia się sformułowanie, że w jednej chwili poczuli się wyjątkowo przyjemnie i lekko, nazywając to również odczuciem ciepła i dobroci. Taką radość widać na twarzach dzieci, które niespodziewanie otrzymują upragniony prezent i wcale nie musi być to droga zabawka.

Wdzięczność na twarzy dziecka pojawia się nawet wtedy, gdy na chwilę przysiądzie na nim motyl lub kot otrze się o jego nogę. A dorośli? Dorośli zazwyczaj potrzebują co najmniej wielkiej wygranej, aby poczuli się z tego powodu wdzięczni. Warto więc na początku poobserwować dzieci.

Poczułeś się dobrze? – Spróbuj się odwdzięczyć. Praktyka wdzięczności

Okazuje się więc, że uczucie wdzięczności jest zawsze przyjemne, ale ma ono również dodatkową zaletę, a mianowicie taką, że prowokuje do przekazania tego wrażenia dalej. Otrzymaliśmy upragniony prezent od osoby lub losu i chcielibyśmy się w jakiś sposób odpłacić tym samym. Dzieci w przedszkolach lub na koloniach przekazują sobie z ręki do ręki iskierkę.

Może ona symbolizować rożne uczucia, ale chodzi o to, aby przekazać ją dalej – wystarczy lekko uścisnąć dłoń sąsiada. O to samo chodzi we wdzięczności – jej głównym zamierzeniem jest nie tylko nasze własne uczucie przyjemności i zadowolenia, ale również spontaniczna i niewymuszona chęć przekazania jej dalej. Czy to może coś zmienić w relacjach między ludźmi?

– Przede wszystkim koncentrujemy się na pozytywnych uczuciach, które są receptą na udane relacje z innymi osobami. A ludzi potrzebujemy do doświadczania takich uczuć jak przynależność, bliskość czy zrozumienie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jakie osobiste korzyści mamy z wdzięczności?

Jednak wdzięczność idzie jeszcze dalej i przynosi nam nie tylko to krótkotrwałe odczucie radości i przyjemności, ale działa również dużo bardziej długofalowo. Trzeba tylko uprawiać ją regularnie. Okazuje się, że pielęgnowanie w sobie i koncentrowanie się na pozytywnych uczuciach sprawia, że odczuwamy nie tylko większe zadowolenie z życia, ale również znacznie łatwiej przyjmujemy mniejsze i większe porażki, które przecież zdarzają się w życiu każdego z nas. Z całą pewnością możemy więc powiedzieć, że uczucie wdzięczności z czasem przynosi nam osobiste korzyści, które małymi krokami prowadzą do samodoskonalenia i zdecydowanie większej radości z życia.

Wdzięczność daje więc nam uczucie zadowolenia i radości, zyskujemy pozytywne spojrzenie na świat, ludzi i nasze życie, a to ma wyjątkowe znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego, ale również fizycznego. To zupełnie jak z tymi modnymi ostatnio przysłowiami typu „karma wraca”, „dobro przyciąga dobro”, czy „co w siebie włożysz, to tyle potem wyciągniesz” itp. Trudno się nie zgodzić z takim podejściem do życia. Raczej rzadko zdarzają się wdzięczni i dobrzy ludzi, którzy chodzą ze skwaszonymi minami i są wiecznie niezadowoleni, bo cały świat wali im się na głowę – im się raczej nie wali, a nawet jeśli im się tak dzieje, to też są wdzięczni za tę życiową naukę.

Za co można być wdzięcznym?

Można wyjątkowo dziękować za same spektakularne rzeczy, które wydarzyły się w naszym życiu, ale czy one zdarzają się często? Być może tylko od czasu do czasu, a nawet tylko raz czy dwa w życiu. Znane powiedzenie mówi, że jeśli nie ucieszą Cię małe rzeczy, to duże zapewne też – i sporo w tym racji, ponieważ życie może nam upłynąć na czekaniu na coś wielkiego, które tak naprawdę nigdy nie nadejdzie, a my przez to nie dostrzegamy tego, co wydarza się codziennie, a co niektórzy nazywają małymi cudami.

Zacznijmy więc od rzeczy podstawowych: zdrowie, rodzina, praca, dom – jeśli posiadasz te cztery ważne rzeczy, to na pewno jesteś wyjątkowo bogaty – pomyśl ilu ludzi nie posiada ani jednej z nich. A na pewno w ciągu dnia wydarzą się jeszcze inne wyjątkowe zdarzenia, które przysporzą Ci dużo radości. Udało Ci się nie stać w korkach i dojechać na czas do pracy? – To też jest powód do wdzięczności – pomyśl, ilu osobom się to nie udało. Zakończyłeś pomyślnie ważny projekt? – Bądź za to wdzięczny! Nie pokłóciłeś się rano z domownikami? – Za to będą wdzięczni również oni.

Osoby doświadczone w wyrażaniu wdzięczności dziękują już z rana za takie rzeczy jak rześki poranek, niezwykłą grę świateł na ścianie, mleczną mgłę nad drzewami, zapach świeżego pieczywa dolatujący z piekarni, chwile samotności z książką i kawą, obecność bliskiej osoby z rana, przypadkowe spotkanie na ulicy z ważną osobą, mruczenie kota przy naszym boku i wiele innych rzeczy, które zdarzają się codziennie, a przecież nigdzie nie jest napisane, że tak musi być. Radosne afirmowanie tych drobnostek to recepta na dobre samopoczucie już z samego rana, którym możemy zarazić innych, a oni będą wdzięczni, że spotkali taką osobę, która zamiast narzekać wprawiła ich w doby nastrój. To niezwykłe uczucie, gdy z rana spotykamy ludzi, który witają nas z uśmiechem na twarzy, nawet jeśli ich nie znamy. Na pewno odczuwamy wtedy chęć, aby się odwdzięczyć tym samym.

Czy można dziękować za porażki i nieszczęścia?

Nie jest łatwo przyjmować na klatę niepowodzenia i nieszczęścia. Niestety tak naprawdę nikt nie dał nam gwarancji, że nasze życie będzie pasmem sukcesów i radości, nawet Bóg, jeśli w niego wierzymy, więc zrozumiałe jest, że nie możemy również tego oczekiwać. W życiu i literaturze nie brakuje przykładów, które uświadamiają nam, że nawet nasza największa życiowa porażka lub nieszczęście może przynieść nam nie tylko smutek i gniew, ale także czegoś bardzo ważnego nauczyć lub skierować nasze życie na zupełnie inną i nową drogę – i za to właśnie możemy być wdzięczni, choć na początku bardzo się tego obawiamy.

Jednak w takich sytuacjach uczucie wdzięczności nie pojawia się od razu i na pewno nie przypomina swoją formą tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Może ono pojawić się znacznie później, po wielu latach, gdy zrozumiemy sens tamtejszych wydarzeń. Nauka i doświadczenie to cechy, które z czasem pozwalają nam dokonywać najwłaściwszych dla nas wyborów, a dzięki temu doceniamy to, co ważne, a unikamy rzeczy zbędnych. Tego najlepiej uczą nas przeciwności i porażki, dlatego nawet za nie możemy kiedyś być wdzięczni.

Jak nauczyć się wdzięczności?

To wcale nie jest trudne, ale wymaga nieco pracy. Przede wszystkim trzeba szeroko otworzyć swoje zmysły na to, co nas otacza. Osobom wierzącym może być łatwiej, ponieważ już w porannej modlitwie zamiast prosić, mogą podziękować za dobrą noc i piękny poranek. Za to samo mogą dziękować osoby niewierzące, ale istotne jest, aby swoją wdzięczność wypowiadać na głos – gdy usłyszymy to na własne uszy – dużo łatwiej będzie nam w to uwierzyć, a z czasem zaczniemy tak również myśleć.

W natłoku codziennych obowiązków bardzo wielu rzeczy nie dostrzegamy i po prostu nam umykają. Dlatego tak ważne jest, aby już z samego rana znaleźć choć jedną rzecz, za którą jesteśmy wdzięczni. Wyostrzmy więc swój wzrok, słuch i pozostałe zmysły, a wtedy na pewno będzie nam znacznie łatwiej dostrzec małe cuda, które nas codziennie otaczają i się wydarzają.

Otaczajmy się ludźmi, który są pozytywnie nastawieni do świata i innych. Wtedy dużo łatwiej zacząć dostrzegać pozytywne aspekty swojego życia. Z czasem i my zaczniemy przyciągać takie osoby. Gdzie można je spotkać? Pozytywne osoby najczęściej posiadają pasje i zainteresowania, nawet jeśli to tylko układanie bukietów lub jazda na rowerze.

Jak praktykować wdzięczność?

  • 1. Zastanów się, za co w życiu jesteś wdzięczny. Napisz list do kogoś, kogo doceniasz, podziel się z nim tymi uczuciami.
  • 2. Okazuj wdzięczność komuś, kto ci odpowiedział na jakieś prośbę.
  • 3. Zrób coś miłego dla kogoś, np. podaruj kawę lub prezent albo przygotuj jego ulubione danie.
  • 4. Powiedz komuś, że jesteś wdzięczny za ich wsparcie lub za wykonaną pracę.
  • 5. Odnotuj sytuacje, w których doświadczyłeś dobra i naucz się skupiać na nich.
  • 6. Spędzaj więcej czasu z ludźmi i rzeczami, za które jesteś wdzięczny.
  • 7. Twórz listę wdzięczności. Co dzień dokonuj wpisu o czymś, za co jesteś wdzięczny.
  • 8. Uśmiechaj się i dziel się miłymi słowami.
  • 9. Wybaczaj innym i nie obwiniaj ich za swoje problemy.
  • 10. Skupiaj się na tym, co dopiero przed tobą, a nie na trudnościach, które już przeżyłeś.

Praktyczne wskazówki, które pomogą w nauce wdzięczności

Dobrym sposobem jest wypowiadanie na głos codziennie rano choćby jednego powodu do wdzięczności. Z czasem wejdzie nam to w krew. Innym sposobem jest prowadzenie specjalnego dziennika wdzięczności. Słowo pisane ma równie dużą moc, jak i wypowiadane na głos, więc jeśli łatwiej przychodzi nam pisanie, to zdecydujmy się na taką metodę. W tym celu zakupmy zeszyt lub nieduży notatnik i zapisujmy w nim rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Nie przejmujmy się, jeśli na początku będzie tego niewiele i tylko podstawowe rzeczy. Spróbujmy codziennie lub kilka razy w tygodniu dopisywać do tej listy kolejne powody do wdzięczności, dzięki temu będzie ich z dnia na dzień coraz więcej. Z czasem zauważymy, że tych małych cudów nie sposób policzyć.

Dobrym sposobem jest także napisanie listu. Możemy skierować go do siebie, bliskiej osoby czy Boga. Oczywiściej podziękujmy w nim za to wszystko, co otrzymaliśmy w życiu. Ważne jednak, aby przyłożyć się do tego zadania – musi to płynąć z głębi serca i być całkowicie szczere. A może prowadzisz pamiętnik lub bloga? – Tam również możesz wyrażać swoją wdzięczność i zarażać nią innych.

Ważne, aby zapisywanie czy wypowiadanie słów wdzięczności prowadzone było regularnie. Weźmy się za to z samego rana, a także wieczorem po całym dniu. Jeśli ciężko znaleźć nam na to czas, to przynajmniej kilka razy w tygodniu, z czasem będzie coraz łatwiej.

Zróbmy sobie od czasu do czasu podsumowanie – wtedy najlepiej widać zmiany, które w nas zaszły. Zapiski w dzienniku wdzięczności są tego najlepszym dowodem – zapewne na początku było ich tylko kilka, a z tygodnia na tydzień pojawiało się ich coraz więcej i coraz bardziej niespodziewane i niezwykłe.

Nawet jeśli uważasz, że nie masz powodów do wdzięczności, to zastosuj spójnik „ale”. Na przykład „mam kiepską pracę, ale spotykam się z ludźmi, których lubię i nie spędzam dni samotnie”, „jestem samotny, ale mam czas na realizowanie swoich pasji” itp. Tak naprawdę w każdej sytuacji znajdzie się jakaś pozytywna strona – trzeba tylko nauczyć się ją dostrzegać, a wtedy już zdecydowanie mamy za co być wdzięczni.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Jak Praktykować Wdzięczność (Co to praktyka wdzięczności, psychologia) + przykłady, definicja 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co to jest wdzięczność?

Wdzięczność to umiejętność podziękowania za dobre rzeczy, które nam się dzieją lub za ludzi i ich wkład w nasze życie. Jest to postawa, w której zaczynamy doceniać wszystko, co mamy, a nie tylko to, czego nam brakuje. Celem wdzięczności jest uświadomienie sobie, że warto być wdzięcznym za to, co się ma, i cieszyć się tym, co się ma, zamiast skupiania się na tym, czego brakuje w życiu.

Jak czuć wdzięczność?

Aby poczuć wdzięczność, zarezerwuj czas i poświęć go na refleksje na temat tego, co masz i osiągnąłeś. Spróbuj utworzyć listę najważniejszych rzeczy w Twoim życiu – to może być małe jak kubek herbaty popijany w środku dnia, jak i duże jak praca, która Cię satysfakcjonuje. Skup swą uwagę na tych małych rzeczach za którymi jesteś szczególnie wdzięczny. Możesz ćwiczyć wdzięczność poprzez medytację lub pisanie codziennie dziękczynnej notatki. Staraj się żyć wdzięcznością poprzez uczynienie z jej wartości czegoś, co jest dla Ciebie ważne.

Jaka może być wdzięczność?

Wdzięczność to uczucie, które może manifestować się w przeróżny sposób. Wdzięczność może być wyrażana w formie słów, gesty lub emocjami. Może być to dzielenie się pozytywnymi emocjami z kimś, kto zrobił coś miłego dla ciebie, wyrażenie słów podzięki, drobny prezent lub spontaniczny uścisk.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)